ZM Tarnów z zamówieniami do Wisły

24 lipca 2020, 08:23
36083386754_68fd997a1e_c
Fot. US. Marine Corps /Cpl. Aaron Henson
Reklama

Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. oraz Raytheon Missiles & Defense, dział Raytheon Technologies, podpisały umowę na produkcję i dostawy siłowników do wyrzutni rakiet M903 wchodzących w skład systemów „Wisła”.

Porozumienie jest kolejnym etapem współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Raytheon Missiles & Defense w zakresie produkcji i dostaw systemu Patriot dla Sił Zbrojnych RP. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. (ZMT) stają się kolejnym przedsiębiorstwem, które angażuje się w prace nad systemem wyrzutni dla zamówionych w ramach realizacji I fazy programu budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”.

Zakłady Mechaniczne Tarnów to kolejna spółka, przed którą otwiera się droga do pozyskiwania zamówień w światowym łańcuchu dostaw dla systemu Patriot. Oprócz korzyści stricte biznesowych, współpraca z amerykańskimi przedsiębiorstwami buduje w naszych spółkach kompetencje w zakresie kooperacji międzynarodowej i pozwala włączać je w łańcuchy dostaw największych koncernów świata

Henryk Łabędź, prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.

Zakres umowy obejmuje dostawy siłowników do wyrzutni M903, do pierwszej fazy programu „Wisła”. W ramach umowy ZMT dostarczą zestawy, w skład których wchodzą siłowniki liniowe i obrotowe. Dostawy zrealizowane zostaną w latach 2021-2022.

Dostarczone Polsce baterie w I fazie programu Wisła będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w krajowym przemyśle obronnym, w Hucie Stalowa Wola S.A., przy istotnym udziale w produkcji ich komponentów innych spółek z Grupy, takich jak ZM Tarnów i Wojskowe Zakłady Elektroniczne. Wyrzutnie M903 wchodzą w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otwiera przed PGZ możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień.

– Raytheon Missiles & Defense jest zaangażowany w rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego [...] Realizacja programu „Wisła” posuwa się do przodu. Jesteśmy otwarci na dalsze partnerskie relacje z polskim przemysłem by tworzyć nowe okazje do współpracy, uwzględniające lokalną wiedzę i doświadczenie oraz wykorzystanie najnowszych technologii

Shawn Rantas, Dyrektor programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense

Konsorcjum PGZ-Wisła odpowiadające za realizację programu „Wisła” składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Ponadto kilka innych spółek z Grupy PGZ weźmie udział w programie „Wisła” jako poddostawcy.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 87
Reklama
dim
niedziela, 26 lipca 2020, 12:23

I to miałaby być ta "produkcja Wisły w Polsce" ? "Pozyskanie kompetencji" itp ? A'propos, to Grecy dostarczyli do Patriotów już 425 mln USD swojej elektroniki. Firma Intracom Defense (czyli IDE). I właśnie podpisali umowę na jej dalsze dostawy, dla Patriotów, do trzech krajów. Nie ujawniono jakich. Ale w Grecji wspomina się o tym jako o ciekawostce i tylko na stronach poświęconych obronności. Bez gigantycznych fanfar propagandowych typu "cała para w gwizdek".

Gojan
niedziela, 26 lipca 2020, 16:10

Bo my nie jesteśmy Grecją, która, owszem, przeżywała perturbacje, ale chyba żadna opcja polityczna tam nie dążyła z premedytacją do rozwalenia przemysłu zbrojeniowego i armii, co niestety miało miejsce w Polsce, zwłaszcza w latach 1995-2011 (z małymi przerwami). Teraz nadrabiamy zapóźnienia i cieszymy się tym, co jest.

dim
wtorek, 28 lipca 2020, 10:03

Rozwalenia greckiego przemysłu zbrojeniowego wytrwale żądała jednak Unia Europejska, faktycznie zarządzająca Grecją, od 2008. Jakkolwiek zdecydowanie przeważa pogląd, że był to zarząd niemiecki, z akcentami także holenderskimi. Problem skończył się, zresztą wraz z kryzysem ekono, w ciągu zaledwie następnego miesiąca po odejściu niemieckiego MF Wolfganga Schauble. Następca po prostu przestał Grecji we wszystkim bruździć i tak jest do dziś. Mam wątpliwości czy RFN rządziła faktycznie pani kanclerz. Z praktyki wynikało zawsze, że rządziło (Niemcami i brukselską Europą) środowisko skupione wokół niemieckiego MF. Które jakimś cudem zostało nagle odsunięte od tych stołków. Jednak !

Gojan
czwartek, 30 lipca 2020, 06:50

Też odnoszę wrażenie, że Aniela Merkel jest marionetką w rękach jakichś zakulisowych graczy. Nie mogę dojść do dzisiaj, kto np. stoi za jej niespodziewaną decyzją zaproszenia imigrantów do Niemiec we wrześniu 2015 r., wbrew jej wcześniejszym deklaracjom.

BUBA
poniedziałek, 27 lipca 2020, 17:57

Wiec tych co w latach 1995-2011 doprowadzili do rozwalenia przemyslu nikt nie postawil przed sadem. To nic innego jak sabotaz albo zdrada ....

Gojan
czwartek, 30 lipca 2020, 06:56

@Buba, zauważ, że w demokracji LUD (demos, populus) jest odpowiedzialny za rządzących, bo to on ich wybiera w wyborach do Parlamentu i na Prezydenta. Sądy mogą skazywać tylko za nieprzestrzeganie prawa. Skoro jednak wybrani przez lud politycy uchwalają prawo, które umożliwia złodziejstwo majątku publicznego, to na jakiej podstawie sądy mogą skazywać ich później za to złodziejstwo? Zatem jeśli w demokracji rządzący mogą rozkradać majątek publiczny, to głównie dzięki brakowi rozeznania czy wręcz głupocie swoich wyborców.

Bumarek Marek
sobota, 25 lipca 2020, 13:12

ZAKŁAD o dychę że PGZ da d#### w siłownikach U nas juz byli i pytali o frezarki numeryczne Technolog FACHURA

prawdziwy fan(nadalnp.Davien'a (?)
poniedziałek, 27 lipca 2020, 13:48

Jak i Wy będziecie mieć problemy z tolerancją na tłoczysku to są jeszcze Fachury od śp.Bumaru Bielsko Biała.Kto ma żurawie na Jelczch, Romanach to wie gdzie szukać.

Arek
sobota, 25 lipca 2020, 11:09

Ma ktoś informacje czy tajne i innowacyjne technologie produkcji opon i wycieraczek szyb do ,,wisły,, będą wdrożone przez pana wszechstratega błaszczaka? Kontrakty wielomilardowe bez żadnej nowej technologii dla polskich firm jak z F-16...w ramach offsetu wykupiloi polskie zakłady lotnicze tak nas ,,bracia,, wykorzystują....u nich sie liczy twarda negocjacja jak sama osoba Trumpa a nie przyklaskiwanie i branie co leci bo Usa i bo chcemy obrony waszych wojsk.Taki kraj w oczach Usa to słaby gracz jak kraje ameryki południowej.Przez takie decyzje pozostajemy montownią świata...a nie jak Tajwan...Singapur...krajem wysokorozwiniętym technologicznie.Mamy tylko potencjał w ludziach ale oni uciekają na ,,zachód,, bo by im życia nie starczyło żeby czekać na nasz skok technologiczny w myśli naukowo-technologicznej jak ktoś jest zdolny naukowo.Kraj co ma z 6 hut...a blachy do rossomaka musiał kupować licencje bo technologia stali pancernej z lat 40-50.

Molibdenowy Mateusz
sobota, 25 lipca 2020, 03:01

Mam znajomego, ktory robi silowniki do Tura w warsztacie przy swoim domu. Nie potrzebuje do tego wspolpracy z Ursusem, Zetorem i innymi producentami ciagnikow.

Zapyziały Prywaciarz
sobota, 25 lipca 2020, 13:08

Mateusz ja to robię od 20 lat i mi TAKI kontrakt nie wpadł Wszystko biora NIEMCY do SWOICH wozów bojowych A,więc mam certyfikacje NATO FAJNIE CO,?

men
piątek, 24 lipca 2020, 21:28

Żal to komentować, bo wychodzi że "najlepszy sojusznik" traktuje nasz kraj jako zapyziałe technologicznie zadupie. Zresztą żadna nowość, pewien marynarz z ORP Puławski opowiadał mi jak pojechali przejmować to "cudo" i kowboje rozpoczęli ich edukacje od nazewnictwa poszczególnych części okrętów (sterburta/ rufa/dziób i takie tam), facetów - bosmanów co "zęby zjedli " np na ORP Warszawa.

Piotr ze Szwecji
sobota, 25 lipca 2020, 10:24

men: ""najlepszy sojusznik" traktuje nasz kraj jako zapyziałe technologicznie zadupie." ----- Ciekawe dlaczego tylko my tego nie zauważamy. Za dużo cool aid pijemy z Polskiej Zbrojeniówki? Polska najlepszym krajem świata. Polska wunderwaffe broń, narodowa duma, tylko dziwni ludzie za granicą nie chcą kupować tego polskiego szmelcu. Potem dziwisz się na to traktowanie polskich marynarzy i innych polskich wojskowych, jak dinozaurów z prehistorycznej epoki analogowej? Nie tylko przez kowboi.

Wawiak
sobota, 25 lipca 2020, 01:29

To nie oni nas tak traktują, tylko nasi politycy tak negocjują...

BUBA
sobota, 25 lipca 2020, 10:38

pewnie

gregorx
sobota, 25 lipca 2020, 00:04

Na tym rupieciu, który ino z rzadka odrywał się od nadbrzeża? Wcale się nie dziwię. Spędzając tak mało czasu na wodzie mogli się matrosi zwyczajnie odzwyczaić od fachowej terminologii...

Piotr ze Szwecji
sobota, 25 lipca 2020, 10:30

W tej rupieciarni odrywa się na prawdę coś częściej od nadbrzeża? Podziwiam samobójczą odwagę tych polskich marynarzy. Według mnie w razie W to nawet symulatory na lądzie będą bardziej efektywne w walce z wrogiem. No chyba, że w ramach Miecznik MW zdecyduje się na fregatę rakietową z silnym OPL wspartym "ostatnia szansa ratunku od zatopienia rakietą" systemem Phalanx.

KuBix
piątek, 24 lipca 2020, 22:55

Wiesz, że na świecie jest więcej niż 1 język?

1kosmos2
piątek, 24 lipca 2020, 21:01

śliniki do rakiet, bo takie siłowniki do wyrzutni to i przemysł cywilny wyprodukuje ? .

w
piątek, 24 lipca 2020, 20:49

czyli zwykłe cylindry hydrauliczne. HSW produkowała takie na licencji Harvestera. Sukces jak s...s

BUBA
piątek, 24 lipca 2020, 20:29

Ludzie krytyka krytyka I krytyka a na wyborach byliscie Nie to o Co chodzi

LS
niedziela, 26 lipca 2020, 07:35

A co maja do tego panie Bubo wybory...bylo pelo, z ich super monowcem klichem i pipa siemoniakiem...byl pis...na konfe narod jeszcze nie na tym poziomie umyslowym :/

zbychu
piątek, 24 lipca 2020, 19:41

Kolejny sukces. W Polsce nigdy siłowników nie produkowano a teraz pozyskaliśmy nowoczesną technologię. Teraz niech jeszcze w Polsce opony i koła zamówią i bo ich nie produkujemy i nowoczesną malarnie powłok metalowych - nie przecież tą już mamy w WZL Bydgoszcz ostatnio satelity Wietnamskie malowali w kolorze kosmicznym. Pozyskamy światową technologie a ruscy wymrą ze śmiechu. Czesi i Słowacy westchną z niedowierzania a Węgrzy bez licencji to zmontują. Dziwny to kraj w którym świat korzysta z koła a on dopiero to wymyśla.

Szperacz
piątek, 24 lipca 2020, 18:44

Śmiech na sali ,ale dostali ofert .

Pytajnik
piątek, 24 lipca 2020, 18:37

To żart prima aprilisowy?

Piotr ze Szwecji
piątek, 24 lipca 2020, 18:32

Wisła podzieli los Rosomaków. Narew pewnie też. Piorun mógłby być hitem eksportowym czy MSBS, nie są. Nie pytajmy się PGZ o produkcję cywilną. 60 mln + 400 mln + 400 mln tylko na samo Mesko, aby mogli normalnie produkować dla WP. Ile ZM Tarnów by potrzebował? Roboty spawalnicze jak w HSW wiedzą nie należą do najtańszych, a konieczne do zapewnienia wysokiej jakości.

Rkrkrkr
piątek, 24 lipca 2020, 18:01

Szczoteczki do zębów załogi, śrubki, malowanko, żarówki, oponę- Wisła nasza

realista1
piątek, 24 lipca 2020, 17:52

wniosek jest taki, albo Państwowe albo dobre i nasze prywatne. Nie ma innej opcji. Dlatego ZSRR czy Chiny zawsze będą krok za USA, UK, czy DE, tak było jest i będzie , również w RP. Ostatnie przykłady Państwowych tworków: 1. samochód elektryczny, 2. prom, 3. mieszkania, 4 mierzeja, w USA latają w kosmos, my kopiemy rowy.

Box123
piątek, 24 lipca 2020, 19:41

W warunkach Polski musi istnieć państwowy przemysl zbrojeniowy. Żaden inny nie będzie wstanie podjąć działać wystarczajacych do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce. Oceniając notomiast stan polskiego przemysłu zbrojeniowego, trzeba uwzględniać fakt, że na ostatnie 250 lat przez ponad 3/4 tego okresu nie mieliśmy niepodległości, a przez nasz kraj przetoczyły się dwie wojny światowe i przez większość czasu po 89 trwało wesołe rozkradanie i niszczenie wszystkiego co Polskie, gdzie wisienka na torcie były 8 letnie rządy PO-PSL, które kosztowały nas do dzisiaj ok 600mld zł i z każdym kolejnym rokiem jest to kolejne 40mld (budżet na modernizację to ok 12mld) z czego połowa na odsetki od kredytów na te pierwsze, bo trzeba było je najpierw pożyczyć żeby potem moc je rozkradac. I to tylko jeden aspekt tych rządów przez, które straciliśmy 10 lat rozwoju. Łatwo policzyć przeliczając te pieniądze ile to setek samolotów f35 czy tysięcy czołgów leopard w najnowszej wersji, na które dziś nas nie stać. Tymczasem blisko połowa społeczeństwa chce powrotu tej władzy. Nie trudno się domyśleć czym skończy się ponowny taki okres. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że czas który mamy nie jest nieograniczony i utrata następnych kilku czy kilkunastu lat, może spowodować że w razie zagrożenia będziemy tak samo przygotowani jak w 39. Oczywiście należy naciskać na obecny rząd aby zwiększył Finansowanie modernizacji armii, bo obecne środki nawet uwzględniając zwiększanie ich do 3% PKB nie są wystarczające. Konieczne jest no utworzenie dodatkowego funduszu modernizacyjnego wysokości 10mld złotych rocznie ( na okres np 10 lat, do czasu kiedy wydatki na armię będą już wystarczająco wysokie, a większośc projektów nadrabijacych dziesięciolecia zaniedbań będzie już na finiszu realizacji). Do tego zapis o zwiększeniu udziału środków przeznaczanych na modernizację w budżecie mon do 35% ( docelowo; wcześniej przez 2-3 lata np 30%) i wpisanie tego ostatniego oraz wydatków na poziomie 3% PKB do konstytucji, aby nie można było ich zmienić zwykłą ustawą

Z prawej flanki
sobota, 25 lipca 2020, 09:50

Stek bzdur, których aż się nie chce komentować...

Skośnooki
niedziela, 26 lipca 2020, 16:00

A co? Zabolała prawda?

db+
sobota, 25 lipca 2020, 11:21

On to wkleja pod prawie každym artykułem. I oczywiście nie odpowiada na zapytania.

Antek
piątek, 24 lipca 2020, 23:50

Jedyny rozsądny komentarz tutaj.

Piotr ze Szwecji
piątek, 24 lipca 2020, 20:25

Jedyna nadzieja, że PiS będzie rozwijał gospodarkę w oparciu o rozwój przemysłowy. To co prawie 10 mln Polaków wybiera nie będę komentował z powodu trwającej polsko-polskiej wojny w której wypowiadam się zdecydowanie po jednej ze stron ze względów światopoglądowo-etnicznych.

Lol
sobota, 25 lipca 2020, 09:54

Haha... PiS rządzi już piec lat i jasno pokazał gdzie ma polski przemysł... Rozwój gospodarki? Tylko jak tak wyjdzie z konsumpcji. Priorytety to socjal, i zakupy z półki u najlepszego sojusznika. Dawno Polską nie rządziła taka banda dyletantów.

Piotr ze Szwecji
sobota, 25 lipca 2020, 18:00

Bym się zgodził, lecz patrz inwestycje w Mesko. 760-860 mln zł pod rządami PiS. Acz 6 lat mija i nie przemysł, lecz demografia wygląda na priorytet PiS. Miały być nasze własne polskie samochody elektryczne, a tu komisje jak z obywatelską ustawą antyaborcyjną. Pewnie ktoś nawrzeszczał, że zrobi rzeczy niesamowite na polskiej gospodarce, jeśli PGZ powoła do życia nowe FSO i politycy PiS zareagowali jak zawsze, pozytywistycznie, by nie nazwać to bardziej ostrym epitetem. Nawet program Mustang to nie zakup licencji rozwojowej dla AMZ Kutno. Osobiście bym zostawił te Honkery w WP, aż byłoby Polskę stać na licencję rozwojową. No chyba, że to główne zadanie bojowe rządu Morawieckiego rozwój gospodarki... Republiki Afryki Południowej.

asd
sobota, 25 lipca 2020, 09:05

A ten rozwój przemysłowy będzie oparty na państwowych przedsiębiorstwach obstawianych przez polityków i ich rodziny w celu wysysania kasy do finansowania partii? Ten model się nie sprawdzi. To nie ma prawa działać. Państwowe firmy w Polsce były i będę nieudolne. Po latach komunizmu nadal jest u nas silne przeświadczenie, że takiego pracodawce należy przede wszystkim okradać. Pracownicy nie idą tam by się rozwijać, robić coś ciekawego, tylko traktują to jako bezpieczną posadę dla tych mniej zdolnych i ogarniętych. Dlatego nie wierzę w sukces firm państwowych.

Piotr ze Szwecji
sobota, 25 lipca 2020, 18:11

Firmy prywatne są jeszcze gorsze. Na niskich płacach przez 30 lat zrobiły swój sukces, wpędzając Polskę w pułapkę gospodarczą. Duże firmy państwowe dają bardzo duże zyski, teraz kiedy zamiast znajomych króliczków PO siedzą w nich znajomi króliczków PiS. To różnice jak 10 mln zysków rocznie za PO do 10 mld zysków rocznie. Nie rad bym ich przekształcania w spółki akcyjne teraz, czy usuwać tych niezwykle kompetentnych i zaradnych znajomych króliczków PiS. Polska musi rozwijać swój własny kapitał, a niestety prywatny polski kapitał oferowany często jest przez zwykłych przestępców cieszących się ochroną swoich starych i dobrych znajomych sędziów. Mafia jest w stanie okraść firmę i wyprowadzić z niej cały kapitał. Przykładów wyprutych bankrutów brak w Polsce? Więcej ich ci trzeba? Ponadto w Korei Południowej udał się taki koncern państwowy zrobić w oparciu o państwową zbrojeniówkę, więc wiara nie ma tutaj nic do szukania. Kwestia tylko, czy Polak potrafi nauczyć się od Koreańczyka. Koreańska Zbrojeniówka potrafiła wykałaczki do zębów wyprodukować z zyskiem na cywilny rynek, a co potrafi PGZ?

gregorx
sobota, 25 lipca 2020, 00:11

Obecny rząd priorytetowo traktuje ino inwestycje w zaplecze wyborcze czyli w tzw socjal.

tubylec
piątek, 24 lipca 2020, 23:27

Z tym rozwojem przemysłowym nie będzie łatwo. Mamy mało dobrej doświadczonej kadry inżynierskiej, bo po 1989 nasz przemysł się zwijał. Zwijało się też szkolnictwo zawodowe. W wielu dziedzinach zatraciliśmy dorobek poprzedników. Najgorsze jest to, że brakuje nam kapitału. Będziemy rosnąć, ale powoli.

Piotr ze Szwecji
sobota, 25 lipca 2020, 18:14

Tak. W Polsce brakuje rodzimego kapitału. Tylko państwo jest w stanie zainwestować duże sumy. Nie zapominaj, że Polska ma Polonię na 10 mln. Polonusi uczą się za granicami Polski w różnych zawodach. Doświadczoną kadrę możemy sprowadzić. Tylko musi nas na to stać. Zarobki w Polsce nadal jednak nie są zachęcające, już nie pisząc o sytuacji mieszkaniowej, która pokazuje że coś nie tak w Polsce z produkcją stali i betonu stoi.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
poniedziałek, 27 lipca 2020, 14:51

Stali ci u nas dostatek,cement ,kruszywo do betonu od metra,wytwórni betonu stacjonarnych jak i polowych od .... I ciut ciut.Pomp do betonu, beczek tyle że biją się o zlecenia, ceramiki dość-gdzie widzisz problem?

mobilnyPL
piątek, 24 lipca 2020, 17:22

....buahahahahahahahahaahaha.... przepraszam fun boyów pokroju Daviena....buahahahahahahahaaha...,jak zabłocki na mydle co....

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:27

Poznac... po smeichu jego, takei przydatne przysłowie:))

mobilnyPL
sobota, 25 lipca 2020, 09:21

....Polski język....Trudny język.... co Davien?

Max
piątek, 24 lipca 2020, 17:20

Chodzą słuchy, że podobno nam mają pozwolić też koła pompować. Ale na razie tylko przedniej osi, żeby sprawdzić nasze kompetencje.

Wkurzony
piątek, 24 lipca 2020, 17:16

Amerykanie pamiętają jak wybitny polski producent kartofli - co to bez przerwy rży z ruskiej techniki - usprawnił fotel pilota w ruskim MIG-29. Cały świat zaszokował swym geniuszem nasz kartoflasz pokładający się ze śmiechu na sam widok Su-57, S-400 czy ruskich hipersoników. Aż dziw, że USA zgodziły się powierzyć rzygającym butą i pychą głupkom z szabelką produkcję siłowników.

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:28

No istotnie tylko twoja Rosja potrafiła wyprodukować najdrozsze puzzle świata dla neipoznaki udające Su-57 czy hipersoniki do których sami Rosjanie nie maja pewnosci ile waza i jakie mają wymiary:))

Krótko i na temat... siłowników do Wisły
piątek, 24 lipca 2020, 17:15

Jeszcze nigdy Polska nie pozyskała nic istotnego w ramach offsetu od USA. Każdy, zatem kto tylko zasugeruje jakikolwiek zakup z offsetem od USA - powinien być natychmiast odsunięty od pełnienia jakichkolwiek obowiązków związanych z obronnością, chyba że np. chodzi o np. sprawdzanie terminu przydatności do użycia rolek papieru toaletowego w ToiToiach.

piątek, 24 lipca 2020, 23:01

Zgoda w 100%. Bardzo

podatnik
piątek, 24 lipca 2020, 16:31

Tyle było narzekania że tylko malowanie oferują a tutaj cyk! i siłowniki pozwolą montować

Tak mi się zdaje
piątek, 24 lipca 2020, 18:32

Już czuje się bezpieczny

Willgraf
piątek, 24 lipca 2020, 15:55

no...sukces ..kolejny .......sukces , a czy zakończyły się już studia analityczno-koncepcyjne w celu przyjęcia planów standaryzacji nakrętek i śrub z cali na mm - to przecież bardzo ważne do uzyskania odpowiednich KOMPETENCJI przez PGZ

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:30

No popatrz kiedys nawet tego w Rosji nei potrafiliście i wasza kopia B-29 wyszła jakos dziwnie kiepsko:)) A tzreba było lepeij przeliczac grubośc blach na poszyciu:))

mobilnyPL
sobota, 25 lipca 2020, 09:23

....ty a co ty żeś się tak tej Rosji uczepił?....zastanawiam się co ona ma do tematu....z tego co wiem to nic....oświeć nas Davien....

eVa
piątek, 24 lipca 2020, 18:25

Widocznie w warzywniaku w którym pracujesz zamiana jednostek metrycznych na imperialne to nie kłopot. Natomiast w mojej branży (inżynieria lądowa) jest to już spory problem (w dużych projektach wymaga certyfikacji) więc nie dziwię się, że w programach technologi wojskowych to na pewno jest bardzo ważny aspekt. No ale gościu sprzedający marchewki pewnie tego nie zrozumie.

Willgraf
sobota, 25 lipca 2020, 00:31

jestem także inżynierem i pilotem i jeśli ty jesteś inżynierem to należy tobie zabrać jakiekolwiek uprawnienia skoro to dla ciebie problem ..widać po WAT-cie szkolą obecnie samych leworęcznych

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
wtorek, 28 lipca 2020, 11:20

Z wytrzymałości elementow zlacznych/ rozlacznych ludzie habilitacje robią, podobnie z hydrauliki siłowej a to taki Talent.Zalatwiaj papiery na legalną pracę i każda politechnika przyjmie cię z pocalowaniem ręki.Nie będziesz się czuł samotny ,trochę wykładowców z Rosji jest na gościnnych wykładach.

Ttyu
piątek, 24 lipca 2020, 18:21

Najlepiej jeczec i narzekać.Jakie to k...a polskie

Willgraf
sobota, 25 lipca 2020, 00:34

jęczeć ??? może tak kompetencję produkcji guzików ? całe to towarzystwo z PGZ i MON kiedyś odpowie za te absurdy ..taki bajzel nie może trwać wiecznie

Komandor gwiazdy smierci
sobota, 25 lipca 2020, 11:11

Diabel tkwi w szczegolach panie pilot.

Trytytka
piątek, 24 lipca 2020, 15:51

Czy mogę wyprodukować trytytki dzięki którym Raytheon zepnie wiązki przewodów?

kj1981
piątek, 24 lipca 2020, 19:13

A masz kompetencje? Jak nie masz, to musisz najpierw zapłacić 5 mln dol. za know-how tego zaawansowanego wyrobu. I wtedy będziesz mógł sobie w folderze reklamowym napisać, że jesteś "liderem technologicznym" i że "to milowy krok do włączenia firmy w światowy łańcuch dostaw", a polska gospodarka w końcu "dołączyła do producentów najbardziej skomplikowanych rozwiązań".

Willgraf
sobota, 25 lipca 2020, 15:28

Dobre :)

adams
piątek, 24 lipca 2020, 15:20

Gdzie są technologie rakietowe ??? Przecież to żałosne żeby pisać o tym że USA pozwolili nam robić czy tam składać siłowniki do wyrzutni i dali kosmiczną technologię budowy kontenerów startowych.Nie chce tu pisać o nieudolności kogokolwiek ale nasz wkład w Patriota dla nas jest po prostu żałosny.

Lolo
piątek, 24 lipca 2020, 14:08

Silowniki? Na prawde? Zaraz wszystkie media militarne beda o zamowiniu partii srubek pisac...

Jack
piątek, 24 lipca 2020, 19:16

Lepiej to niż nic.

Polak
piątek, 24 lipca 2020, 14:06

Dobrze że nie dywaniki gumowe. Masakra po kiego ten ofset. już lepiej taniej kupić bez niego niż ośmieszać się żeby siłownik produkować. Teraz będą piać z zachwytu że współtworzymy wisłę.

piątek, 24 lipca 2020, 12:55

Hoho...hoho siłowniki hoho

Nestor
piątek, 24 lipca 2020, 12:40

No i pieknie! Czy bedziemy mieli prawo do produkcji do innych systemow? W sumie 2 osiowa kontrola polozenia jest w wielu systemach broni

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 23:31

W Polsce mają powstawac kompletne wyrzutnie M903 dla systemu Patriot.

Willgraf
sobota, 25 lipca 2020, 15:30

System z lat 50 tych z kierunkowa wyrzutnia, takie kompetencje były juz za Gomułki

Bumarowiec
piątek, 24 lipca 2020, 11:57

KOLEDZY ale Tarnów nigdy siłowników nie,produkował moze je co najwyzej SKŁADAĆ

AlS
piątek, 24 lipca 2020, 16:15

Nie mają tam tokarek i innych obrabiarek precyzyjnych, oraz przeszkolonych ludzi? Jeśli mają, dadzą radę. Siłowniki hydrauliczne to nie jest jakaś kosmiczna technologia. Cały system składa się z niewielu części - siłownika, pompy zębatej z napędem, zbiornika oleju, przewodów olejowych, elektrozaworu zwrotnego i sterowania.

Bsnt-hgw
sobota, 25 lipca 2020, 08:28

To nie są silowniki hydrauliczne, tylko elektryczne.

Jack
piątek, 24 lipca 2020, 19:19

Ale praca dla ludzi jest.

Vod
sobota, 25 lipca 2020, 08:32

Dokładnie, ciul z pieniędzmi, aby robota była. Każdy chce sie czuć potrzebny społeczeństwu, chociażby wykonywał pracę bezużyteczna lub nawet szkodliwa.

kj1981
piątek, 24 lipca 2020, 19:16

Cicho, bo właśnie zdradzasz tajemnice państwowe produkcji tych supernowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań. Jeszcze ktoś przeczyta, sam zacznie produkować i min. Błaszczak będzie się musiał mocno tłumaczyć pani Żorżecie z ambasady.

egrgrgr
piątek, 24 lipca 2020, 11:37

nowa kompetencja - siłowniki

Wojciech
piątek, 24 lipca 2020, 11:28

Mycie i malowanie płatowca w wersji 2020 :-( Niesamowity skok technologiczny dla naszego przemysłu.

nom
piątek, 24 lipca 2020, 11:04

hmm a jakieś zaawansowane komponenty będziemy robić do Wisły ? czy ten siłownik jest jakiś super precyzyjny, że wypada się nim chwalić?

Cinek
piątek, 24 lipca 2020, 15:32

Zaawansowane komponenty, które będziemy dostarczać poza tymi które już dostarczamy to jeszcze skrobaczka do szyb, dywaniki gumowe, wiadro do mycia i choinka zapachowa. Jeśli naprawdę chcemy jakiekolwiek solidnego transferu technologii to musimy szukać innych dostawców niż USA. Nasze zamówienia z naszej perspektywy wyglądają ogromnie a z perspektywy USA są śladowe. Jak będziemy kupować w ilościach hurtowych po setki egzemplarzy to wtedy to ma sens.

michalspajder
piątek, 24 lipca 2020, 16:43

Dokladnie,na wspolpracy z USA wychodzi nam na razie nie najlepiej,ale to nasza wins glownie.Negocjujemy z pozycji wasala,wiec tez ciezko czegos konkretnego oczekiwac.Nie szanujemy sie,to i inni nas szanowac nie beda.

gregorx
piątek, 24 lipca 2020, 23:58

Nie wasala tylko sknerę, któremu się wydaje że dostanie coś za darmo. Jak się nie inwestuje znacznych środków własnych tylko patrzy żeby ugrać jak najwięcej "po taniości" to tak się będzie kończyć każda współpraca przemysłowa bez względy na partnera.

BUBA
piątek, 24 lipca 2020, 10:43

W pobliżu jednego polskiego miasta jest warsztat - fabryczka która dorabia siłowniki hydrauliczne "na wymiar". Gdyby Polska Grupa Zbrojeniowa i Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. potrzebowały licencji na ten skomplikowany produkt to zapraszam, podam adres albo można samemu wyszukać w Panoramie Firm............................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................................... Gdybyście z kolei potrzebowali kompletnej wyrzutni poza elektroniką to podwozie dostarczy np. Wielton, Zasław, natomiast zamki i "kratownicę" zrobicie w Radomiu np. w "Stalko", lub wykona je "Mostostal" czy mała "Ditta Seria" a nawet firma spawająca ogrodzenia czy wózki sadownicze. Wycięcie elementów zleci firmie zewnętrznej na laserze bądź Waterjecie - zależy jaki materiał................................................................... Wystarczy dać dokumentację. Takich firm w Polsce jest multum. Należy usiąść przed internetem i je sobie znaleźć. Wiec po co się chwalić jak prymitywny offset dostaliśmy od USA?...................................................... ...................................................................................................................................................................................... No tak ale do czego nam wtedy PGZ i Ratheon? Do czego nam Ministra Błaszczaka i super amerykańska technologię.................................................................................................................................................................

Willgraf
sobota, 25 lipca 2020, 15:32

Dobre, patrz kolego i nawet usraelski dyżurny troll davien bał się skomentować twojego postu ,pozdrawiam

Rozjemca
piątek, 24 lipca 2020, 10:40

Produkcja siłowników do wyrzutni... śmiać się czy płakać? Drobnica kompletna, aż dziw, że Tarnów w to wszedł. Ile jeszcze zakładów zaproszą w tym PGZ do kółeczka z Patriotami? Zamiast koncentrować produkcję w kilku podmiotach szukają firm jak z łapanki. Bez sensu

Tweets Defence24