Znaczny wzrost budżetu obronnego Korei Południowej

6 stycznia 2018, 17:48
Fot. mnd.go.kr
Reklama

Budżet obronny Korei Południowej wzrósł w roku 2018 o 7 procent w stosunku do ubiegłorocznego, wynosi 40,5 mld USD. Obserwatorzy zauważają, że to pierwszy przypadek wzrostu planowanych wydatków obronnych tego państwa od czasów ostrzału artyleryjskiego wyspy Yeonpyeong w 2010. Ma to, oczywiście, związek z narastającym zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.

Duża część środków finansowych przewidzianych w południowokoreańskim budżecie obronnym ma zostać przeznaczona na wzmocnienie i rozwój środków mogących przeciwstawić się zagrożeniu ze strony północnokoreańskiego programu nuklearnego. Ogółem przeznaczono na to środki większe o 10,8% w stosunku do roku poprzedniego.

W tym kontekście budżet przewiduje zwiększone środki na pociski PAC-3, pociski KTSSM i rozwój uzbrojenia przeznaczonego do niszczenia linii energetycznych. Przewidziano też środki na działalność niedawno powstałej specjalnej komórki ministerstwa obrony - Biura Polityki ws. Korei Północnej - mającego zajmować się przede wszystkim monitorowaniem północnokoreańskiej aktywności związanej z rozwojem programu atomowego.

Czytaj też: Korea Południowa chce wzmocnienia sił zbrojnych

Rządowi nie udało się jednak doprowadzić do znacznego zwiększenia liczby podoficerów w armii, zgodnie z porozumieniem zawartym z partiami opozycyjnymi będzie ich 2470 wobec planowanych 3458.

Zwiększeniu o 5,3% uległy też środki przeznaczone na finansowanie bezpośrednich kosztów operacyjnych wojska, w tym na płace żołnierzy i polepszenie warunków ich służby.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Redrum
sobota, 6 stycznia 2018, 23:29

40 mld $ to chyba zaledwie o kilka mld mniej niz budżet wojskowy pewnego euroazjatyckiego imperium o mocarstwowych ambicjach globalnych.

ZZ
niedziela, 7 stycznia 2018, 21:21

Nie, to trochę ponad połowa budżetu tego "imperium". Tak czy inaczej pokazuje to, w którym miejscu to "imperium" jest.

koala
sobota, 6 stycznia 2018, 19:18

ciekawe jaki poza ktssm maja plan na niszczenie artyleri nk. bo to oprocz duzych rakiet nk jest ich najwiekszym zagrozeniem.

papuga
sobota, 6 stycznia 2018, 18:16

Gospodarka Korei Płd. w dającym się przewidzieć horyzoncie czasowym przegoni gospodarkę Francji. A Korea Płd. zajmuje terytorium równe ok. 1/3 Polski. To tylko pokazuje jak bardzo w tyle została Europa w rozwoju gospodarczym, a co za tym idzie technologicznym.

De Retour
niedziela, 7 stycznia 2018, 10:58

Kilka uwag. Korea przegoniła technologicznie Europe?  To ciągle Korea kupuje zaawansowaną technologię od Europy (i oczywiście USA) - śmigłowce, OP, rakiety itd. Oczywiście Korea jest poważnym konkurentem, ale w gamie "średniej". To się szybko nie zmieni. Nadrobić zaległości jest "łatwiej" niż utrzymać przewagę. Model koreanski, to też jeden z najniższych wskaźników demograficznych na świecie. Już naukowcy liczą kiedy przestaną fizycznie istnieć. Pierwsza "bomba" to około 2035 roku. W 2045 roku zostaną prawdopodobnie " najstarszym społeczeństwem" na świecie.   To też jeden z najwyższych wskaźników samobójstw na świecie.  Jak w tej sytuacji mają trwale wyprzedzić np Francje ?

gts
niedziela, 7 stycznia 2018, 09:38

Tak wyglada zarzadzanie wspolnota przez socjalistow wszelkiej masci. Ile piekiwdzy leci w naprawde glupie programy socjalne zamiast w gospodarke. Jak duzo euroepejczykow zorientowalo sie ze nie warto pracowac tylko brac socjal? W Wielkiej Brytani dochodzi do sytuacji ze mlodzi ludzie nie potrafia czytac i pisac bo opieka panstwa jest juz tak duza. To wszystko rujie jak domek z kart za kilka lat w obliczu zwiekszajacych sie lawinowo obciazen dla muzulmanow. Oni jwdnak w przeciwienstwie do bilalych mnoza sie jak kroliki a dla panstw UE to kamien mlynski u szyi. Gospdarka EU upada i jest niewydajna, a wszystko to przez socjalistyczne prawa pracy. W fabryce niemieckich aut wiecej czasu idzie na przerwy pracownicze niz na faktyczna prace. "Najlepsi" potrafia pracowac 20 min na 1 godzine. Do tego walka z tradycyjnymi wartosciami i wspieranie wszelkich zboczen kosztem wspierania rodzin i mamy dzietnosc na poziomie katastrofy demograficznej. To wlasnie dlatego socjalisci sciagaj tyle muzulmanow bo dzieci rodzi sie kilka - kilkanascie razy mniej niz w latach 80 czy 90. Do tego prowadzi robta co chceta w bogatym spoleczenstwie. To nie tylko bieda sprawia ze dzieci rodzi sie mniej jak w Polsce, bo taki sam wplyw ma na to dostatek zwlaszcza polaczony z brakiem zagrozenia i brakiem potrzeby pracy. Mlodzi Europejczycy wiecznie imprezuja wiec w szkolach zaczyna wygladac to tak ze stosunek bialych dzieci do dzieci imgrantow jest jak 1 do 10. Za 10-20 lat z niektorych panstw juz nie bedzie co zbierac. Przoduja w tym Szwedzi, Francuzi i Belgowie, nie wiele lepiej jest w Niemczech, Norwegii, czy Wielkiej Brytani. Biali sami sie skutecznie z Europy wyeliminuja.

huhat
niedziela, 7 stycznia 2018, 07:55

Lubisz codziennie pracować od 7 do 21? To przeprowadź się do Korei Południowej. Wolisz pracę od 8 do 16? To przeprowadź się do Korei Północnej lub zostań w Polsce.

Vvv
niedziela, 7 stycznia 2018, 05:48

Dzieki funduszom z USA :) przed wojna w Korei cała Korea była krajem rolniczym

Błysk
sobota, 6 stycznia 2018, 22:53

Terytorium nie ma tu chyba wielkiego znaczenia. Jest wiele zaawansowanych technologii także wojskowych w których to Francja ma przewagę nad Koreą. Azja będzie w przyszłości centrum świata i tego nic nie zmieni. Korea jest częścią szeroko rozumianego zachodu więc trzeba się cieszyć że ma się dobrze.

Tweets Defence24