Reklama

Siły zbrojne

Osiem nominacji generalskich z okazji Święta Wojska Polskiego

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Prezydent Andrzej Duda w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia br. mianuje ośmiu oficerów Sił Zbrojnych RP na stopnie generalskie.

Jak podaje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, na stopień generała broni mianowani zostaną: 

- gen. dyw. Michał Sikora ­– I zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP,

- gen. dyw. Leszek Surawski – inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. 

55-letni gen. Sikora stanowisko I zastępcy szefa SGWP objął na początku lipca. Wcześniej był szefem sztabu DGRSZ. W przeszłości służył m.in. jako inspektor Rodzajów Wojsk, szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych. Dowodził także dwoma brygadami radiotechnicznymi i brygadą dowodzenia.

56-letni gen. Surawski inspektorem Wojsk Lądowych jest od początku marca. Wcześniej dowodził 16 DZ i 20 Brygadą Zmechanizowaną, a także służył w Sztabie Generalnym WP (m.in. jako szef zarządu) oraz w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

Stopień generała dywizji otrzymają:

- gen. bryg. Rajmund Andrzejczak – dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej,

- gen. bryg. Andrzej Reudowicz – dowódca Połączonego Centrum Przygotowania Bojowego w Stavanger w Norwegii,

- gen. bryg. Marek Sokołowski – dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej.

50-letni gen. Sokołowski dowódcą 16 DZ został na początku maja, zajmując miejsce gen. Surawskiego. W przeszłości był zastępcą dowódcy tej dywizji oraz dowodził 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Ma za sobą służbę w Iraku i Afganistanie. W 2013 r. dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Również od początku maja dowódcą 12 DZ jest 49-letni gen. Andrzejczak. Podobnie jak gen. Sokołowski wcześniej służył jako zastępca dowódcy tej dywizji. Dowodził też 17 Brygadą Zmechanizowaną oraz dwiema zmianami PKW Afganistan. Służył także w Iraku. Również był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

54-letni gen. Reudowicz stanowisko dowódcy Połączonego Centrum Działań Bojowych NATO objął pod koniec lipca. W przeszłości dowodził m.in. 12 DZ i 10 Brygadą Kawalerii Pancernej oraz PKW Afganistan, szefował zarządowi wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych, a także służył w Iraku. Jest Kanclerzem Orderu Krzyża Wojskowego.

Natomiast na stopień generała brygady mianowani zostaną:

- płk Robert Głąb – dowódca Garnizonu Warszawa,

- płk Wojciech Marchwica – szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych,

- płk Stanisław Żmuda – dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia – Szef Służby Zdrowia WP.

Płk Marchwica stanowisko szefa zarządu w DGRSZ objął na początku marca. Wcześniej dowodził 6 Brygadą Powietrznodesantową. Również płk Głąb dowodzi Garnizonem Warszawa od początku marca. W przeszłości był szefem zarządu w Sojuszniczym Dowództwie Sił Powietrznych w Ramstein oraz dowodził dywizjonem rakietowym obrony powietrznej. Płk Żmuda szefem Służby Zdrowia WP jest od końca października 2015 r.

Uroczystość wręczenia nominacji generalskich odbędzie się w poniedziałek o godz. 11 na dziedzińcu Belwederu. Równocześnie prezydent Duda wręczy medale i odznaczenia państwowe, a także pożegna generałów kończących zawodową służbę wojskową. Według stanu na lipiec w liczącym ok. 100 tys. żołnierzy Wojsku Polskim jest 67 generałów.

Zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent RP mianuje na stopnie oficerskie generałów i admirałów na wniosek Ministra Obrony Narodowej. 

Czytaj też: Abramsy na defiladzie w Warszawie

PAP/BBN

Reklama

Komentarze (14)

  1. Oleum

    Bardziej bym się z 8 dodatkowych czołgów ucieszyl

  2. frog

    to jest chore po co nam tyle generałów kto za to wszystko zapłaci czy ktoś wie ile generałów jest w Niemczech a ile w Polsce ?

  3. zibi

    Gen. Surawski 3 gwiazdka? Ciekawe bo etat inspektora Wojsk Lądowych to etat generała 2 dywizji. czyżby zmieniono etat?

  4. SAS

    I dlatego 1/4 budżetu idzie na wynagrodzenia, 1/4 na emerytury, 1/4 na utrzymanie sprzętu i infrastruktury, a tylko 1/4 na zakupy nowego sprzętu.

    1. Czesław

      1/4 budżetu MON to jakieś 8 mld zł. Kiedy zakupiono sprzęt za 8 mld? Realnie na zakup przeznaczają 1 mld zł ale głownie na kuchnie polowe, sanitarki, mosty, przekroje broni, race, flary i ślepaki - wswzystko to przepłacone 2-3x w stosunku do cen rynkowych. Uzbrojenia do walki nie zakupują w praktyce nic

  5. dimitris (Ateny)

    Teraz jako naiwny, ale patriotyczny obywatel także Polski, wierzę już, że oto Wojsku Polskiemu przybyło co najmniej 9 brygad. Gdyż najniższy stopień generalski, to generał brygady, prawda ? - Czy to jednak tylko bębenki i trąbki ?

    1. Misiek

      Osiołku, ale zdajesz sobie sprawę, że jak na nasze struktury to BRAKUJE nam generałów? Na 15 Brygad, tylko 4 są dowodzone przez oficera w stopniu generała. Nawet w sztabach dywizji są braki kadrowe pod tym względem- żaden z dowódców dywizji nie ma zastępcy w stopniu generała.

    2. SAS

      Nie jest dobrze, kiedy lampasy rozdaje się z rozdzielnika, a nie za zasługi. Kiedy coś się komuś należy z góry, to dlaczego miałby się starać? A przecież w tych awansach nie o dowodzenie chodzi, bo gwiazdka więcej jeszcze z nikogo nie uczyniła większego wojownika, szczególnie gdy pod sobą nie ma żadnych żołnierzy, ale o ekwiwalent wynagrodzeń, premii i przywilejów. Rządy się zmieniają, w armii wszystko pozostaje bez zmian.

  6. Misiek

    I znowu wysyp Januszów, znawców wojskowości... Zdajecie wy sobie sprawę osiołki, że jak na obecne struktury, to generałów nam BRAKUJE? Obecnie tylko w 4 z 15 brygad dowódcami są generałowie brygady. W pozostałych 11 dowodzą pułkownicy. Obecnie nawet w dowództwach dywizji są braki (w 11 nie ma zastępcy dowódcy dywizji, w 12 dowódcą jest generał brygady, a w 16 nie ma w ogóle dowódcy). Wynika to z faktu, że na ten moment tak jak pisałem mamy 78 generałów na etacie, ale 15 nie pełni żadnej funkcji bo są albo na wylocie, albo w rezerwie kadrowej. A jak widać tutejsi znawy i tak wolą pisać głupoty o "armii generałów" zamiast zapoznać się z tematem.

    1. Janusz

      Polska armia jest przesycona generałami do tego stopnia, że zaczynają się wytrącać, niczym kryształki soli. Tylko w razie W walczyć nie będzie komu, bo żołnierzy liniowych na palcach policzysz, a nawet batalion złożony z samych generałów ma znikomą wartość bojową.

  7. Jeremiasz

    W tym roku sie nie załapałem. Moze za rok...

  8. wunderwaffe

    To przejaw strachu reżimu kato-bolszewickiego przed powtórka z Chile, lub z Turcji. cytat z Wikipedii: "22 sierpnia 1973 koalicja Chrześcijańskich Demokratów i Partii Narodowej w parlamencie wydała tzw. Deklarację upadku demokracji w Chile skierowaną do sił zbrojnych, prosząc o interwencję mającą na celu jak najszybsze zakończenie licznych naruszeń konstytucji i zmuszenie rządu do przestrzegania prawa. (...) Deklaracja ta oskarżała rząd Allende o próbę zdobycia władzy absolutnej, w celu poddania obywateli i ekonomiki państwa restrykcyjnej kontroli, równoznacznej z zaprowadzeniem systemu totalitarnego oraz uznała, że rząd zamienił naruszenia porządku konstytucyjnego w stałą formę utrzymywania swojej władzy. Deklaracja dokładnie wypunktowała listę naruszeń konstytucji przez Allende: 1 rządzenie za pomocą nielegalnych dekretów z całkowitym pominięciem normalnej drogi parlamentarnej ustanawiania ustaw 2 odmowa egzekucji legalnych procesów sądowych 3 ignorowanie dekretów i decyzji Trybunału Stanu 4 łamanie prawa do wolności słowa poprzez pełne przejęcie kontroli nad państwową telewizją i ekonomiczno-prawne naciski na prywatne media, które nie zgadzają się z linią polityczną rządu 5 zezwalania na zbieranie się własnych, uzbrojonych zwolenników, przy jednoczesnym zabranianiu organizowania zebrań opozycji 6 wsparcie ponad 1500 nielegalnych przejęć farm 7 nielegalne represje wobec uczestników strajku 8 nielegalne limitowanie prawa do przekraczania granicy" 11 września 1973 roku, NA WYRAŹNĄ PROŚBĘ OPOZYCJI, Augusto Jose Ramon Pinochet Ugarte odebrał władzę znienawidzonemu kato-bolszewikowi Allende.

  9. sum

    Czyli 1 generał WP na 1493 żołnierzy a w USA te proporcje to 1: 2500.

  10. Erwin

    To się nazywa prawdziwe wzmocnienie zdolność obronych kraju, a nie jakieś tam Wisły, Narwy, Borsuki, Orki, Gepardy, Homary, Kraby i inne nikomu nie potrzebne drogie zabawki. Teraz tylko utworzyć 17 brygady OT, do każdej dać generała i odpowiednią dużą świtem jak na POLSKĄ brygade przystało i do tej święty po 150 szeregowych, co by było można w tv jakieś wojskowe manewry z kopania dziury w ziemi (patrz. szalaso- skrytki dla prawdziwego partyzantów) pokazać.

  11. TT

    Czyli wypada po 1 generale na 2 bataliony. Troczę za dużo.

  12. ccc

    Choć w polskiej armii służy niecałe 100 tys. żołnierzy, bijemy inne państwa na głowę. Nowoczesnymi samolotami, czołgami, rakietami? Nic z tych rzeczy. Jesteśmy potęgą pod względem ... liczby generałów Nasze wojsko ma ich aż 119! Wielu z nich nigdy nie dowodziło wojakami, bo ich praca – choćby w tak zwanej logistyce czy w kadrach – to zwykłe urzędnicze zajęcie.

    1. Jasiu

      Skąd wziąłeś tych 119 generałów. Na chwilę obecna mamy ich 67 (no chyba, że każdego policzyłeś podwójnie). Od 15 sierpnia będzie ich 70.

    2. Pablo

      Liczba generałów wynika z takich a ni innych struktur, i wcale nie mamy ich za dużo. W armii USA (nie licząc GN), generałowie stanowią 0,07% całego personelu wojskowego. W Polsce ten współczynnik wynosi... 0,07% całego personelu wojskowego. A już teraz ze względu na sporą część generałów bez etatów (w rezerwie kadrowej), większością naszych brygad dowodzą pułkownicy. Skończ więc się kompromitować znafco.

  13. Marek1

    Hurrraaa mamy kolejnych 8 generałów. To jet TO, CO WP jest właśnie NAJbardziej niezbędne i konieczne ... przy ok. 30 tys. żołnierzy w jedn. bojowych.

    1. Mokotów

      Prawie Pan ma rację, z tym, że to są właściwi generałowie. Nie jest problemem mianowanie nowych, odpowiednich generałów, pytanie jak się pozbyć "starych" z WSI, GRU i innego badziewia

    2. J.M.P.

      BZDURY WYPISUJESZ! Przeczytaj artykuł a nie tylko tytuł albo czytaj ze zrozumieniem.Nowych generałów mamy 3, bo trzech płk. zostało minowanych do stopnie gen bryg., pozostali to już generałowie brygady lub dywizji tylko awansowani oczko wyżej czyli do stopnia gen. dywizji lub gen. broni. W WP mamy 4 stopnie generalskie: gen. brygady, dywizji, broni i generał (dawniej generał armii). Co nie zmienia oczywiście faktu, że generałów mamy w SZ aż nadto.

  14. Misiek

    Czyli niedługo już nie pułkownicy będą dowodzić batalionami a generałowie, pułkowników przesunie się do dowodzenia plutonami, drużynami dowodzić będą kapitaniowie, szef sekcji RPG-7 w stopniu porucznika a pomocnik podporucznik itd. Dodać jeszcze funkcję rzeczniczki w każdej kompanii w stopniu podpułkowniczki i git. W US Army dowódcami brygad są w większości podpułkownicy, ale oni się widać nie znają

    1. Pablo

      Póki co, to Pułkownicy dowodzą brygadami...

Reklama