Zielone światło dla katarskich Rafale

23 grudnia 2015, 11:10
Rafale
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Z blisko półrocznym opóźnieniem Katar zapłacił Dassault Aviation zadatek za zamówione w maju br. 24 wielozadaniowe myśliwce Rafale. Daje to zielone światło dla realizacji umowy zawartej z francuską firmą. Wartość całego kontraktu wynosi ok. 6,3 mld Euro. 

Z blisko półrocznym opóźnieniem Katar zapłacił koncernowi Dassault Aviation zadatek za zamówione w maju br. 24 wielozadaniowe myśliwce Rafale. Daje to zielone światło dla realizacji zawartej z tą francuską firmą umowy. Informację o transferze podano wkrótce po ogłoszeniu przez emira Kataru Tamima ibn Hamad Al San budżetu na 2016 roku, który zmniejsza wydatki emiratu o 7,29%

Cały kontrakt wart jest ok. 6,3 mld Euro i obejmuje również rakiety produkowane przez MBDA oraz szkolenie 36 przyszłych pilotów i ok. 100 mechaników. Na umowie z emiratem Kataru zyskają także inne francuskie firmy m.in. Safran - producent silników Snecma M88 napędzających Rafale - i Thales, który wytwarza radary RBE2. 

Pierwsze myśliwce Rafale trafią do Kataru w połowie 2018 roku, zaczną wówczas zastępować obecnie używane przez to państwo 13 myśliwców Mirage 2000-5EDA/DDA. Warto dodać, że lotnictwo Kataru bierze w tej chwili udział w działaniach zbrojnych w Syrii i w Jemenie.  

Czytaj więcej: Katar wysyła wojska lądowe do Jemenu

Pomimo zmniejszenia wydatków w 2016 roku, Katar nie zdecydował się - na razie - na ograniczenie zamówień dla swojego lotnictwa wojskowego. A te są imponujące. Oprócz myśliwców Rafale katarskie siły powietrzne oczekują na dostawy zakontraktowanych w latach 2014-2015: trzech samolotów wczesnego ostrzegania i dozoru powietrznego Boeing 737 AEW&C, czterech Boeingów C-17 Globemaster III, dwóch tankowców Airbus A330 MRTT, 24 turbośmigłowych samolotów treningowych Pilatus PC-21, a także śmigłowców: 24 uderzeniowych Boeing AH-64D Block III Longbow Apache, 12 transportowych NHI NH-90 oraz 10 przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych NFH-90. Zdolności obronne emiratu mają także zostać wkrótce wzmocnione bateriami systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. 

Czytaj więcej: Kontrakt na systemy Patriot dla Kataru. Prace będą realizowane m.in. w Polsce

Reklama
Tweets Defence24