Żelazna Kopuła znów kluczowa dla obrony Izraela

27 kwietnia 2021, 13:39
Flickr_-_Israel_Defense_Forces_-_Iron_Dome_Intercepts_Rockets_from_the_Gaza_Strip
Fot. Israel Defense Forces i Nehemiya Gershuni-Aylho, flickr, licencja CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Izraelskie systemy znane jako Żelazna Kopuła (ang. Iron Dome) znów zostały postawione w ogniu bezpośredniej walki, a wszystko w związku z niedawnym zmasowanym ostrzałem rakietowym terytorium państwa. Jak wskazano w oficjalnym komunikacie, tylko w dniach 23-24 kwietnia 40 pocisków rakietowych zostało wystrzelonych w kierunku Izraela z rejonu Strefy Gazy. Zagrażające ludności rakiety zostały przechwycone właśnie przez te systemy obrony powietrznej.

Izraelskie Siły Obronne zostały postawione w stan gotowości, jeśli chodzi o możliwość zastosowania różnych form odpowiedzi na wspomniane ataki odnotowywane w południowej części państwa. Zaznacza się, że z piątku na sobotę izraelskie wojsko odpowiedziało już ogniem, zarówno jeśli chodzi o ostrzał z pojazdów wymierzony w punkty obserwacyjne należące do terrorystów z Hamasu, ale też działania lotnictwa. Z powietrza atakowane były obiekty powiązane z odpaleniem rakiet, ale też infrastruktura tunelowa mająca być ochroną dla terrorystów. Lecz od tego czasu IDF ma powstrzymywać się od eskalacji, szczególnie, iż sygnalizowano władzom izraelskim, poprze kanały dyplomatyczne, że palestyńscy terroryści z Hamasu nie chcą eskalacji działań zbrojnych.

Ponownie swoją kluczową rolę w obronie terytorium państwa wykazać miały systemy Żelaznej Kopuły (Iron Dome), które przechwyciły te rakiety, które zmierzały w kierunku skupisk ludzkich. Zaznacza się, że choć izraelskie siły wykrywały inne pociski to po zbadaniu ich trajektorii, pozwalano im na spadanie w rejonach niezamieszkanych. Obniża to koszty użytkowania systemu Iron Dome, dedykując jego reakcję wobec kluczowych obszarów chronionych, przede wszystkim pod kątem życia ludzkiego. Trzeba zaznaczyć, że są one wykorzystywane bojowo jako system do zwalczania niekierowanych pocisków rakietowych, pocisków artyleryjskich i moździerzowych (C-RAM), ale mogą też wykonywać misję obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Albowiem Żelazna Kopuła daje zdolność do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych, amunicji precyzyjnej i pocisków manewrujących. System jest też cały czas rozwijany, dlatego dziś ma większą niż przed dekadą strefę rażenia, polepszono też zdolności zwalczania zmasowanych ataków rakietowych. Walory Iron Dome zachęciły m.in. Amerykanów do pozyskania tego rodzaju systemu. 

Oprócz wspomnianego uzbrojenia defensywnego, podkreślono efektywność istniejącego systemu ostrzegania ludności. Alarmy powodują, że w rejonach zagrożonych obywatele mają czas na ukrycie się w przygotowanym tam kompleksie specjalnych schronów. Minimalizując ryzyko wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia osób, za bezpieczeństwo których odpowiada Dowództwo Krajowe IDF. 

W trakcie poniedziałkowego posiedzenia izraelskiego rządu, premier Netanjahu oraz minister obrony Gantz mieli jednakże poinstruować wojsko, że jeśli doszłoby do kolejnych ataków to należy ostro zareagować względem terrorystów bezpośrednio odpowiedzialnych za odpalanie rakiet. Przy czym, IDF zaprzeczył pojawiającym się raportom o nagłym wzmacnianiu sił na kierunku Strefy Gazy. W sam poniedziałek miano odnotować zaledwie trzy wystrzelone rakiety, we wczesnych godzinach porannych, z czego dwie przechwyciły pociski z systemów Iron Dome, a jedna miała nie dolecieć do Izraela.

Obecnie najwidoczniejszą retorsją ze strony władz izraelskich stało się zamknięcie obszaru połowów dla palestyńskich rybaków, bez wskazania daty ponownego otwarcia. Wcześniej miano informować jedynie o ograniczeniu strefy połowów z 15 do 9 mil morskich, ale kolejne rakiety wystrzelone przez terrorystów zmieniły postawę władz Izraela. Trzeba wskazać, że ostrzał rakietowy miał być pochodną działań dwóch grup terrorystycznych operujących w Strefie Gazy, tj. Brygady Męczenników Al-Aksa i Brygady Abu Alego Mustafy. Przy czym, przekazy mediów związanych z Hamasem odnośnie ataków sugerują, iż ta organizacja terrorystyczna miała jakąś wiedzę o ich przygotowaniu lub wręcz po cichu mogła je w jakimś stopniu wspierać.

Wraz z pojawieniem się nowych ostrzałów rakietowych, w mediach wskazano na możliwość zastosowania balonów zapalających jako elementu rażenia terytorium Izraela, wypuszczanych ze wspomnianej Strefy Gazy. Do takiej groźnej sytuacji miało dojść w poniedziałek wieczorem, jak zaznaczył „The Jerusalem Post”, podkreślając, iż byłby to pierwszy tego rodzaju przypadek od marca. Ta prymitywna broń zapalająca ma stanowić zagrożenie zarówno dla obiektów, ale też chociażby obszarów leśnych po stronie izraelskiej. Na granicy ze Strefą Gazy ma również dochodzić do gromadzenia się protestujących Palestyńczyków i starć z dyslokowanymi tam siłami izraelskimi. Pojawiają się też doniesienia, że udało się złapać dwóch Palestyńczyków próbujących nielegalnie wtargnąć na izraelskie terytorium.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
R
czwartek, 13 maja 2021, 12:42

Na sporej ilosci nagran z Twittera widac coraz wieksza ilosc zestrzelen dosyc nisko nad ziemia, powod?

Niuniu
wtorek, 27 kwietnia 2021, 23:16

Na 36 chałupniczych odpowiedników dawnych katiusz osławiona kopuła przechwyciła 6. Czyli trudna piać z zachwytu. Dodatkowo okazało się, że niedaleko izraelskiego obiektu atomowego w piaski pustyni Negew uderzyła syryjska rakieta przeciwlotnicza wystrzelona w trakcie kolejnego izraelskiego ataku na cele w pobliżu Damaszku. I nic jej nie przechwyciło mimo, że do izraelskiego reaktora atomowego było tylko 40 km. W kręgach odpowiedzialnych za obronę Izraela a tym w USA, zapanowała lekka panika.

Davien
środa, 28 kwietnia 2021, 15:16

Bo na 36 tych rakiet tylko te 6 zestzrelonych nie leciało w pustynię, tak cięzko to zrozumieć?:) A panika jak widac wybuchła w Moskiwe, ciekawe czemu?

R
piątek, 14 maja 2021, 10:15

Tak a te trafiajace w rurociag i elektrownie to co?

say69mat
środa, 28 kwietnia 2021, 10:07

System Iron Dome reaguje jedynie na realne zagrożenie, które wskazuje algorytm określający parametry lotu pocisku oraz miejsce uderzenia w cel. Stąd nie wszystkie pociski odpalane przez ntp ... Hezbollah są zagrożenia dla ludności cywilnej oraz infrastruktury krytycznej.

say69mat
środa, 28 kwietnia 2021, 10:07

System Iron Dome reaguje jedynie na realne zagrożenie, które wskazuje algorytm określający parametry lotu pocisku oraz miejsce uderzenia w cel. Stąd nie wszystkie pociski odpalane przez ntp ... Hezbollah są zagrożenia dla ludności cywilnej oraz infrastruktury krytycznej.

BUBA
wtorek, 27 kwietnia 2021, 21:15

Jak takie skuteczne to dlaczego by nie dla WP

Davien
środa, 28 kwietnia 2021, 15:17

Rafael oferuje je do programu SONA

Piotr
wtorek, 27 kwietnia 2021, 17:33

nadaje się do programu "SONA" czy nie?

ig.
środa, 28 kwietnia 2021, 15:11

Pewnie się nadaje, ale nie jest amerykański. I czort z tym że Izrael w porównaniu do USA daje większy transfer technologii. Zawsze będzie argument że nie jest kompatybilny z NATO

Davien
sobota, 1 maja 2021, 18:02

Jakbys nie zauwazył to same Stany kupuja go do odpowiednika naszej SONY:)

Tweets Defence24