Zwiększona obecność USA w Polsce wzmacnia Sojusz. Rzecznik NATO dla Defence24.pl: Baza w Powidzu to jedno z największych przedsięwzięć w ciągu ostatnich 30 lat

27 września 2019, 17:29
oana-lungescu
Fot. NATO

Sekretarz generalny Sojuszu przyjął ogłoszenie o zwiększonej obecności amerykańskiej w Polsce jako wzmocnienie naszej kolektywnej obrony - mówi w rozmowie z Defence24 Oana Lungescu, rzecznik NATO.

Maciej Szopa: Jesteśmy świadkami wzmocnienia bilateralnych stosunków między USA i Polską, także w dziedzinie obronności. Jak ta sytuacja wygląda z punktu widzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Oana Lungescu, rzecznik NATO: Widzimy silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w kwestie bezpieczeństwa i obronności Europy. Już teraz mamy NATO-wską grupę bojową w Polsce, dowodzoną przez Stany Zjednoczone, podobnie jak trzy kolejne grupy w krajach bałtyckich, gdzie główne role odgrywają Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. USA są więc już teraz obecne w Polsce i sekretarz generalny Sojuszu przyjął ogłoszenie o zwiększonej obecności amerykańskiej w Polsce jako wzmocnienie naszej kolektywnej obrony. To część naszej silnej transatlantyckiej więzi w ramach Sojuszu.

Kolejne spotkanie przywódców NATO ma zostać zorganizowane w Londynie w grudniu. Jakie zagrożenia mają tam być dyskutowane? Czy Rosja wciąż jest najważniejszą kwestią?

Przywódcy państw NATO i przedstawiciele ich rządów spotkają się w Londynie 3 i 4 grudnia. Nie będzie to szczyt taki, jak np. ostatnio był organizowany w Brukseli. To raczej spotkanie przywódców, z okazji 70-lecia założenia Sojuszu. Oczywiście nie poprzestaniemy na tym. Musimy patrzeć w przyszłość i zapewnić stabilność i bezpieczeństwo przyszłym pokoleniom.

Myślę, że przywódcy będą rozmawiali o tym, jak nadal zwiększać gotowość naszych sił. Już teraz istnieje taka inicjatywa, która doprowadziła do jej podwyższenia, szczególne od roku 2014. Ale to stale trwający proces i trzeba zrobić jeszcze więcej. Z pewnością zostanie zwrócona uwaga na kwestię tego, jak utrzymać techniczną przewagę w szybko zmieniającym się obecnie środowisku. Ta dyskusja będzie dotyczyła także kosmosu. W tym roku wprowadziliśmy pierwsze zasady naszej polityki kosmicznej. Nasi przywódcy będą się zastanawiać, jakie kroki podjąć na tym polu w następnej kolejności. Domena cyberprzestrzeni także pozostaje aktualnym tematem.

Nie mniej ważne jest dzielenie się obowiązkami przez poszczególnych członków NATO, jeśli chodzi o środki finansowe, nowoczesne rozwiązania techniczne i zaangażowanie w misje oraz operacje Sojuszu. Chciałabym pochwalić Polskę za jej wiodącą rolę, którą odgrywa dzięki wydawaniu 2 proc. PKB na obronę. Te pieniądze pozwalają wam na obronę swojego kraju i zapewnienie siłom własnym wyposażenia niezbędnego do ochrony polskiego narodu jak i solidarnej współpracy z sojusznikami.

Polska jest także wiodącym przykładem jeśli chodzi o zdolności, unowocześnienie sił zbrojnych, jak również udzielania się w misjach i operacjach NATO. Setki polskich żołnierzy służą na misjach w Afganistanie, Kosowie i na misji szkoleniowej w Iraku. W Szczecinie znajduje się też dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód. 

Obserwujemy ostatnio znaczne zwiększenie się zagrożenia pociskami manewrującymi, tymczasem systemy obronne NATO są nastawione obecnie raczej na obronę przed pociskami balistycznymi. Jaka będzie odpowiedź Sojuszu na tą sytuację?

Zdolności obronne i odstraszające NATO dotyczą wielu spektrów. Sojusz inwestował w nie od wielu lat i stale będzie to robił reagując na zmieniające się środowisko globalne. Przywódcy NATO będą też zapewne rozmawiali też na temat tego, jak ma funkcjonować NATO w świecie po wygaśnięciu traktatu INF, czyli układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Chodzi o to, jak dostosować się do nowej rzeczywistości. Jak wiadomo Rosja jest odpowiedzialna za upadek tego traktatu. Kontynuujemy utrzymywanie podwójnego podejścia Rosji – przygotowań do obrony i dialogu. To już jest część naszych stosunków z tym krajem.

NATO inwestuje w bazę w Powidzu, gdzie ma być m.in. przechowywany sprzęt i uzbrojenie dla wojsk amerykańskich. Jak to się ma do planów kolektywnej obrony w Europie?

Oczywiście musimy utrzymać nasza gotowość i być gotowi do wzmocnienia naszej wysuniętej obecności na wschodzie. Inwestycja Sojuszu o wartości około 260 mln USD w bazę w Powidzu to jedno z największych przedsięwzięć finansowych NATO w ciągu ostatnich 30 lat. To będzie ważne miejsce przechowywania i utrzymywania w sprawności wyposażenia, ważny element naszych wysiłków aby stale zwiększać gotowość do działania. 

Jakie planowane są duże przedsięwzięcia NATO w Polsce w najbliższym czasie?

Prowadzimy w Polsce regularne planowe ćwiczenia, podobnie jak w jej najbliższym sojuszniczym sąsiedztwie. Polska jest ich aktywnym uczestnikiem. W ubiegłym roku Polska brała np. aktywny udział w ćwiczeniach Trident Juncture w Norwegii – największych od czasu zimnej wojny. Te bardzo dynamiczne ćwiczenia mające na celu utrzymanie naszych zdolności obronnych i odstraszanie będą kontynuowane, a Polska będzie ich aktywnym uczestnikiem. 

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
Tweets Defence24