"Zwiększenie potencjału Wojsk Pancernych". Gen. Jabłoński o szczegółach zakupu Abramsów [Defence24 TV]

15 lipca 2021, 08:56

W rozmowie z Defence24.pl gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych mówi o szczegółach planu zakupu czołgów M1A2 Abrams SEP v3. Generał podkreśla, że będzie to oznaczało bardzo duże zwiększenie potencjału Wojsk Pancernych. Mówi też o przewidywanym pakiecie logistycznym i systemach wsparcia oraz szkolenia, a także o sposobach zapewnienia czołgom zdolności pokonywania przeszkód wodnych. Zaznacza, że strona amerykańska określiła możliwość ewentualnej polonizacji czołgu przy jego ewentualnej modernizacji.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 445
Piotr że Szwecji
czwartek, 22 lipca 2021, 14:46

Najlepsza decyzja od 1989 roku... Wreszcie nowe i do tego nowoczesne... Przepraszam najnowocześniejsze czołgi na świecie. Ten bełkot na forum i panika wynikają z obawy przed realnym i bardzo szybkim wzmocnieniu głównych sił lądowych w zakresie zarówno obrony jak i kontruderzenia. I m więcej strachliwej polemiki tym lepiej. Jest dobrze i oby do końca 2023 roku wszystkie były w docelowych jednostkach. Jak ktoś ma odpowiednią wiedzę to wie że do zdobycia terenu przeciwnika na obszarze umocnionym konieczny jest stosunek 1do 8. Prawda? Czyli do przejścia przez teren broniony tylko przez Nowe czołgi przeciwnik musi wprowadzić ok. 2000 najnowocześniejszych czołgów odpowiadających technologicznie i siłą ognia czołgom broniącym danego obszaru. Po pierwsze ani Rosja ani Niemcy nie posiadaja sprzętu na poziomie Abramsa a poza tym nie są w stanie wystawić takiej liczby uzbrojenia na Jago poziomie. Ten zakup zamyka temat aneksii Polski.

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
poniedziałek, 26 lipca 2021, 09:43

Szwecja oczywiście odrzuciła Abramsy jako gorsze i kupiła Leopardy.

Olo
czwartek, 22 lipca 2021, 17:15

Abramsy....a to Amerykanie chcą nam je sprzedać czy tylko zgłaszamy chęć ich zakupu? Bo różnica jest duża. Nawet jak kupimy trochę skorup to ile będzie kosztować całe zaplecze logistyczne od amunicji po traki. Co ze szkoleniem załóg? No i co najważniejsze co z infrastruktura drogowa, bo nie wyobrażam sobie przejazdu 2 plutonów Abramsow przez polskie mosty. Budować nowe?

OPTY(k)
sobota, 31 lipca 2021, 07:53

Logistyka, szkolenie, amu i to dużo i nowoczesna, jest w podanej cenie. A, jak czytam, wyobraźnia szwankuje.

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:56

>>Szanowni Panowie, Chciałbym przekazać moje podziękowania i podziękowania mojej załogi czołgu za całą pracę, którą wykonaliście, aby zdobyć nowe czołgi i poinformować, że ten czołg niedawno uratował nam życie. W nocy 2 listopada natknęliśmy się na IED (prowizoryczne urządzenie wybuchowe) i zapisaliśmy się w podręcznikach historii jako załoga czołgu, która jako pierwsza przetestowała nowy „pakiet M” Leoparda 2 A6 M. Ten pakiet w pełni spełnił swój cel. Niestety nie wszyscy wyszliśmy z tego bez szwanku, bo mój kierowca złamał lewe biodro, ale fakt, że większość z nas wyniosła z tego tylko guzy, siniaki i dzwonienie w uszach, pokazuje, jak dobrze nowe czołgi sobie radzą… Jestem pewien, że w innym pojeździe nie wyszlibyśmy z tej opresji obronną ręką tak lekko.” Ten list dowódcy Leoparda 2A6M został przekazany rządowi RFN przez kanadyjskiego attaché wojskowego. Cytuje go min. Die Welt online w >>Im "Leopard" bombensicher durch Afghanistan<<, 16.04.2010, Florian Flade. .

KPPL
środa, 21 lipca 2021, 04:56

Zastanawia mnie tylko jedno, czy obok faktury i umowy za Abrams M2 sęp.3 zostanie położone zapytanie do KMW i Rehinmettal o to za ile i na kiedy są w stanie dostarczyć najnowsze Leopard 2 A7? Jakie byłyby by ceny i dostawy pierwszych Leopardów do polskiej armii oraz na kiedy byliby zdolni dostarczyć resztę? Z tak wielkim kontaktem spokojnie można było walczyć o produkcję w Poznaniu.

Etam
środa, 21 lipca 2021, 21:57

Sprawdź sobie może najpierw kiedy Węgry odbiorą swoje ostatnie 2A7. A wtedy zrozumiesz że na 250 szt 2A7 PL czekałbys coś 10 lat, lub dłużej.

Dadel
niedziela, 18 lipca 2021, 23:36

Też wolałbym żeby ta kasa trafiła do naszego przemysłu. Niestety o tym ile nasz przemysł jest wart można zobaczyć na przykładzie Leo 2pl i pudrowania T-72. Ogromne opóźnienia przy takim poziomie trudności prac jest skandalem. O dziwo wygląda na to że chociaż raz w historii rząd coś zauważył i wyciągnął wnioski. Abstrahując od tego czy czołgi potrzebujemy na już, hmm... W sumie to wszystkiego potrzebujemy na już. Wychodzi 30lat zaniedbań i picia kawy. To wolę konkretną liczbę sprawdzonych maszyn szybko niż jakiś ulep z napisem PL za 20lat. K2PL to mokry send którego też jestem fanem. Ale pytanie czy w polskim piekiełku to jest możliwe do zrealizowania. Mogłoby się szybko okazać że za taką samą kasę co teraz za M1 mielibyśmy kapryśnego ulepa w homeopatycznych ilościach. Niech kupują i kończą temat LEO. Sowieckie T sprzedać do Afryki. 500 nowoczesnych maszyn kupi nam dekadę lub dwie na realizację snu w stylu K2

Danisz
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:08

Opóźnienia przy Leo2PL to skutek indolencji MONu, który planując moderkę nie pomyślał o remontach. A nawet zakup Abramsów "z półki" nie wykluczał transferu technologii, czy to czołgowej czy jakiejkolwiek innej - naprawdę jesteśmy tacy zaawansowani, że nic już nie potrzebujemy? Albo serwis: czemu nie ma mowy o budowie takich kompetencji w Polsce - naprawdę sądzisz że za kilka, kilkanaście lat gdy Abramsy będą go potrzebowały nie dałoby się tego zrobić w kraju? Tylko że jak się najpierw kupuje, a dopiero potem negocjuje to wychodzi tak jak z Wisłą. Problemem nie jest sam czołg, ale kompletna amatorszczyzna przy podejmowaniu takich decyzji! No chyba, że tutaj tak naprawdę nie chodzi o żaden zakup czołgów, tylko o zaoranie wolnych mediów i mienie bezspadkowe - o utrzymanie się przy korycie za pieniądze naszych dzieci...

wwwwww
piątek, 23 lipca 2021, 16:13

Danisz za ekranami – każdy z nas może nie tylko swoją wibrację podwyższać, poprzez świadome wybory co jemy, oglądamy, czytamy, z kim przebywamy ale również poprzez uśmiech, dobre słowo, pomoc – jakąkolwiek ktoś potrzebuje, okazywanie wdzięczności, opowiadanie humorystycznych historii, taniec, śpiew, wąchanie kwiatów. Czasami potrzeba jednej iskierki, która rozświetli komuś ciemność i strach popuści i ktoś otworzy oczy szerzej. Każdy jednak ma swoją drogę i obudzi się, kiedyś. Nikt nie ma odpowiedzialności za nikogo tylko za siebie. Rozsiewajmy jednak światło – tyle możemy. Tysiące jest powodów do radości.

exporucznik
niedziela, 18 lipca 2021, 23:05

Jak wy możecie w ogóle bronić tej decyzji? Ja nie mógłbym po czymś takim patrzeć w lustro.

środa, 21 lipca 2021, 21:58

Na szczęście nie ty podejmujesz takie decyzje.

KomAndor
niedziela, 18 lipca 2021, 22:27

Jeśli jakiś znawca pozorny porównuje Leoparda do Abramsa to niech lepiej nic nie pisze... Leopard jest 30 lat za Abramsem! Ludzie gdzie rozum gdzie logika... 3 a nawet 4 jak by dawali za jednego to nie warto! Dlaczego Niemcy nie biorą udziału w żadnej obecnej wojnie?! Bo by się okazało że to konstrukcyjnie Leopard jeden ale trochę lepiej zrobiony. Nabierać is się na slogan że niemieckie jest dobre. To czemu musieli oszukiwać nawet przy normie spalin w Volkswagenie??? Ktoś odpowiedział sobie na pytanie... Bo nawet silnik dobry jakościowo jest już poza zasięgiem myśli technicznej Niemiec... Smutne ale jeszcze bardziej smutne jest to że wojny kompleks u naszych rodaków karze im sądzić i nagłaśniać że Niemieckie jest lepsze. Może od Serbskiego... Może od Greckiego ale nie od konstrukcji na którą wydano sumaryczniecały roczny budżet obronny Republiki Federalnego Niemiec.

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
poniedziałek, 19 lipca 2021, 15:14

KomAndor: "Jeśli jakiś znawca pozorny porównuje Leoparda do Abramsa to niech lepiej nic nie pisze... Leopard jest 30 lat za Abramsem! Ludzie gdzie rozum gdzie logika... 3 a nawet 4 jak by dawali za jednego to nie warto! Dlaczego Niemcy nie biorą udziału w żadnej obecnej wojnie?! Bo by się okazało że to konstrukcyjnie Leopard jeden ale trochę lepiej zrobiony." - Niemcy nie biorą udziału w wojnach, bo nie chcą, wpisali sobie do konstytucji jak artykuł nr. 1 ochronę godności człowieka i co do zasady wysyłają swe wojsko tylko zgodnie z prawem międzynarodowym, czyli na misjach ONZ-tu. Był wyjątek, ale jest do dziś potępiany. Nawet jest tak, że żołnierze RFN wygrywali przed sądem po odmowie wykonania rozkazu, gdy udowodnili, że rozkaz pośrednio służył nielegalnej wojnie. Logika mówi, że gdy Szwecja niedawno kupowała swe czołgi, to: "Szwedzkie biuro zaopatrzenia Försvarets materielverk (FMV) badało od 1993 Leclerca, M1A2 Abramsa i Leoparda 2 w zmodernizowanej wersji. (...) Po wyczerpujących testach jazdy i testach zimowych Leopard spełnił 91% wymagań, Abrams 86%, a Leclerc 63%. W styczniu 1994 roku podpisano umowę kupna, na mocy której 160 Leopardów 2A4 (Stridsvagn 121) zostało wydzierżawionych na 15 lat." "Stridsvagn 122 (działo 120 mm, druga wersja) to znacznie ulepszony Leopard 2A5. Łączna liczba to 120 pojazdów z opcjami dodatkowych czołgów bojowych i ratunkowych." - wg Niemiecka WikiPedia, hasło "Leopard 2". Przy czym czołgi wyprodukowano w większości prac w Szwecji. Rzut oka na mapę Szwecji pokazuje, że jest usiana przeszkodami wodnymi tak jak Polska. Całe NATO, wysokorozwinięte państwa, których Polska wcale nie dogania, lecz z własnej winy zostaje za nimi co raz bardziej z tyłu na końcu UE, nawet sąsiad USA Kanada, uznał, że Leopard jest wyraźnie lepszy niż Abrams. Poza wyspiarską UK oraz Francją, która kiedyś nawet wyszła z NATO, ale teraz chciałaby nowy czołg wspólnie z RFN, wszyscy używają Leopardy. Abramsa kupuje tylko Trzeci Swiat, przepraszam, aby nie urazić rodaków, kraje rozwijające się - jak my na pozycji 4-tej od końca w UE. Teraz wiemy jednak, jak nasi przodkowie doprowadzili do upadku Polski. Dokładnie tak samo, jak my teraz. Co myślą o Leopardach czołgiści? >>Szanowni Panowie, chciałbym przekazać moje podziękowania i podziękowania mojej załogi czołgu za całą pracę, którą wykonaliście, aby zdobyć nowe czołgi i poinformować, że ten czołg niedawno uratował nam życie. W nocy 2 listopada natknęliśmy się na IED (prowizoryczne urządzenie wybuchowe) i zapisaliśmy się w podręcznikach historii jako załoga czołgu, która jako pierwsza przetestowała nowy „pakiet M” Leoparda 2 A6 M. Ten pakiet w pełni spełnił swój cel. Niestety nie wszyscy wyszliśmy z tego bez szwanku, bo mój kierowca złamał lewe biodro, ale fakt, że większość z nas wyniosła z tego tylko guzy, siniaki i dzwonienie w uszach, pokazuje, jak dobrze nowe czołgi sobie radzą… Jestem pewien, że w innym pojeździe nie wyszlibyśmy z tej opresji obronną ręką tak lekko.” Ten list dowódcy Leoparda 2A6M został przekazany rządowi RFN przez kanadyjskiego attaché wojskowego. Cytuje go min. Die Welt online w >>Im "Leopard" bombensicher durch Afghanistan<<, 16.04.2010, Florian Flade.

OPTY(k)
sobota, 31 lipca 2021, 08:20

Może to i prawda, co pan pisze, ale: Polska jest traktowana przez Niemców inaczej niż państwa zachodnie (patrz ll WŚ), Kilkanaście lat po zakupie Leo, nadal nie mamy pełnego serwisu, Niemcy odmówili nam sprzedania nowej amu ppanc, nie mówiąc o produkcji, " Współpraca" przy moderce do Leo2PL to sabotaż Niemców, Zakup omija, szerokim łukiem MON, z ich obcą agenturą, więc może się udać. Byłoby więcej, ale wystarczy.

el ninio
wtorek, 20 lipca 2021, 19:41

Leopard wyprodukowany w Szwecji to zupełnie inny Leopard. Powinieneś to wiedzieć!!!!

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
środa, 21 lipca 2021, 11:27

Gdyby Szwedzi "wyprodukowali" Abramsa, to byłby "to zupełnie inny Abrams. Powinieneś to wiedzieć!!!!"

rezerwista
niedziela, 18 lipca 2021, 15:17

Kolejna propagandowo-polityczna zagrywka obnażająca niewiedzę rządzących. To osłabiienie obronności na lata bo marynarki nie ma, śmigłowców nie ma nawe kłopoty są z amunicją do Leopardów a teraz chcą zafundować kolejne kłopoty bomosty nie wytrzymają , amunicja nie wystę uje w naszej armi i calowy a nie metryczny system. Czy zawsze mamy kupować sprzęt wycofywany z wojsk USA i ratować ich przemysł to kolejny element osłabienia obronnosci bo obrony przeciwlotniczej też nie mamy.

wert
niedziela, 18 lipca 2021, 16:58

marynarki nie ma bo jest gorąco i koszula wystarczy. Nie ma co komentować. Dobrze że boli

królewiec
niedziela, 18 lipca 2021, 14:22

Filozofia zaniechań ,odwlekania a potem rozwiązań pomostowych , wyspowych , pilnych potrzeb operacyjnych. Zakupów defiladowych bez przetargów ,offsetu , transferu technologii dobija krajowy przemysł ,badania naukowe i degeneruje zdolności obronne RP .Nagle okazuje się że nie ma czym latać , pływać , jeździć .Na papierze jest batalion ale ma 40 letni sprzęt . Nie ma rozpoznania , środków walki radioelektronicznej itd .Kupowanie symbolicznej obecności wojskowej i iluzorycznych obietnic pomocy kończy się brakiem środków na kompleksową modernizację , prace i badania naukowe . Wątpię czy będzie Nas stać na kupno i serwisowanie kolejnych 500 Abramsów . Abrams to bardzo dobry czołg ale jeśli sami nie będziemy produkować czołgów to nasze siły pancerne niedługo stopnieją do 4 batalionów właśnie

Samarytanin
niedziela, 18 lipca 2021, 21:18

PGZ ma tyle roboty, że się nie wyrabia. Odwlekanie zakupów z tego powodu właśnie się tym kończy, że potem wszystkiego brakuje. Nie bronię tego zakupu, bo ciężko mi powiedzieć czy to strztegicznie najlepszy zakup na ten moment. Trochę szkoda, bo wojska lądowe w przeciwieństwie do lotnictwa i marynarki możnaby rozwijać własnymi siłami, a tu taki ruch. Chociaż tyle,że abramsami wszystkiego nie zastąpią, to kolejny czołg, mam namyśli europejski program czołgu przyszłości, będzie wypierał najstarsze nasze czołgi i w końcu abramsy. No ale to odległa przyszłość.

czarno to widzę
niedziela, 18 lipca 2021, 13:56

Jak na razie to jeszcze NIC NIE KUPILIŚMY, a jedynie WYSŁALIŚMY PROŚBĘ do Kongresu USA, aby ten wyraził zgodę na zakup ich czołgów przez nasz kraj.

Danisz
niedziela, 18 lipca 2021, 22:20

A niby czemu miałby się nie zgodzić? Przecież taka sprzedaż z półki, bez offsetu i transferu technologii to złoty interes! Te 24 miliardy to dopiero początek - koszty ich eksploatacji to będą kolejne dziesiątki miliardów. Nie ma opcji by Amerykanie nie zrobili takiego dealu

środa, 21 lipca 2021, 12:20

jak się produkuje dobry produkt to się zarabia,a co za darmo mieli bym dać?

Mixi
wtorek, 20 lipca 2021, 14:21

Dokładnie tak niestety. Złoty interes dla nich, niejeden kraj by tak chciał coś sprzedać

AXM
niedziela, 18 lipca 2021, 10:51

Tych czołgów może być i 1000 tylko co z tego jak Polska nie posiada obrony przeciwlotniczej :)

Danisz
niedziela, 18 lipca 2021, 22:21

I od 6 lat nie zrobiono w tej sprawie absolutnie nic...

Fflyer
wtorek, 20 lipca 2021, 14:24

Niestety nie rozpoczęto programu rozwoju nawet Pioruna 2 który nasz przemysł jest w stanie opracować w ciągu 3-4 lat a system Narew odkłada się co rok....

Ubawiony
niedziela, 18 lipca 2021, 09:04

Zobaczcie czego dowodem jest ten zakup! Ni z gruszki, ni z pietruszki wojsko z rządem uznały, że NIEZBĘDNE jest NATYCHMIASTOWE wydanie wprost z budżetu niemal 24 mld. Porównajcie t o, z np. z wyborem obrastającego już legendą granatnika ppanc! Tu błyskawiczna gotowość bez wahania, decyzja o "wyczarowaniu" dodatkowych 23+ miliardach i to w sytuacji wielu potrzeb państwa w innych dziedzinach, a tam WIELOLETNIE dywagacje, analizy, badania, dialogi, bzdety, srety, banialuki! Albo amunicja krążąca (po ok 100 tys PLN od sztuki) czy BRAK zakupu...od 2006 nawet jednej sztuki CLU Spike? Dowodzi to tylko jednego! Cały ten MON to wydmuszka administracyjna, kompletnie nie ogarniająca potrzeb wojska ani logiki kompleksowej modernizacji technicznej, nieustannie wykonująca wyłącznie polityczne rozkazy z Nowogrodzkiej. Z drugiej strony ten zakup jawi się jako kolejna, ewidentna próba "kupienia" sobie przez PIS politycznej przychylności i kontynuacji zaangażowania w Polsce n o w e j administracji USA, wyraźnie ciążącej do - jak to u Demokratów przez ostatnie 50 lat - resetu z Rosją, naiwnego, dziecinnego wręcz przekonania, że j e d n a k da się tego "niedźwiedzia oswoić". Ustępstwa wobec NS2, ustępstwa wobec Niemiec (mających biznesy w Rosji) przy jednoczesnym braku jasnych gestów współpracy np. z UK, dowodzą , że t a administracja po raz kolejny będzie "kręcić lody" po trupach wszystkich obecnych sojuszników. I jak to u tych pseudo Demokratów, bez szerszego planu, dla chwilowych zysków, bez kontynuacji rozpoczętych już programów czy akcji politycznych. Ale nowa "miotła" nie zawsze wymiata lepiej! Ciekawe, czy PIS coś "ugra" kosztem tych kolejnych miliardów dla biznesu amerykańskiego?

Milwaw
wtorek, 20 lipca 2021, 14:27

Bardzo trafne spostrzeżenia co do geopolityki i systemu zakupów

B72
niedziela, 18 lipca 2021, 12:22

Nienawiść cię zaślepia, granatniki ppanc to po zakupie licencji okres max 6-9miesiecy do rozpoczęcia produkcji , wiesz ile to trwa w wypadku czolgu ?

Ubawiony
środa, 21 lipca 2021, 22:08

Nienawiść? Ja jestem przecież UBAWIONY! A granatnik MON "wybiera" już z 15 lat!! I wciąż BEZSKUTECZNIE!! Więc o czym ty piszesz?? A MON po tych circa 15 latach uznał że jednak WAŻNIEJSZY jest s ł a b s z y, niezdolny do walki z czołgami granatnik...lekki!! Jak dla mnie taki priorytet to sabotaż. Ale żeby zrobili to 10 lat temu, to d z i ś być może szukalibyśmy nie pierwszego lekkiego, tylko już jego następcy?? Twój post niczego nie zmienia!!

Morus kot
niedziela, 18 lipca 2021, 01:39

Putin umiera ze strachu

delphiserwis
sobota, 17 lipca 2021, 22:38

Więc jeszcze raz dla zrozumienia tego co piszę zadam pytanie Państwu kto z Was jako czołgista gdyby miał wybór jaki czołg by wybtał, wiedząc że to moze być jego trumna? Proszę zobaczyć szczątki czołgów, popalone ciała czołgistów i zapewniam ze zmienicie myślenie. Zaniedbania dekad nie da się zmienić w rok czy dwa. Jesli Państwu jest bliskie wojsko powinniście rządać przed wyborami konkrety a nie ogólniki modernizacji sił zbrojnych zapisane w programie wyborczym zarazem iść na wybory. Co do animucji do czołgów które posiadamy to mamy z tym problem jak to nazwał klasyk istniejącą amunicja tylko popuka czołg agresora a nie zniszczy. Jesli chodzi o kolejność zakupów jestem zdania ze należy zacząć od Narwi to podstawa obrony Polski. Antysystemowość dla celów strategicznych to podstawa. To pokazały wojny nie trzeba wejść wojskiem a tylko wykonać naloty na punkty strategiczne. Nikt w zimie nie wytrzyma bez gazu i prądu. Charakter wojen będzie się zmieniać. Co nie znaczy że wojska nie są potrzebne, są głównie do odstraszania. Jesli chodzi o Ukrainę to jest tam problem z tym że Donbas jest w dużej mierze rosyjski jest to wina Ukraińców którzy przez lata wstecz akceptowali taki stan rzeczy. Dlatego Rosja weszła na ziemie, u nas wystarczą naloty aby uzyskać uległość Rosja nie ma interesu za atakować Polski ale jeśli LITWĘ i Estonię Łotwę już nie byłabym taki pewny. I jeszcze jedno co, Polska by w tym momencie zrobiła?

herring
niedziela, 18 lipca 2021, 10:23

odpowiadam: za połowę tych pieniędzy ~500 Leo2A7PL + za druga połowę osłaniające mnie helikoptery poproszę... Ty rozumiem wybierasz ~250 Abramsów + osłone w postaci poklepki po ramieniu od US??

wert
niedziela, 18 lipca 2021, 17:19

ładnie kombinujesz. Z teciaka z latającą wieżą do Leo w którym wieża też wylata. Heli je osłoni a kto osłoni heli? Choćby przed specnazowcem z manpadsem na grzbiecie przerzuconymi na nasze tyły? Mają tego całe dywizje!! W Karabachu sowiecki Mi-35 osłaniał swoje dekle, azerowi omsknął się paluszek na spuście i się "zrobiło" śmigiełku kuku! Może nie wymyślaj już więcej. Zdecydowanie to nie na Twoja głowę

alkaprim
sobota, 17 lipca 2021, 19:14

Wg.naszych światłych i dyspozycyjnych politycznie nie merytorycznie genierałów-szykuje sie bitwa na łuku kurskim-zwłaszcza,że premier powiedział,ze te czołgi ....cyt są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów,a także prowadzić walkę......A przecież nie tak dawno byliśmy dumni z pt-91 i Leopardów.

Adam
sobota, 17 lipca 2021, 22:20

Jak by mieli trochę żołnierskiego chonoru to by mówili co myślą, a tak to gadają co im partia każe.

Ewa
niedziela, 18 lipca 2021, 12:15

Zgdzam się ale to nie zwalnia z ortografii.

Ot co!
niedziela, 18 lipca 2021, 09:05

Kiedy to pensja rządzi sumieniem generała!

KomAndor
niedziela, 18 lipca 2021, 22:29

Ty miej honor i nie obrażaj munduru i Polskiego Generała!

NAVY
sobota, 17 lipca 2021, 13:46

250 czołgów ,to odstraszanie ? Nie jestem przeciwny zakupom tych wozów a nawet od dawna o tym myślałem ,ale zakup 3 rodzaju czołgów ,to chyba lekka przesada !? Ciekawe z jakiego zródła mamy kasę ,bo ostatnio jej nie było ,a szaleństwo covidowe w ub.roku rozłożyło gospodarkę na łopatki.Po drugie o ile wzrośnie utrzymanie 3 rodzajów czołgów - serwis,moderka,szkolenia,części i naprawy oraz inne koszty ? A po ostatnie dla czego tak mało ?

Delta
niedziela, 18 lipca 2021, 22:31

Z tym rozłożenie na łopatki to bym nie przesądzał... Najniższe bezrobocie od 1989 roku - 3,5 procent, wzrost produkcji przemysłowej 19,3 procent. Czas spojrzeć prawdzie w oczy w Polsce za obecnych rządów jest wreszcie coraz lepiej!

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:06

Kolejna porcja ogólnikowych medialnych pierdoletów dla elektoratu nie mającego pojęcia o czym sęmdzi Pan Generał. Był on prawdopodobnie prymusem na kursie zorganizowanym dla wybranej, posłusznej władzy grupy generałów/pułkowników w temacie - "jak mówić długo i w miarę płynnie kompletnie NIC nie jednak mówiąc". Treści bowiem i konkretów w tym smędzeniu NIE BYŁO za grosz, do czego zresztą już zdażyli nas przyzwyczaić gawędziarze i mitomani w garniturach i mundurach. Ot, kolejny uczepiony "elity politycznej" Miś ględzący komunały dla jeszcze głupszego elektoratu ...

Pjoter
niedziela, 18 lipca 2021, 12:56

Zgadza się radość wariata z zakupu tanczcego misia a ktoś policzył koszty utrzymania f35 abramsa i zolnierzy usa czli co dalsze malowanie hełmów z 67r

chor. rez.
niedziela, 18 lipca 2021, 08:57

w punkt panie Marek1

delphiserwis
sobota, 17 lipca 2021, 11:10

Kazdy rozpatruje zakupy czołgów a to jest tylko część układanki. Całość to amunicja przebijalna nowoczesne pancerze ktorej nie mamy... O tym nikt nie mówi nie mamy do tego technologii. Uwazam że należało zakupić technologię i to w znaczący sposób podniosło by wartość naszych czołgów. Za zakupem tych czołgów przemawia przeżywalnosć zołnierzy w czołgu. Proszę zauważyć że żołnierze przeszkoleni sa na wagę złota w czasie wojny tyle w temacie... A jeśli ktos mowi że zakup bez sensu zadam pytanie czy mamy czas... Czasu mieliśmy sporo ale Klich i następcy go zmarnowali a teraz wydaje mnie się że jesteśmy lekko pod ścianą. Innym tematem są priorytety uważam ze najważniejsza jest Narew. SERBIA, SYRIA, KARABACH to pokazały. Jest jeszcze jedna rzecz w wojsku rządzą czołgiści a jak wiadomo kazdy ciągnie do siebie... Zakup nie zmarnowany, tylko nie ta kolejność.

normalny polak
poniedziałek, 19 lipca 2021, 09:40

Gdyby nie poprzednicy, nie byłoby leopardów, krabów,kormoranów,raków,borsuków itd. Wszystkie duże programy są wieloletnie, jeśli tego nie rozumiesz to faktycznie ciemny elektorat jest faktycznie ciemny

Manolo
sobota, 17 lipca 2021, 20:43

Człowieku, Klich kasy nie miał. W 2008 i 2009 był kryzys, nie wolno było bezkarnie drukować kasy.

yy
środa, 21 lipca 2021, 12:25

Dlatego oddawal pieniądze do budżetu na koniec roku?

pamiętliwy
sobota, 17 lipca 2021, 15:11

Racja! To jeszcze dokupmy Leclerka, Challengera i może...K2? Coś opuściłem? I wtedy będziemy potęgą technologiczną w dziedzinie broni pancernej, prawda? Gów.o prawda! Jak długo jeszcze na Mój koszt bawiła się będzie ta ekipa TKM-u, z Generalissmusem v.NANO?!?!?

Nard
niedziela, 18 lipca 2021, 22:33

Ta ekipa nazywała się Platforma Obywatelska. Ale oby już nigdy jej rządy nie wróciły.

sobota, 17 lipca 2021, 21:49

pominąłeś T72

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:18

A nie zauważasz, ze wywalone do kibla co najmniej 24mld PLN(będzie więcej na tzw. cykl zycia MBT), skutecznie i jeszcze bardziej opóźni naprawdę ABSOLUTNIE PRIORYTETOWE(od lat)zakupy Narwi + mobilne syst. CRAM dla WL i syst. ppanc dla prawie bezbronnego zmechu ? WP NIE POSIADA środków WRE, NIE posiada rozpoznania o zas. 40km+, NIE posiada amunicji rdzeniowej do 2/3 obecnego stanu sił panc. Ale dylwtanci(lub sabotażyści) kupują za gigantyczne pieniądze kolejnego po F-35 tzw. "białego słonia", który będzie zbyt drogi/cenny/nieliczny, by zużywać go intensywnie w czasie potencjalnego konfliktu pełnoskalowego. Najpierw za Odrę polecą F-35(jeśli zdążą wystartować), a potem za Wisłę pojadą dziesiątkowane uderzeniami z powietrza koszmarnie drogie abramsowe cudeńka. Pojadą O ILE logistyka dostarczy im na czas setki ton nafty lotniczej JP-8, której ogromne ilości żłopią turbowałowe silniki Abramsów.

yy
środa, 21 lipca 2021, 12:31

Wiesz ze Narew nie zatrzyma ruskich czołgów?Oba projekty sa potrzebne,a okazja żeby juz w przyszłym roku mieć porządne czolgi moze sie predko nie powtórzyć. I przeceniasz swoją armię, myślisz że u was tak wspaniale?

Etam
niedziela, 18 lipca 2021, 09:14

Nie do kibla, bo zyskujemy 250 potężnych nowoczesnych czołgów. Jakie więc "do kibla"?? Środki na Abramsy n i e zmieniają niczego w środkach na Narew! Twój panikarski i histeryczny wpis o ewakuacji jest jak nigdy - po prostu nie poważny.

Pjoter
niedziela, 18 lipca 2021, 12:50

Do zakupu dodaj koszty utrzymania

dr
sobota, 17 lipca 2021, 13:15

Zamiast stękać spójrz na specyfikację tej transakcji w punkcie "amunicja".

trzcinq
sobota, 17 lipca 2021, 13:06

Przy zakupach Wisły, Homara i F-35 też tak pisałeś? A co sądzisz o programie Narew? Jeszcze by wymieniać. Czemu to w przypadku broni pancernej czas jest ważny a choćby OPL mamy go dużo? Z góry dziękuję za odpowiedź

mobilnyPL
sobota, 17 lipca 2021, 10:51

....Abrams M1a2 sep3 to 67 ton ale jak dodacie sobie ASOP to już 71 ton. W tej konfiguracji Leopard jest lżejszy o 10 ton.... K2 pl byłby lepszym wyborem.... P.s. Piotrze nie kupiliśmy a zamówiliśmy za co już płacimy ale nie otrzymaliśmy. Pośpiech ws Abramsów jest niezrozumiały! W przypadku OPL pośpiech nie isnieje co zastanawiać może. Zresztą ogłoszenie to jest decyzji MON bo w USA to o tym nie wiedzą. Zapytanie pójdzie potem czekanie na zgodę a potemndopiero konkrety

bc
sobota, 17 lipca 2021, 19:11

Masa bojowa Leopard 2A4 55t; 2A5 59,5t; 2A6M 62,5t; 2A7V 67,5t

sobota, 17 lipca 2021, 18:08

Jak podaje Gazeta.pl, nie wszyscy w PiS ucieszyli się z pomysłu Jarosława Kaczyńskiego. Według ich informacji premier Mateusz Morawiecki nigdy nie był entuzjastą kupowania czołgów ze Stanów Zjednoczonych. Wolał spolonizowane i być może częściowo produkowane w Polsce K2 z Korei Południowej albo Leopardy 2 z Niemiec, które już są na stanie polskiej armii. Jak podaje portal, również Michał Dworczyk był krytykiem kupowania abramsów.

xXx
niedziela, 18 lipca 2021, 14:10

Jaki jest sens pisać o wydmuszkach?

niedziela, 18 lipca 2021, 09:17

He he. Nie był entuzjastą? Dzięki postawie Moawieckiego

Krystian
sobota, 17 lipca 2021, 14:48

K2 PL może i lepszy, a już napewno lepszy dla naszego przemysłu, ale MON nie chce czekać kilku lat. 18sta dywizja wymusiła zakup, bo chyba ktoś w MON zrozumiał, że tak właściwie mamy może 300 czołgów. Brak amunicji do T72 i PT91 już nie mówiąc o ich możliwościach bojowych. Dodać do tego kosztowne i powolne modernizowanie Leopard A4 do PL. Tu już wina naszego sąsiada, że to idzie tak powoli. Ps możliwe, że zakup Abramsow był koniecxny, ale mam nadzieję, że dalej chcemy pozyskać technologie od Koreańczykow i budować wkasne K2PL

Patry
sobota, 17 lipca 2021, 23:20

wynika z tego że MON i Inspektoraty celowo zwlekały z zakupem licencji i produkcji czołgów w Polsce ... aby wydać kase za oceanem -przypominam sobie jak L.M był obożony po stanach Fem 16stym po podpisaniu kontraktu na eFy i jako wybitny wykładowca dostał kontrakt na wykłady ... ten motyw na pewno pojawi się w tej ekipie - ale kto kogo rozliczy za bezsensowne szastanie naszą kasą ...

Koba
sobota, 17 lipca 2021, 21:30

Zamiast pisać zgodne z oficjalną propagandą bzdury - wysil się i poszukaj informacji - czyją winą jest przeciąganie modernizacji Leo 2PL.

xXx
niedziela, 18 lipca 2021, 14:13

Oczywiście, że nie Niemców, ale kto jak nie Niemiec nadaje się na chłopca do bicia. Tylko po to aby przykryć własną nieudolność.

sobota, 17 lipca 2021, 14:45

L2A7+ wazy tez 67ton, i tyle w temacie.

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:20

Zacznij odróżniać amerykańskie tzw. "krótkie tony" od naszych, europejskich. Wg. ciebie ASOP dla Abramsa SEP3V wazy ... 4 tony ?

carl fath
sobota, 17 lipca 2021, 21:40

"krótkie tony"...

Piotr Skarga
sobota, 17 lipca 2021, 10:42

To faktycznie duży skok. Albo raczej zapowiedź, bo "kupujemy" brzmi tragicznie głupio gdy okazuje się że dopiero wysyłają LOR. BARDZO GŁUPIO! Bo już wszak KUPILIŚMY... Himarsy? KUPILIŚMY F35? KUPILIŚMY Patrioty. Ho ho. Teraz znowu "kupujemy" Abramsy? Przecież to wszystko brzmi tak prymitywnie niedojrzale, że aż wstyd by generałowie czy ministrowie tak bajdurzyli. Z drugiej strony, to kolejna decyzja klasy "królik z kapelusza"! Świadczy to o jakimś przerazliwym chaosie i kompletnej niezdolności do działań planowych MON, działań zorganizowanych, do działania racjonalnego opartego o jakieś składne przemyślenia zespołów analityczno-doradczych. Przykładów jest mnóstwo. Zapowiadana latami i oficjalnie negocjowana Orka, nagle, niespodziewanie zamieniła się w równie niespodziewanie kiedyś zawieszonego Miecznika! Szybkość z jaką to uczyniono poraża ewidentnym brakiem przygotowania tej decyzji. Zapowiadany i analizowany latami Kruk, zamienił się nagle i kompletnie nieoczekiwanie w nieplanowaną do wtedy Harpię wraz ze zdumiewającym swoją futurologią... Harpim Szponem!! Do tego też kompletnie nagle pojawił się program Perkoz niedługo potem wyhamowany programem Kondor! Identycznie "królikiem z kapelusza" okazał się Ottokar-Brzoza. Który ma "zastąpić" posiadane lekkie, kołowe, uzbrojone w ppk krótkiego zasięgu - potężnymi, ciężkimi, opancerzonymi, gąsienicowymi mastodontami uzbrojonymi w 12 do 18 potężnych ppk dalekiego zasięgu!! Litości!!!! Wszystkie te pseudo decyzje, chaotyczne, zmienne, przypadkowe, nagłe, niespójne, chwilowe? Matko Boska! Błazenada MON osiąga absolutnie najwyższe szczyty absurdu. Super że będą Abramsy. Super, bo Polska pozyska - kiedyś, może, w jakiejś przyszłości - te nowe i skuteczne czołgi. Ale realizacja oraz pomijanie ogromnie niejasnej r e s z t y tego pomysłu dowodzi jakiegoś spektakularnego obłędu decyzyjnego który opanował MON. Co z tych Abramsów wyjdzie - przy tym MON? TO - się dopiero okaże!! Ale przyglądając się "skuteczności" działań MON mam bardzo, baaaardzo mieszane uczucia!

Sojer
sobota, 17 lipca 2021, 09:37

Potencjał rośnie, bo porównujemy M1A2 Sepv3 do T-72M1, ale za jakie pieniądze. Takie lekkomyślne zakupy powinny być zakazane. Szkoda, że nie mamy referendum jak Szwajcaria. Gdyby dokupili 200 Leopardów 2A7 to nikt by nie miał z tym problemu. Tymczasem kupujemy drogie i niepotrzebne nam czołgi tylko dlatego, że są amerykańskie.

Krystian
sobota, 17 lipca 2021, 14:49

A kiedy byś dostał te Leopardy?

Adam
sobota, 17 lipca 2021, 22:25

A co? Rusek na granicy stoi że czołgi masz mieć na wczoraj?

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 12:27

Przecież nawet tych m1a2 nie dostaniesz jutro. A leopardy w ilości 200 sztuk to chyba z 10 lat by ci Niemcy strugali bo nie mają z czego. A wróg stoi u naszych bram cały czas. Nawet Białoruś się już faszyzuje pod wpływem Moskwy.

Na Raz...
sobota, 17 lipca 2021, 05:16

Mam nadzieję ze koreańczycy dogadali się z poznaniem nt K2-3PL, jest pole do popisu na macierzy... bumar by mógł tylko marzyć bo po hitfist , leonach it-ciakach to zamknieta sprawa. Związki same się tam utopiły

rezerwa 79
sobota, 17 lipca 2021, 12:52

już pozamiatane..

Vollidioten
sobota, 17 lipca 2021, 04:16

W czasach mojej młodości to się nazywa sranie w banie, tu se kupimy jakieś rakietki, może kupimy jakieś czołgi, kupimy parę samolocików i gutes jest, żadnego sensu w tym nie ma, żadnego planowania, jakieś kretyńskie parosyzmy paroksyzmy.

Krystian
sobota, 17 lipca 2021, 14:54

Jeśli obecnie armia posiada ok 300 czołgów zdolnych do walki to sens w nabyciu Abramsow do 18 dywizji jest. Sytuacja miedzynarodowa wymusza przyspieszenie modernizacji armii. Ah od Niemców Leopardow szybko nie dostabiemy, a K2pl który chciałbym widzieć w kraju jest jeszcze daleko.

Suveren
niedziela, 18 lipca 2021, 22:42

Jeden mądry przynajmniej. K2 byłby najwcześniej w drugiej połowie obecnej dekady. Jego po prostu jeszcze fizycznie nie ma! Pokazano nam makietę. A Leopardy niech lepiej zostaną za Odrą...

thor
sobota, 17 lipca 2021, 01:42

Jak czytam te komentarze to duma mnie rozpiera, że tylu ruskich zna język polski. To jednak duże osiągnięcie że nasz język jest tak popularny, że bracia Słowianie zza Buga się tak interesują naszym krajem. Druga dobra wiadomość to zaskakująco niski poziom intelektualny pseudo analiz piszących tu braci Słowian. Tak trzymać.

Tery
niedziela, 18 lipca 2021, 22:45

To nie tylko ruscy trolle kolego... To oszołomienii przez opozycyjnemedia ludzie którzy nie potrafią oddzielić prawdy o fałszu i mimo tego że widzą zmiany jakie nastąpiły w ostatnich latach naprawdę na lepsze to nie mają odwagi przyznać się nawet w internecie że jednak to PiS i jego wybory mieli rację.

Mixi
wtorek, 20 lipca 2021, 14:40

Racja

Danisz
sobota, 17 lipca 2021, 10:11

Same komunały, zero argumentów - typowy piewca partyjnego państwa.

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 12:30

Argumenty; bo za ciężki, bo od USA, bo innych broni też mało, bo zupa była za słona, bo dużo pali.

Danisz
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:52

Widzę że jak nie ma sensownej odpowiedzi na pytania o transfer technologii i know-how, serwis w Polsce, czy pokonywanie przeszkód wodnych, to się wymyśla bzdurne pseudoargumenty i z nimi polemizuje

sobota, 31 lipca 2021, 12:35

Tak naprawdę

Fox
niedziela, 18 lipca 2021, 08:21

100% racji

Kr
niedziela, 18 lipca 2021, 05:46

Uderz w stół .... Nie wiem czy znasz Sasza to polskie przysłowie :)

Danisz
niedziela, 18 lipca 2021, 22:08

Znam przysłowia lepiej, niż ty polską gramatykę i interpunkcję.

Pograbek
sobota, 17 lipca 2021, 00:40

A Hamerykanie już wiedzą że chcecie kupić od nich te czołgi ? Kto list wysyłał Sasin?

7plmb
niedziela, 18 lipca 2021, 01:57

A myślisz że kupno uzbrojenia to to samo co kupno puszki sardynek ? Pomyśl to naprawdę nie jest trudne.

Ammo
sobota, 17 lipca 2021, 00:36

Patriot, F-35, Javeliny teraz Abramsy... wszystko to superdrogie zabawki z jednej stajni. Czy Polacy się kiedykolwiek nauczą, że jakąkolwiek realna potęgę wojskową buduje się w oparciu o własny przemysł, a nie zakupy od kraju znajdującego się tysiące kilometrów od nas? Wiedzą o tym nawet małe i średnie kraje takie jak Turcja, Izrael, Korea Pd., Szwecja, Ukraina itp. Każdy z tych krajów, mimo tego że ich budżety na obronność są w niektórych przypadkach zbliżone do Polskich, usilnie od lat inwestują w swój własny przemysł. I nie przeszkadza im to jak jakiejś technologii nie posiadają. Po prostu ją kupują albo kopiują gotowe rozwiązania z zagranicy. Nic nowego. Tylko my Polacy oczywiście musimy pójść własną drogą. Nakupować tony amerykańskiego sprzętu bez jakiejkolwiek korzyści dla rozwoju własnych kompetencji w Polsce. Jak krótkowzroczne jest to podejście już widzimy po naszych F-16 (który akurat był rozsądnym zakupem), większość porozbierana w hangarach bo brakuje części zamiennych. A części zamienne z USA płynął .... i płyną ... i płyną ... długo, a kosztują że hoho. Głupotą jest myśleć, że w czasie wojny dopłyną szybciej, bo w zasadzie mogą w ogóle nie dopłynąć. Ale to tylko początek. Pieniądze, które wydajemy na ten superdrogi (i często nie efektywny kosztowo) sprzęt zasilą Amerykańską gospodarkę a nie naszą Polską - o tym też nie myślimy. Przecież my bogaci, kto nam zabroni. Wreszcie za 20lat jaki pożytek będzie z tych zakupów? Sprzęt się zużyje, a my znowu będziemy musieli prosić na kolanach kolejne mocarstwo (wtedy to mogą być już Chiny) aby dały nam czołgi, samoloty, rakiety ppanc i plot. I tak w kółko. Co przez te wszystkie lata zrobiły partie polityczne aby wzmocnić Polski przemysł? W praktyce - nic. To, że dzisiaj na kolanach prosimy o Amerykański sprzęt jest bezpośrednią konsekwencją lat zaniedbań kolejnych rządów (obecnego również). Polacy, zacznijcie zadawać odpowiednie pytania. Nie zadowalajcie się prostymi odpowiedziami, "nie mamy czołgu to pójdziemy na zakupki do USA". To jest myślenie politycznych galerianek. Nie mamy czołgu? Nie ma problemu, przecież Amerykanie mają to nam sprzedadzą. Drogo? Nie szkodzi, przecież to z pieniędzy podatnika. To jest rozwiązanie ale tylko doraźne. W ten sposób nie buduje się potęgi państwa. Potężne państwa swoją politykę prowadzą w perspektywie dekad a nie paru lat. Kupimy czołg od USA to na parę lat mamy spokój ... no i wygrane wybory. Zadawajcie pytania: Kiedy Polski czołg? Dlaczego projekt Polskiego czołgu tak się opóźnia? Kto nim kieruje i za niego odpowiada? Jaki jest na niego budżet? Z kim będziemy współpracować przy jego opracowaniu? (jest wiele opcji) Dlaczego nie mamy nowoczesnych niekierowanych rakiet ppanc, których potrzebne są dziesiątki jak nie setki tysięcy tylko stare RPG-7? Dlaczego nic nie robimy aby je pozyskać? Pytania można by mnożyć, ale jeśli my Polacy nie zaczniemy ich zadawać naszemu rządowi to ten rozochocony łatwym sukcesem, będzie dalej skupował szroty z zagranicy... no bo Polacy się cieszą... takie prawo demokracji.

yy
środa, 21 lipca 2021, 12:46

Może zrozumiesz kiedyś ze żadnego czołgu ani samolotu nigdy sami nie zbudujemy,javeliny kupiliśmy zeby nauczyć się jego obsługi bo USA ma w Europie tego sprzętu dużo i w razie W Może być tu szybko. Ameryka jest daleko ale wojsk i sprzętu w Europie ma dużo. I co w tym złego że kupujemy u Amerykanów?A czyje wojska tu stacjonują i w razie czego nam pomogą?Niemieckie,francuskie,izraelskie?Offsety,technologie,oczywiscie ze tak ale na pewne rzeczy moze nie być już czasu.

Driver25
wtorek, 20 lipca 2021, 14:42

Bardzo dobrze napisane. Bez rozbudowy własnego potencjału zbrojeniówki nigdy się nie rozwiniemy przemysłowo.

Murf fanem Polski
sobota, 17 lipca 2021, 14:50

Budowa kompleksu wojskowo-przemysłowego (MIC) wymaga czasu i ogromnych ilości pieniędzy. Wszystkie wymienione przez Ciebie kraje przez dziesięciolecia kupowały amerykański sprzęt. Dopiero w ostatnich 10 zaczął tworzyć własne. Nawet nadal kupują amerykańskie myśliwce i SAM-y. Co więcej, Ukraińcy w mgnieniu oka zamieniliby się miejscami z Polską. Szwedzi używają Loeparda II tak jak w Polsce. Tajwan jest wiodącym krajem technologicznym i kupuje Abramsy i Patrioty. potem jest Rosja, która musi kupować zachodnie komponenty do swojej broni i Chińczycy, którzy muszą ukraść plany, by cokolwiek zbudować, a wciąż nie mogą zbudować niezawodnego silnika myśliwskiego. Polska musi szybko zmodernizować swoje wojsko, aby odstraszyć rosyjską agresję. Nie mogą czekać 10 lat na budowę nowej infrastruktury przemysłowej. Tysiące RPG-7 nie odstraszają. nie powstrzymają rosyjskiej inwazji. wszystko, co zrobią, to nękanie okupacji.

KomAndor
niedziela, 18 lipca 2021, 22:50

Czytać i nauczyć się na pamięc! Zrozumienie przyjdzie z czasem. W kilku zdaniach mądrzej niż cała reszta na tym forum.

Dw
sobota, 17 lipca 2021, 10:48

Niestety PIS nie robi nic aby rozwijać nasz przemysł. Firmy zbrojeniowe są obsadzane przez "specjalistów " z zerową wiedzą, mierni ale wierni. Nic z tego nie będzie ... Niestety nie potrafimy się uczyć od innych państw ( Turcja, Korea Płd., Brazylia itd. ) które w przeszłości zamawiały uzbrojenie z transferem technologii a teraz potrafią wyprodukować własne nowoczesne uzbrojenie.

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 12:34

No masz tą Koreę, Brazylię czy Turcję . A ile krajów stoi w tej materii gorzej niż my? Dlaczego oczekujesz że Polska będzie jakiś top a nie przeciętnym krajem? Turcja i brazylia to kraje kilkakrotnie większe niż Polska i z większą ludnością a Korea to pionier i kraj w którym USA utopiło miliardy kasy i technologii.

Dw
niedziela, 18 lipca 2021, 18:09

Wzorujmy się właśnie na takich krajach, które osiągnęły sukces. Dlaczego nie możemy inwestować w przyszłość ? Dlaczego nie możemy wspierać naszego przemysłu? Uczmy się od najlepszych. Planujmy i działajmy tak aby w przyszłości nie być właśnie przeciętnym krajem. Wiem, że jest to trudne ale wymaga to strategii na wiele lat a nie tylko do najbliższych wyborów.

Fflyer
wtorek, 20 lipca 2021, 14:44

Całkowita racja!

***
piątek, 16 lipca 2021, 21:55

Teraz dojedziemy do Moskwy ido Uralu...

zeneq
sobota, 17 lipca 2021, 13:16

Jeśli wy nie dojedziecie do Białegostoku i Lublina to już się opłaciło wydać tę kasę.

Hanys
sobota, 17 lipca 2021, 09:07

Palcem po mapie.

Palmel
piątek, 16 lipca 2021, 21:22

a o śrubach w systemie calowym nie zapomniano bo u nas obowiązuje system metryczny i dlatego żaden z krajów europejskich nie ma go na uzbrojeniu a cysterny z benzyną mamy u nich glon 4,5l kosztuje ty co 1 l w europie

środa, 21 lipca 2021, 14:22

Nie znasz się. W przemyśle obowiązują dwa systemy. Na całym świecie.

Murf fanem Polski
sobota, 17 lipca 2021, 14:53

Wojsko USA korzysta z systemu metrycznego, w tym sprzętu.

xXx
niedziela, 18 lipca 2021, 14:23

Skąd takie info? Od kiedy to US Army przeszło na system metryczny? No, chyba,że dwa tygodnie temu. To jest OK.

Maciek
sobota, 17 lipca 2021, 10:35

Przez kilkadziesiąt lat armię europejskie używały amerykańskich czołgów - m48, m60 są nadal używane. Cały czas w uzbrojeniu są samoloty z USA i tysiące pojazdów różnego rodzaju. Jakoś widocznie system cowy da się ujarzmić. A galon USA to 3,79l kolego.

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:26

WSZYSTKO sie da "ujarzmić", tylko PO CO i jakim kosztem ? Strata, kasy, czasu i energii ... no ale wszak widać nasze "orły intelektu" z Nowogrodzkiej uznały, ze podejmą kolejną i najdroższą próbe jeszcze głębszego wciśnięcia się w odbyt hegemona. Hegemona, który pokazuje jak tylko sie da, że ma nas za ostatnich frajerów, wazeliniarzy, durni i nieudaczników. Całkowicie słusznie zresztą ...

Wnuk Błochina
niedziela, 18 lipca 2021, 12:38

Ty dalej nic nie rozumiesz? Twój anty Amerykanizm przysłania ci logiczny osąd. Nie ma czołgów. Nie ma ich gdzie kupić w szybkim czasie. Czego nie rozumiesz dalej w swym zaślepieniu i służalczości do Rosji?

Palmel
piątek, 16 lipca 2021, 21:20

Abramsy wracają na uzbrojenie naszej armii były już na uzbrojenniu LWP a weszły do niego w 1980 roku były widziane min na WAT-cie był to jeden z wielu sukcesów Kiszczaka

Sojer
sobota, 17 lipca 2021, 09:38

Dobre, bo jeszcze nikt w Europie ich nigdy nie kupił, a Ty tu z PRL wyskakujesz xD

PeeS
piątek, 16 lipca 2021, 21:19

Skoro kupujemy Abramsy, zastanawiam się, jaki jest sens inwestowania w naprawę i modyfikacje T72?

o co
sobota, 17 lipca 2021, 12:02

Ponieważ podobnie jak T72(modernizowane) Rosji mają duży potencjał OBRONNY (w odróżnieniu do potencjału ofensywnego jaki błędnie zakłada Rosja dla swoich czołgów) i że potrzebujemy WSZYSTKICH możliwych środków obronnych (tu wystarczy poszerzyć świadomość załogi i czołg ten genialnie wesprze Abramsy Pt91 i Leopardy). Zobacz na Ukrainie... każdy element OBRONY pozwalający zarówno przeżyć dzielnym ochotnikom na polu walki i zwiększający skuteczność ich kontruderzeń JEST WAŻNY... dodatkowo im więcej mamy "punktów odpowiedzi na atak" tym większe potencjalne straty u Rosjan i STRACH przed atakiem i osiągnieciem punktu strakt który wywoła wojnę jądrową (niszczącą WSZYSTKICH... kgbistów Putina też)

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:29

Nie masz oczywiście pojęcia JAK BARDZO różnił sie kiedyś potencjał bojowy ros. T-72B, od "polskiego" klona T-72M. Tak samo jak BARDZO różni się pod wzgl. wartości bojowej obecny ros. T-72B3/4 od "zmodyfikowanego" rodzimego T-72M1.

BUBA
niedziela, 18 lipca 2021, 11:55

Nie aż tak bardzo jak twierdzisz. T-72M1 - trumna dla trzech braci nie ma działa z wydlużoną komorą zamkową co nie pozwala na zastosowanie nowoczesnej amunicji p-panc jak w T-72B3. I tu jest najwiekszy problem. Znacznie skraca to mozliwość niszczenia rosyjskich czołgów. A tak T-72M1 przy zastosowaniu nowoczesneo SKO i nowoczesnej armaty był by dobrym niszczycielem czoolgów dostosowanym do warunków defensywnych..................... ........................................................................................................................................................... Taka modernizacja była by niskonakładowa ale powstał by niezły wóz wsparcia piechoty...

BUBA
niedziela, 18 lipca 2021, 14:18

Nie aż tak bardzo jak twierdzisz. - chodzi oczywiscie o różnice między wersja T-72M1 a T-72B. Była znaczna unifikacja pojazdu, a siła ognia taka sama (2A46)...................... ................................................................................................................................................. Dopiero zastosowanie Kontrakt 1 i wiekszej komory zamowej znoszacej wieksze ciśnienie w 2A46M-1 "odsadziło" T-72M1..........................................................................

Sojer
sobota, 17 lipca 2021, 09:39

Jaki jest sens posiadania T-72 to pytanie zadawane od 20 lat. Wszystkie podarować sojusznikom.

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:32

Wskaż mi sojusznika Polski, który chciałby otrzymać w prezencie muzealne i zajeżdżone do imentu polskie T-72M. Tylko nie kompromituj sie jeszcze bardziej pisząc, ze np. Ukraina ;)))

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 12:43

Hmm. Ukraina ma możliwość je wyremontować. Każdy czołg dla inflant to mieć lub nie mieć. Zresztą wyremontowanie co lepszych daje nam bazę do użycia ich jako podstawa niszczyciela czołgów czy innych jednostek. Kasa na ich remont daje utrzymanie fabrykom aby doczekać do kontraktu na K2 pl. Twój antypolonizm i antyamerykanizm przysłania ci możliwe pozytywne aspekty pewnych spraw.

Fsaa
sobota, 17 lipca 2021, 08:09

To sprawdzenie czy egzemplarze z rezerw działają. Po za tym na czym trzeba szkolić. Niemcy to pokazali gdy z pz1b szybko przesiadali się na pz3 i pz4. Wyszkolone zasoby ludzkie to podstawa. Za to obawiam się co z wyszkoleniem mechaników, obsługi wozów zabezpieczenia technicznego i td. Szkoda pięknych perspektyw na k3pl . Korea była gotowa dzielić się technologią i produkcją.

Pirat
sobota, 17 lipca 2021, 01:34

Utrzymywać przemysł przy życiu na poczekaniu aż się nauczą modyfikować Abramsy.

stary wojak
piątek, 16 lipca 2021, 18:27

Zakup Abramsów jest cukierkiem ,który ma osłodzić Amerykanom uwalenie inwestycji Discowery w tvn.

OPTY(k)
sobota, 31 lipca 2021, 11:19

Nie, kolego. Przekazanie przez Niemców, ale tylko formalne, praw do TVNu, amerykańskiemu Discovery, miało zabezpieczyć interesy Szkopów w Polsce, pod amerykańskim parasolem. Czyli uniemożliwić zmianę właściciela TVN, po zmianie ustawy o mediach. Tak się teraz toczy wojny: najpierw zatrucie umysłów atakowanego, przez zależne od agresora media. Efekty są widoczne, choćby tu i w/s Abramsa.

Armia Krajowa
niedziela, 18 lipca 2021, 05:03

Amerykanie nie sa tacy głupi. Disney i Discovery to prywante firmy. Za Trumpa moż tak ale za Bidena nie.

sobota, 17 lipca 2021, 10:44

Naprawdę wierzysz że Tusk-Vision-Network jest warte aż 23 mld?? Żartujesz?

xXx
niedziela, 18 lipca 2021, 14:31

W/g obecnej propagandy, Tusk jest zakamuflowaną opcją niemiecką. TVN należy do Amerykanów (tych z USA). Widzę więc rozdwojenie jaźni. To jak to jest? Niemiec czy Amerykanin?

Janka
piątek, 16 lipca 2021, 18:12

Na bogato. Stany już się zgodziły? Aaa a kase mamy na to? Może nie być budżet MONu ale to jednak polski budżet. Kasy z uni nie widać na razie mimo bilbordów na mieście więc czym zapchany dziury?

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:35

Nie ma kasy ?? No to sie dodrukuje ... tylko w ub. roku z maszyn zeszło grubo ponad 150mld PLN. W tym roku będzie 2x tyle. Inflacja REALNA 14-15% ROCZNIE ? No i co z tego, przecież podniosą pensje o 7%, wiec stracimy "tylko" 8% ...

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 12:45

Znowu polonofobiczny wpis. A jak tam przez covid rosyjska gospodarka? A niemiecka czy inne? Kwitną?

Greedo
sobota, 17 lipca 2021, 08:11

A ile płacisz na Orlenie i ile % z ceny litra paliwa to podatki?

zagłodzony propagandą
sobota, 17 lipca 2021, 08:00

A kogo obchodzi kasa w dyktaturze. Kasta Panów się wyżywi, reszta to tylko ciemna masa. Nawet gdyby te czołgi paliły 10 razy tyle to władza chce nowe zabawki na pokaz, więc je dostanie. Reszta się nie liczy. .. A cierpienie narodu to tylko statystyka. Europa już to przerabiała i jak widać nic się nie nauczyła.

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 12:46

Świetny opis Rosji. Putin i jego kumple żydowscy oligarchowie pobudują kolejne pałace. A reszta? Co tam reszta...

Qwerrg
sobota, 17 lipca 2021, 13:02

O kim mowa, Niemcy- Francja ??

Wojciech
piątek, 16 lipca 2021, 17:19

Następny krok to Narew i kruk.

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:37

... jasne. I tak za każdym razem od 6 już LAT.

Patry
piątek, 16 lipca 2021, 16:52

CO z naszym przemysłem ... ??? tu nie chodzi o mistyczne posady związkowców systematycznie niszczonego i niedoinwestowanego Bumaru podnoszone propagandowo przy każdej durnej inwestycji naszego??? MONU przez amerykańsko- ruskie lobby ( to oddzielny szerszy temat) ale o posady i dotowanie zaoceanicznego przemysłu który wydrenuje nas do ostatniej złotówki za serwis i części do swojego najdroższego "badziewia" bezrefleksyjnie kupowane przez nasze pożal się ... elity polityczno-armijne i popierane przez klakierstwo które uważa że kasa to rośnie na drzewach ... a bogactwo zapewni druk banknotów ... a nie realny rodzimy przemysł (najlepiej prywatny) !!!

Balcerowicz
piątek, 16 lipca 2021, 22:42

I najlepiej twój prywatny?

Viktor
piątek, 16 lipca 2021, 15:11

Udany przetarg gratuluję

pragmatyk
piątek, 16 lipca 2021, 19:00

zakup popieram .turbiny Abramsów i wszystkie pojazdy USA chodza na paliwo lotnicze JP8. Gdy taki czołg nawali ,mamy juz jedna turbine do smigłowca ,przy rozsypce kilkudziesięciu maszyn ,mamy silniki do ekadry smigłowców ,wystarcza skorupy MI-24 i startujemy ,Po co nam Caracale.

Autor
sobota, 17 lipca 2021, 10:45

Turbina akceptuje różne paliwa. Wie to każdy, kto ma pojęcie o silnikach. A jak z tym u ciebie?

Lucek
sobota, 17 lipca 2021, 21:07

Akceptuje co nie znaczy ze inne paliwo nie zwiększa awaryjności i spalania oraz nie obniża mocy.

Shymo
niedziela, 18 lipca 2021, 17:33

W Australii leją do nich ON i nic takiego nie zanotowali.

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 12:49

Ale pojedzie?

xawery
piątek, 16 lipca 2021, 14:35

Kolejna studnia bez dna, a na dno pójdzie PGZ. Przygotowujemy się do wojny jak za czasów I i II światowej - czyli w okopach, a nad głowach będziemy słyszeli tylko świst i mieli nadzieję, że to Polski nie dotyczy, i oby

Buuuu
sobota, 17 lipca 2021, 10:47

PGZ produkuje podobne czołgi? Od kiedy? Interes np. Bumaru zabezpieczają remonty rozpisane na kolejne 5 lat. Tego też NIE WIESZ?

Kartar1
piątek, 16 lipca 2021, 14:20

Po co nam czołgi. To jest broń ofensywna. Atakujemy kogoś? Potrzebujemy broni przeciwpancernej i przciwlotniczej. Ale generałowie ze ZMECH-u potrafią tylko czołgami.

Tttt
poniedziałek, 19 lipca 2021, 07:58

Po co nam czolgi jak maja czolgi w berlinie.no i moskwie.nam juz przeciez niepotrzebne

Murf fanem Polski
sobota, 17 lipca 2021, 15:21

Wojsko USA korzysta z systemu pomiarowego, w tym sprzętu.

zeneq
sobota, 17 lipca 2021, 13:21

Czołgi jedynie ofensywne, a broń p-panc i p-lot może być używana jedynie defensywnie? Kapitalne. Więcej takich perełek mądrości chowasz w zanadrzu?

Rowerzysta
sobota, 17 lipca 2021, 01:35

A czym kontratakować? Rowerem?

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 13:39

kolejny "znawca" ugrzęzł mentalnie w końcówce lat 40-tych ub. wieku - tysiące czołgów i mln. poborowych idące fala za fala do ataku/kontrataku ;)))

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 12:51

A te tysiące czołgów chciałeś zatrzymać swym pilonofobizmem?

Bla
piątek, 16 lipca 2021, 18:49

Po co sie pytasz pod każdym tematem? Jak będzie trzeba to zaatakujemy.

Dark
piątek, 16 lipca 2021, 14:10

Części z usa , duże spalanie paliwa , nic nie można zrobić w polsce..... czyli kupujemy z usa żeby na nas zarobili za używanie czołgów

Upsa
sobota, 17 lipca 2021, 10:50

Części albo z magazynu w Powidzu, albo z magazynów USArmy w Niemczech, albo np.... magazynów w Norwegii. W ostateczności, dopiero jak zabraknie w naszych lub sojuszniczych, to sprowadzane z USA. Skąd się biorą takie nieuki!???? Naprawde tak ciężko doczytać?? Żenada!

Mark
piątek, 16 lipca 2021, 22:45

Lepiej z USA jak od niemca czy ruskiego!

Piotr ze Szwecji
piątek, 16 lipca 2021, 13:59

Wojska Inżynieryjne! Szał pływania, jeśli wręcz nie latania czołgami i bewupami, niemal całkowicie pozbawił WP korpusu inżynieryjnego. Cieszę się, że garnizonowi fanatycy pływania kraulem czym się tylko popadnie w końcu zostaną skonfrontowani w WP z systemami broni realnie sprawdzającymi się na prawdziwych polach walk. Dlaczego się sprawdzają? To te tony w wadze, które decydują, że nawet przejazd po dnie rzeki jest często wykluczony. Do tego dochodził ten wieczny płacz o bubel mosty stawiane cwaniacko przez komunistów za Układu Warszawskiego, by wyłącznie sowieckie czołgi mogły po nich przejechać. Tak, jakby te komunistyczne buble miały rozkazywać Polakom i Polsce, jak mają żyć i jak walczyć za swoją wolną od komunizmu ojczyznę. Wszędzie zaś z każdego rogu tylko słychać ciągle ten złowieszczy a rozpaczliwy syk Lewactwa za płomienną potrzebą wszelkiego możliwego oszczędzania na kosztach wojska. To chyba zrozumiałe, czemu przezywamy rządy PiS, Dobrą Zmianą?

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
niedziela, 18 lipca 2021, 15:05

Piotr ze Szwecji -- może by pan przypomniał jak Szwecja niedawno kupowała swe czołgi? Nie? A szkoda... Niemiecka WikiPedia, hasło "Leopard 2": "Szwedzkie biuro zaopatrzenia Försvarets materielverk (FMV) badało od 1993 Leclerca, M1A2 Abramsa i Leoparda 2 w zmodernizowanej wersji. (...) Po wyczerpujących testach jazdy i testach zimowych Leopard spełnił 91% wymagań, Abrams 86%, a Leclerc 63%. W styczniu 1994 roku podpisano umowę kupna, na mocy której 160 Leopardów 2A4 (Stridsvagn 121) zostało wydzierżawionych na 15 lat." "Stridsvagn 122 (działo 120 mm, druga wersja) to znacznie ulepszony Leopard 2A5. Łączna liczba to 120 pojazdów z opcjami dodatkowych czołgów bojowych i ratunkowych." Przy czym czołgi wyprodukowano w większości prac w Szwecji. Rzut oka na mapę Szwecji pokazuje, że jest usiana przeszkodami wodnymi tak jak Polska.

tak tylko
sobota, 17 lipca 2021, 05:28

Zgadzam się z tą wypowiedzią

Matt
piątek, 16 lipca 2021, 21:40

100 na 100

Dario
piątek, 16 lipca 2021, 13:15

Z jednej strony mamy czołgi praktycznie "na już" co jest dużym plusem przy sytuacji jaką mamy na wschodniej granicy ... jest to spore wzmocnienie obronności. W planach dalszych jest coś za coś : tracimy program Wilk (właśny polski czołg "Goryl") lub szansę na produkcję w polsce Koreńskiego K2 Black Panther ... Czas pokaże czy był to słuszny wybór, ale dużo zależy od sytuacji czy w najbliższym czasie będziemy wciąż mogli cieszyć się pokojem na świecie i w naszym regionie ....

tak tylko
sobota, 17 lipca 2021, 05:33

Goryl jest tam gdzie skończyć musiał... chalenger, leo, lec 3... tam go tworzy nasza wyuczona myśl techniczna

reht
piątek, 16 lipca 2021, 11:53

za dużo nie powiedział na temat

Dude
piątek, 16 lipca 2021, 09:47

Leopard 7 byłby lepszy i zaplecze logistycxne już jest.

bc
piątek, 16 lipca 2021, 13:53

Leopard jest gorszym czołgiem niż Abrams ze względu słabsze opancerzenie oraz na amunicje w kadłubie i brak paneli bezpieczeństwa. Zaplecza brakuje nawet do obecnie posiadanych, mostów, wzt itd. 34 Brygada była skadrowana. Łańcuch logistyczny dla Leopardów opiera się nie na zapasach bo produkcja jest zakończona.

Draskur
sobota, 17 lipca 2021, 08:09

Przynajmniej nie kłam rządowy trolu. Abrams jest dobrym czołgiem ale dla polski za drogi. Leo jest równorzędnym czołgiem i dużo tańszym bo już je mamy. Unifikacja platformy, doświadczenie w użytkowaniu, części od sąsaiada i możliwa realna szansa na offset w przypadku normalnych stosunków polityczno-gospodarczych.

bc
sobota, 17 lipca 2021, 19:47

Haha dobre. Jak widać nie jest za drogi, zobacz ile za sztukę płacą Węgrzy. Ten czołg jest klasę niżej, jak wypadł debiut w Syrii każdy widział. Niemcy uwaleniem kontraktu dla Saudów sami zorali produkcję. To co mamy to demobil bez praw do jakichkolwiek samodzielnych zmian, zaplecze jest dopiero budowane w jakim tempie każdy wie. Nie było by żadnego tematów Abramsów gdyby ci co dzisiaj najgłośniej krzyczą wzięli Holenderskie A6 jak były za grosze. Spokojnie teraz sąsiedzi na pewno złożą taką atrakcyjną ofertę gdy Polska będzie zastępować PT91...

Banialuki
sobota, 17 lipca 2021, 10:56

Fuj, takie brzydkie, a co gorsza fałszywe słowa? Co to znaczy "za drogi"? Kto tak twierdzii? Ty? NOWY, np. węgierski Leo2 kosztuje tyle samo co ten M1A2. Sprawdź sobie ceny, zanim coś palniesz. Części? Magazyn USArmy w Powidzu? Magazyny amerykańskie w Niemczech? A wiesz ile czekamy na części do Leonów? Nie wiesz, bo byś głupot nie wypisywał! Żadnej szansy na offset od Niemca, bo z założenia Niemiec nie chce żadnej współpracy, tylko sprzedawac gotowce. T a k oficjalnie podali Niemcy, pisząc że szacują że Polska może kupić nawet 1200 NOWYCH czołgów. Żadnego offsetu od Niemca w życiu nie dostaniesz.

niedziela, 18 lipca 2021, 17:40

"Nowy" węgierski :D ,toć to będzie nowa skorupa z Grecji i zbieranina reszty używanego

herring
piątek, 16 lipca 2021, 21:36

BZDURY pisowskie! Abrams SEP3 nie jest lepszym czołgiem od Leo2 uwaaaga: A6!!... Do A7v nie ma z czym podjechać nawet. Temu Abramsowi parametrami najbliżej do Leo2PL kochane wolaki... Za połowę pieniędzy wywalonych na ten popustynny złom możnaby zrobić 250 nóweczek Leo2A7PL i do tego wszystkie posiadane Leo2 do tego standardu sprowadzić + serwis u nas + budowa u nas + amunicja u nas etc...

Armia Krajowa
niedziela, 18 lipca 2021, 05:08

Za dużo wierzysz Niemcom.

Qwerrg
sobota, 17 lipca 2021, 07:41

Za połowę kasy powiadasz ??? Ciekawe. Budowa u nas czego ?? Rozwiń proszę. Banialuki bez pokrycia opowiadasz !!!

Xxx
piątek, 16 lipca 2021, 22:26

Haha Leo najlepszy na świecie, sprawdzony w boju. Turcy o tym wiedzą najlepiej

Tommygun
piątek, 16 lipca 2021, 22:22

Leo jest gorszy fanatyku niemieckiej techniki. Logistyka się zgodzę, ale sęp 3 jest najlepszy w NATO.

zimny kubek
sobota, 17 lipca 2021, 08:17

A w czym jest niby lepszy fanatyku amerykańskiej techniki i rządowej propagandy. Bo pali dwa razy tyle, bo serwis kilkakrotnie droższy czy może dlatego że cal jest większy od centymetra. Na Oceniasz po pacyfikowaniu bantustanów nie biorąc nigdy udziału w równorzędnej walce. Może jeszcze Zumwalty kupimy bo są amerykańskie, więc najlepsze.

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 12:57

Poczytaj sobie o Leo i abramsie. 5wdze też w końcu przyjąć do mózgu że żadnych leopardów nie ma do kupienia. Skończ błaznować.

mc.
piątek, 16 lipca 2021, 13:33

Niemcy nie mają już czołgów do "przeróbki". Nowych nie produkują.

Takie tam
piątek, 16 lipca 2021, 13:54

Jak to nie produkują Węgrzy kupili funkiem nowki nowa produkcja.

mc.
piątek, 16 lipca 2021, 20:31

Niemcy wszystkie swoje czołgi przeznaczyła do modernizacji - dla Siebie. Nowe podwozia mają wyprodukować Grecy. 48 sztuk - zajmie im to 6 lat.

sobota, 17 lipca 2021, 10:57

KMW odbudowuje linie produkcyjne Leonów.

Bula
piątek, 16 lipca 2021, 08:45

Kacapy formuja nowa dywizje pancerna w obwodzie kal tak donosi szeremietiew a abramsy to odp

gnago
piątek, 16 lipca 2021, 08:14

Przy koniecznej modernizacji tj wieży z armata o planowanym na świecie kalibrze bo 120 to juz staje się za mały. Zdałby się automat do ładowania amunicji. . Bo za taką kwotę to mozna fabrykę czołgów zbudować na ściernisku

JAro
piątek, 16 lipca 2021, 07:37

a wydawało mi się, że priorytetem jest program Wisła i Narew, kupujemy Abramsy, bo to jedyna taka okazja, zobaczymy, oby nie wyszło tak jak z zakupem Patriotów, że stać nas było na 2 x bateria

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
piątek, 16 lipca 2021, 03:36

Podczas gdy całe NATO poza USA, Francją i GB używa Leopardy, to Abramsy używa wg angielskiej WikiPedii Trzeci Swiat: Egipt, Irak, Maroko, Arabia Saudyjska, Kuweit oraz Taiwan i Australia. Mówią o kupnie: Brazylia, Peru, Grecja i Polska. Arabia Saudyjskia długo walczyła o Leopardy, a gdy RFN jej odmówiła, to dopiero wtedy sięgnęła po Abramsy. Najlepszy polski uniwersytet jest dopiero w czwartej setce uniwersytetów świata, a tu proszę, jesteśmy mądrzejsi od całej zachodniej UE, która ma uniwersytety w pierwszej i drugiej setce. Całe UE używa Leopardy jako najlepsze oraz ułatwiające współpracę w razie wojny: wspólna amunicja, części zamienne, paliwa i smary, wspólne cysterny, możliwość skompletowania niemieckiej załogi Leoparda np. hiszpańskim ładowniczym, wiedza dowódcy w UE, czego może oczekiwać po czołgach w UE niezależnie od narodowości załóg itp. itd. Tylko jedni Polacy wiedzą lepiej i stawiają na wiele rodzajów czołgów, a szczególnie na wybierane w praktywe tylko przez Trzeci Swiat czołgi Abrams.

Akurat na odwrót
sobota, 17 lipca 2021, 11:02

O robieniu interesów nie masz pojęcia. Amerykanie maja juz Abramsy w Polsce, magazyny, części, całą logistykę, warsztaty. Kupując Abrabsy TO jest wartość dodana czego żaden Leopard ci nie daje. Kupując Abramsy automatycznie wpisujemy się w struktury amerykańskie w Polsce. Ilu masz Niemców w Polsce? Ilu Niemców nas lubi? A ilu zaprzyjazni się tutaj Amerykanów??? To co piszesz o Leopardach u nas zadziała przy zakupie ABRAMSOW!!!

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
niedziela, 18 lipca 2021, 17:12

Łącznie będzie w Polsce maksymalnie 5.500 żołnierzy USA i to rotacyjnie ("ilu zaprzyjazni się tutaj Amerykanów???"), czyli wciąż inni. Łącznie w 9 bazach USA oraz częściowo w 5 bazach NATO - nie tylko w bazie z nielicznymi Abramsami. Polska zapłaci jednorazowo ponad 2 mld. za rozbudowę lotnisk na potrzeby min. wielkich transportowców USA, półmiliarda rocznie jako współfinansowanie pobytu wojska USA w Polsce, oraz inne koszty. Natomiast dla porównania znaczenia: tylko 18 Dywizja Pancerna z brygadą pancerną wyposażoną w Abramsy, to blisko 15.000 żołnierzy. Wg pana to jest "wpisywanie się w struktury amerykańskie w Polsce"? Pan mówi tak: nie możemy polegać na umowie z obronnej z USA, czyli na NATO, bo np. USA miały we Wietnamie Płd. miliony amerykańskich żołnierzy w oparciu o umowę obronną, a po 4 latach wojny udały, że tej umowy nie ma i wyjechały zostawiając Wietnam Płd. na pastwę komunistów z Płn. Wietnamu. Wyjściem jest wg pana, by tak jak Wietnam Płd. mieć z USA umowę dwustronną. Oraz NATO, skoro już jest. Natomiast moim zdaniem USA będą bronić Zachodu jak siebie samego obojętnie, czy NATO istnieje, czy nie, bo USA wiedzą, że zajęcie zachodniej UE pozostawia USA samotnymi i na dłuższą metę bez szans. Dlatego Polska będzie bezpieczna tylko gdy USA będą uważały ją za część zachodniej UE, a to oznacza jak najściślejszą integrację z zach. UE w każdej dziedzinie, czyli broń z zach. UE, czyli inwestycje w polskie uniwersytety, zaadaptowanie najskuteczniejszego w UE systemu gospodarczego RFN w Polsce. Oraz nieliczne bazy NATO w Polsce, uzgodnione lub tylko przedyskutowane z Rosją. A nie marnowanie ciężkich miliardów na obecność USA w Polsce, która nie jest USA do niczego potrzebna, a więc nie ma dla USA znaczenia i zostanie przez USA w razie potrzeby szybciej zlikwidowana niż gigantyczna obecność USA w Wietnamie Płd. z konsultacją z Polską podobną do konsulatcji ws NordStream 2. Dlaczego pan nie pojmuje, co oznacza, że prezydent Trump jako gospodarz nawet nie tyle, że dopuścił do powstania zdjęcia pokazującego prezydenta Dudę jak bez krzesła, na stojąco, na rogu biurka, za którym siedzi Trump, podpisuje tą samą umowę co Trump, ale to, że Trump to zdjęcie pokazał światu na stronach Białego Domu?

stary człowiek i może
sobota, 17 lipca 2021, 08:30

Bo Polacy tu nie rządzą. Wieczna martyrologia z nikąd się nie wzięła. Mamy kolejną okupację i kolejne zniszczenie kraju na dekady. Po co nam wojna skoro sami się zniszczymy, a jak tak dalej pójdzie to wojska rosyjskie zostaną przyjęte jak wyzwoliciele. Skala zniszczeń dobrej zmiany zaczyna przypominać te wojenne. Pytanie, kto to odbuduje i czy będziemy mieli w ogóle na to szansę? Smutne, że kolejny raz przegraliśmy swoją przyszłość i przyszłość naszych dzieci.

Kj
niedziela, 18 lipca 2021, 06:02

Donald, miałeś być na urlopie.

oleum
piątek, 16 lipca 2021, 13:52

Jak odejmiesz potencjal USA z NATO to co ci zostaje?

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
piątek, 16 lipca 2021, 14:18

USA to ok. 30% NATO i dlatego inteligentni mieszkańcy UE wybierają broń z UE. USA i UE to wspólnota Zachodu i odejmowanie potencjałów nie ma sensu. Wojskowi USA przyznaliby uczciwie, że dla UE i dla całego NATO byłby szkodliwe, gdyby UE (poza wyjątkami, do których nie należą czołgi) broniła się bronią przywożoną zza oceanu.

Tommygun
piątek, 16 lipca 2021, 22:24

Ale Niemcy, Hiszpanie itd nam nie pomogą w razie W... I tu jest problem

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
niedziela, 18 lipca 2021, 17:25

Tommygun: "Ale Niemcy, Hiszpanie itd nam nie pomogą w razie W... I tu jest problem" - te państwa wiedzą, że Rosji nie opłaca się zajmować biedną Polskę, a więc Rosji chodziłoby o ich konfitury. Dlatego będą woleli się bronić na terenie Polski pomagając nam, aby chronić przed wojną własne terytorium. Natomiast USA nie broniłyby nas bez NATO, bo nie mają powodu, by to robić. Dla nich jesteśmy prawie Trzecim Swiatem i tyle. Na dodatek daleko od Azji, na której USA muszą skupić swe siły.

Fgh
poniedziałek, 19 lipca 2021, 08:28

Aaa i jeszcze jedno....biedna Polske....skoro Polske nazywasz biedna to jak nazwiesz rosje? Z jej 50% PKB per capita w stosunku do PL?

smutna prawda
sobota, 17 lipca 2021, 08:35

Za to Kurdowie coś ci opowiedzą o sojuszach i sojusznikach za oceanu.Raz już liczyliśmy na sojuszników, więc daruj sobie ten propagandowy bełkot. Wspólna Europa, dobre stosunki z sąsiadami i USA oraz maksymalnie możliwa produkcja u siebie są gwarantem bezpieczeństwa.

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 13:01

Co ty mi tu o kurdach? Czy Kurdowie są w NATO? Mieli jakieś umowy pisemne z USA? A jak tam Rosja w Syrii, czy cokolwiek już mówią Izraelowi jak pod ich nosem atakują Syrię? Wolę USA niż Rosję która żadnych umów nie dotrzymuje.

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
niedziela, 18 lipca 2021, 17:26

Wietnam Płd. miał taką umowę.

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
sobota, 17 lipca 2021, 01:40

Tommygun: "Ale Niemcy, Hiszpanie itd nam nie pomogą w razie W... I tu jest problem" - bezmyślność, bo te państwa wiedzą, że Rosji nie opłaca się zajmować biedną Polskę, a więc Rosja sięgnie po ich konfitury. Dlatego będą woleli się bronić na terenie Polski pomagając nam, aby chronić przed wojną własne terytorium. Natomiast USA nie broniłyby nas bez NATO, bo nie mają powodu, by to robić. Dla nich jesteśmy Trzecim Swiatem i tyle.

Thor
piątek, 16 lipca 2021, 12:47

Leopardy (tureckie) dowiodły swojej skuteczności i siły, kiedy były rozpruwane rosyjskimi Kornetami z syryjskich zapasów.

herring
piątek, 16 lipca 2021, 21:39

yhym to samo Abramsy tylko im wieże latały kolego. Właśnie udowodniłeś, że nie ma złych czołgów, są tylko czołgi źle dowodzone.

Tommygun
piątek, 16 lipca 2021, 22:25

To były abramsy ze słabszym pancerzem. Poza tym im wieże nie latają że względu na bezpieczne składowanie amunicji, w przeciwieństwie do Leo, Leclerca, Challengera, nie mówiąc o serii T..

sobota, 17 lipca 2021, 21:26

Tak samo to były leo ze słabszym pancerzem.

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
piątek, 16 lipca 2021, 14:24

Także Abramsy zostaną zniszczone np. Kornetami. Turcy nieumiejętnie zastosowali swe czołgi.

Lolo
piątek, 16 lipca 2021, 12:35

Trzeci świat to kupuje od kacapów lemingu.

Zet
piątek, 16 lipca 2021, 11:57

Ta, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Tajwan, Australia to trzeci świat :)

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
piątek, 16 lipca 2021, 14:12

Napisałem "oraz Taiwan i Australia". Rozstrzyga to, że Taiwan i Australia to samotne wyspy bojące się Chin i wiedzące, że USA walczą z Chinami o pierszeństwo w świecie. Taiwan jest uważany przez Chiny jako część terytorium Chin, a Australia boi się, że Chiny zastosują wobec Australi przemoc lub groźbę przemocy. Używanie broni USA ma taki sam sens jak europejskiej broni przez Polskę, czyli części zamienne, mieszane narodowościowo załogi czołgów itp. itd. To przeważa zalety Leopareda. Dodajmy, że Australia (i tradycyjnie USA) w ostatnich testach wyników szkolnych uczniów PISA w 2018r. nie weszła do pierwszych 20-stu państw, nawet Polska weszła na miejscu 11-stym, a RFN na 18-stym. Taiwan był na 8-smym, a Chiny na pierwszym. Pustynni poddani Kuweitu nie zmieścili się w piewrwszych 10 państwach, a Arabii Saudyjskiej byli na miejscu 70-tym. Arabia Saudyjska ma nawet 5,% analfabetów, a Kuweit 3,8% - bez ropy i gazu te państwa byłyby bardzo biedne i zacofane, a obecnie ludność nie nadąża nad zmianami kupowanymi przez ich monarchów. Ale nawet Arabia Saudyjska chciała początkowo Leopardy.

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 13:04

A co napiszesz o Rosji bez gazu i ropy? As obecnie ma nawet w niektórych dziedzinach większe osiągnięcia kosmiczne niż Rosja. Rosja utknęła w ZSRR.

były porucznik zmechu
piątek, 16 lipca 2021, 11:54

Towarzystwo Australii w "Trzecim Świecie" to chyba niezła pozycja :)

Clash
piątek, 16 lipca 2021, 13:48

Taiwan też raczej do biedaków nie należy :-)

piątek, 16 lipca 2021, 14:17

Nauczcie sie czytac napisal kraje trzeciego swiata i Tajwan oraz Australia. Co za... ehh szkoda slow i tylko rozpacz pozostaje bo podobni wam inteligentni inaczej podejmuja decyzje co do obronnosci w naszym kraju...

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 13:05

Rosja to też kraj trzeciego świata. W porównaniu do ZEA czy As to chlew.

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
niedziela, 18 lipca 2021, 17:45

Acha, to w Rosji jest kara śmierci dla dzieci? Albo analfabetyzm na poziomie 4%? Rosja jest demokracją i można się spierać, czy lepszą niż USA, bo USA mają w parlamencie zawsze tylko dwie, te same partie, a Rosja kilka i kilka dążących do parlamentu. Natomiast ZEA i AS to monarchie.

SOWA
piątek, 16 lipca 2021, 01:38

Miały być licencje, rozwój zakładów a wyszło jak zawsze. Wasze wnuki będą dalej mieć prezydentów handlujących jabłkami a nie technologiami. Jak to było z tą murzyńskością?

pugh
piątek, 16 lipca 2021, 01:20

Jest wielkie pole do dyskusji i analiz. Ale tak na prawdę temat można zamknąć jednym zdaniem. Przyjmujemy założenie że sytuacja na świecie jest podobna jak w 1937 r. Jeżeli jesteśmy w sytuacji, że musimy w jak najkrótszym czasie pozyskać jak największą ilość nowoczesnego sprzętu, to prawda jest taka, że nie było żadnej innej opcji. Możemy bajać o logistyce, naszym przemyśle, ciężarze, kosztach, pilniejszych potrzebach. Zadam kolejne retoryczne pytanie - czy zakup takiej ilości, takiego sprzętu wzmacnia naszą siłę czy osłabia? Reszta to kwestia wtórna. Czekam na zapowiedziane kolejne, już nie pilotażowe kroki. Przyjmuję zakłady co będzie następne.

precz z totalitaryzmem i propagandą
sobota, 17 lipca 2021, 08:47

Niestety osłabia. To tak samo jak zakup dużych niszczycieli i okrętów podwodnych w 39. Jak nam pomogły. Więc nie zadawaj populistycznych pytań tylko pomyśl. Zakup jest ewidentnie polityczny i nie ma nic wspólnego z obronnością (optymalizacją i ekonomią pola walki). Przez 6 lat nic nie zrobiono, aż ptaszki zaczęły szeptać o wyborach na wiosnę, więc nagle bach i kupujemy gwiazdę śmierci bez jakiejkolwiek analizy. Czołgi w użyciu potrzebują części zamiennych, a ty wolisz sprowadzać je z innego kontynentu zamiast od sąsiada. Pomijam fakt, że to piąty nasz czołg i ciekaw jestem czy czołgiści potrafią używać każdego? Odpowiedz sobie na te pytanie i na wiele innych, a przejrzysz na oczy.

biały
piątek, 16 lipca 2021, 13:02

czołgi bez silnej OPL i sił lotniczych niczego nam nie dadzą w ewentualnym konflikcie , nasza OPL nie istnieje a więc obce siły lotnicze zmasakrują te czołgi na ziemi , pierw Narew , Wisła , system obserwacji AWACS ,następnie samoloty trzeba by było dokupić , zestawy rakietowe Himars plus rakiety do samolotów , drony które będą w stanie niszczyć wrogą OPL i mniejsze do niszczenia czołgów i dopiero wtedy czołgi i niszczyciele czołgów

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 13:08

F35 są kupione. A samo opl co ci da jak Rosja przypuści atak lądem? To działa w obie strony a nie tylko w tą wasza

Armia Krajowa
niedziela, 18 lipca 2021, 05:14

100 Racja: 1. Wisła 2. Narew 3. Boeing 737 Early Warning 4. Boeing Tankowce 5. F-16V 6. HIMARS Na samym końcu F-35 i Abrams. Lekcjia z 1939 1. Parasol ochronny (lotnictwo) i 2. Obrona Przećiw Lotnicza.

realista
piątek, 16 lipca 2021, 00:29

ciekawe znafco skad bys wzial od reki 250 nowych leopardow , niemcy maja na skladach tylko starsze wersje ktore mozna by zmodernizowac do standardu 2a7 linie produkcyjne maja dopiero uruchomic znafco , pozatym znafco abramsy maja o wiele lepszy pancerz jak i izolowany przedzial amunicji ktory pozwala takiej maszynie a zwlaszcza zalodze na wieksze przezycie znafco niemcy do dzisiaj tego nie zrobili dlatego opracowuja nowy typ leoparda znafco przyklad co sie dzialo z leopardami mozna zobaczyc w syrii syndrom latajacej wiezy jak w t72 znafco jak trafisz w taki magazyn bez izolacji to masz dyskoteke z fajerwerkami

piątek, 16 lipca 2021, 14:25

A ty znafco otrzezwiej bo te m1a2 sep3 to tez beda przerobki m1a1 z zapasow pastuchow, dokladniej wciskaja nam to co wycofali z USMC tyle, ze ulepsza do najnowszego standardu z jak to okreslili nasi geniusz malymi roznicami w opancerzeniu w stosunku do wersji amerykanskiej (czyli niemal bez roznicy w stosunku do Leo2A7, niemal bo Leo dostali bysmy w takim samym standradzie jak Niemcy i kazde inne panstwo, ktore je pozyskalo, bez zadnego zubazania). Co oznacza, ze potraktowali nas jak kiedys ruscy (a nawet gorzej) i zamiast takiej samej wersji dostaniemy oslabiona pod tym samym oznaczeniem, a najsmieszniejsze jest to, ze w przeciwienstwie do t-72 ktora w calosci produkowalismy na licencji tu dostaniemy czolgi z hameryki i jak cos padnie to bedziemy je wysylac na remonty za ocean.

Kry
niedziela, 18 lipca 2021, 06:12

No tak, w razie W z Rosją Niemcy przysyłali by nam części do leonów poprzez Nordstrim 2 :)

Murf fanem Polski
sobota, 17 lipca 2021, 17:41

Nie będą to czołgi marianów, które będą przechowywane w magazynie do czasu, gdy będą potrzebne. Zbiorniki, które otrzyma Polska, będą albo wyjęte z magazynu na pustyni i całkowicie odnowione do standardu SEPv3 z zakładu w Limie Ohio, albo świeże z tej samej fabryki. Polscy Leo II to ci, którzy muszą być wysłani z kraju. W Polsce powstają już warsztaty do obsługi rotacyjnej brygady, a pojazdy z wyznaczonej brygady są też warsztaty serwisowe w Niemczech.

BUBA
niedziela, 18 lipca 2021, 12:16

Jakie "zbiorniki"? Czołgi - sprawdzaj jak translator google dobiera wyrazy................................ ..............................................................................................................................................................

Łukasz
piątek, 16 lipca 2021, 00:01

Tak szybko nowoczesne czołgi? A gdzie wieloletnie fazy analityczno koncepcyjne na instalacje polskich lusterek po bokach?

Pirat
czwartek, 15 lipca 2021, 23:44

W czasie pokoju, Abramsy są może za ciężkie na polskie mosty. Przejadą drogą kolejową na poligony. W czasie wojny, nikt na te limity nie będzie patrzył.

db+
piątek, 16 lipca 2021, 12:05

To nie jest kwestia limitów tylko rzeczywistej nosności mostów. Amerykanie zauważyli ten problem już w 2020, przy okazji OMFV. Z doświadczeń historycznych: w sierpniu 1944 na przyczółku warecko-magnuszewskim próbowano przeprawiać przez Wisłę czołgi T34 z 2 kompanii 1 ppanc po moście o nośności 16 ton. NIetety, po przeprawieniu 2 wozów most nie zachował sie odpowiednio patriotycznie i był uprzejmy sie zawalić. Fizyka to fizyka.

Bla
piątek, 16 lipca 2021, 19:12

Szambiarze z Radomia, testują te mosty codziennie, żodyn się nie zawalił. A zestaw 70 ton to u nich norma...

piątek, 16 lipca 2021, 14:28

Mozesz gadac, to so osobnicy co lykna wszystko, nawet najwiekszy szajs, o ile bedzie amerykanski. Nie zebym uwazal, ze Abramsy sa zle tylko do tej niewolniczej i sluzalczej mentalnosci sie odnosze. Szkoda nawet pisac bo albo nie zrozumieja albo w stalinowskim stylu jak cos im nie pasuje to wykasuja post XD.

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 13:12

Tzn one są dobre ale twoja amerykanofobia nie pozwala ci trzeźwo myśleć .

Kj
niedziela, 18 lipca 2021, 07:45

Służalczości? Dla niemców jesteśmy partnerem :):):)

Pirat
czwartek, 15 lipca 2021, 23:20

Jeśli polonizacja jest możliwa, to dlaczego nie.

Anonim
piątek, 16 lipca 2021, 18:37

Dostawy pierwszych w 2022, więc jaka polonizacja? Wstawią nasze radiostacje i pewnie amen, koniec polonizacji. Wilk do piachu, przez pare lat 3 główne typy w eksploatacji a licząc warianty to 5. Serio „wazelina” dla Amerykanów musiała być tak durna?

tak
czwartek, 15 lipca 2021, 22:49

ciekawe czy bedzie ich stac zeby z koszar wyjechac

Wojmił
czwartek, 15 lipca 2021, 22:31

dość już mam czytania tych głupot wypisywanych przy okazji tego nie mądrego pomysłu zakupu tych czołgów za taką kasę....

Lambert
piątek, 16 lipca 2021, 08:58

Zatem wracaj do sołchozu. Nic tu po tobie...

argh
czwartek, 15 lipca 2021, 21:04

Wszystko amerykańskie jak ze samych swoich troche, jeszcze tylko mundury, tez sa super:)

Chrobry
czwartek, 15 lipca 2021, 20:58

a te izraelskie nie są lepsze?

dr
piątek, 16 lipca 2021, 06:11

Jak wezmą udział w kilku konfliktach choćby regionalnych a nie tylko w pacyfikacjach to może się dowiemy.

Adam
czwartek, 15 lipca 2021, 20:48

Właśnie zrównaliśmy się z Irakiem i z Egiptem. Oni też kupili te super czołgi.

Wer
niedziela, 18 lipca 2021, 14:09

A także Australia i Tajwan tumanie.

Lechu
czwartek, 15 lipca 2021, 20:45

No super zakup. U nas wszystko musi pływać a te czołgi nawet po dnie rzeki nie przejadą. Nie mówiąc już o och masie która nam wszystkie mosty pozarywa.

sami sobie gotujemy martyrologię
sobota, 17 lipca 2021, 09:01

Na defiladę pociągną i tyle wystarczy. W razie W z koszar nie wyjadą bo części nie będzie, a rządowi najemnicy w mundurach będą z rodzinami i majątkiem forsować linię Odry. Już to przerabialiśmy i jak widać nic się nie nauczyliśmy. Jakoś nikt nie dodaje, że przystosowanie kadry i zaplecza trwa przynajmniej 2 lata plus 2-3 lata dostawa plus opóźnienia to minimum 5-6 lat. Pomijam 6 lat bezczynności, ale propagandowy walec zmiażdży każdy głos rozsądku.

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 13:16

Z koszar nie wyjadą bo całe 250 sztuk nie będzie miało silników. Co się fatygujesz tak od razu napisz rosyjski kolego.

gnago
piątek, 16 lipca 2021, 08:11

W Polsce to łatwe musi tylko instalację do perhydrolu znaleźć i miejsce na zbiornik

bc
czwartek, 15 lipca 2021, 22:35

Wyraźnie jest powiedziane że będą też pakiety do przechodzenia po dnie. 90% mostów bez problemów uniesie 67t.

tenebris
piątek, 16 lipca 2021, 14:51

Nie wiem kto te propagandowe 67T wymyslil ale w momencie gdy najnowsza wersja byl M1A2(bylo to jakos koncowka lat 90 czy poczatek tego stulecia) byly na oficjalnej stronie producenta GDLS rysunki z dosc szegolowymi wymiarami i podana pelna masa bojowa i bylo to 69995 kg. Wbilo mi sie to w pamiec bo rozsmieszyla mnie taka super dokladnosc. I te 70T bez 5 kg to byl Abrams M1A2 i tylko ktos naiwny jak dziecko moze wierzyc, ze SEPv3 bedacy jeszcze bardziej opancerzona wersja M1A2 przeciez jest od niego lezejszy o.O(gdzie sam APS Trophy wazy bodaj 3,2 tony). Ponadto WZT herkulesy ktore zostaly zaprojektowane do obslugi Abramsow nie daj rady uciagnac SEPv£ bo jest dla niech za ciezki XD. No ale siejcie dalej propagande by uzasadnic nieuzasadniony zakup. W tym dajecie rade lepiej niz propagandowa machina Goebelsa czy Stalina. No tak mysle sobie jakby was "wujek" Iosif teraz mogl poczytac to od reki byscie bohaterow ZSRR dostaliXD.

bc
piątek, 16 lipca 2021, 16:33

Czy tak trudno zrozumieć że Amerykanie używają miar imperialnych? Ta masa to jest w tonach ale Amerykańskich(krótkich), Abrams M1A2Sep2 waży 64,6 ton metrycznych, Abrams M1A2SepV3 waży 66,8 ton metrycznych(73,6 krótkich) w konfiguracji bez Trophy. Już Amerykanów w tym głowa żeby ich wzt nadawały się do ich czołgów, Polska dostanie takie same.

db+
piątek, 16 lipca 2021, 09:33

No popatrz. A Amerykanie w sprawie "The Army’s Polish Bridge Problem" doszli do zupełnie innych wniosków. Bardzo ciekawy artykuł na ten temat był na Breaking Defense. Zresztą jego tłumaczenie pojawiło się także w lutym 2020 na D24 w kontekscie następcy Bradleya.

bc
piątek, 16 lipca 2021, 14:31

Mosty budowane po 85r uniosą Abramsa nawet z MLC80(w tonach krótkich). Obciążenie użytkowe to nie jest wytrzymałość mostu, o niej decyduje obciążenie projektowe a to jest zawsze z dużym zapasem. Mosty przy odbiorze testuje się na ugięcie przęsła mocno je obciążając. Oczywiście chodzi tu o mosty na głównych drogach a nie na rzeczkach, tam wystarczy rozłożyć most składany albo przejechać obok brodząc.

gtyu
piątek, 16 lipca 2021, 07:25

Nie abrams ewentualnie może pokonywać przeszkody wodne do wysokości kadłuba. Nie jest wstanie cały być zanurzony.

frek
piątek, 16 lipca 2021, 07:23

67 ton to bez izraelskiego trophy, jak zakupiliśmy z nim to dodaj ze 4 tony.

Luks1983
piątek, 16 lipca 2021, 07:01

Sep3 w najcięższej wersji waży 84 tony. Jak jechały do Polski, to były więzione na zastawach niskopodwoziowych, a nie na pociagach. Taki zestaw to już 105-112 t. Nadal twierdzisz że masa nie będzie problemem?

bc
piątek, 16 lipca 2021, 16:38

I dojechały? mosty się nie zarwały? To sprawdź jeszcze jakich ton i poczytaj o MLC.

jasio
piątek, 16 lipca 2021, 06:09

Po pierwsze nie wiadomo jaka to wersja czołgu . Przy tym ciężarze 1/3 mostów nie utrzyma na pewno Gdy będzie cięższy o zestaw Trophy nie ma takiego zestawu mostu towarzyszącego nawet w USA żeby to uniosło .Ponadto zestawów pontonowych lub mostów towarzyszących będzie symboliczną ilość Te mosty pontonowe które produkujemy mają niższa nośność . Nie ma dziś lor zeby to przewieść .Na kolej za ciężkie .Kolega o czym innym pisał Te czołgi że względu na silnik nie mogą przejechać głębokich brodów z marszu .O zestawach do przepraw po dnie nie słyszałem ,nie będę się wypowiadał Do tej pory tego nie robili może na naszą prośbę wymyślili taki system . Tu wszystko jest problematyczne Niby silnik wszystko paliwożerny ale to nie znaczy że nie będzie konsekwencji skrócenia ich żywotności gdy zastosujemy zamiast paliwa lotniczego coś tańszego

Tommygun
piątek, 16 lipca 2021, 22:33

Domyślnym paliwem dla tych turbin jest diesel, a lotniczego używają dla uproszczenia logistyki (nawet Hummwee jeżdżą na tym samym), można i na benzynie, etanolu (jest wielopaliwowy)

sobota, 17 lipca 2021, 22:19

Działa na różnych paliwach tyle że zmienia się moc, spalanie, a w szczególności awaryjność. W większości przypadków po parunastu-kilkudziesięciu kilometrach czarodziejskich preparatów na których "Pojedzie" masz generalke power packa.

SOWA
piątek, 16 lipca 2021, 01:43

90% mostów doprawdy? Naprawdę? Raporty i zalecenia NATO mówiły zupełnie coś innego

W3
czwartek, 15 lipca 2021, 20:32

Jak dowódca 18 dywizji w wywiadzie na tym portalu twierdził że będą nowe czołgi znawcy go wyśmiali w komentarzach.Dziś znawcy twierdzą że czołgi zbyt drogie i nie te co powinny być.Proponuję znawcom cofnąć się do wywiadu pana generała.Potem do wywiadu J.Kaczyńskiego.Potem niech znawcy pospekulują co jest następne w kolejce do zakupów.Bo moim zdaniem Narew już puka do naszych drzwi.Mam pytanie do znawców czy w razie W przy gotowej Narwi ruscy będą mieć w Polsce spacerek czy duży problem.Bo jak by policzyć 250 Abramsów +250 Leopardów +250 amerkańskich Abramsów jak nie będą stać bezczynnie to już jest 750 .czołgów.To chyba nie jest już mało

Tomek
niedziela, 18 lipca 2021, 14:19

To jest typowa radziecka propaganda. Najpierw płacz: gdzie są czołgi, po to aby moc skrytykować Polskę. Po kupnie czołgów: po co nam taka drogie czołgi i oczywista krytyka. Tak samo było przed powstaniem warszawskim. Ruskie szczekaczki grzmiały: dlaczego ak nie walczy i stoi z bronią u nogi. Po wybuchu powstania: zebrodnia, bezmyślność, tragedia i ludobójstwo. Wszystko po to aby zohydzić dany temat. Do teraz przecież ludzie powtarzają brednie z rosyjskich klamst. Tak silna jest propaganda.

dim
piątek, 16 lipca 2021, 08:52

W szczególności, żydowskie lobby otrzyma teraz kolejny skuteczny środek nacisku. W przyszłości oczekuj mocno zawyżanych ceny zaopatrzeniowych (ale to na 100,00% pewności !), może nawet embarga lub ciche embarga, dopóki nie zostaną uregulowane ich roszczenia "odszkodowawcze". Jakim trzeba być [...] by samemu pchać się między młot, a kowadło ??? Ale właśnie ma to miejsce, a ja zniesmaczony zamykam "działalność" tu. Ktokolwiek dalej będzie (ewentualnie, jak niegdyś bywało) pisać pod moim nickiem, to już nie ja.

gnago
piątek, 16 lipca 2021, 08:12

Jeszcze musisz znaleźć załogi. Bo magia posiadania zwyczajnie jest głupia

Hetman
piątek, 16 lipca 2021, 00:02

Dużo wcale. Na 200km frontu starczy, czyli albo kierunek Kaliningradzki albo Białoruski a Pomoże odsłonięte całkowicie, większy problem że brak obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej wojsk bo Patrioty będą do czego innego a i na naczepie dla Tira się nie nadają bo ruchliwe jak muchy w smole i to w dobra pogodę i na dobrych drogach.

Herring
czwartek, 15 lipca 2021, 22:05

Znafco ale widzisz za pol tych pieniedzy mialbys znafco 250 nowek Leo2A7 nazwijmy se go znafco Leo2A7PL + wszystkie polskie Leo2 A4 i A5 zmodzone na Leo2A7PL + robote w PL i w DE. Mialbys 500 lepszych od tych Abramsow czolgow i polowe tej kasy jeszcze… Jak sie z tym czujesz znafco? Aha wiesz znafco kto za te abramsiontka i jak zaplaci co znafco??

hah
piątek, 16 lipca 2021, 09:30

znafco wiesz tyle ile zjesz. wysil sie i dowiedz jak idzie naszym modyfikacja leo :) i dowiedz sie na czym polega modyfikacja leo a4 do leo a7 :) ... ah i jeszcze jak Niemcy nam pieknie sprzedaja ammo do leosiow :)

hah
piątek, 16 lipca 2021, 09:30

znafco wiesz tyle ile zjesz. wysil sie i dowiedz jak idzie naszym modyfikacja leo :) i dowiedz sie na czym polega modyfikacja leo a4 do leo a7 :) ... ah i jeszcze jak Niemcy nam pieknie sprzedaja ammo do leosiow :)

Romek
piątek, 16 lipca 2021, 08:49

@Herring a może podasz jakieś kwoty i konkrety, bo tak pisać "za pół" to każdy potrafi - puste słowa nic nie kosztują. Podaj wyliczenia konkretne.

Wyborca
piątek, 16 lipca 2021, 08:41

Znafco, czy wiesz ze nie mamy nowoczesnej amunicji i praktycznie żadnego pakietu do leopardow? USA zaproponowalo cały pakiet.

sobota, 17 lipca 2021, 22:26

"Cały pakiet" nikt nie wie do końca co w niego wchodzi i w jakich ilościach a każdy mówi. Nie ważne jaki to pakiet tylko czy całość jest warta ceny jednostkowej 92 000 000pln za czołg

Welease Woger
piątek, 16 lipca 2021, 08:09

Podaj mi zatem "znafco" które fabryki aktualnie produkują Leopardy 2A7 i ile trwałaby realizacja kontraktu. Kto zapłaci za Abramsy? Pewno ten sam co za każdy inny kontrakt, nieprawda?

M
piątek, 16 lipca 2021, 07:47

Herr Herring Leopardy nigdy nie zostały w pełni sprawdzone w prawdziwym boju w porównaniu z Abramsem. Jeśli chodzi o modernizacje Leo w tym roku dostarczono sztuk 2. Wg planu powinno być do końca roku dostarczonych jakieś 140 szt. Zostało tylko pół roku i jakieś 138 szt do dostarczenia. Problemem nie są pieniądze, ale współpraca z niemieckim producentem. Jakoś nie wierzę że nie byłoby problemów z nowymi Leo.

Jagoda
piątek, 16 lipca 2021, 07:40

Jak uważasz Niemców za sojuszników to może i masz rację ale już modernizacja (właściwie jej brak) złomu Leopard pokazuje, że sytuacja jest zupełnie odwrotna. do Niemiec jako "sojusznika" trzeba mieć daleko idącą rezerwę. Nie wiem nawet czy słowo "sojusznik" jest tutaj uprawnione. Oficjalnie, na papierze Niemcy to sojusznik po tej samej stronie co my. Wiele faktów, o ile nie wszystkie, w ostatnich latach temu przeczy i to nie tylko Nord Stream 2. Jeden z wielu faktów. Ponieważ objęcie władzy przez PIS nie spodobało się Niemcom, władze poufnie zorganizowali szkolenie dla dziennikarzy niemieckich o tym jak mają pisać negatywnie o Polsce, tj. o kraju w który łamie się prawo, nie ma demokracji itp. Razi jednak szczególnie troska Niemiec o "dobre samopoczucie" Rosji z arogancją wobec tego samego samopoczucia wobec Polski. Gdy Rosja organizuje ćwiczenia ataku bronią atomową na Warszawę Berlin milczy, ale gdy Polska organizuje ćwiczenia obronne Berlin twierdzi, że to "prowokacja" . Tak zachowuje się sojusznik ? Nie, Niemcy nie są już sojusznikiem (jeśli kiedykolwiek były). Ryzyko zakupów wojskowych w Niemczech to olbrzymie ryzyko polityczne. W razie zagrożenia po prostu nie sprzedadzą nam części zamiennych i uzbrojenia bo uznają to za "prowokację" wobec Rosji. Obawiam się, że gdyby nie zaangażowanie USA i UK, Rosja mogłaby powtórzyć manewr z zielonymi ludzikami na większą skalę po to aby zająć przesmyk suwalski i odseparować kraje bałtyckie od Europy. Wtedy Merkel i Macron negocjowaliby pokój za cenę zatrzymania zajętych terenów Polski a nam kazałyby siedzieć cicho i "nie prowokować Rosji" protestami.

I tak sami umacniamy polską biedę i zacofanie
sobota, 17 lipca 2021, 04:15

Jagoda - Kłamie pan i zmyśla w każdym zdaniu aby szczuć Polaków przeciw Niemcom.

co ty na to Hans?
piątek, 16 lipca 2021, 07:40

Węgrzy zamówili 44 leopardy 2A7 pod koniec 1918r. Pierwsze egzemplarze dostaną dopiero w 2023r. Ile Polska musiałaby poczekać na skromniutkie 250 Leosi?

Slawcio
piątek, 16 lipca 2021, 07:19

Tu ładne łłapó wki idą na ten nagły szybki zakup i tyle. Po zatym trzeba komuś się podlizywać bo w Europie zachodniej jesteśmy na celowniku, w rywalizacji,konflikt . Nie ma państwa na świecie co użytkuje 3 różne i tak odmienne czołgi podstawowe.

ed
piątek, 16 lipca 2021, 06:51

Mógłbyś nie bełkotać? Jeśli nie możesz, to nie zaśmiecaj strony.

pugh
piątek, 16 lipca 2021, 00:54

nie ma czegoś takiego jak nowe leo, bo niemcy ich nie produkują, ceny nowych leo7 nie znasz a nasi nie są w stanie zmodzić 20 czołgów rocznie. Nie ma żadnych szans na pozyskanie gdziekolwiek na świecie takiej ilości nowoczesnych czołgów w tak krótkim czasie panie znawszo.

sobota, 17 lipca 2021, 22:32

Jak również nie ma czegoś takiego jak nowy Abrams.

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 13:28

Ale ten Abrams jest i będziemy go mieć czy nowy czy regenerowany. Widzisz więc różnice czy nie?

Chateaux
piątek, 16 lipca 2021, 00:29

A te wszystkie rachunki i oceny skąd wziąłeś?

W3
czwartek, 15 lipca 2021, 23:35

Putin i Łukaszenka już wiedzą że mają czekać z wchłonięciem Białorusi przez Rosję Chiny z Tajwanem też dla ciebie będą czekać.Aż będziesz mieć nowe Leopardy.Co do ceny do swoich Leopardów doliczyłeś wszystkie pakiety logistyczne szkolenia ,wozy wsparcia amunicję.Niemcy dalej rozdają to za 1 EUR. Ja chcę wiedzieć czy dalej walczymy 5 dni .Czy Ruskie mają problem i co zrobić by mięli większy.

Anonim
czwartek, 15 lipca 2021, 23:30

Przez 6 lat nie byli w stanie zmodernizować 120 czołgów a ty tu mówisz o nowych :D W 2 lata 250 widzisz różnicę znafco ?

Ja
czwartek, 15 lipca 2021, 22:51

W zadnym wypadku nie lepszych,gorszy pancerz ,brak asop,mniejsza przezywalnosc zalogi. I jeszcze jedno zadnej polowy tej kasy znaco...kosztowalo by to wiecej i mialbys gorsze czolgi..znawco..

sobota, 17 lipca 2021, 22:35

Groszy lepszy przy tych 2 czołgach to złe podejście bo oba mają wady i zalety oba.

Bever
czwartek, 15 lipca 2021, 20:09

Ale pytania najważniejszego nie zadał reporter: gdyby to pan podejmował decyzje o zakupie uzbrojenia dla wojska, co pierwsze chciałby pan kupić? Odp. każdego odpowiedzialnego dowódcy brzmi: obronę przeciwlotniczą i obronę przeciwpancerną!

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 13:36

A jak tym opl zatrzymasz tysięcy czołgów rosyjskich? Od NATO możesz dostać szybko wsparcie lotnictwa a jak z lądowym?

Bylyzmechol
sobota, 17 lipca 2021, 12:07

Opl nic nie da jeśli przeciwnik nie napotkać oporu na ziemi i będzie w stanie zajmować teren z prędkością 90 km/h. Dobra decyzja o ile mają pomysł na pokonywanie przeszkód wodnych.

Chateaux
piątek, 16 lipca 2021, 00:30

A czemu sluzą czołgi podstawowe jesli nie obronie przeciwpancernej?

Blitz
piątek, 16 lipca 2021, 00:06

Jeżeli będziesz się tylko bronił, to w najlepszym wypadku jedynie zremisujesz.

propaganda zawsze działa
sobota, 17 lipca 2021, 09:13

6 lat propagandy sukcesu wypaliło niektórym szare komórki. Kogo chcesz atakować i czym. Znasz chociaż sytuację polskiej armii. Nie ma na mundury, amunicję itp. a to się się wielkie ofensywy marzą. Zima 2020 nic ci nie dała do myślenia? Ten zakup to takie polityczne 500+ dla naiwnych pod nadchodzące wcześniejsze wyborki. Zresztą Nowy Wał również.

Kr
niedziela, 18 lipca 2021, 06:57

A co z t 500+, nie wypaliło? pewnie wolisz rząd pod hasłem pinindzy nie ma i nie będzie

xXx
niedziela, 18 lipca 2021, 17:32

Co niewypaliło? Ano, to, że dziura budżetowa coraz większą i nie ma kasy na prawdziwe i sensowne inwestycja. Choćby w przemysł zbrojeniowy. I o zgrozo zamiast inwestować w przemysł, ludzi, to ... kupujemy z półki.

biały
piątek, 16 lipca 2021, 13:09

bez opl wrogie lotnictwo zrobi z tych czołgów złomowisko

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 13:39

Wrogie czyli rosyjskie, bo innego wroga nie mamy, może zawsze dostać w łeb od lotnictwa NATO. A na wsparcie lądowe NATO to sobie poczekasz.?

Anonim
czwartek, 15 lipca 2021, 20:07

__1 Czytam ten artykuł z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony potrzeba nam broni w tym czołgów. Jednak sprawa nie jest tak prosta jakby się wydawało. PiS powinien był się przygotować do objęcia władzy dogłębną koncepcją rozwoju Polskiej Armii, miał na to 8 lat. Nie przedstawił jednak po wyborach 2015r. rozumnej koncepcji w/s wyposażenia wojska w tym w czołgi. Mało tego, przyjął szkodliwą koncepcję PełOwską modernizacji jednej brygady Leopardów 2a4 do poziomu Leopardów Bida PL co się dzisiaj właśnie odbywa. Jednym z powodów były argumenty wojska, że Leopardy 2a7V PL były by za ciężkie na nasze bida mosty. Zaraz pytam, czy Abramsy, którymi jeżdżą w Polsce nasi sojusznicy są dużo lżejsze od Leopardów 2a7 V PL? Właśnie wtedy, jakieś 9 miesięcy po wygranych wyborach należało przyjąć zweryfikowaną z rzeczywistością koncepcję modernizacji sprzętowej i nie tylko sprzętowej, naszej armii. Należało wstrzymać i porzucić PełOwski wariant Bida modernizacji i rozpocząć modernizację do standardu 2a7V PL, połączoną z nabyciem licencji i stopniowym przeniesieniem produkcji do Poznania. Uważam, że taki wariant byłby najkorzystniejszy dla nas, gdyby udało się go zrealizować bo dwie brygady Leopardów (ok. 250 wozów) już posiadaliśmy. Wariant gorszy to czołgi Abrams, Chalenger 2 (modernizowane obecnie do wzoru 3) lub Opłot z Ukrainy, też na licencji w Polsce. __2 Kolejna wersja uzupełniająca, to czołgi ok. 48 ton, które mógłby produkować Bumar i były by to czołgi z możliwością pływania, oparte na wzorach t-72 lub Opłot przekonstruowane wg chińskiego wzoru 63, dającego możliwość pływania i z zastosowaniem nowoczesnych materiałów pancernych z silniejszymi silnikami, przekonstruowaną wieżą, armatą 120 lub 130 mm i innymi ulepszeniami. Te dwa typy czołgów (zachodni ciężki i rekonstrukcja wschodniego lżejszego) dawały by nam możliwości operacji wojsk pancernych i zmechanizowanych w terenach suchych jak i wodnych. Leopardy mogły by zostać wyposażone w transportery, które przewoziły by je także przez przeszkody wodne, może nie w pierwszej linii jednak w drugiej na pewno. Zyskiem takiego rozwiązania byłaby docelowa krajowa produkcja naszych czołgów i późniejsza możliwość samodzielnej ich modernizacji.__3 Obecna dostawa najnowszych Abramsów pozwoliłaby utworzyć dwie ciężkie brygady pancerne jednak w porównaniu z tymi czołgami, które już mamy wprowadza pewien chaos logistyczny i różnorodność standardów technicznych, być może trudne do opanowania. Nowe czołgi powinno się także móc naprawiać w Polsce, w możliwie najszerszym zakresie i przez polskich specjalistów. Nabycie tych czołgów być może wypełni część luki jaka powstała na Podkarpaciu i w okolicach Białegostoku, wzmocni być może dywizję 16 ale nie zapełni luki jaka istnieje w polskiej artylerii rakietowej (brak zasięgów 100, 200, 500, 1500, 3000)km i większych kalibrów a także różnorodności amunicji. Należy pamiętać, że podczas wojny na Ukrainie to artyleria rakietowa dalekiego zasięgu z terenu Rosji i mieszkalnych części Donbasu, była głównym źródłem strat w ukraińskim sprzęcie zmechanizowanym i pancernym (W tamtym czasie Ukraińcy, mimo posiadanych możliwości, obawiali się ostrzeliwać terytorium Rosji by nie eskalować konfliktu). __4 Kolejną troską i problemem jest w dalszym ciągu brak systemu antyrakietowego i p. lotniczego Narew, niedoskonałości pocisków i ich nosicieli grom/piorun, brak produkcji rakiet do Wisły w tym brak podpisania umowy ofsetowej do drugiej części Wisły oraz odpowiednika systemów Iron Dome i/lub innych dla osłony wojsk w marszu i na postojach w tym wojsk pierwszej linii. Poza tym polskie centrum produkcji i konserwacji rakiet znajdujące się na prawobrzeżu Wisły w pobliżu Warszawy w Zielonce, zagrożone jest atakiem ze wschodu i powinno zostać już obecnie przeniesione w inne bardziej bezpieczne miejsce. Istnieje również, na razie nie realizowana potrzeba modernizacji posiadanych samolotów F-16 i zakupu samolotów nowych (poza F-35) np. F-15 xx i/lub Hornet18, tych ostatnich do zastosowań nuclear sharing. Nie wspomnę już o nowych śmigłowcach bojowych, modernizacji i doposażeniu śmigłowców aktualnie posiadanych (Mi-24) w broń p. panc. (Spike), ani o braku broni przeciwpancernej na odpowiednich pojazdach naziemnych. Kolejnym problemem polskiej armii jest notoryczny brak generacji rezerw. Zasadne jest pytanie, kto na tych nowych czołgach będzie jeździł a przecież same czołgi to tylko mały element brygady pancernej. Podobno z mundurami nadal są problemy.

piątek, 16 lipca 2021, 08:13

Tylko nasi sojusznicy niemczury nie chca sprzedać najnowszej amunicji do naszych leosi

Anonim
sobota, 17 lipca 2021, 19:06

Możesz podać źródło tej wiadomości? Będę wdzięczny. Inaczej nie uwierzę.

rafff
piątek, 16 lipca 2021, 08:01

Nie uzyskałbyś ani licencji na produjkcję Leoparda, ani Opłota, ani tym bardziej chińskiej modernizacji dla niego. A gdybyś uzyskał byłoby to kosmicznie drogo. Jeśli chodzi o Opłota, to Ukraina nie jest go wstanie produkować nawet na obecne potrzeby eksportowe.

sobota, 17 lipca 2021, 19:13

do raff. Uważam, że kłamiesz. Ukraina będąc w kłopotach finansowych, chętnie zgodziła by się na licencję i inną współpracę szczególnie z Polską, która dotychczas okazuje mówiąc delikatnie pewną wstrzemięźliwość do współpracy.

Jeszcze bardziej anonimowy Anonim
piątek, 16 lipca 2021, 04:34

Fantasto, żaden wóz bojowy, który waży 50 ton nie pływa. PT-76 pływał, ale ważył 14 ton, jego chińska podróbka Type 63 waży poniżej 20t. Nie ma używanych kadłubów do Leoparda 2A7 i nie będzie. Starych A4 nie opłaca się przerabiać do A7, co stwierdzili Norwegowie. Jedynym zakładem zdolnym produkować nowe A7 jest fabryka w Grecji, której możliwości to kilka czołgów miesięcznie. Węgrzy na swoje tanki muszą czekać więc aż 6 lat, a to tylko 44 sztuki. PiS w roku 2015 liczył na co najmniej dekadę spokoju w Europie. Teraz sytuacja się zaogniła. Przeczytaj list Putina do Ukraińców- jeden naród z Rosją, więc ma wrócić do macierzy .

Gf
czwartek, 15 lipca 2021, 23:34

Wąchałeś klej?

Patryk.
czwartek, 15 lipca 2021, 19:20

Ewentualna polonizacja czołgu przy jego ewentualnej modernizacji - to musi być ujęte w umowie zakupu (przecież jakaś umowa być musi). Jeśli nie będzie w umowie, to żadnej polonizacji też nie będzie. Osobiście oceniam zakup jako polityczny - bez sensu dla wojska, bez sensu dla przemysłu. Ten zakup oznacza zarżnięcie programu Wilk. Fabryki sprzętu ciężkiego może dadzą sobie radę - póki idą Raki, Kraby, w przyszłości może Borsuk i ZSSW. A tak w ogóle to na żadną wojnę z Rosją się nie zanosi: dopóki pis rządzi/psuje w Polsce i Unii. Przecież aktualny nasz rząd można uznać za delegaturę Putina.

RK
czwartek, 15 lipca 2021, 21:21

Delegatura Putina? Ciekawe dlaczego nie kupujemy samolotów i czołgów z Rosji?

zmech0l
czwartek, 15 lipca 2021, 18:02

Czolgi sa Polsce potrzebne ale ten zakup jest dorazny, bez pomyslunku i w oderwaniu od calosci. Przez 4 lata od czasu uruchomienia postepowania ws Wilka nie zrobiono nic, gdyby w 2017 dogadac sie z Koreanczykami mielibysmy polski czolg podstawowy a tak mowi sie ze wybrano Abramsy bo beda dostepne natychmiast. Od 2017 roku to nie jest natychmiast. Sam zakup nie wpisuje sie w zaden sposob w Plan Modernizacji Technicznej, nie wyglada na to ze zostal zatwierdzony przez Sztab Generalny. No i trzeba od nowa certyfikowac bataliony brygady warszawskiej ktore dzis sa uzbrojone w Leopardy. Na plus mozna zaliczyc to ze czolgi beda wyposazone w ASOP a ich ilosc nie zabija programu Wilk choc bardzo mocno go opoznia. Od 2016 roku bylo naprawde duzo czasu niestety skakano miedzy Orka, Miecznikiem, Wilkiem, Harpia. O ile nic na poziomie F35 nie wyprodukujemy to mamy i mielismy cala baze produkcyjna czolgow w tym wlasne programy zwiazane w badaniami i rozwojem technologii czolgowych. Dzis kupujemy Abramsy z polki w ktorych wszystko bedzie musialo byc certyfikowane od amunicji do kaemu do amunicji 120mm. Czolgi nie posiadaja systemow ostrzezenia przed opromienieniem wiazka lasera, sa strasznie ciezkie, nie brodza, maja oproelektronike FLIR 2giej generacji (to juz modyfikowane T72 maja lepsza z PCO !) itp.

System metryczny
czwartek, 15 lipca 2021, 20:51

Strasznie ciężkie? LeoA5 to ok.60 ton podstawowej masy a Abramsy jakieś 65 ton. Aż tak strasznie? Kluczem jest jak zamierzamy je operacyjnie użyć. I może nie mamy już czasu na eksperymenty z koreańczykami. Byłoby to sensowne, ale 10 lat temu. Nowych leopardów w sensownym czasie też nie nabędziemy, bo takich po prostu nie ma a zresztą niemiaszki nie będą wzmacniały pod swoim bokiem silnego militarnie sąsiada...

mobilnyPL
czwartek, 15 lipca 2021, 20:02

....Zakup ten kończy program Wilk w przeciwnym razie byłby zupełnie bez sensu....

pugh
piątek, 16 lipca 2021, 00:57

nie kończy - zaspokaja doraźną potrzebę. Nic nie stoi na przeszkodzie rozpoczęcia prac nad K2PL, który zacząłby wchodzić na uzbrojenie a te 8-9 lat jak przewidywano. Szczególnie iż na Abramsy kasa poszła spoza budżetu MON.

Daro
czwartek, 15 lipca 2021, 18:49

Poważnie t72 jest lepszy od abramsa ?

Mix
czwartek, 15 lipca 2021, 20:46

Drugi Davien nie potrafiący czytać z zrozumieniem?

zmech
czwartek, 15 lipca 2021, 18:59

wyobraz sobie ze dopiero SEP v4 bedzie mial optoelektronike na poziomie polskiego T72 po modyfikacji

ciekawy
piątek, 16 lipca 2021, 10:02

No ciekawe.

Ja
czwartek, 15 lipca 2021, 22:54

Hahaha i dlatego t72 jest lepszy. To juz nawet nie jest smieszne,to jest zalosne

123 abc
czwartek, 15 lipca 2021, 17:21

Powinnismy miec na stanie wciąż 500 starych czołgów 'analogowych'. Dlaczego? Po wprowadzeniu nowoczesnych czołgów sterowanych za pomocą komputera wewnątrz i GPS, Rosjanie z łatwością uruchomią zdalnie czołgi i walną nimi w Sejm i siedzibę Prezydenta w wypadku wojny z Rosją. Stare czołgi będą odporne na taki atak. Jeżeli łatwo jest zhakować maila ministra to tym łatwiej będzie zhakować czołgi.

kkk
czwartek, 15 lipca 2021, 21:11

ty to masz łeb. a najlepiej wrocic do ułanów z szabelkami, bo tych to na pewno Rosjanie nie zhakują

123 abc
sobota, 17 lipca 2021, 18:31

Graj dalej w dum duma Gimbazo.

pugh
piątek, 16 lipca 2021, 00:58

he, he ,he! Dooobre :)

KiKi
czwartek, 15 lipca 2021, 16:52

Czołgi -po co ?! Jaka będzie narracja ?! Obejście naszych linii uderzeniem przez Ukrainę ? Desant morski, powietrzny, kombinowany- wzdłuż linii Wisy, odcinający na linii Odry, obrona przed niemieckimi leopardami (scenariusz 1308), czy reakcja na załamanie systemu ,a może gratyfikacja za grupę TVN ?!

Ramius
czwartek, 15 lipca 2021, 18:05

Po to żeby bronić Warszawy

JAck
czwartek, 15 lipca 2021, 20:33

Znowu?

db+
czwartek, 15 lipca 2021, 20:29

Rosjanie nie bedą nacierac na Warszawę. Pójdą w kierunku środkowej Wisły na odcinku Dęblin-Puławy. To 120 kilometrów w linii prostej od granicy, żadnych dużych miejscowości, których nie dałoby sie ominąć po drodze, jedyną istotną przeszkodę wodną stanowi meandrujący w okolicach Kock-Lubartów Wieprz (30 metrów szerokości) i może Tyśmienica (10 metrów szerokości) pod Parczewem. Pokrycie terenu to niewielkie lasy. Generalnie teren otwarty, płaski. W rejonie Dęblin - Puławy na odcinku 25 kilometrów na Wiśle są 3 mosty drogowe, 1 kolejowy, 1 przygotowany rejon forsowania pod Wstegę dla 2 kompanii (Borowa). Po drodze nie ma żadnych garnizonów. Desanty taktycznye za linią Wisły w rejonie Zajezierza i Góry Puławskiej pozwolą na zdobycie i utrzymanie przepraw a co za tym idzie uchwycenie przyczółków. W promieniu 100 km od tego rejonu nie ma żadnych naszych jednostek zdolnych do przeciwdziałania takiemu scenariuszowi. 19 BZ z Lublina żeby wejść w ten obszar bedzie musiała sie cofać i opuscić macierzyste garnizony oddając je bez walki jednostkom rosyjskim idącym na skrzydłach głównej osi natarcia.

bc
czwartek, 15 lipca 2021, 22:46

Na tym kierunku operacyjnym prawdopodobnie tak, pozostałe to pewnie z Grodna z obejściem Warszawy od północy i z Kalinki w dolinę Wisły na Malbork i Toruń z desantem na żuławach. Ogólnie to wzdłuż linii kolejowych.

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 13:54

Dlatego w razie ataku Rosji na Polskę powinniśmy dążyć do zrównania z ziemią okręgu kaliningradzkiego, zniszczenia rosyjskich rafinerii, gazociągów, portów i wszystkich najbliższych Moskwy, Petersburga i każdej większej el jądrowej w naszym zasięgu. Rosja też w razie w nie zawaha się żeby użyć broni jądrowej. Musimy zrobić to samo.

jasio
czwartek, 15 lipca 2021, 16:32

bardzo ładnie Pancerniak widzi czołg , pilot samolot , marynarz okręt Wojska nie widzi nikt . To wojsko będzie walczyło a nie poszczególne jego elementy A my tu coś kupimy tu coś kupimy a nic się w całość nie spina Jakby żadnej wojny od 1939 roku nie było

Janusz
czwartek, 15 lipca 2021, 20:45

Jak to nie spina. Od wielu lat konsekwentnie amerykanizujemy Wojsko Polskie. F 16, F 35, Wisła, Jaweliny, Abramsy. To pokazuje tylko że jesteśmy w drodze i stawiamy na sprzęt USA.

jasio
piątek, 16 lipca 2021, 06:16

Tylko ja nie o tym pisałem Piechotę to mysmy mieli porównywalna w 39 z niemiecką Tylko leżały wszystkie inne rodzaje wojsk Bez obrony przeciwlotniczej współdziałającego z wojskami pancernymi każdy czołg to pieniądze wywalone w błoto A gdzie cała reszta ?

Słoń Trąbalski
piątek, 16 lipca 2021, 00:06

Czyli na to co łaskawie USA pozwoli aby za bardzo nie drażnić Niemców czy Rosji.

JAck
czwartek, 15 lipca 2021, 20:35

Trzeba płacić za "ochronę" komu trzeba i jak sobie zażyczy.

Zatroskany
czwartek, 15 lipca 2021, 16:19

A którym to mostem Panie Generale ten pojedyńczy 60t-80t Abrams wjedzie do Wesołej. Kolejowym, drogowym, Daglezją czy może dowolnym? A może przypłynie Mierzeją Wiślaną i dalej prosto ...

Towarzysz Wiesław.
czwartek, 15 lipca 2021, 19:56

Widzę ,że powinieneś zapoznać się z abc nośności statycznej mostów i ich odbiorów.

Maciek
czwartek, 15 lipca 2021, 17:36

Ale w Wesołej nie ma żadnej rzeki, więc po co ci most? A może masz na myśli przekraczanie Wisły? W Warszawie i najbliższej okolicy mostów drogowych, które mogą unieść Abramsy jest dziewięć więc przestań jęczeć.

db+
czwartek, 15 lipca 2021, 20:49

Tylko po co te czołgi w Wesołej, jeżeli nikt nie bedzie szedł na Warszawę od tej strony? We wszystkich wojnach, które w ciagu ostatnich ponad 200 lat Rosja toczyła z nami główne rosyjskie natarcia miały w założeniu głębokie obejście Warszawy i atak na nią od zachodu. Przy obecnym układzie granic najbardziej oczywistym kierunkiem rosyjskiego ataku jest odcinek środkowej Wisły w rejonie Dęblin-Puławy. Najbliżej od granicy i z 8 mostów na Wiśle na odcinku Góra Kalwaria-Annopol (130 km w linii prostej) 4 są własnie pomiedzy Dęblinem i Puławami. A za moment dojdzie kolejny pod Maciejowicami.

Maciek
piątek, 16 lipca 2021, 10:09

Nie do końca jest jak piszesz. Ostatni ruski atak na Polskę to operacja Bagration. Frontalny atak na całej szerokości grupy armii środek, choć z punktami nacisku na skrzydłach. Poza tym Wesoła to jedyna możliwa likalizacja. Nigdzie indziej na wschód od Wisły nie ma garnizonu dla czołgów. Nowa Dęba to już mocno na południe. Jak spojrzysz na mapę, to zobaczysz, że Wesoła jest dobrze położona żeby zabezpieczyć kierunek zarówno Brześć, jak Dęblin.

db+
piątek, 16 lipca 2021, 12:42

I to własnie na odcinku na południe od Warszawy Rosjanie doszli do Wisły jeszcze w lipcu 1944 i uchwycili przyczółki lub podjeli próbe ich uchwycenia (polski desant pod Dęblinem i Puławami). Właśnie na tym polega problem, że próbujemy lokować wojsko majace nas bronić od wschodu w garnizonach z czasów zimnej wojny, gdy Polska była zapleczem a nie krajem frontowym. Nowa sytuacja wymaga stworzenia nowych garnizonów a nie reanimacji starych typu Biała Podlaska. Potrzebne są także nowe składy paliw bo to co jest teraz nie zapewni MPS dla stacjonujacych na Wschodzie czołgów. Z Wesołej do Dęblina jest 100 km. Tą odległość trzeba będzie pokonać defilując rokadowo przed frontem natarcia przeciwnika. W grę wchodzi jedna linia kolejowa i jedna droga. O wiele sensowniejszą z punktu widzenia kontratataku w kierunkach na Zamość, Dęblin, Siedlce lokalizacją dla pancernej brygady zdaje sie być okolica własnie Deblin-Puławy-Radom. Generalnie rejon Dęblina jest bardzo newralgicznym miejscem. Są tam mosty, lotnisko, węzeł kolejowy, skłądy amunicyjne i paliwowe. Zdobycie tego rejonu przez Rosjan otwiera im ogromne mozliwości - z powietrznym przrzutem cięzkich jednostek na nasze zaplecze włącznie. A wojska zdolnego stawić opór atakowi lądowemu w Dęblinie najzwyczajniej nie ma.

Steve
czwartek, 15 lipca 2021, 17:30

Nie płacz. Dojadą, jeszcze się zdziwisz. Nie do wytrzymania jest to ciągłe narzekanie.

asad
czwartek, 15 lipca 2021, 16:40

Tymi samymi którymi przejeżdżają setki tirów dziennie. 5 tirów na moście waży więcej niż Abrams więc nie martw się.

Darek
piątek, 16 lipca 2021, 08:23

No zapewne Abrams 3,8 metra szerokości a pasy drogowe w pl 2,5 do max 3.5 autostrada. Zresztą jak polecą rakietki to transport stanie i zablokuje drogi, ludność będzie spieprzać. Bez tego już mamy same korki, ale Abramsem będzie łatwo taranować te samochody i budynki, tylko aby miały tyle dostępnego Paliwa bo pali 2 razy więcej niż Leoś, to tego Paliwo lotnicze a Leoś bardziej dostępny w Polsce olej napędowy.

Reaper
piątek, 16 lipca 2021, 20:55

Turbina Abramsa pociągnie nawet na bimbrze. Z tego powodu, Podlasie stało się rejonem o znaczeniu strategicznym ;)

Reaper
piątek, 16 lipca 2021, 20:55

Turbina Abramsa pociągnie nawet na bimbrze. Z tego powodu, Podlasie stało się rejonem o znaczeniu strategicznym ;)

czytelnik D24
piątek, 16 lipca 2021, 14:37

Podstawowym paliwem dla turbiny Abramsa jest zwykły diesel. Amerykanie tankują je paliwem lotniczym bo tak im wygodniej.

JSM
czwartek, 15 lipca 2021, 17:30

Zobaczysz za rok jaki będzie cyrk z relokacją tych Abramsów. I z serwisem. Ja już mam ubaw po pachy ale byłem w logistyce więc cos tam jeszcze pamiętam.

inż.
czwartek, 15 lipca 2021, 17:16

Edukacja siada i w szkole już nie uczą, że 5 tirów to obciążenie na 200 m, a nie na 15 m mostu

ciekawy
piątek, 16 lipca 2021, 10:12

Ile razy jest tak inżynierze z bożej łaski że jeden tir przejeżdża obok drugiego (np mijają się na moście)? Wówczas na odcinku 16,5 metra masz obciążenie dochodzące do 80 ton przy założeniu że każdy z nich załadowany jest na maksa. Takie sytuacje mają miejsce na mostach w całej Polsce. Nie dziwię się że Rosja wygląda jak wygląda skoro ma takich inżynierów a same mosty w Rosji walą się jeden o drugim.

Tak sobie obserwuj
czwartek, 15 lipca 2021, 21:58

No fakt siada, nawet tytuły inżyniera nadają bez znajomości prostego mnożenia i dzielenia. Jak rozumiem, 200m/540m? Ponaciągały się te tiry? :) zawsze były ok. 18m i 40 ton. No i czy inż. uwzględnił rozstaw podpór przy "liczeniu"? Ech, nie siada tylko leży i już nawet nie kwiczy. Oczywiście, że większość mostów wytrzyma Abramsa, jak wytrzymują 2 mijające się ciężarówki. Polska to nie Rosja.

Geo
czwartek, 15 lipca 2021, 18:43

Inż? 2 tiry to 80 ton, jak staną obok siebie, a to często jest, więc nadal więcej niż Abrams i to na tych 15 m, po za tym są mosty kolejowe, gdzie też Abrams przejedzie.

Herring
czwartek, 15 lipca 2021, 22:15

Najwyrazniej on jest inz. A ty dalej nie rozumiesz, ze dwa tiry rozloza ciagle te 80 ton na wiekszej powierzchni niz ten jeden Abrams. Na znacznie wiekszej powierzchni… Nawet jak sa dwa obok siebie…

Tak sobie obserwuję
piątek, 16 lipca 2021, 19:47

Też możesz zostać takim jak on inż., mając równie żadne pojęcie o liczeniu obciążeń. Widziałeś kiedyś most od spodu? Piszę o takim w Polsce, nie w Rosji. Wiesz co to są podpory? Ok, dalej nie pytam.

ciekawy
piątek, 16 lipca 2021, 10:36

Co z tego że Abrams zajmuje mniejszą powierzchnię skoro jego gąsienice rozkładają ciężar na znacznie większej powierzchni niż koła tira. Nacisk jednostkowy na cm2 nawierzchni będzie nieznacznie większy dla czołgu natomiast same mosty są projektowane z uwzględnieniem bardzo dużego zapasu wytrzymałości.

czwartek, 15 lipca 2021, 21:37

2 tiry to 48t

wstyd się podpisać pod głupotami?
piątek, 16 lipca 2021, 10:15

2 tiry to maksymalnie 80 ton.

Pinkie
czwartek, 15 lipca 2021, 16:13

Ludzie co wy tak piszczycie o ten polski przemysł? Co niby miałby on zrobić w przypadku Abramsów? Albo ględzicie jak ruskie trole albo zero pojęcia ! Jeśli zaś idzie o Polski Przemysł to są tysiące Borsuków, ZSSW i wiele innych do wyprodukowania niech się biorą do roboty choćby i dziś!

Sidematic
czwartek, 15 lipca 2021, 17:34

My nic, tylko nie chcemy żeby nasze dzieci musiały jak za Tuska znowu jeździć do Niemca zbierać szparagi po 5 € na godzinę a od 30 lat co władza to tylko likwiduje polski przemysł. 30 lat temu mieliśmy zdolności produkcyjne na poziomie 300 czołgów rocznie bez żadnego problemu. Teraz, po 30 latach rządów "patriotów" mamy problem żeby zmodernizować chociaż 10% tych samych czołgów rocznie. Łapiesz w czym problem?

Tak sobie obserwuję
czwartek, 15 lipca 2021, 22:40

To trzeba przestać narzekać i brać się do roboty. Albo przynajmniej nie przeszkadzać tym, którym chce. Polski przemysł cywilny stoi na światowym poziomie, pomimo tego co na tym portalu zawzięcie wypisujesz a zbrojeniowy gwałtownie się modernizuje. Dlaczego? Bo wreszcie po 30 latach DOSTAŁ KASĘ!!! Trzeba mądrze korzystać z karty do głosowania, żeby znów Polacy na szparagi nie jeździli. Najpierw trzeba zmodernizować zbrojeniówkę a potem myśleć o projekcie nowego czołgu. Tymczasem nowe czołgi są potrzebne na już, zresztą to będą pierwsze nowe od dziesięcioleci. P.S. W małym i średnim przemyśle tak dobrze jak jest teraz nie było po wojnie nigdy. Oczywiście, nie mówię o "przedsiębiorcach" od Tanajno co to na ZUS muszą brać chwilówkę. Powinni zrezygnować i iść do pracy u tych co potrafią prowadzić biznes...

SSoviet kryj się
czwartek, 15 lipca 2021, 21:16

zawsze możesz w Polsce pracować za 20 dolców miesięcznie, jak nie chcesz na szparagi - żadna praca nie hańbi, ten twój przemysł nie jest w stanie zmodernizować kilku Leosiów rocznie bo Niemcy wymagają SOLIDNOŚCI, więc nie ględź o zdolnościach produkcyjnych sprzed 30 lat (pamiętam te Polonezy którym na wystawie samochodów ok 1991 r. drzwi się nie domykały, taka solidność)

Wrt
czwartek, 15 lipca 2021, 20:11

Dzieciom to by Sie wlasnie przydało jeździć na szparagi, moż noe wyrosłyby potem roszczeniowe pasożyty. Ja jeździłem w latach 90 i bardzo sobie to chwale. Nauczyłem sie sam sobie radzić i nie jojczyć o pomoc państwa. Wincej wydatków na pałace saskie, wincyj na czołgi, wincyj na socjale, zamiast władować te miliardy w nasza naukę, zbudować choć jeden liczący sie uniwersytet i ośrodek naukowy. A tak to nasza najlepsza uczelnia jest w 4 setce na świecie. Wincyj pałaców i pokazówki, to będziemy nawet licencje na gwoździe kupować w USA czy w Niemczech.

Pinkie
czwartek, 15 lipca 2021, 19:19

Doskonale cię rozumiem. Jednak nie da się odbudować polskiego przemysłu od ofsetu na Abramsach, trzeba to robić na czymś mniejszym. I powtarzam jeszcze raz: jest tysiące Borsuków i ZSSW do wyprodukowania. Polski przemysł ma się na czym wykazać. Modernizacja Leo zakończy się skasowaniem tego projektu. idzie źle i zbyt wolno nie tylko z winy polskiego przemysłu. No i truizm na koniec: czołgi, opl, artyleria dalekosiężna i rakietowa potrzebne są na wczoraj. Dobra decyzja oby się zrealizowała.

Geo
czwartek, 15 lipca 2021, 18:44

I tak będą, bo w PGZ płacą gorzej niż w Lidlu

Mors7
czwartek, 15 lipca 2021, 17:19

Popieram; dobrze że jest decyzja Już! Filozoficznie powiem, mamy takie decyzje jakich „demokratycznie” rządzących wybieraliśmy przez lata :).

Bubu
czwartek, 15 lipca 2021, 18:28

To jest zła decyzja. Zero transferu i zero produkcji.

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 14:03

Co to za przemysł co liczy tylko na transfer? A zresztą jak dostali licencję na działka to do dziś nie umieją z tego skorzystać.

kmdr
czwartek, 15 lipca 2021, 15:42

Gdzie są te szczegóły?

Dudal
czwartek, 15 lipca 2021, 15:08

Polonizacja przy modernizacji... Dobry żart. Czyli pozwolą wymienić radio, reflektory i APU, albo i to nie. Kolejny zakup bez trybu i sensu. Czołg świetny, ale niekoniecznie dla nas i nie w ten sposób. Jestem wściekły jak widzę te frazesy o obronie polskiego przemysłu zbrojeniowego, a jak przychodzi co do czego to zakup z półki w USA. Sęk w tym, że zakup z półki jest prosty, łatwy i szybki i bardzo ładnie nadaje się do robienia kariery w wojsku i polityce, a trwające latami progamy transferu technologii, produkcji i rozwoju to ryzyko i wysiłek, no i , nie daj Boże, zasługi zgarnie następca. Będziemy mieć świetne czołgi, z osobną logistyką, bez obrony przeciwlotniczej, bez WRE, z piechotą w blaszanych chełmach, ale za to na już. Akurat jednym do wyborów się przyda, a innym do nominacji na stopnie. Abrams jest skutecznym orężem dla Amerykanów również dlatego, że zużycie paliwa nie gra roli, mają doskonałą logistykę i używają amunicji DU. My jej nie dostaniemy i zostaniemy z armatą L44 w nowych wozach.

JSM
czwartek, 15 lipca 2021, 17:34

100%

RP
czwartek, 15 lipca 2021, 16:41

Drogi znawco, szanuje twoje zdanie ale sie z nim nie zgadzam. Pozwól że zadam ci pytanie jak chcesz budować amie z tym budrzetem wolisz super hełmy czy super czołgi wszystkiego poprostu na raz się nieda kupić. Po latach zaniedbań to i tak dobrze. A może wariany taki pośredni kosztowo czyli sredniej jakoś hełmy i czołgi, z tym jednak jest problem przy tak niepewnym sasiedzie musimy mieć uzbrojenie najlepszej jakości bo tylko to może zrównać z ilością po stronie wroga.

Dudal
czwartek, 15 lipca 2021, 17:53

Szanowny Panie, od 1939 roku wiemy, że nowoczesna wojna to system naczyń połączonych gdzie pojedyncze elementy odgrywają rolę drugoplanową, a liczy się synergia. Właśnie dlatego zakup tych czołgów jest nie tylko szkodliwy dla przemysłu, ale również zwiększa nasze bezpieczeństwo w stopniu daleko niezadowalającym w stosunku do kosztów ponieważ czołg winien być tylko jednym z elementów układanki. Reszty elementów nie widać. Będzie więc kolejna wyspa nowoczesności, której przeżywalność na polu bitwy będzie marna z braku wspomnainych pozostałych elementów, takich jak WRE, obrona ppanc/plot, rozpoznanie. Idąc twoim tokiem rozumowania Niemcy powinny wygrać II Wojnę Światową ponieważ mieli najlepszą broń pancerną. Przerżneli bo jakość nie skompensowała ilości, bo nie mieli paliwa i osłony z powietrza, bo było ich za mało itd. Zabawne jest, że niemalże 80 lat później niektórzy chcą popełniać podobne błędy. Siły zbrojne należy rozbudowywać od podstaw, równomiernie i planowo, a nie latać do Wujka Sama w panice na zakupy na kredyt bo się ma potrzeby polityczne. Piechota powinna dostać silną obronę plot i ppanc, której aktualnie nie ma, powinna dostać WRE bo nasz przeciwnik jest w tym świetny. A my zaczynamy od d..y strony jak zwykle. Czas sobie zdać sprawę, że nie ma żadnego pomysłu na modernizację armii, że jest to robione pod publiczkę i bez sensu. Gdzie nowy system zamówień?! Za trudne dla najlepszego ministra świata? 6 lat to za mało by wysmażyć jedno sensowne rozwiązanie legislacyjne, albo stworzyć jakikolwiek realistyczny plan i się go trzymać?

Luks1983
piątek, 16 lipca 2021, 07:17

Po co tłumaczysz takie oczywistości, jakiemuś tłukowi, co skończył 4 klasy szkoły podstawowej ? Itaka nie zrozumie.

re-Dudal
czwartek, 15 lipca 2021, 23:02

"Reszty elementów nie widać" to raczej ty nie widzisz. Więc po co marnujesz nasz czas? Doucz się... zdaj maturę...

olo75
czwartek, 15 lipca 2021, 20:07

jak się odnosisz do II WŚ to Polska wtedy wszystko chciała produkować sama, było mnóstwo wspaniałych projektów tylko... walczyć nie było czym.

Helmut
czwartek, 15 lipca 2021, 21:26

Było czym i mało kto wie, że WP zniszczyło wtedy ok. 1/4 sprzętu Niemieckiego przez co opóźnili atak na Francję. Porażka Polski wynikała wtedy z zaskoczenia nową taktyką prowadzenia działań a dokładnie jej szybkością i precyzją i dokładnie to samo stało się we Francji, więc nie porównuj.

Alfret
piątek, 16 lipca 2021, 11:45

Opozniony atak na Francje chyba w glownej mierze polegal na brakach w amunicji, ktora zostala zuzyta na terenach II Rzeczpospolitej. Zajecie Danii i Norwegii odbylo sie wczesniej niz atak na Francje. Niemcy zastosowali zlozony system ataku. Niszczenie infrastruktury cywilnej: domy, szpitale, fabryki, wezly komunikacyjne - co uruchomilo lawine ucieczek z miejsc zamieszkania na tyly. Zapchane szlaki komunikacyjne mialy na celu uniemozliwic taktyczne dzialania polskich jednostek. Najnowsza organizacyjnie na tamte czasy 10 brygada pancerno-motorowa walczyla w nowatorski sposob manewrowy, posiadajac bardzo ograniczone zasoby ludzkie i sprzetowe. Brak odpowiedniej ilosci formacji wojskowych wymuszal ataki i odskoki poszczegolnych oddzialow tej jednostki. Wzgorza byly oddawane Niemcom, a po nawale artyleryjskiej nieprzyjaciela nalezalo je odbic. Taka taktyka dala sie we znaki Niemcom. Co wiecej, pomimo powaznych strat w ludziach i sprzecie, 10 brygada pancerno-motorowa jako zwarta jednostka przejechala poludniowa granice II RP. Zaznaczam, ze brygada posiadala zuzyte czolgi Vickers. Oczywiscie jednostka ta miala bardzo powazne problemy z poruszaniem sie po drogach z uwagi na zatory uciekinierow. Inny przypadek to formacje czolgow 7TP. Czolg z nowoczesnym wtedy dzialkiem ppanc. 37mm, z silnikiem diesla, nie dal rady formacjom niemieckim. Za slaby pancerz, brak czesci, paliwa i brak mozliwosci wycofania niesprawnych czolgow z pola walki z uwagi na odwrot wlasnych wojsk. Niestety 7TP nie daly rady w Warszawie jak tez pod Tomaszowem Lubelskim. Oczywiscie Maczek stosowal taktyke manewrowa, Warszawska brygada pancerno-motorowa musiala atakowac czolowo umocnione pozycje nieprzyjaciela. Zaznaczam, ze Niemcy posiadali bodajze 3 razy wiecej artylerii przeciwpancernej w kazdej jednostce. Polacy mieli model francuski, ktory nawet przy ogromnej przewadze Francuzow na ich wlasnej ziemi, nie sprawdzil sie.

erhsrt
czwartek, 15 lipca 2021, 17:35

Po latach zaniedbań lepiej kontynuować zaniedbania niż budować polskie zdolności. Taki jest sens twojego bełkotu.

jasio
czwartek, 15 lipca 2021, 16:19

o to radio bo w leopardach zapomnieli

piątek, 16 lipca 2021, 00:11

Nie zapomnieli tylko nie chcą Niemieckich

Sidematic
czwartek, 15 lipca 2021, 15:00

Polski przemysł zbrojeniowy od dłuższego czasu stał na krawędzi katastrofy. Dzisiaj, dzięki decyzji Prezesa i Ministra wykonaliśmy znaczący krok naprzód.

SSoviet kryj się
czwartek, 15 lipca 2021, 21:18

głównie ze swojej własnej winy i związkowców

Z tym
czwartek, 15 lipca 2021, 20:40

Sidematic W latach 1990/91 zlikwidowano wszystkie związki spółdzielcze, nawet spółdzielczość inwalidzką, organizację najsprawniej działającą w kraju. Podjęte zostały próby przekształcenia całej spółdzielczości, w tym mieszkaniowych, w spółki prawa handlowego. Ten proces przekształcania w spółki całej spółdzielczości trwał aż siedem lat, ostatecznie upadł w 1999 roku[8]. W końcu 1994 roku rząd emitował obligacje plasowane już w roku 1995 na rynkach zagranicznych na kwotę około 250 mln USD

Byłyzmechol
czwartek, 15 lipca 2021, 14:34

Mam tylko nadzieję, że jest to wersja wyposażona w ASOP a dowództwo ma pomysł jak poruszać się tymi potworami po wschodniej Polsce. To nie jest czołg naszych marzeń ale chyba nic lepszego nie dostaniemy w rozsądnym czasie. Kolejnym priorytetem powinno być pozyskanie systemów C-RAM dla wojsk lądowych. Dzisiaj większym zagrożeniem jest to co spada wojsku na łeb z góry niż to co jeździ lub biega i strzela na wprost.

jasio
czwartek, 15 lipca 2021, 16:24

Z tego co słyszałem ASOP nie będzie i to by się zgadzało z tym co powiedział generał Masa czołgu podobna do najnowszych leopardów Inaczej miałby więcej o 7 ton Aha ASOPS nie chronią przed tym co spada z góry

niedziela, 18 lipca 2021, 18:04

W ruskich to nawet czujniki opromieniowania nie działają w górnej półsferze więc jak ma ich ASOP tak działać? System Trophy zamontowany na sep3 waży 5000lbs więc nie wiem skąd u ciebie te 7 ton.

Bylyzmechol
sobota, 17 lipca 2021, 12:33

Mistrzu yoda przeczytaj sobie jeszcze raz co napisałem. Że C-RAM to powinien być NASTEPNY priorytet a nie, że ASOP chroni od góry.

kapusta
czwartek, 15 lipca 2021, 14:22

Ktoś wie o jakich "autonomicznych środkach pokonywania przeszkód wodnych" mówi p. generał? Bo nie znalazłam żadnych informacji na ten temat w literaturze

bc
czwartek, 15 lipca 2021, 22:53

Zestawy do brodzenia po dnie

AMF
czwartek, 15 lipca 2021, 20:19

Lotniskowce ;-) PS: a skoro gada o komplecie to znaczy, że daglezja do piachu a była szansa na eksport.

jasio
czwartek, 15 lipca 2021, 16:27

mosty towarzyszące Na razie nie ma nawet w USA Trochę przesadzili z ciężarem Po dnie nie pojedzie głębszych brodów z względu na silnik też nie pokona ale jak mamy czekać na projektowane dopiero wersje patrioty i F-35 to poczekamy na mosty

ciekawy
piątek, 16 lipca 2021, 10:45

Wiesz co to jest Deep Water Fording Kit? Chyba nie.

D.M.
czwartek, 15 lipca 2021, 21:13

Większych bredni dawno nie czytałem." Po dnie nie pojedzie głębszych brodów z względu na silnik też nie pokona" pokona tak samo jak leopardy czy t 72 dokładnie tym samym sposobem .

jasio
piątek, 16 lipca 2021, 06:20

Nie pokona

Małgosia
niedziela, 18 lipca 2021, 07:17

Pokona

Roland the Headless
czwartek, 15 lipca 2021, 14:13

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw to jednak dobra decyzja. Nie ma już czasu na "fazy analityczno-koncepcyjne", uwalone przetargi itd. Polska potrzebuje takich czołgów na wczoraj a doświadczenia z modernizacją Leopardów A4 pokazują że Niemcy nie są pewnym partnerem - szczególnie w obecnej sytuacji politycznej

Danisz
sobota, 17 lipca 2021, 10:19

Niemcy nie są partnerem, ani Francuzi, ani Słowacy, ani Szwedzi, ani Izrael, ani Ukraina - wszyscy nie są dla nas partnerem i to jest ich wina! Tylko zakupy z półki, bez offsetu i transferu technologii, bez polonizacji, bez miejsc pracy w Polsce - oto jedyne rozwiązanie, bo wszystkie kraje się na obecny MON uwzięły!

Mix
czwartek, 15 lipca 2021, 20:52

Myślisz że w przypadku modernizacji Abramsów będzie lepiej?

mobilnyAntyPIS
czwartek, 15 lipca 2021, 13:59

....Trzeba bylo zdecydowac sie na K2pl. Czolg nie gorszy. Dostawy przewidziane na rok 2025/6 dadzą czas na przygotowanie sie na ich przyjecie. Polonizacja a więc zakłady mają co robić i co rozwijać. Przejda po dnie rzeki, Nie wymagają 4 załoganta. Powoli zaczęło by się wymieniać T-72m i PT-91 a potem również i Leo 2a5 i 2PL. Możliwa jest _współpraca_ której amerykanie nie zaproponują_przy opracowaniu k3 a także nowych armat kalibru 130mm.... A wy się cieszycie z tej decyzji?

Lol
niedziela, 18 lipca 2021, 14:09

K2 pl? A co to, chcesz produkować za 4 lata coś co nie istnieje? Z lubi które też nie istnieją? To nie linia nabijania aerozoli.

ciekawy
piątek, 16 lipca 2021, 10:46

K2PL nie istnieje więc nie jest ani gorszy ani lepszy.

Miś
czwartek, 15 lipca 2021, 16:18

Tak tylko umowa negocjacje produkcja i wejście do służby chociaż 300 K2PL to rok 2030-35. Zobacz jak długo trwa faza NARWII i... nic na razie. A T72 już dawno powinien być zezłomowany. L2PL się opóźnia.

Olo1
czwartek, 15 lipca 2021, 15:47

Dostawy przewidziane na 2025? Kiedy nie ma jeszcze prototypu w metalu a tylko z kartonu jak na MSPO? Śnisz chyba na jawie.

mobilnyAntyPiS
czwartek, 15 lipca 2021, 16:58

@Miś/Olo1 nie wiemy zbyt wiele ani ws. Abramsów ani k2pl. Póki co ogólniki ale Koreańczycy zadeklarowali że pierwsze k2pl dostarczyli by w roku 2025/26 wymiana T zapewne potrwa do 2030 to prawda. K2pl procz polonizacji np. Optyki wymaga dopancerzenia boków kadłuba i wieży a to jest jak najbardziej możliwe. Do tego czasu można przygotować się na przyjęcie tych maszyn co w przypadku pierwszych Abramsow już w przyszłym roku już takie pewne nie jest no chyba że się mylę. Pamietaj ze k2pl posiada automat ładowania a to nie wymaga 4 os załogi w tym wypadku ładowniczego. Dodatkowo k2pl bez problemu pokona cieki wodne po dnie. Wraz z Koreą być może weźmiemy też udział w projekcie k3 a może armaty 130mm. Niestety amerykanie nam tak dużo dać nie mogą. Nie twierdzę że Abrams to zły ciężki czołg ale uważam że Koreańska propo jest lepsza. Z pełną oceną należy poczekać jeszcze bo konkretów brak. Czas pokaże

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 14:12

Ale ty piszesz o K2 pl z Korei czyli ten sam trup co Abrams dla naszej krajowej produkcji. K2 jest droższy niż Abrams. I Abrams będzie szybciej niż K2 pl. Do K2 nie mamy już nic a m1a2 mają Amerykanie u nas i magazyny z częściami w Europie. Więc nic za K2 nie przemawia.

Mar
czwartek, 15 lipca 2021, 13:58

Bez sensu Logistyczny koszmar Tylko ewentualna cena tłumaczy ten zakup

Steve
czwartek, 15 lipca 2021, 17:33

Rzeczywiście dla Rosjan Abrams to koszmar koszmarów. Dla Irakijczyków była to, jak pamiętamy, matka wszystkich koszmarów.

Mix
czwartek, 15 lipca 2021, 20:56

Tak szczególnie teraz jak musieli swoje abramsy zastąpić T-90 bo USA zaczęło kombinować z logistyką. Również Egipt szukam zastępców dla swoich Abramsów z tych samych powodów.

Trol
niedziela, 18 lipca 2021, 14:15

A niby czemu mają iść na rękę Irakowi który Wacha się z Rosją czy Iranem? A Egipt produkował abramsy u siebie i nie m1a2 czyli normalne że szuka już czegoś nowego.

Krzysiek
niedziela, 18 lipca 2021, 07:23

Amerykanie komvinują, sasza też jestem za tym żeby czołgo kupować u was.

OptymistaPl
czwartek, 15 lipca 2021, 13:39

Pytanie za 100 pkt- a gdzie pojadą Leopardy z Wesołej... wrócą do Żagania (najbardziej logiczne rozwiązanie pod warunkiem że uda się ukompletować załogi dla 2 batalionów) , czy pojadą po jednym batalionie do Orzysza i Morąga lub Białegostoku (w przypadku odtwarzania tam brygady)? Najgorszą opcją jest Braniewo- za blisko granicy..

bc
czwartek, 15 lipca 2021, 22:58

Zapewne do Żagania a dla 12 i 16 Dywizji będzie pt91. Pytanie czy znajdą w tym lesie ludzi dla 4 batalionów czołgów bo na wschodzie to nie ma obaw.

Maciek
czwartek, 15 lipca 2021, 17:38

Nie ma czegoś takiego, jak za blisko granicy. Za czasów zimnej wojny Abramsy stały pod Fuldą kilkanaście km od granicy z NRD. A sowiet miał tam, jak to sowiet przewagę liczebną w każdym aspekcie.

mobilnyPL
czwartek, 15 lipca 2021, 13:04

....Drogi w zakupie i eksploatacji....brak automatu ladowania i mozliwosci pokonywania przeszkos wodnych po dnie....ale co kupujemy? Patriot. Himars. F-35. Płacimy i lata nadal czekamy na dostawy ktore i tak liczba nke powalają. Zero offsetu. Czas dostaw to pierwszy argument przeciw K2pl! Czy pojeliscie co Korea oferowała a co oferują Amerykanie? Abramsy. Juz wiedza ze kupują ale dopiwro teraz pytaja o zgode i konkrety. No majstersztyk zakupów chłopków roztropkow.....Za rok pierwsza dostawa podobno ale czy jesteśmy przygotowani na 4 rodzaj czołgu? I czy nie oby za drogo? A gdzie Narew? Ano w czarnej i zapewne i na niej USA łapy swe położy. Wszystko pod kontrolą z ustawą 447 w tle. Caracale złe? Ile to juz lat minęło i .....4 biedahawki tylko tyle. Kruk? No jak bedzie to ....amerykanski....dla Polski po taniości. Sprowadzeniw wojsk USA na stale do Polski bez inf o tym opinii publicznej czyli finansowanie ich kosztem wlasnych SZ!!!!!! Uwazam ze to działania na szkodę Państwa Polskiego tego antypolskiego rządu na usługach rządu USA....kolejne lata stracone

Kj
niedziela, 18 lipca 2021, 07:26

Poprzedni rząd był lepszy, tylko te piniendze

Ech
czwartek, 15 lipca 2021, 12:59

Ma to sens - Abramsy 18 Dywizja czyli stacjnujaca na wschdzie. Nie przejedzie przez Rzeki- czyli ani do ataku na Rosje ani do wycifania. Beda wiec bronic wschodu do ostaniego zolnierza. Z koleii Leopardy i Twarde i T72 z mozliwoscia przekroczenia wod - beda do kontraataku:) (spekuluje troszke)

Guzik oddamy
czwartek, 15 lipca 2021, 20:41

Ech. Nie oddamy nawet guzika.

db+
czwartek, 15 lipca 2021, 19:03

Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że najlepszych i najbardziej doświadczonych żołnierzy ustawia się w trzecim, a nie w pierwszym szeregu. W starym urządzeniu polskim gros sił skupiano w hufie walnym, nie czelnym. Nasi geniusze strategii wysuwają to co najcenniejsze pod pierwsze uderzenie, w zasieg środków rażenia pozahoryzontalnego bliskiego i średniego zasięgu. A generałowie się cieszą.

Herr Wolf
czwartek, 15 lipca 2021, 12:54

Gdzie ten wywiad?

wifi
czwartek, 15 lipca 2021, 12:40

bezsensu, rządzącym chodziło tylko o szybki sukces a nie realne wsparcie Wojska Polskiego. To co tworzy siłe wojska to możliwości przemysłu, których się przy zakupie pozbywamy. A ewntualna polonizacja, w odległej przyszłości to każdy wie jak będzie wylgądać

MadMax
czwartek, 15 lipca 2021, 12:36

Polonizacja przy jakiej modernizacji? To pomost na kilka lat, który trzeba zastąpić czołgiem IV generacji. Stąd są otwarci... Bo tej modernizacji nie będzie.

Oszołom
czwartek, 15 lipca 2021, 12:28

A co z pancerzem uranowym i amunicją?

Luks1983
piątek, 16 lipca 2021, 07:29

Tego na pewno nie będzie. Amerykanie nie sprzedają tego pancerza za granicę.

Janko
czwartek, 15 lipca 2021, 12:18

Z czym wy do Ruskich. Jak by chcieli zaatakować Polskę to by wystrzelili pociski balistyczne i nasz rząd by się modlił o pomoc.Ten zakup to kolejna rata haraczu dla jankesow za ochronę.

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 15:22

Niech próbują baza w Redzikowie gotowa na przyjęcie tych twoich pocisków balistycznych, tak do twojej wiadomości balistycznymin to się strzela na znacznie większe odległości od tej która dzieli okręg kaliningradzki od Polski

Janko
czwartek, 15 lipca 2021, 18:37

Musisz się chłopie doksztalcic a słyszał ty o pociskach balistycznych krótkiego zasięgu SRBM jak Iskander M Takie posiada Rosja w obwodzie Kaliningradzkim .Baza w Redzikowie Polski nie ochroni Rosja ma 8000 pocisków z głowicami jadrowymi .Polskę może ochronić własny potencjał pocisków balistycznych i manewrujących. Polski rząd nie podejmuje suwerennych decyzji ,dlatego będzie wydawał setki miliardów na uzbrojenie które nie ochroni kraju przed napascią.

Kot
niedziela, 18 lipca 2021, 14:24

Chłopie może mają 8 tys głowic niekoniecznie na rakietach. A może zaproponujesz co obroni nas przed 8 tys tych głowic i co zalecasz kupić jeśli te czołgi to bezsensowne zakupy? Tak w sumie to i Rosja i USA się powinny rozbroić bo nic ich nie uchroni przed atakiem jądrowym drugiej strony. Brednie piszesz że głowa mała.

sobota, 17 lipca 2021, 08:26

Na Iskandery to Amerykanie postawią sobie w Redzikowie THAAD albo Patriot.

Dereń
czwartek, 15 lipca 2021, 16:52

A dlaczego mieli by strzelać z Kaliningradu... Wystarczy wystrzelić z za Uralu i już jest balistyczny...

oPOortunista
czwartek, 15 lipca 2021, 12:16

Czołg, sam w sobie świetny, znacznie lepszy od Leo2. Logistycznie jednak dostaniemy po kieszeni.

piątek, 16 lipca 2021, 10:49

W jaki sposób dostaniemy logistycznie po kieszeni skoro T-72 idą na emeryturę?

Rataj
czwartek, 15 lipca 2021, 12:16

"Ewentualna polonizacja przy ewentualnej modernizacji." Piękno semantycznej głębi.

ROmek
czwartek, 15 lipca 2021, 11:17

Tak kupujmy pancerz, kupujmy f35, himarsa. A o Narwii nadal cisza... Brytyjczycy taką ofertę kładą na stół, a Ci dalej odwlekają temat licząc, że coś od Amerykanów lepszego dostaniemy prosto z półki. Bo po co wzmacniać krajowe zakłady.

JAck
czwartek, 15 lipca 2021, 15:07

My tutaj jesteśmy rynkiem zbytu i ew taniej produkcji.

Olegino
czwartek, 15 lipca 2021, 15:07

A zaklady potrafia zrobic cos tak by robotnik z prezesem poszli w tym na wojnę?

`123`
czwartek, 15 lipca 2021, 15:01

Daj juz spokoj z tym narzekaniem. idz na lody.

Ginawa
czwartek, 15 lipca 2021, 15:16

A sam zaplacicz za to wszystko ?

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 14:58

Poczekamy, zobaczymy. Nie nerwujsia.

Ginawa
czwartek, 15 lipca 2021, 15:16

Limit czekania jest na wyczerpaniu.

Fflyer
czwartek, 15 lipca 2021, 14:56

Całkowita zgoda. A F-35 potrzebne i program Homar(Himars) tylko z pokaźnym offsetem, transferem istotnych technologii dla naszego przemysłu, poważną rozbudową zakładów i ośrodków badawczych a tak się niestety nie stało. Bez rozbudowy krajowego potencjału naukowo- przemysłowego Polski a co za tym idzie naszej suwerenności w wielu systemach uzbrojenia w razie konfliktu nie pomoże nawet najlepszy sprzęt gdy wystąpią problemy logistyczne, serwisowe i uzależnienie od obcych koncernów a sama pomoc NATO owszem przyjdzie tylko może być niewielka lub zbyt późno nadejdzie w wystarczającej sile..

Falcon
czwartek, 15 lipca 2021, 15:25

F 35 z ofsetem czego konkretnie, co byś chciał produkować? Ta okazja zostala utracona za PO kiedy proponowano nam przystąpienie do programu F35 idź im podziękuj.

Bylyzmechol
czwartek, 15 lipca 2021, 14:12

Bo nie mamy kilku dekad na oczekiwanie aż polski przemysł wystruga z patyków uzbrojenie potrzebne na wczoraj.

Człowiek
czwartek, 15 lipca 2021, 13:50

Napij się ciepłego mleka na noc będziesz mniej bredził znawco . Pozdr.

pol
czwartek, 15 lipca 2021, 13:11

ROmek a co my produkujemy powiedz, nikt nie broni tym zakładom złożyć oferty i pokazać światu swój np. czołg, z chęciom kupimy. Leo modernizują tak, że końca nie widać, ile pomodernizowali 14 sztuk.... od bodaj 2015 r. ? Do kraba podwozie robili lata i pękało, pomijam, że to bylo stare ryskie podwozie. Realnie co produkujemy za czołg dziś

mobilnyPL
czwartek, 15 lipca 2021, 13:06

....General musi tak mowic. Jest na dobrejbposadzie do emerytury niedaleko spokojnie przez zycie przejsc to jego cel. Premie i nagrody. Potem niech inni sie martwią....

Patriota
czwartek, 15 lipca 2021, 18:01

A Ojczyzna!

dojna
czwartek, 15 lipca 2021, 20:45

Patriota dalej jest dojna, a naród okłamywany.

Łysy
czwartek, 15 lipca 2021, 12:39

Raczej liczą na krajowe radary, a może nawet rakiety - za 5 lat...

Ciekawy
czwartek, 15 lipca 2021, 12:25

Tacy jak ty zawsze są programowo niezadowoleni prawda?

Kustrus
czwartek, 15 lipca 2021, 12:24

Dokladnie to samo chcialem napisac… bez opl te abramsy pojda z dymem w ciagu 3-4 dni..

yar
czwartek, 15 lipca 2021, 12:14

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że jeśli jest cicho, to znaczy że coś się dzieje.

Piotr
czwartek, 15 lipca 2021, 11:29

jeszcze jest kwestia pocisków Brimstone...

robson
czwartek, 15 lipca 2021, 11:14

Panie generale, jakiej walce....?

cacy
czwartek, 15 lipca 2021, 10:59

dostawy w nastepnym roku, bez kilku letnich analiz z tracenia czasu. cos pieknego ! brawo.

Tweets Defence24