Zmiany personalne w brygadach [FOTO]

1 kwietnia 2021, 14:59
25bkpow main
Fot. 25BKPow
Reklama

Na przełomie marca i kwietnia w wielu brygadach nastąpiło przekazanie obowiązków dowódczych. Zmiany personalne między innymi miały miejsce w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, 12. Szczecińskiej Brygadzie Zmechanizowanej i 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej.

Najwcześniej przekazanie obowiązków odbyło się na placu apelowym 17. WBZ w Międzyrzeczu. Jak poinformował oficer prasowy ppor. Anna Dominiak, w poniedziałek pełniący obowiązki dowódcy, pułkownik Wojciech Ziółkowski przekazał dowodzenie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną pułkownikowi Dariuszowi Kosowskiemu, dotychczasowemu dowódcy 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Wśród przybyłych gości znaleźli się dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Piotr Trytek, a także były dowódca 17WBZ, kombatanci oraz inni dowódcy jednostek i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dowodzenie pana płk. Ziółkowskiego to szczególny sposób budowania żołnierskich więzi i braterstwa wśród żołnierzy. To delegowanie odpowiedzialności i umiejętne wykorzystywanie potencjału swoich podwładnych, oparte na zaufaniu i gotowości do realizacji zadań. Ponadto jestem przekonany, że atmosfera służby, zbudowane relacje i sposób dowodzenia kierowany przez pana płk. Ziółkowskiego oraz bardzo bogate doświadczenie pana płk. Dariusza Kosowskiego będą wyznaczały priorytety dalszej, nienagannej służby 17WBZ dla chwały Rzeczpospolitej i „Czarnej Dywizji”.

gen. dyw. Piotr Trytek, dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej

Służba w 17 WBZ to wielki honor i zaszczyt. Dziękuje za wspólne lata służby, za doświadczenia, które tu zdobyłem. Podczas służby w 17WBZ spotkałem wielu wspaniałych ludzi. W tej brygadzie zostawiam kawałek swojego serca.

płk Wojciech Ziółkowski, dotychczasowo pełniący obowiązki dowódcy 17 WBZ

Ten dzień na zawsze zapisze się w moje pamięci jako dzień podjęcia nowych wyzwań na kolejnym stanowisku służbowym. Zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na mnie spoczywa, wiem również że ta jednostka to doskonale przygotowany oddział do realizacji zadań w kraju, jak i za granicą.

płk Dariusz Kosowski, nowy dowódca 17 WBZ
image
Fot. st. szer. Kamil Śpiączka
image
Fot. st. szer. Kamil Śpiączka
image
Fot. st. szer. Kamil Śpiączka
image
Fot. st. szer. Kamil Śpiączka

Zmiany nie ominęły również 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, a mianowicie 31 marca odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy 12. BZ imienia generała broni Józefa Hallera.

Przemawiał tam Dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał Parylak, który podkreślił dotychczasowe zasługi oraz osiągnięcia pułkownika dypl. Romana Brudło, który czasowo pełnił obowiązki Dowódcy „Błękitnej” Brygady, a także życzył wszelkiej pomyślności pułkownikowi dypl. Romanowi Łytkowskiemu na nowym stanowisku służbowym.

Chciałbym podziękować Panu pułkownikowi Romanowi Brudło za 7 miesięcy ciężkiej służby ze względu na szereg zadań, ale znakomicie zdał Pan ten egzamin. Z kolei Pan pułkownik Łytkowski debiutuje w strukturach 12. Dywizji. Już za chwilę przejmie Pan obowiązki Dowódcy 12. Brygady. Brygady, która stanowi ogromny kapitał i potencjał intelektualny, dowódczy, operacyjny i szkoleniowy, który znakomicie pomoże Panu w wypełnieniu każdego zadania.

gen. dyw. dr Dariusz Parylak

Kulminacyjnym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru „Błękitnej” Brygady oraz złożenie meldunku Dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 12. Brygady.

Panu pułkownikowi Łytkowskiemu życzę serdecznie, aby poczuł się Pan tutaj jak najszybciej jak u siebie, codziennie doświadczając i odkrywając jak wartościowych żołnierzy ma Pan w swoich szeregach. Cieszę się, że wciąż jestem jednym z Was. Dzisiaj w imieniu żołnierzy i pracowników „Błękitnej” Brygady witam na pokładzie naszego nowego Dowódcę.

płk dyp. Roman Brudło, odchodzący dowódca 12 BZ

Ogromnie dziękuję za to wspaniałe powitanie, które rozpoczyna moje dowodzenie 12. Brygadą Zmechanizowaną – jednostki o chwalebnej historii oraz wspaniałych dokonaniach. Obiecuję Wam, że będę wymagał dużo, ale zawsze najwięcej od siebie samego. Dziękuję bardzo Panu pułkownikowi Brudło za jego okres dowodzenia Brygadą. Pozdrawiam serdecznie wszystkich żołnierzy i pracowników 12. Brygady, a także proszę przekażcie moje najserdeczniejsze życzenia dla Waszych rodzin, bez których nasza służba nie byłaby możliwa.

płk dypl. Roman Łytkowski, nowy dowódca 12 BZ
Reklama
Reklama
image
Fot. st. szer. Piotr Pytel
image
Fot. st. szer. Piotr Pytel
image
Fot. st. szer. Piotr Pytel

Tego samego dnia również odbyła się uroczystość przekazania obowiązków w 25. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Tomaszowie Mazowieckim. Czasowo pełniący obowiązki dowódcy płk Piotr Gołos przekazał sztandar nowemu dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej płk. dr inż. Mariuszowi Pawlukowi.

Udział w wydarzeniu wzięli między innymi reprezentanci władz państwowych i samorządowych. Przedstawiciele służb mundurowych, przy udziale występującego w imieniu dowódcy generalnego gen. dyw. Macieja Jabłońskiego Inspektora Wojsk Lądowych.

W swoim przemówieniu generał Jabłoński podkreślił dotychczasowe osiągnięcia służbowe nowego Dowódcy, życząc sukcesów w dowodzeniu 25. Brygadą:

Jestem przekonany, że dowodzona przez Pana brygada, będzie realizowała zadania na najwyższym poziomie.

gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych
image
Fot. 25BKPow
image
Fot. 25BKPow
image
Fot. 25BKPow
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
szefwywiadudomowego
piątek, 2 kwietnia 2021, 18:22

Trzeba zadbać o umiejętności dowódcze z jednej. ale i o zapobieganie infiltracji z drugiej strony. Przed atakiem na Donbas i Krym ruskie zadbały o dowódczy rozkład oddziałów armii. Osoby na kluczowych stanowiskach mogą w czasie W skutecznie zaniemóc i już całe jednostki zatrzymane w koszarach.

Tomasz
piątek, 2 kwietnia 2021, 08:42

"Ulubiony" moment w służbie żołnierza - po. (nie mylić z opcją polityczną ;-)) Po kilku/kilkunastu miesiącach realizacji zadań służbowych (brania i ponoszenia odpowiedzialności za ludzi, sprzęt, finanse, itd.), "przychodzi" ten właściwy, realizuje te same zadania na tym samym poziomie lub gorzej i otrzymuje awans... Zastanawiające z czego to wynika...

J.M.P.
piątek, 2 kwietnia 2021, 07:26

Rosja szykuje się dokończyć Ukrainę. A u nas po staremu, karuzela stanowisk, nominacji, defilad i niekończących się dialogów technicznych.

25BKPow
piątek, 2 kwietnia 2021, 06:26

25 Brygada Kawalerii Powietrznej, a nie Pancernej!

ciolo
niedziela, 4 kwietnia 2021, 15:59

eee ... tamm przecie to, to samo

Krzys
czwartek, 1 kwietnia 2021, 18:14

Dowódca brygady odchodzi po kilku miesiącach dowodzenia. Przecież przez ten czas nie miał szansy dać się poznać ani z dobrej ani ze złej strony. A gdzie mowa o nabyciu umiejętności dowodzenia brygadą? Ktoś dąży do osłabienia WP na wszelkich frontach.

Johny
piątek, 2 kwietnia 2021, 07:42

Wszyscy Panowie pułkownicy, którzy zdają obowiązki dowodzili brygadami w ramach cz.p.o. Nikt nie był etatowym dowódcą, dlatego taki krótki okres.

Tweets Defence24