Zmiany w sektorze stoczniowym. MON traci nadzór

18 czerwca 2018, 15:36
Gryfia
Fot. msrgryfia.pl.

Stocznia Remontowa Gryfia oraz Stocznia Szczecińska (SPP), nadzorowane obecnie przez MON i  wchodzące obecnie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, trafią pod nadzór Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w Szczecinie. 

Obie szczecińskie stocznie trafią z jednostek podległych Ministerstwu Obrony Narodowej do jednostek należących do struktur Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obecnie stocznie znajdują się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, nadzorowanej przez MON. Stocznia Szczecińska (SPP) trafiła w skład Grupy PGZ w styczniu 2017 roku. 

Dzisiaj gospodarka morska jest już kompletna – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podczas uroczystości podpisania listu. W ramach tego procesu przemysł stoczniowy, który znajduje się obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trafi pod naszą jurysdykcję – powiedział minister Gróbarczyk. 

image
Fot. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

List intencyjny został podpisany przez Pawła Kolczyńskiego, prezesa FRS SA oraz Leszka Milczarka, p.o. prezesa Mars FiZ przy okazji inauguracji 6. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Zgodnie z założeniami listu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie podpisana umowa, a przekazanie majątku ma się zakończyć do końca roku.

Te strukturalne zmiany związane są z poszukiwaniem sposobów na wsparcia branży stoczniowej przez rząd, o czym Defence24.pl informował jeszcze w kwietniu. Zmiany i przejęcie nadzoru nad stoczniami przez MGMiŻŚ ma dać im nowy impuls rozwojowy.

W komunikacie przesłanym Defence24.pl Michał Kania, dyrektor biura prasowego MGMiŻŚ potwierdził, że prowadzone były rozmowy z MON w celu przejęcia nadzoru nad spółkami z branży stoczniowej, będącymi częścią nadzorowanej przez MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zaprzeczył wtedy jednocześnie, że fundusz MARS FIZ – wchodzący w skład PGZ i skupiający m.in. sześć spółek z branży stoczniowej – miał być przekazany do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

W skład funduszu MARS FIZ wchodzi m.in. sześć spółek z branży stoczniowej i produkcji offshore: znajdujące się w Szczecinie Morska Stocznia Remontowa Gryfia, Szczeciński Park Przemysłowy (SPP), ST3 Offshore, gdyńska Stocznia Remontowa Nauta, Energomontaż-Północ Gdynia (EPG), Energop (Sochaczew), a także biuro konstrukcyjno-projektowe MARS Design & Solutions. Oprócz tego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wchodzi też pozostająca poza tym funduszem PGZ Stocznia Wojenna, która przejęła majątek dawnej Stoczni Marynarki Wojennej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
oko
środa, 20 czerwca 2018, 20:15

Nadzór MON nad stoczniami to nieporozumienie. Zastanawia mnie jednak, czy i kiedy Stocznia Wojenna i Nauta przejdą do Ministerstwa Żelgugi? Jeżeli tak się nie stanie jest nadzieja, że wreszcie ruszą programy Miecznik, Czapla etc. Jeżeli jednak przejdą, moim zdaniem można zapomnieć o modernizacji Marnarki RP. Ciekaw jestem Waszych opinii.

krajan
środa, 20 czerwca 2018, 01:21

MON ma specjalistow od wojska, kto wpadl na pomysl zeby wojskowi tlamsili przemysl w swoich pomyslach ktore jak widac sa nie do zrealizowania Uwolnic PGZ od MON, tak by produkcja szla nie tylko na potrzeby wojska i tylko MON Niema przeszkod by PGZ komercyjnie realizowala rosadne i rzeczowe zamowienia MON Niech kazdy zajmie sie tym co najlepiej potrafi

bropata
wtorek, 19 czerwca 2018, 18:39

Nadzór to nie wszystko. Nawet, gdyby objął go Pan Prezydent i tak nic by to nie dało. Najważniejsze są zamówienia i długofalowe finansowanie. Tego brak.

Andrzej
wtorek, 19 czerwca 2018, 15:50

Zmiana właściciela to okazja do zmiany prezesa i zastępców . Stocznia jak nic nie robiła obecnie robić będzie to samo czyli NIC ale KASĘ będzie brał nowy zarząd i o to chodzi.

dawny
wtorek, 19 czerwca 2018, 11:10

I dobrze!Czekam ,kiedy PGZ trafi pod ministerstwo rozwoju! Zabrać PGZ z MON czym prędzej, bo firmy upadają. Wrócić do normalności.

Krzysiek z Wrocławia
wtorek, 19 czerwca 2018, 10:22

Znaczy się, że Szcieński Park Przemysłowy o nazwie \"Stocznia Szczecińska\" zmienia podległość?

dropik
wtorek, 19 czerwca 2018, 10:13

trwa odwracanie reform Macierewicza. tyle że to i tak nic nie zmieni poza tym że znowu dopłacimy do tego interesu. ponoć wystarczyło ... sami wiecie co , ale jak widać nie wystarczyło.

ZZZ
wtorek, 19 czerwca 2018, 09:51

Czyli zmienią się beneficjenci programu Premia+

Maro
wtorek, 19 czerwca 2018, 09:11

Witam myślałem że Katar kupił.

Czesio
wtorek, 19 czerwca 2018, 01:53

Panowie sobie zabawy urządzają, co chwila zmieniają nadzory, nowe listy intencyjne podpisują, a po terenach Stoczni Szczecińskiej dalej gołębia latają i paskudzą na dawno już zardzewiałą stępkę przyszłego promu. Działania obecnego rządu to jedna wielka ściema na kredyt.

-CB-
poniedziałek, 18 czerwca 2018, 22:49

A stępka pod prom (mieliśmy podobno tłuc takie seriami) położona z wielką pompą zdążyła już dawno zardzewieć w krzakach. I tak jest ze wszystkim. Obiecywano ponowne udrożnienie Wisły i Odry oraz ruch po nich setek barek, budowę kilku nowych portów, przekop mierzei itp. itd. Ławo się obiecuje i rzuca hasłami kompletnie bez realnej analizy, ale jak przychodzi co do czego, to się okazuje, że nie ma ani pomysłów, ani pieniędzy. I tak samo niedługo MON będzie się chciał pozbyć garba w postaci Nauty i SMW, żeby to nie szło na ich konto.

Sław123
poniedziałek, 18 czerwca 2018, 21:48

To gdzie oni te okręty podwodne i lotniskowce będą budować?

Tweets Defence24