Zestawy samozaładowcze dla WOT i Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód

6 maja 2018, 09:46
Jelcz_862_MSPO2004_PICT0046
Fot. Pibwl/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o udzieleniu zamówienia na dostawę zestawów samozaładowczych do przewozu kontenerów na samochodzie i przyczepie. Całkowita wartość zamówienia wyniosła blisko 90 mln PLN. Realizacją zamówienia zajmie się firma Cargotec Poland.

Reklama

Zamówienie realizowane było w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Zgodnie z komunikatem zamawiającego, było to uzasadnione wystąpieniem przyczyn o obiektywnym charakterze ograniczających realizację zamówienia do jednego wykonawcy - firmy Cargotec Poland - ze względu na fakt wcześniejszego zakupienia od niej 176 zestawów samozaładowczych do przewozu kontenerów na samochodzie Jelcz 862 z systemem samozaładowczym Multilift Mk IV i przyczepie do transportu kontenerów PK 2-24-t. Zamawiający równocześnie zaznaczył, że podwozia tych pojazdów eksploatowane są w polskich Siłach Zbrojnych jako podwozia bazowe pod specjalistyczne zabudowy w liczbie około 285 egzemplarzy, które - zgodnie z obowiązującymi przepisami - przeznaczone są do eksploatacji w okresie nie krótszym niż 20 lat, a na potrzeby ich eksploatacji opracowano zestawy naprawcze i remontowe oraz gromadzone są techniczne środki materiałowe luzem, stanowiące zapasy wojenne. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia wykonywania wymaganych obsług oraz napraw bieżących tych samochodów przeszkolono wytypowanych pracowników wojska oraz kadrę zawodową. Dotychczasowe dostawy sprzętu realizowane były w oparciu o wymagania techniczne i technologiczne wynikające z dokumentacji technicznej, do której prawa wyłączne posiada dotychczasowy wykonawca.

W związku z tym pozyskanie zestawów samozaładowczych i pojazdów innej marki byłoby niekorzystne ze względu na nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w ich użytkowaniu i utrzymaniu, wiązałoby się to bowiem z koniecznością tworzenia nowego systemu zabezpieczenia eksploatacji, zgromadzenia technicznych środków materiałowych, zakupu urządzeń diagnostycznych, warsztatowych, oprzyrządowania, narzędzi do obsługi i naprawy kupowanych zestawów. Wiązałoby się to też z przeszkoleniem na nowo osób realizujących obsługi i naprawy przedmiotowego sprzętu.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Inspektorat Uzbrojenia, zamawiane zestawy samozaładowcze będą wykorzystywane między innymi przez nowopowstające jednostki wojskowe wchodzące w skład Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
As
piątek, 12 kwietnia 2019, 17:59

Nie pojmuje na co armii, która ma braki w każdym rodzaju sprzętu, auta to wożenia sprzętu? Czy tylko dlatego że w PGZ umiemy wyprodukować koło, będziemy bez opamiętania koła produkować ? Może i ogłosimy sukces, poświęcimy, przetniemy wstęgę a dalej zamiast Polskich Kłów, będzie dalej plomba.

Marick
poniedziałek, 7 maja 2018, 14:01

Po tytule artykułu \"Zestawy samozaładowcze dla WOT i Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód\" ewidentnie widać co jest priorytetem! A teraz niech mi \"ktoś\" wytłumaczy , na co WOT-owi taki sprzęt ? Przecież specyfiką WOT powinna być SKRYTOŚĆ, czyli używanie \"cywilnych\" wersji w transporcie dla niepoznaki. Cała ta koncepcja jest po prostu nieprzemyślana, a fundusze marnotrawione na zabawki dla logistyków. Teraz zapytam gdzie jest Karabela? Gdzie jest Pustelnik ? sorki, zapomniałem że \"skuteczność\" mamy tylko na papierze ! WOT jak najbardziej jest potrzebny!, ale nie w tej formie i z TAKIMI zabawkami! Pozdrawiam

marian
poniedziałek, 7 maja 2018, 20:06

A jak w sierpniu zeszłego roku huragan powalił \"połowę\" borów tucholskich to większość prześmiewczo pytała - Gdzie jest WOT ? A teraz to pytają - po co WOTowi taki sprzęt?

Marick
poniedziałek, 7 maja 2018, 21:22

Kolego \"marian\" powiedz mi w czym w/w sprzęt mógłby \"pomóc\" podczas tego huraganu? Tam potrzebne były pilarki spalinowe i agregaty prądotwórcze to po pierwsze. Po drugie to \"cywile\" zareagowali natychmiast, łapiąc za piłę i paliwo i udali się na miejsce! WOT w ile czasu REALNIE by się zebrał ? 24h? 48h? i z czym niby? Zapewne zaraz NIL zakupi 20000 pilarek bo to jest PRIORYTET operacyjny. Ta właśnie akcja lokalnej społeczności pokazała w której lidze gra WOT i że najbardziej liczy się DETERMINACJA i WOLA działania, tej niestety zabrakło w WOT. Wracając do meritum odpowiedz mi na co WOT-owi te ciągniki? i czy nie lepiej przeznaczyć te środki na lekki granatnik? Pozdrawiam

a może
poniedziałek, 7 maja 2018, 19:19

Z tego jasno wynika że WOT ma stać się pełnowartościową armią, a dotychczasowe siły zbrojne z komunistycznym rodowodem i przesiąknięte sowietyzacją, mają tracić na znaczeniu.

kolo
niedziela, 13 maja 2018, 18:39

Dokładnie. Rozmawiałem z kilkoma zawodowymi. Toż to nie wiadomo co. Mają się za patriotów jak KOD. Chore.

duch
niedziela, 6 maja 2018, 21:54

a powszechny dostęp do broni?

rozczochrany
niedziela, 6 maja 2018, 18:29

A mnie ciekawi czemu dobiera się pośredników którzy zarabiają na marzy zamiast zakupić bezpośrednio u Jelcza. To jakiś haracz?

Michnik
poniedziałek, 7 maja 2018, 07:43

Można równie dobrze zapytać po co w ogóle te przetargi itp. Przecież skoro wszystko odpowiada itd. to można kupować od razu bez tych ceregieli... niestety, przepisy, przepisy... Tu i tak o dziwo \"zakombinowali\" i udało się pominąć kolejną procedurę przetargową... która mogła trwać lata...

Dexo
niedziela, 6 maja 2018, 22:50

Bo jelczy nie produkuje odpowiedniego pojazdu, daje tylko podwozie.

SD
niedziela, 6 maja 2018, 16:15

Wojska operacyjne posiadają sprzęt poradziecki a dla przedszkolaków nowy sprzęt.

ciekawy
poniedziałek, 7 maja 2018, 07:57

A konkretnie to jaki sprzęt mają poradziecki?

Fort
poniedziałek, 7 maja 2018, 00:48

Jeśli ktoś drwi z osób które poświęcają swój prywatny czas mimo, że nie są zawodowymi żołnierzami aby chronić życie i bezpieczenstwo innych wspolobywateli to kompromituje tylko sam siebie i pokazuje jaki poziom sobą reprezentuje. To tak żeby nie używać mocniejszych słów

Darek
poniedziałek, 7 maja 2018, 00:33

,,Operacyjne\" ho ho ho to już podniosło rangę tych wąsatych Januszy z resztki zupy z miejscowej stołówki na wąsach swych...

ZZZ
poniedziałek, 7 maja 2018, 13:30

Znam wielu zaangażowanych żołnierzy zawodowych. I przy okazji wielu takich, którzy zdecydowali się na służbę żeby przesiedzieć gdzieś do emerytury. Ale takie komentarze wnoszą tyle, co i nabijanie się z OT. A przecież jedni i drudzy są potrzebni.

marian
poniedziałek, 7 maja 2018, 20:07

Prawda !!!

Willgraf
niedziela, 6 maja 2018, 13:12

Jak dlugo jeszcze będzie się zamawiać sprzet logistyczny zamiast uzbrojenia, na takim terytorium jak Polska potrzeba realnego uzbrojenia zamiast kolejnych Jelczy,kontenerów itp. sprzętu udajacego militarny,jak bedzie potrzeba w razie W zajmuje sie taki sprzęt cywilny....jednak nadal brak realnych zakupów sprzętu bojowego dla wojska, To Jawny Sabotaż i chyba jest to już jasne dla każdego !

hmm
poniedziałek, 7 maja 2018, 08:08

Może to jest myślenie typu, mamy akurat takie i takie środki, tego nie ruszymy, tamtego nie ruszymy, ale to i to można kupić. A wszystko co strzela jest akurat najdroższe. Sprzęt logistyczny wiadomo też jest potrzebny, mam nadzieję że będzie miał co przewozić.

zły
poniedziałek, 7 maja 2018, 13:38

To jest myślenie typu nie mamy środków na zakup uzbrojenia więc kupimy cokolwiek i ogłosimy sukces w \"odbudowywaniu\" armii, która kiedyś była w ruinie a teraz \"wstaje z kolan\". Potencjał bojowy nieustannie rośnie odkąd pomalowano stare hełmy i ogłoszono konkurs na śpiewające ławki.

Bash
niedziela, 6 maja 2018, 22:51

Przecież to logistyka wygrywa wojny o czym kilka państw miało okazję boleśnie przekonać.

Desant
poniedziałek, 7 maja 2018, 11:08

Doprawdy? Wojny wygrywają ludzie z amunicją i bronią zabojajaca a nie ciężarówki ważące kontenery z powietrzem

Mały Jaś
poniedziałek, 7 maja 2018, 19:14

A kto im dostarcza te tony amunicji i broni na front?

Erwin
poniedziałek, 7 maja 2018, 14:26

Wojnę tak naprawdę wygrywa polityka. Bo można wynieść militarne zwycięstwo a politycznie nic nie zyskać.

qwe
niedziela, 6 maja 2018, 12:10

A nie można zamówić bezpośrednio w Jelczu

Tweets Defence24