Zmodernizowany radar Gripena zintegrowany z pociskami Meteor

29 kwietnia 2015, 11:34
Wizja odpalenia pocisku Meteor przez Gripena. Ilustracja: Saab.
Reklama

Saab poinformował o zakończeniu prac rozwojowych w zakresie modernizacji radaru PS-05/A, używanego w samolotach Gripen. Nowa wersja, nosząca oznaczenie Mk4, pozwoli m.in. na użycie pocisków powietrze-powietrze nowej generacji Meteor.

Według informacji producenta zmodernizowana stacja radiolokacyjna dysponuje możliwościami wykrywania celów z większej, niż dotychczas, odległości. Nowa wersja jest w pełni zintegrowana z pociskami powietrze-powietrze AMRAAM i Meteor. Dzięki zmianom wersja PS-05/A Mk4 w przyszłości będzie mogła być unowocześniana także poprzez modernizację oprogramowania. Sprzęt ma być w założeniu w kolejnych latach zdolny do skutecznego zwalczania pojawiających się zagrożeń.

Stację PS-05/A Mk4 będzie można zamontować w dowolnym bojowym samolocie wielozadaniowym, w bezzałogowych systemach latających lub maszynach szkolenia zaawansowanego. Po wprowadzeniu radaru tego typu Gripen będzie pierwszym na świecie samolotem bojowym, zintegrowanym z europejskimi pociskami powietrze-powietrze średniego zasięgu Meteor, projektowanymi z założenia z myślą o przechwytywaniu wysokomanewrowych samolotów myśliwskich i wyposażonymi w silnik strumieniowy. Modernizowane maszyny mają osiągnąć wstępną zdolność operacyjną jeszcze w tym roku.

Myśliwce Gripen nowej generacji, które zaczną trafiać na wyposażenie sił powietrznych Szwecji pod koniec obecnej dekady będą wyposażone w radiolokatory ES-05 Raven, z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA.

(AM)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
EEr
środa, 29 kwietnia 2015, 22:18

A w ilu wojnach światowych brali udział? ... No wlaśnie, nie byli okupowani i nie zasiedlali gołej ziemi po dwóch przemarszach, ups "wyzwolenieach" Armii Czerwonej.

Trzcinsky
środa, 29 kwietnia 2015, 13:04

I wszystko w temacie;-)

cosmo-pl
środa, 29 kwietnia 2015, 15:27

Spoko, zaraz się pojawią oj-e czy inni znawcy materii, którzy stwierdzą że F-16 to odpalał Meteory w latach 70-tych, a w ogóle to i tak amerykańska rakieta powietrze powietrze, jak leci, to się się jej wszystkie rakiety kłaniają w pas. Ja dodam od siebie, że o ile wierzyć w pewne głosy, to nie pierwsza tego typu pozytywna wiadomość od SAAB=a. Gripen domyślnie, ma odpalać wszystko, bez konieczności integracji, tylko i wyłącznie na zasadzie udostępnienia kodów, w tym i pociski "nieeoropejskich" producentów, dostosowane do wymogów NATO. Także dziękuję dobranoc, ale nawet F-16 trzeba przerabiać, żeby było w stanie z czymkolwiek sobie nowym poradzić, a i wieść gminna niesie, że F-35 również. Architektura oprogramowania NG pod tym względem jest lata świetlne, przed tą LM, ale to nie dziwi, jak się patrzy, na czym np do dzisiaj śmiga Patriot i na czym będzie śmigał jego młodszy brat!

hej ho
środa, 29 kwietnia 2015, 12:19

Szwecja kraj 9mln sama buduje i rozwija swoje myśliwce a my nawet podwozia do haubicy nie potrafimy wyklepać.

b3rs
środa, 29 kwietnia 2015, 23:47

No cóż... nie robi tego od wczoraj. Nie ma też może tak sprawnej ekipy demontującej państwo co my.

bob
środa, 29 kwietnia 2015, 14:07

Także okręty podwodne. Z drugiej strony chyba nie sama bo w Gripenie sporo części z zagranicy.

Tweets Defence24