Reklama

Siły zbrojne

Zgoda UOKiK na przejęcie kolejnych spółek przez Pegaza

Podpisanie umowy wniesienia spółek Skarbu Państwa do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON.
Podpisanie umowy wniesienia spółek Skarbu Państwa do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ) ośmiu spółek z sektora obronnego. Są wśród nich między innymi gliwickie Zakłady Mechaniczne „Bumar – Łabędy”, Mesko ze Skarżyska Kamiennej oraz spółki PCO i PIT-Radwar z Warszawy.

Według komunikatu UOKiK konsolidacja w ramach PGZ ma objąć łącznie 8 spółek, w tym Mesko z siedzibą w Skarżysku Kamiennej, ZM Bumar-Łabędy i OBRUM Gliwice, Przemysłowe Centrum Optyki, PIT-Radwar, Cenrex i Cenzin z siedzibą w Warszawie oraz poznańską spółkę Stomil-Poznań. Wymienione firmy zajmują się projektowaniem, produkcją oraz serwisowaniem sprzętu wojskowego i uzbrojenia.

Obecna koncentracja spółek stanowi trzeci etap konsolidacji polskiego sektora zbrojeniowego w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej w skład PGZ włączone zostały Huta Stalowa Wola i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo – produkcyjnych, a także 4 spółki nadzorowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (w tym m.in. Nano Carbon) oraz Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.

Polska Grupa Zbrojeniowa została utworzona po przyjęciu w kwietniu przez Radę Ministrów 2013 roku Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego RP. Dokument ten zakłada zbudowanie skonsolidowanej struktury krajowego potencjału przemysłowo – obronnego. Państwowe podmioty z sektora zbrojeniowego są koncentrowane właśnie wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Według UOKiK konsolidacja nie wpłynie na ograniczenie konkurencji. Główny zamawiający (MON) jest bowiem zobligowany przepisami do pozyskiwania sprzętu w drodze przetargów, w których mogą brać udział także przedsiębiorcy spoza Polski. 

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie spotykała się z silną pozycją rynkową zamawiającego oraz zagranicznych konkurentów. W tej sytuacji zamierzona koncentracja nie wpłynie na stan konkurencji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ani też nie będzie miała negatywnych skutków dla konsumentów

Adam Jasser, Prezes UOKiK

Reklama

Komentarze (3)

  1. Chans Christian Andersen

    Czy tego działania na niekorzyść polskiego przemysłu obronnego nikt nie widzi? Co będą mówili zadowoleni z siebie politycy i pseudomenagerowie za tydzień na targach w Kielcach, że taki poziom rozwałki to sukces? A Premier, a Ministrowie, czy nie widzą do czego doprowadzili? Czy ktoś wreszczie powie głośno, że "Król jest nagi"?

  2. Nic do śmiechu dla Polaków

    A Ruscy turlają się ze śmiechu ....

  3. analityk rynku

    Po roku od rozpoczęcia rozwalania polskiej zbrojeniówki Skarb Państwa osiągnął znaczące sukcesy: Powstało kilka prezesowskich stanowisk w Pegazie, zlikwidowano niemalże dotychczasowe osiągnięcia konsolidacyjne, PHO właściwie w likwidacji, zero koordynacji, zero współpracy ... ale jest decyzja UOKIK! Co za sukces! No to teraz już z górki - wystarczy żeby zarząd PHO podjął decyzję na szkodę własnej spółki, że wnosi swoje spółki do konkurencyjnego Pegaza, za co prokurator złoży chłopakom gratulacje :) PHO już nie ma a Pegaza jeszcze nie ma, a do wydania 100 mld PLN! Brawo wielcy architekci państwowych struktur zarządzania!

    1. uczciwy polityk ;)

      Tylko kto na tym bałaganie korzysta ? ... każdy niech sam sobie odpowie na to pytanie, przecież właśnie o to chodziło ...

Reklama