Związki apelują do premiera: trzeba zwiększyć limit na PMG

2 kwietnia 2020, 14:53
DSC_8550
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Federacja Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Lotniczego, Silnikowego, Mechanicznego Elektronicznego, Precyzyjnego i Chemicznego (ZPP) "Przemysł Specjalny" zwróciła się z apelem do premiera RP Mateusza Morawieckiego o zwiększenie limitu na realizację obowiązkowych zadań na rzecz obronności państwa. Chodzi o utrzymanie potencjału obronnego państwa.

Reklama

Stanowisko Federacji ZZP "Przemysł Specjalny" zostało opatrzone datą 24 marca 2020 roku i zostało skierowane do premiera polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. Związkowcy domagają się w nim zagwarantowania środków niezbędnych do utrzymania mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym w związku z Pandemią.

Chodzi o pokrycie pełnych kosztów realizacji zadań na rzecz obronności państwa, które wynikają z zadań nakładanych na przedsiębiorców na podstawie decyzji administracyjnej, tzw. Programu Mobilizacji Gospodarki (PMG).

 Związkowcy są przekonani, że  „kryzys wywołany koronawirusem spowoduje wstrzymanie części lub w całości produkcji w przedsiębiorstwach przemysłu obronnego, czasowe zwolnienia pracowników lub zmniejszenie czasu pracy”. Jak przekonują może to doprowadzić do sytuacji, w której zakłady te zaczną upadać. Problemem jest przewidziany w budżecie na ten rok limit na PMG w łącznej wysokości 140 mln PLN na wszystkie przedsiębiorstwa.

 

Nie pokrywa [limit - przyp. red.] rzeczywistych kosztów PMG ponoszonych przez przedsiębiorców i kształtuje się na poziomie 10-40 % tych kosztów, w zależności od <> przyznanego przez Departament Polityki Zbrojeniowej MON etatu na czas "W", który jest zaniżony w stosunku do faktycznie posiadanych mocy. Poziom ten wzrastał w ostatnich latach jednak i tak nie pokrywał pełnych kosztów utrzymywania niewykorzystanych w czasie pokoju mocy produkcyjnych. Z tego powodu przedsiębiorstwa musiały - wbrew obowiązującym przepisom - pokrywać je z własnych środków finansowych, co pogarszało ich wyniki finansowe i ograniczało rozwój.

ze stanowiska ZPP "Produkcja Specjalna"

Teraz jednak może być jeszcze gorzej: epidemia ma zdaniem związkowców spowodować globalne zmniejszenie produkcji, a co za tym idzie sytuacja firm „Produkcji Specjalnej” pogorszy się jeszcze bardziej. Brak wystarczających środków na pokrycie kosztów utrzymywania mocy produkcyjnych, w efekcie może doprowadzić nawet do ich likwidacji a co za tym idzie do zmniejszenia potencjału obronnego państwa.

W związku z tym ZPP „Produkcja Specjalna” zwrócił się do rządu o zwiększenie zaplanowanych na 2020r. środków przeznaczonych na pokrycie kosztów PMG w wysokości, która umożliwi całkowite finansowanie zleconych przedsiębiorcom zadań na rzecz obronności państwa.

Jednocześnie związkowcy domagają się zmiany Przepisów wydanych przez Ministra Obrony Narodowej tj. Decyzji nr 1601MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 grudnia 2018 r. w sprawie wprowadzenia do użytku "Metodyki naliczania kosztów utrzymywania przez przedsiębiorców mocy produkcyjnych lub remontowych niezbędnych do realizacji zadań wynikających z programu mobilizacji gospodarki, a także udzielania, rozliczania i kontroli wydatkowania przeznaczonej na ten cel dotacji celowej".

Obecna treść „w sposób niezgodny z aktami wyższego rzędu” ma ograniczać ogranicza wysokość przyznawanej dotacji. „Metodyka jest niezgodna z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców (Dz. U. 2001, Nr. 122, poz. 1320 ze zm.), który przewiduje finansowanie z budżetu państwa wykonywanie zadań na rzecz obronności państwa” - napisano w stanowisku ZPP. Ponadto związkowcy domagają się także rozpoznania wniosków o zwiększenie przyznanych administracyjnie etatów jednostki zmilitaryzowanej i zaliczkowe wypłaty środków na PMG.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
Bebe3
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:44

Teraz sa ważniejsze sprawy niz nowe programy, nikt teraz (normalny ) wojny nie wywoła. Ludzi kierowac.do.branzy spozywczej .

Ku chwale wielkiej POLSCE
sobota, 4 kwietnia 2020, 15:55

Zamówienia w rodzimym przemyśle to ograniczanie eksportu pracy poza granice kraju to praca dla zwykłych polaków to środki utrzymania POLSKICH RODZIN powinniśmy poza granicami kupowac tylko to czego sami nie produkujemy do czego budowy nie posiadamy kompetęcji i gospodarować tym co już posiadamy w jak najlepszy sposób przykładem może być uzbrojenie gromadzone latami dla SU-22 i Mig-29 aby pieniądze nie małe nie poszły na marne można by było dokupić Masterów FA i zintegrować je z uzbrojeniem zgromadzonym dla SU-22 i Mig - 29 oszczędziło by to nam wiele złotówek Czytając o cenach np bomb dla F-16 MK-82 nie jest tanim zakup nowego uzbrojenia a dla poradzieckich maszyn zapewne zapasy już są zrobione więc aby mogło ono dalej służyć nawet po wycofaniu z POLSKIEGO lotnictwa poradzieckich maszyn można by je było zintegrować z Masterami które mogły by stanowic w POLSKIM lotnictwie odpowiednik amerykańskich A-10

pachnaca onuca
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:42

korona wirus to okazja, ktora moze sie nie powtorzyc przez dlugi czas, zeby zrobic renament - pozamykac zaklady, ktore na siebie nie zarabiaja, pozwalniac urzednikow, slowem szukac oszczednosci. budzet nie bedzie mial wplywow - bo wiekszoac firm stoi, trzeba oszczedzac. i pierwsi na celowniku powinni byc ci, ktorzy wyciagaja rece po kase.

Do pachnąca ...............
sobota, 4 kwietnia 2020, 15:44

Tak wszytsko pozamekać w Polsce ikopetęcje przenieść poza granice kolejno odnich ekspotować o ile wyrażą zgodę na sprzedanie tak jak tomiało miejsce z maseczkami ochronnymi, rekawiczkami jednorazowymi skąd je obecnie kupujemy ? gdzie sprzedaliśmy kompetęcje ? uzależnijmy sie w całości od innych :) pomuyśl co piszesz zanim coś napiszesz przecież to jest ...........

B72
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:49

Nie wszystko, przecież na przestrzeni lat widac które zaklady sa maja jakieś perspektywy a ktore tylkp doja.pieniadze z budzetu .

peb
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:46

Proponuję przenieść środki na przemysł ze wszystkich ordynariatów polowych, które utrzymują na etatach rzesze pseudooficerów-kapłanów. Ci ludzie i nie mają wiele do roboty w WP, a przecież często mają drugi dochód z "pionu cywilnego". W dodatku ci na kierowniczych stanowiskach niejednokrotnie mają przydzielony samochód służbowy z kierowcą-żołnierzem (np. ewidentnie zbędny w WP etat kapelana kombatantów). Przykładowo roczne uposażenie biskupa polowego WP wynosi 117-126 tysięcy zł. A podobno kapłan to powołanie, a nie zawód....

Wachmistrz Soroka
sobota, 4 kwietnia 2020, 20:17

Godzien jest robotnik swojej zapłaty.

Staszek
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:21

Czytając komentarze pod tym artykułem widzę że nikt nie rozumie co to jest PMG czyli Plan Mobilizacji Gospodarki. To jest wykaz potencjału obronnego - m.in.linie produkcyjne , który nie pracuje w okresie pokoju w danym roku a będzie niezbędny w latach następnych i w czasie zagrożenia i wojny ! Przedsiębiorstwu nie wolno tej produkcji zlikwidować i musi pokrywać koszty jej utrzymania , m.in konserwacja ,ogrzewanie hal, podatki itd.

nikt
sobota, 4 kwietnia 2020, 16:20

"program" a nie "plan" to różne epoki - może pora się dowiedzieć że jest 2020, a nie 1998

Marcyk
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:54

Dokładnie tak ! Nie wiem tylko jak często PMG jest aktualizowany.

Piąta Lapa
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:23

Kolega PMG bylo pusane pod PGZ bo prywatna firma jak teldat MUSI BRAĆ udział w przetargach INSPEKTORATU UZBROJENIA To co chcą mobilizować? Swoje zaklady ktore rak hoknie dotuja Za prywatne prkaci się za STAND BY a ci nie płacą

Krzyś
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:38

Jak PMG było układane to jeszcze PGZ nie było, choć rzeczywiście promowało tylko część przemysłu

wtorek, 7 kwietnia 2020, 18:15

To jeszcze była komuna. To nic nowego.

Zenek
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:25

czepiam się, ale "hala" do elaboracji bomb ze zdjęcia wygląda jak pomieszczenie mleczarni ze schyłku lat 80-tych. Jak to traktować poważnie, jak zaprosić do czegoś takiego kontrahenta?

Krzyś
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:44

wbrew pozorom to i tak dość nowoczesna aranżacja, popatrzcie dokładniej - a mleczarnie wcale tak nie wyglądały w latach 80-tych, już nie bądź taki święty

sża
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:50

Mleczarnie w tamtych czasach miały przeważnie ściany wyłożone białymi kafelkami, a tu mamy olejną lamperię rodem z lat 50-tych uw. Ale największe wrażenie robi ta "śluza powietrzna" z foli - to przy elaboracji amunicji nie obowiązuje reżim temperatury i wilgotności powietrza?

Gnom
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:42

Czy któryś z Was był w odpowiedniku hali z bydgoskiej fabryki na zachodzie, jeśli tak to co tam było innego? Bo w moim pojęciu specjalnie się nie różni. Byłem co prawda w zakładzie produkującym inne LŚB ale wyglądał jak jego odpowiednik w Polsce.

sża
sobota, 4 kwietnia 2020, 10:43

To jeszcze napisz, że tamtejsi pracownicy również nosili na sobie ubranka robocze model Sierpień 1980.

Gnom
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 08:46

W wielu fabrykach zachodu byś się zdziwił jak jest ubrany personel. Życie to ni efilm reklamowy.

sża
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:58

Na zdjęciu widzimy właśnie super nowoczesną i w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną wz. 1981. Myślę, że nada się do produkcji tak potrzebnych obecnie maseczek ochronnych, bo respiratora tam raczej nie zbudują...

Cynik
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:14

Gdzie jest ta "Dolina Lotnicza" bo na mapie nie mogę znaleźć???

Gnom
piątek, 3 kwietnia 2020, 20:43

To poszukaj w internecie i zobaczysz, że wchodzące w jej skład zakłady są praktycznie w całej Polsce. Ironia wobec tego co robią w stosunku do swoich odpowiedników na świecie nie jest uzasadniona.

PSPHQ
piątek, 3 kwietnia 2020, 02:34

Może wzorem innych państw przestawią się chwilowo na produkcję cywilną ? Mniej bombek a więcej respiratorów, kombinezonów itp. Firmy zbrojeniowe w USA, W. Brytanii, Izraelu, Turcji tak właśnie postąpiły więc nasz "Przemysł Specjalny" też zapewne by potrafił tylko trzeba chcieć, a nie roszczeniowe petycje pisać !

kołalsky
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:54

"Pieniędzy już nie ma i już nie będzie" - przekręcając nieco pewnego klasyka ekonomii.

Cywill
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:30

Spokojnie Państwo Polskie zadba o polskie zakłady ale nie zamierza dotować zagranicznych potentatów jak np. Leonardo czy Lockheed Martin ??

Ku chwale wielkiej Polsce
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:13

Gdyby dokupić kilka Mastreów w wersji FA i dostosowac je do amunicji używanej a co zatym już posiadanej przez SU-22 I Mig-29 wyszło by oszczędniej bo tej amunicji juz mamy w zapasach i nie tylko ją kolaborujemy ale jesteśmy jej w dużej częśći producentem takim od podstaw - a Mastery FA mogły by robic za nasz odpowiednik A-10

As
czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:30

Sukces gonił sukces i w dwa tygodnie klapa ? Teraz się dowiadujemy że mieliśmy Dolinę Lotniczą i to nie przed wojną a teraz i że Dolina potrzebuje wsparcia. Przecież podatnicy płacili na produkcję krocie, a wyroby choć mizerne kupowali.

Gnom
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:12

No to ile i jakich marnych wyrobów kupiono w dolinie? Faktycznie to zakupy MON RP utrzymywały te firmy, a nie eksport elementów do firm macierzystych?

Realnie
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:27

Ci związkowcy już od dawna są na postojowym.

tagore
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:22

Urządzenia i ludzie nie muszą być w rezerwie ,moga produkowac zaawansowane technicznie wyroby dla sektora cywilnego i problem zniknie. Wizje zurzycia urządzeń to pretekst do nieuzdrawiania tej chorej sytuacji.

Orthodox
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:01

W obecnej sytuacji każdej branży odetnie tlen. Jednym mniej, jednym więcej. Niech teraz związkowcy, wespół z rządem, wytłumaczą jak przygotowali przedsiębiorstwa na kryzys, który trwa dopiero miesiąc? Jak zostały wykorzystane te gigantyczne kroplówki państwowe? Przejedliście je? To do pośredniaka. Albo na klęczkach pod HSW.

Nurek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:05

Teraz związkowcy żądają 100% pensji a zaklady w dlugach

BUBA
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:24

Obronnosc panstwa na pierwszym miejscu. Na tym nie wolno oszczedzac !!!! Skujmy talerze na talary skujmy

Ustawiator
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:08

PMG TO TAKI ŻART Legislacyjny bubel PIS Co im sie udało zmobilizować PGZ? Gdzie stany magazynowe Aha,za granica? A slynne podwozia,do Kraba? Ile spike złożono? Itd

Tweets Defence24