"Żelazna Kopuła" przechwyciła rakiety nad Izraelem

12 listopada 2019, 08:13
840_472_matched__pw6bc1_56157477083de2908308oNXP1024x681
System Iron Dome. Fot. MO Izraela

Od wtorku rano prowadzony jest ostrzał terytorium Izraela ze Strefy Gazy, w jego kierunku odpalono już ponad 250 pocisków. Izraelska armia wykorzystuje system przeciwrakietowy Iron Dome, który zwalcza około 90 proc. rakiet stanowiących zagrożenie. Prowadzi też uderzenia odwetowe na cele Islamskiego Dżihadu - organizacji odpowiedzialnej za ataki.

AKTUALIZACJA 13.11 16:09. W kierunku terytorium Izraela wystrzelono już ponad 250 rakiet. System Iron Dome wykazuje się - według oficjalnych danych - około 90-proc. skutecznością wobec tych pocisków, które stanowią zagrożenie. Izraelskie lotnictwo kontynuuje naloty na cele Islamskiego Dżihadu.

Izraelskie dowództwo nakazało we wtorek zamknięcie szkół w południowym i środkowym Izraelu i poinstruowało cywilów, aby pozostali w domu i nie szli do pracy, chyba że jest to niezbędne i dopóki nie zostaną otwarte publiczne schrony. W środę zniesiono część środków bezpieczeństwa dla środkowego Izraela, ale pozostały one w mocy dla południa kraju, gdzie kierowanych jest większość rakiet.

Iron Dome (Żelazna Kopuła) to izraelski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. Zaprojekotwały go izraelskie firmy Rafael Advanced Defense Systems (RADS) i Israel Aerospace Industries (IAI) we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Jego głównym zadaniem, które przyświecało konstruktorom już na etapie planowania, jest obrona powietrzna (z naciskiem na zdolności typu C-RAM) obszaru o wielkości miasta. System od ośmiu lat jest intensywnie wykorzystywany w Izraelu do ochrony terenów zurbanizowanych przed atakami rakietowymi.

Ataki rakietowe nastąpiły po precyzyjnym ataku lotniczym izraelskich sił na dom w Strefie Gazy jednego z czołowych dowódców wspieranego przez Iran radykalnego ugrupowania Islamski Dżihad. Baha Abu Al-Atta zginął wraz z żoną w tym ataku, dokonanym we wtorek ok. 4 rano czasu lokalnego (godz. 3 w Polsce) we wschodniej części Strefy Gazy.

Komunikat izraelskiego dowództwa wojskowego stwierdza, że atak został przeprowadzony na polecenie premiera Benjamina Netanjahu, który obarczał Al-Attę odpowiedzialnością za ataki rakietowe i za pomocą dronów oraz ostrzał snajperski terytorium Izraela. "Abu Al-Atta był odpowiedzialny za większość działań Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i był tykającą bombą" - podano w komunikacie. Al-Atta miał również planować dokonanie "w najbliższej przyszłości ataków terrorystycznych różnymi środkami".

Śmierć Al-Atty potwierdził Islamski Dżihad, który przekazał w komunikacie, że zginął on podczas dokonywania "heroicznego dżihadystycznego czynu". Nie podano bliższych szczegółów, ale zapowiedziano zemstę wobec - jak to ujęto - "syjonistycznego bytu".

Reuters zauważa, że zabicie Al-Atty może stworzyć nowe problemy dla rządzącego w Strefie Gazy palestyńskiego Hamasu, który usiłuje utrzymać kruchy rozejm z Izraelem po wojnie z 2014 roku.

W swoim komunikacie Hamas oświadczył, że Izrael "ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie konsekwencje tej eskalacji (przemocy)" i zapowiedział, że zabicie Al-Atty "nie pozostanie bezkarne".

Tymczasem w ataku sił izraelskich w stolicy Syrii, Damaszku, na dom innego przedstawiciela palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych - podała agencja Reutera.

AFP pisze, że spytana o atak w Damaszku izraelska armia odpowiedziała: "Bez komentarza".

Według syryjskich mediów państwowych wśród zabitych w tym ataku jest jeden z synów islamisty i wnuczka, a atak został dokonany przy użyciu kilku rakiet, z których jedna została zestrzelona nad Darają pod Damaszkiem. Wcześniej nie podano, kto przeprowadził atak ani że był on wymierzony w przedstawiciela Islamskiego Dżihadu.

Organizacja ta przekazała, że celem ataku był dom przywódcy politycznego Akrama Al-Ajuriego. Według świadka Reutera, który był na miejscu, górne piętro dwukondygnacyjnego budynku zostało całkowicie spalone.

W ostatnich latach siły Izraela przeprowadziły setki ataków w Syrii przeciwko swym zażartym wrogom w regionie: siłom Iranu i Hezbollahowi - wspieranej przez ten kraj i Syrię radykalnej szyickiej organizacji z Libanu. Izrael nazywa ich największym zagrożeniem u swoich granic.

Agencja Associated Press zauważa, że wtorkowe izraelskie naloty wymierzone w wyższych rangą dowódców Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i w Syrii nasilają konfrontację Izraela z Iranem w regionie i grożą wywołaniem kolejnej niszczycielskiej fali transgranicznej przemocy z palestyńskimi bojownikami. Reuters pisze o najpoważniejszej eskalacji przemocy od kilku miesięcy.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
22
sobota, 16 listopada 2019, 19:54

Ile kosztuje 1 pociski systemu Iron Dome. ? A ile kosztuje 1 pociski rakietowy palestyński? :)

aktualizator
piątek, 15 listopada 2019, 10:54

„Izraelskie siły bezpieczeństwa będą ścigać każdego terrorystę, dopóki nasze dzieci nie będą bezpieczne” - chcą bezpieczeństwa dla swoich dzieci zabijając dzieci innych. "Wczoraj, gdy większość z nas spędzało sobie spokojnie czas w domowym zaciszu, Izrael dokonywał kolejnej masakry cywilnej ludności Palestyny. Jak podaje Ambasada Państwa Palestyny w Warszawie żydowscy zbrodniarze zamordowali 34 osoby, w tym 8 dzieci i 3 kobiety, a ponad 113 ranili w tym 46 dzieci i 20 kobiet.

Davien
piątek, 15 listopada 2019, 15:59

Panie aktualizator po pierwsze te 34 osoby to w większosci terrorysci z Islamskiego Dzihadu którzy ostzreliwali Izrael z wyrzutni ustawionych przy domach cywilów, dokładnie tak jak rosyjscy terrorysci w Donbasie.

w tyle...
niedziela, 17 listopada 2019, 23:39

Ostrzeliwali w odpowiedzi na atak IDF na jednego z ich przywódców, w wyniku czego śmierc ponieśli także Palestyńscy cywile, a wiec to Izrael zerwał rozejm. A "Dzihad" jest jednym z "dzieci" Izraelskiej polityki wobec Arabów, co nie znaczy, ze Arabowie są bez winy. Także i jedni i drudzy....

Laserjet
środa, 13 listopada 2019, 20:45

Własne rakiety plus takie, których nie maja rozpracowanych sąsiedzi. ;-)

Gustlik
środa, 13 listopada 2019, 18:37

W pierwszym uderzeniu wystrzelono 50 rakiet z czego "Żelazna Kopuła" przechwyciła 20. Następne ataki saturacyjne były porównywalnie skuteczne. Słabością broni używanej przez Palestyńczyków jest jej naprowadzanie ale to kwestia czasu.

Piranha
piątek, 15 listopada 2019, 10:50

Ten system nie jest skonstruowany do zestrzeliwania wszystkich pociskow a jedynie tych ktorych trajektorie wskazuja na mozliwosc realnej szkody dla cywili badz infrastruktury. Btw. Raytheon powinien podziekowac za testy w warunkach bojowych. Zupelnie jak ruscy w Donbasie...

jjj
środa, 13 listopada 2019, 17:54

Powinniśmy stworzyć polski odpowiednik żelaznej kopuły oparty o Piorun,Piorun-2/Grom, Loarę (35mm zintegrowane z Piorunem), Camm-er, itd

Afganczyk
środa, 13 listopada 2019, 15:00

Te nieloty niedługo trafią w naszych chłopaków . Ztego co wiem liwca nie zabrali ani nawet 23 ki na pace

Olo
środa, 13 listopada 2019, 08:20

skoro 20 z 50 to znaczy że NIE przechwyciła....

Davien
środa, 13 listopada 2019, 10:50

Olo ile mozna tłumaczyc ze izrael nie stzrela do rakiet lecacych w pustynie.

Yugol
czwartek, 14 listopada 2019, 21:37

A ile można tłumaczyć że OPL Rosji w Syrii broni tylko swoje jednostki nie Asadowe

prawieanonim
sobota, 16 listopada 2019, 13:51

Ja tam słyszałem że nad całą Syrią jest bańka anty-dostępowa. Powiedział to bodajże sam towarzysz Ławrow. Więc kto kłamie? On czy ty?

POTĘŻNY Sasza
środa, 13 listopada 2019, 11:19

W pustynię powiadasz? Autostrada mówi co innego.

Davien
czwartek, 14 listopada 2019, 08:11

Wow przypadkiem trafili jedna rakieta w autostrade, któa racej nie jest terenem zamieszkanym ani przemysłowym:))

gosc
wtorek, 12 listopada 2019, 17:52

zelazna kopula jest dziurawa.

krytyk
wtorek, 12 listopada 2019, 16:46

Coś marna ta "żelazna kopuła". Przechwycić 20 na 50 rakiet to raczej słaby wynik jak na taki okrzyczany ponoć super sprzęt. Oczekiwałbym raczej co najmniej 80% skuteczności.

wtorek, 12 listopada 2019, 22:02

Pozostałe rakiety widocznie nie stwarzamy zagrożenia, pewnie ocenili, że spadną na tereny nie zamieszkane

say69mat
wtorek, 12 listopada 2019, 21:25

System Iron Dome niszczy nadlatujące pociski, które stanowią zagrożenie dla bronionego obszaru. Te, które nie stanowią zagrożenia - z reguły - trafiają w obszary niezamieszkałe.

Davien
wtorek, 12 listopada 2019, 21:16

Panei krytyk a po co maja strzelac do rakiet lecacych w pustynie?? Izrael przechwytuje wyłacznie pociski lecace na tereny zamieszkane więc ..

sża
środa, 13 listopada 2019, 11:48

Problem w tym, że dzisiaj pokazali w TV zdjęcia uszkodzonych budynków w izraelskich miastach. No i do kamery wypowiadał się jakiś Izraelczyk, który powiedział, że jak wyszedł po ostrzale, to na ulicy zobaczył zabite dwie osoby. Więc z tą pustynią to znowu rozmijasz się z prawdą.

bania Davien
środa, 13 listopada 2019, 19:56

Wg. oficjalnych informacji rannych zostało 17 osób (nie ma mowy o jakichkolwiek ofiarach śmiertelnych).

Kazik
poniedziałek, 18 listopada 2019, 21:28

No na pewno oficjalnie się przyznają do strat w ludziach. Oni kłamią w tylu sprawach, że dlaczego nie mają w tym?

sża
czwartek, 14 listopada 2019, 07:30

Podstawową zasadą podczas takich ataków jest NIEPODAWANIE PRAWDY O ICH SKUTKACH. Tak czynili Brytyjczycy podczas ataków V1 i V2 na swój kraj - wszelkie informacje na ten temat były całkowicie zakazane. Miało to na celu nie tylko zadbanie o morale społeczeństwa, ale przede wszystkim zmylenie i zniechęcenie przeciwnika. Podobnie czyni Izrael podając, że ataki są nieskuteczne, a straty prawie żadne. A faktycznie to to mają problem, który dezorganizuje im życie w sporej części kraju, nie mówiąc już o kosztach.

sid
wtorek, 12 listopada 2019, 20:47

Ale decyzja o zestrzeleniu nie zostaje podjęta wobec wszystkich wystrzelonych przez wroga rakiet, bo to byłoby niepotrzebnie kosztowne. Zestrzeliwane są tylko te, które kierują się w miejsca, gdzie mogą spowodować straty.

LMed
wtorek, 12 listopada 2019, 20:44

A jakie straty wywołały nieprzechwycone rakiety?

sff
środa, 13 listopada 2019, 08:24

poleciało na stronę okupantów około stu rakiet. Izraelski system przeciwrakietowy okazał się bezradny. Co najmniej 3 osoby zabite, 25 osób rannych.

Davien
środa, 13 listopada 2019, 10:49

No popatrz a tu podają że odpalono 50 i nie ma ofiar:) Więc czemu zmyslasz?

TomekB
wtorek, 12 listopada 2019, 20:35

Re: krytyk Bo moze nie bylo sensu przechwytywac pozostale?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 12 listopada 2019, 20:10

Po jaki ma marnować drogie rakiety na cele które spadną gdzieś na pustkowiu i nie wyrządzą żadnych szkód.

mac
wtorek, 12 listopada 2019, 18:53

przechwytuje te pociski, które stanowią zagrożenie, te co lecą w pach dalej lecą w piach..a poza tym znasz jakiś podobny system?

Tedi
wtorek, 12 listopada 2019, 11:41

Podobno w ręce Rosjan dostał się Izraelski pocisk rakietowy Stunner który jest proponowany przez Raeytheona w systemie Wisła. Ciekawe czy nasze wojsko zdecyduje się na jego zakup.

Kondzio12311
wtorek, 12 listopada 2019, 21:06

Skąd info?

sff
środa, 13 listopada 2019, 08:25

z izraelskiego wywiadu, widzieli pocisk w Moskwie

jurgen
wtorek, 12 listopada 2019, 22:50

altair

prawieanonim
środa, 13 listopada 2019, 14:30

To nie jest żadne info z Altair bo tam postawiono jedynie hipotezę więc nie manipuluj.

Pol
wtorek, 12 listopada 2019, 11:00

Jakoś inne panstwa maja schrony a gdzie my mamy sie udać w razie w pod sosnę.

dim
środa, 13 listopada 2019, 05:10

@Pol Ale i mieszkania są w Izraelu mniej więcej krotnie droższe, niż w Polsce. Trzykrotnie tańsze niż nowe są stare mieszkania, ale nie spełniające żadnych polskich standardów jakości, nawet jeszcze tych z komuny (dźwiękoszczelności, izolacyjności cieplnej itp).

say69mat
wtorek, 12 listopada 2019, 10:08

Dlaczego nasze Ministerstwo ON v/s przemysł zbrojeniowy nie są w stanie wykorzystać mechanizmów politycznych wynikających z przynależności do wspólnoty NATO. Aby uzyskać pomoc sojuszników, niezbędną do osiągnięcia kompetencji służących budowie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Kluczowych dla realizacji idei budowy efektywnego systemu obrony bezpośredniej skupisk ludności cywilnej, infrastruktury krytycznej oraz wojskowej. W rejonach naszego kraju szczególnie narażonych na bezpośrednie uderzenie artylerii lufowej, rakietowej, dronów, pocisków manewrujących, amunicji lotniczej oraz pocisków balistycznych. Przecież Izrael wybudował swój system we współpracy z kompleksem militarnym i przemysłowym naszego sojusznika jakim jest USA.

Mickey93
wtorek, 12 listopada 2019, 19:15

Alez przecież nasz super sojusznik nam pomaga, kładziemy 10 mld baksow i mamy gotowy produkt. My jesteśmy kilkaset poziomów niżej ni izrael. Już chyba nawet Ukraińcy mogiła zaoferować wiecej

say69mat
wtorek, 12 listopada 2019, 22:20

Zwróć uwagę na pewien szczegół, w podobnej - do naszej - sytuacji geostrategicznej znajdują się również republiki nadbałtyckie, Norwegia, Rumunia i ... Finlandia. Stąd opracowanie tego typu systemu defensywnego powinno być priorytetem, na miarę budowy siłami wspólnoty śmigłowca NH90. Osobną kwestią jest temat zdolności naszych polityków i naszego cokolwiek zapyziałego swojskością przemysłu zbrojeniowego, do inicjacji i realizacji tego typu ponadnarodowego przedsięwzięcia. Biorąc za punkt odniesienia problemy, jakie napotyka proces modernizacji czołgów Leopard2 A4 do standardu 2Pl.

Tadeusz
wtorek, 12 listopada 2019, 09:59

Myślę że bylibyśmy sami taki system opracować, zwłaszcza przy uwzględnieniu najnowszych polskich radarów i nowych Piorunów.

LMed
wtorek, 12 listopada 2019, 20:47

I Piorunów 3 i 4 które też kiedyś opracujemy.

adams
wtorek, 12 listopada 2019, 09:41

Co tam żelazna kopuła jak Polska ma swoją Narew,nasi geniusze w MON wybrali 4 lata temu system,szybki zakup licencji i teraz wszystko produkujemy sami.Żadna rakieta nie wleci nad Polskie miasto

kajmat
środa, 13 listopada 2019, 16:55

A przynajmniej żadna wystrzelona ze Strefy Gazy.

Tweets Defence24