Zmodernizowany Hawkeye już w gotowości operacyjnej

1 kwietnia 2014, 13:08
Pierwszy samolot E2-D Advanced Hawkeye został wprowadzony do służby operacyjnej– fot. US Navy

Amerykańska marynarka wojenna wprowadziła do służby operacyjnej pierwszy zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania E-2D Advanced Hawkeye.

Oficjalna ceremonia przekazania samolotu E-2D została zorganizowana w bazie morskiej Norfolk 27 marca br. Nowy Advanced Hawkeye wyjedzie na stan 125 pokładowego dywizjonu wczesnego ostrzegania VAW-125Tigertails”, który działa na rzecz 1 skrzydła lotnictwa morskiego (Carrier Air Wing 1) działającego z lotniskowca USS „Theodore Roosevelt”.

To właśnie „Tigertails” będzie pierwszym dywizjonem amerykańskiej marynarki całkowicie przezbrojonym na E-2D. Nowy samolot znacznie rozszerza zakres zadań wykonywanych wcześniej przez Hawkeye. Teraz już nie chodzi tylko o tworzenie obrazu sytuacji powietrznej, ale o dowodzenie i koordynowania uderzeniowymi operacjami lotniczymi, kierowanie działaniami SAR oraz nadzorowanie z powietrza operacji antynarkotykowych.

Amerykanie planują wprowadzenie 75 zmodernizowanych samolotów E-2D Advanced Hawkeye. W porównaniu do swojego poprzednika – wersji E-2C, na nowych statkach powietrznych wprowadzono już awionikę nowej generacji z całkowicie cyfrowym kokpitem, nowe silniki Rolls-Royce T-56-A-427A, nowy system identyfikacji radiolokacyjnej swój – obcy IFF i radar AN/APY-9 (z anteną z elektronicznym kształtowaniem wiązką) - znacznie zwiększający zasięg wykrywania szczególnie w odniesieniu do niewielkich obiektów oraz całkowicie wymieniono stanowiska operatorów sytuacji taktycznej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
s
sobota, 13 maja 2017, 14:11

To jest priorytet dla nas!!

qwerty
wtorek, 1 kwietnia 2014, 17:33

Popieram przedmówców - Polska koniecznie powinna takie kupić.

Maczer
środa, 2 kwietnia 2014, 01:46

To rzuć reszte z bułek w sklepiku szkolnymi i jedziemy po 17 sztuk.

olo
wtorek, 1 kwietnia 2014, 14:14

Kidy u nas taki sprzęt - wydaje się być niezbędny a jakoś o planach zakupów nie słychać.

gatling
wtorek, 1 kwietnia 2014, 14:00

potrzeba nam tej klasy maszyn bardziej niż kolejnych samolotów bojowych. MON przejrzyj na oczy!

Tweets Defence24