Reklama

Siły zbrojne

Powstanie niemiecko-francuski holding pancerny. Umowa jeszcze w lipcu?

Czy następca Leoparda 2A7 będzie wspólnym projektem niemiecko-francuskiego koncernu? Fot. Bundeswehr/Dorow
Czy następca Leoparda 2A7 będzie wspólnym projektem niemiecko-francuskiego koncernu? Fot. Bundeswehr/Dorow

Umowa w sprawie połączenia niemieckiego koncernu KMW i francuskiej spółki Nexter ma zostać zawarta jeszcze w lipcu - podaje La Tribune. Może to oznaczać, że niebawem powstanie największe w zachodniej Europie, międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się między innymi produkcją ciężkich pojazdów bojowych – w tym czołgów.

Jak donosi La Tribune, podpisanie umowy dotyczącej fuzji niemieckiego koncernu KMW i francuskiej spółki Nexter ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. W efekcie mogą zostać połączone dwa największe przedsiębiorstwa, zajmujące się wytwarzaniem ciężkich pojazdów bojowych w Niemczech i we Francji.

Plany stworzenia holdingu koncernów Nexter i KMW zostały oficjalnie ujawnione w lipcu ubiegłego roku po podpisaniu wstępnego porozumienia. Jak podaje niemiecki Handelsblatt, rozmowy w tej sprawie toczyły się jednak od 2006 roku. Aktualne pozostaje założenie, w myśl którego obecni właściciele obydwu koncernów – francuski państwowy holding GIAT oraz niemiecka spółka Wegmann GmbH & Co mieliby otrzymać po 50% udziałów nowego przedsiębiorstwa.

W założeniu stworzenie holdingu miałoby się przyczynić do utrzymania zdolności opracowywania i produkcji m.in. nowoczesnych ciężkich pojazdów bojowych w Niemczech i we Francji. Według szacunków międzynarodowy koncern mógłby zatrudniać około 6 tysięcy osób, a jego roczne przychody ze sprzedaży byłyby zbliżone do 2 miliardów euro.

Ustanowienie tak ścisłej współpracy pomiędzy niemieckim a francuskim przemysłem zbrojeniowym mogłoby ułatwić realizację programów wielonarodowych, dotyczących np. następcy niemieckich czołgów podstawowych III generacji Leopard 2 (produkowanych przez KMW) i francuskich Leclerc (dostarczanych przez Nexter). Należy pamiętać, że z uwagi na zmiany w strukturach sił zbrojnych obecnie wykorzystuje się znacznie mniejsze ilości konwencjonalnego, „ciężkiego” uzbrojenia, niż miało to miejsce jeszcze pod koniec ubiegłego wieku.

Jako przykład można przytoczyć tutaj właśnie czołgi Leopard 2 w niemieckiej armii. Pierwotnie Bundeswehra wykorzystywała ponad 2 tys. pojazdów tego typu, natomiast obecnie zamierza używać 328 wozów (po podniesieniu ich docelowej liczby z 225 w świetle kryzysu na Ukrainie). Wspólne zakupy mogą więc przyczynić się do obniżenia kosztów pozyskiwanego uzbrojenia z uwagi na korzyści skali.

Z drugiej strony w Niemczech istnieją obawy o utratę narodowych zdolności i przenoszenie miejsc pracy do Francji. W podobnym tonie wypowiedział się dla serwisu tagesschau.de deputowany Bundestagu Rainer Arnold, rzecznik koalicyjnej partii SPD ds. obronności. Parlamentarzysta wyraził zaniepokojenie odnośnie wyprowadzenia technologii systemów lądowych z Niemiec do Francji, co może w jego opinii skutkować utratą przewagi konkurencyjnej przemysłu RFN.

Reklama

Komentarze (13)

  1. Niemiec

    i 3 generacji Leoparda beda lufy wiekszego kalibru zeby przebic pancerz wschodni.

  2. asd

    Wam ludzie wydaje się, że jak coś się łączy to dobrze. Otóż w rzeczywistości bywa różnie. Jeśli mówimy o powstaniu Stanów Zjednoczonych Europy, to tylko i wyłącznie w systemie, gdzie każdy "Stan" ma równe prawa. Taki układ gwarantowałby poszanowanie każego z "Krajów-Stanów" członkowskich. To tyle jeśli chodzi o teorie, bo praktyka wygląda tak, iż - Niemcy, Francja za żadne skarby nie zminimalizują swojej siły głosu w UE, którą mają obecnie, dla jakichś szlachetnych pobudek, aby stać się krajem o sile politycznej równym Polsce. Dlatego też, jak ktoś jest za Stanami Zjednoczonymi UE w obecnej sytuacji Polski to albo jest ignorantem politycznym, albo sabotuje swój własny kraj.

    1. jasio

      Proponuję najpierw poczytać coś o USA i "równych" prawach stanów USA, równą mają tylko liczbę przedstawicieli w senacie, o wszystkich innych wspólnych gremiach decyduje demografia.

  3. FTG

    USA produkowało tylko jeden model czołgu.. 1 model BWPa itp itd. W USA jest tylko jedno ministerstwo obrony.... Tylko Europa dla historii i honorów marnotrawi potencjał i utrzymuje kilkadziesiąt ministerstw obrony, kilkadziesiąt dowództw, kilkanaście fabryk podobnego sprzętu itp itd. Dobrze, że chociaż gospodarczo integracja Europy postępuje... oby jeszcze politycznie także postępowała i powstały wreszcie Stany Zjednoczone Europy...

    1. Sky

      Za dużo małostkowych interesików różnych grup władzy i wpływów, żeby do tego doszło. Każdy urzędas w każdym kraju kurczowo trzyma się swojego stołka. A do tego wykwit nacjonalizmu w ciągu ostatnich lat, w dodatku podsycany pieniędzmi z Rosji i ambicjami pożytecznych idiotów... niestety jeszcze do Stanów Zjednoczonych Europy nie dojrzeliśmy...

    2. smuteczek

      Ktoś tu widać zmęczył się niepodległością i stęsknił za kańczugiem. Tylko jak macie chłopcy ochotę lizać czyjeś wysokie buty, to róbcie to we własnym zakresie i reszty z nas w tą swoją zabawę nie wciągajcie.

  4. farfi

    a dlaczego nie zaprosili polskiego mocarstwa ze wspólnej grupy w3 ?

  5. o lol

    Niemcy gwarantują solidne wykonanie, Francja gwarantuje sześć biegów wstecznych

    1. F22B

      I jeden do przodu, w razie, gdyby dali się zajść.

    2. jasio

      A ty gwarantujesz poziom onetu, który to ci onet polecam z takimi komentarzami, a w wolnej chwili zapoznaj się z dokonaniami oręża francuskiego na przestrzeni wieków...

    3. nikt ważny

      Solidne wykonanie? Obudziłeś się ze śpiączki po 30 latach? To już nie te Niemcy. Z Francuzami też jakoś wyszó CI inaczej. To zupełnie nowa Francja.

  6. A_S

    Chwilę temu pisało się o wspólnym Polsko-Niemieckim transporterze opancerzonym, a jak widać wyszedł z tego Francusko-Niemiecki czołg. Widać zasłużeni partyjni działacze desantowani do naszych zakładów zbrojeniowych na fotele prezesów i ich równie utalentowani i pracowici koledzy przewodniczący związków zawodowych nijakiego sprzętu nie są w stanie sklecić.

    1. Wawiak

      Co innego holding a co innego jeden wspólny projekt (choć z tym desantowaniem to racja).

    2. jasio

      Przecież to są zupełnie odrębne projekty!!!

  7. Max

    Wiele wspolnych europejskich projektow zbrojeniowych to zwykla klapa. Tak tez moze byc i z nowym czołgiem.

    1. Sky

      Jednak wiele odniosło sukces. Tak tez może być i z nowym czołgiem.

  8. Jack Bauer

    Zważywszy, że zapotrzebowanie Wojska Polskiego za 15-20 lat będzie porównywalne ilościowo z niemieckim i francuskim - a może i Brytyjczycy się skuszą - wytargowanie montowni i późniejszej obsługi w Polsce nie powinno być czymś abstrakcyjnym.

    1. Sky

      Brytyjczycy nie chcą "Europejskich" czołgów. Dla nich posiadanie własnych jest jednym z priorytetów.

  9. Inżynier

    A Polska będzie dalej samodzielnie pracować nad czołgem nowej generacji a następnie kupi od holdingu niemiecko-francuckiego gotowy wyrób. Panowie decydenci, marszalek w kilka lat przed II wojną światową zbudował Centralny Okręg Przemysłowy a co Wy Panowie zbudowaliście przez ostatnie 10-lecie? Jest takie niemieckie powiedzenie " Kupować potrafią również głupcy ale tworzyć postęp tylko wybitni".

    1. Sky

      Nie pracuje samodzielnie, tylko z Brytyjskim BAE Systems.

  10. Murarz

    Kadłub powinni robić nasi specjaliści od Kraba a nadzór powinnni sprawować polscy związkowcy- sukces będzie murowany

    1. Marek

      Byle tylko niektórzy murarze murów nie budowali.

  11. tomek

    Aż się prosi przyłączyć się do tego projektu!

    1. almost1988x

      Z czym? Z pustymi rękami? Jak zrobią Leoparda 3 to najwyżej będziemy mogli kupić

    2. Wojtekus

      Nie koniecznie Tomku. My oferujemy duży rynek zbytu i prawdopodobnie zakupimy więcej czołgów niż zrobia to Niemcy oraz Francuzi. Nowoczesny czołg to bardzo kosztowna sprawa a przeniesienie cześci produkcji do nas robiło go bardziej konkyrencyjnym czołgiem eksportowym. Sadze ze Francuzi, Niemcy oraz Polacy maja tutaj wspólny interes oraz beda oni zabiegać do nas abyśmy nie poszli w K-9 i kombinowali coś razem z Ukraina oraz Rumunia itd.

  12. Tomcat

    I to jest czas aby Polska zainteresowała się o ile to możliwe tym projektem. Powinniśmy modernizować leopardy ale też uczestniczyć w pracach nad następcą tych mtb.

    1. zengi

      MBT jak już. Myślisz że państwa na które od lat robimy( brak płacenia podatków przez niemieckie i francuskie koncerny w pl) pozwolą nam opracować z nimi nowy czołg? Poza tym kto zaprasza do współpracy kogoś kto sam nie potrafi nic zrobić? Zejdź na ziemię.

    2. szamot

      A co to mtb?Polska się interesuje ,na tyle na ile to możliwe

    3. Gość

      A co możemy in zaoferować ? Może naszych doradców i menedżerów z Bumaru ?

  13. szyszka

    polska powinna tez brac udział w takich projektach aby na bieżąco dysponować nowoczesnym sprzętem wycofując jednocześnie zużyty i przestarzały .W marynarce tez powinnismy wprowadzać coajmniej co odpowiednia liczbe lat (lata slozby podzielone przez ilość okretow)jedna nowoczesna jednostke danego rodzaju bo jak wiadomo wszystkich naraz się raczej nieda.a najbardziej zuzyta jednostke kanibalizowac i złomować tak tez powinno być z każdym innym sprzętem po prostu unowoczesniac systematycznie do najwyższych standartow.

Reklama