Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Służby poszukują konstruktora bomb z Belgii; BAE Systems wyprodukuje fregaty dla Wielkiej Brytanii; 90 zamachowców - samobójców przebywa w Europie?; Premier Szydło nie przyjmie imigrantów do Polski; Prezydent Duda w 2MPSap

Fot.: Katarzyna Przepióra/dgrsz.mon.gov.pl
Fot.: Katarzyna Przepióra/dgrsz.mon.gov.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Zabójcza matka szatana": Służby poszukują konstruktora bomby z Belgii, która otrzymała przydomek matka szatana. Bomba jest wyjątkowo łatwa w produkcji, do której wystarczy woda utleniona, kwas solny  i aceton. "Financial Times, powołując się na źródła w europejskich służbach, twierdzi, że konstruktor bomb to główna postać w działającej w Europie islamskiej siatce terrorystycznej, w skład której wchodzą pochodzący z Zachodu bojownicy Państwa Islamskiego, wytrenowani w Syrii i Iraku. Wydawało się, że po zamachach w Paryżu siatka będzie potrzebować więcej czasu, by się zregenerować. Nie doceniliśmy jej - mówi źródło Financial Timesa"


ZL, Rzeczpospolita, "Transport": "Brytyjskie Ministerstwo Obrony przyznało koncernowi BAE Systems kontrakt o wysokości 472 mln funtów na budowę zaawansowanych fregat zdolnych do zwalczania okrętów podwodnych, Type 26.


Magdalena Rubaj, Fakt, "90 dżihadystów jest już w Europie": Jest duże prawdopodobieństwo, że na terenie Europy znajduje się 90 zamachowców - samobójców. Fakt ten budzi grozę również dlatego, że dżihadyści opanowali do perfekcji szyfrowanie wiadomości, których służby nie są wstanie przechwycić  oraz informacje o niemożności wykrycia fabryki konstruującej bomby dla zamachowców. "Tajny 55-stronicowy raport francuskich służb, do którego dotarł amerykański New York Times, mrozi krew w żyłach. 90 islamskich zamachowców samobójców dostało się do Europy wraz z falą uchodźców! tylko czeka na rozkaz kolejnego zamachu!"


Dorota Łomnicka, Gazeta Polska Codziennie, "Służby przygotowane do zabezpieczenia ŚDM i szczytu NATO": Wszystkie polskie służby zmobilizowały swoje działania w kontekście możliwych zamachów terrorystycznych. Rząd podtrzymuje opinię, że Polska jest bezpiecznym krajem.  "Zamachy, do których doszło we wtorek w Brukseli, wywołały dyskusję na temat bezpieczeństwa Polaków. Jak zapewniają władze, nie mamy do czynienia z zagrożeniem terrorystycznym, a polskie służby są w pełni przygotowane do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. Premier Beata Szydło zapowiedziała z kolei, że w najbliższym czasie Polska nie przyjmie żadnych imigrantów."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Armia przeciw terrorystom": Prezydent Andrzej Duda podczas świątecznego spotkania w kazuńskim pułku saperów, wskazywał na istotne zadania polskiej armii w nadchodzących czasach. "Opinie prezydenta podzielają eksperci, którzy wskazują, że w państwach, gdzie zagrożenie atakami terrorystycznymi jest duże, wojsko ma bardzo poważne zadania, uczestnicząc m.in. w patrolowaniu ulic, placów, lotnisk, dworców kolejowych, stacji metra. I w Polsce armia też powinna być gotowa do wykonywania takich zadań."


PP, Dziennik Wschodni, "Brygada znów ćwiczy": LITPOLUKRBRIG rozpoczęła ćwiczenia sztabowe. "Ćwiczenia sztabowe skupią się na synchronizacji działań jednostek brygady z Litwy, Polski i Ukrainy podczas prowadzenia operacji stabilizacyjnej. -Zgodnie ze scenariuszem nasi żołnierze otrzymają rozkaz wzmocnienia kontyngentu NATO w jednym z państw Bliskiego Wschodu - mówi ppłk Eligijus Senulis, szef sztabu LITPOLUKRBRIG."


Marta Danielewicz,  Polska - Głos Wielkopolski, "Będzie konsorcjum zbrojeniowe?": Zakłady Cegielskiego, które do tej pory produkowały silniki okrętowe, zmagają się z przestojem na rynku. Rozwiązaniem tego stanu rzeczy może być współpraca z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi, które podpisały kontrakt na modernizację Leopardów.


Małgorzata Grzegorczyk, Puls Biznesu, "Lotnisko Chopina obroni się samo": Trwa reorganizacja pionu ochrony warszawskiego lotniska im. F. Chopina. Od tej pory to władze lotniska będą odpowiadać za ochronę i zrezygnują z usług prywatnych podmiotów. Port lotniczy ma w tym celu przyjąć 570 osób. 

Reklama

Komentarze

    Reklama