Żelazna Kopuła zestrzeliła rakietę ze Strefy Gazy. Nalot na cele Hamasu

26 grudnia 2019, 11:11
F16 IL
Fot. Cpl. Yuval Shmueli, IDF Spokesperson's Unit.
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy ze środy na czwartek obiekty radykalnego ugrupowania palestyńskiego Hamas w Strefie Gazy - poinformowała izraelska armia na Twitterze, nie podając jednak żadnych szczegółów. Wcześniej ze Strefy Gazy wystrzelono pocisk rakietowy w kierunku izraelskiego miasta Aszkelon, rakieta została zestrzelona przez zestaw Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła).

Do ataku doszło kilka godzin po wystrzeleniu rakiety ze Strefy Gazy na odległe od niej o 12 kilometrów izraelskie miasto Aszkelon. Według izraelskich władz wojskowych pocisk został strącony przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła.

Jak podały izraelskie media, incydent ten zakłócił jednak odbywające się w Aszkelonie wyborcze spotkanie premiera Benjamina Netanjahu, który musiał na chwilę zejść do schronu. Po powrocie na mównicę szef izraelskiego rządu zasugerował możliwość akcji odwetowej za środowy atak: "Kto odpala rakiety, niech lepiej już pakuje swoje manatki".

Izraelska armia twierdzi, że to Hamas, radykalne ugrupowanie palestyńskie, które kontroluje Strefę Gazy, był i jest odpowiedzialny za każdy atak z tej enklawy na Izrael.

Powszechnie oczekuje się, że w czwartek Benjamin Netanjahu ponownie wygra wewnątrzpartyjne głosowanie na szefa swego konserwatywnego ugrupowania Likud i w tym charakterze weźmie w marcu udział w trzecich na przestrzeni roku izraelskich wyborach parlamentarnych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Sarmata
piątek, 27 grudnia 2019, 20:36

Ile Palestynskich dzieci zostalo okaleczonych i zabitych?

Davien
niedziela, 29 grudnia 2019, 20:00

Zero jakbys nie wiedział bo atakowano pozycje Hamasu.

Palmel
piątek, 27 grudnia 2019, 16:48

jak Palestyńczycy opanują impuls elektromagnetyczny to już tak nie będą sobie latać

BUBA
piątek, 27 grudnia 2019, 12:21

Zelazna Kopula lepsza od systemu Patriot z IBCS ????

raKO
piątek, 27 grudnia 2019, 18:16

Porównujesz nieporównywalne. Patriot to system obrony powietrznej średniego zasięgu, a Iron Dome krótkiego zasięgu. W AS zawiódł nie tyle Patriot, co systemy krótkiego zasięgu kupione w Europie. Patriot nawet nie wyszukiwał celów na tym obszarze. Poza tym jest coś takiego jak horyzont radiolokacyjny i jest to pięta achillesowa każdego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu. Radar jest za daleko od chronionego obiektu i przeszkody terenowe zasłaniają mu cel. Co z tego, że np. radar systemu s-400 w Obwodzie Kaliningradzkim może naprowadzać rakiety na f-16 od przodu z odległości powiedzmy 120km, skoro nie jest w stanie wykryć nawet Herculesa lecącego przez zachodnią Polskę na pułapie 8000m lub niższym, bo teren ogranicza możliwości detekcji samolotu przez radar? W Syrii s-300 i s-400 nie zestrzeliły żadnego tomahawka, a pancyr s nie byl w stanie sam siebie ochronić przed bombą szybującą, która leciała prosto na niego po łatwo przewidywalnej trajektorii, a był przecież projektowany do zwalczaniu tego typu celów. Nie możesz od systemu obrony powietrznej średniego zasięgu wymagać żeby zwalczały cele do których zwalczania służą systemy krótkiego zasięgu. Ani patriot nie zestrzeli pocisku manewrujące go z jednego kilometra, ani pancyr nie zesztrzeli scuda czy samolotu z 40km.

Robert Ex.
czwartek, 26 grudnia 2019, 22:09

Święta !!!

beta vulgaris
czwartek, 26 grudnia 2019, 15:42

Czy tzw. Państwo Palestyńskie nie dało by się oskarżyć o antysemityzm? To by wiele spraw rozwiązało...

Wkurzony
piątek, 27 grudnia 2019, 12:12

Niemcy też chcieli oskarżyć Armię Krajową o antyniemieckość.

rozczochrany
czwartek, 26 grudnia 2019, 12:31

Wielu palestyńskich rodzin nie dożyje w komplecie Nowego Roku. Straci, dzieci, domy, matki , ojców. A w tym kontekście nie wiadomo jaka przyszłość jest szykowana nam Polakom na polskiej ziemi.

Rhotax
sobota, 28 grudnia 2019, 16:51

Wojna . Okupacja czesci kraju i potem odwojowywanie . Impreza .Oto przyszłość RP.

BUBA
piątek, 27 grudnia 2019, 18:54

No to po co Palestynczycy strzelaja rakiety........o ile mi wiadomo to oni zawsze zaczynaja

dim
piątek, 27 grudnia 2019, 09:13

Zacznij ostrzeliwać Kaliningrad, to się dowiesz.

Wkurzony
piątek, 27 grudnia 2019, 12:14

Kaliningrad NIGDY nie należał do Polski a ziemie Palestyńczyków (Filistynów) od zarania należały do nich.

michalspajder
sobota, 28 grudnia 2019, 05:33

Palestynczycy to Arabowie. Filistyni to narod juz nieistniejacy, pochodzili z grupy narodow zwanych Ludami Morza, najechali Bliski Wschod w bodajze XIII wieku. Przed nasza era, jest slynny opis bitwy faraona Egiptu Ramzesa XIII-go z nimi. Morskiej, u ujscia Nilu. Niedobitki zasiedlily brzeg dzisiejszego Izraela (Palestyny) i mieszkaly w takich miastach jak Gaza, Joppa (dzis Tel-Aviv Jafa), Askalon (Aszkelon). Pochodzenie tych ludow do dzisiaj jest chyba nieznane. Takze Palestynczycy i Filistyni to zupelnie dwie rozne galezie z drzewa ludzkosci.

Davien
sobota, 28 grudnia 2019, 01:56

Doprawdy? Bo jak co to należały chyba do połowy okolicznych mocarstw plus do Izraelitów w przeszłości ale z tego co wiadomo to państwo palestyńskie powstało niedawno, w tym wieku juz.

Tweets Defence24