"Żelazna Kopuła" przechwyciła palestyńskie rakiety

14 grudnia 2017, 11:51
Żelazna Kopuła
Fot. Israel Defense Forces and Nehemiya Gershon / Wikimedia Commons / 3.0.
Reklama

W środę siły zbrojne Izraela poinformowały, że system obrony powietrznej Żelazna Kopuła przechwycił dwie z trzech rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy, a trzeci pocisk spadł na południu kraju. Nie ma informacji o ofiarach bądź rannych.

Wcześniej w środę izraelskie lotnictwo zaatakowało w Strefie Gazy należący do Hamasu obiekt wojskowy, w odwecie za wystrzelenie w kierunku Izraela rakiety we wtorek wieczorem. Pocisk, który miał trafić w miasto Aszkelon na południu kraju, został przechwycony przez Żelazną Kopułę.

Czytaj także: Izrael: F-35 oficjalnie w gotowości operacyjnej

Palestyńscy bojownicy wystrzelili w kierunku Izraela około 12 rakiet, odkąd prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Jak dotąd palestyńskie władze potwierdziły informacje o dwóch śmiertelnych ofiarach nalotów.

Czytaj także: Arabia Saudyjska potępia decyzję USA w sprawie statusu Jerozolimy

Izraelskie siły zbrojne podkreślają w komunikatach, że za ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, gdzie działa kilka radykalnych ugrupowań palestyńskich, odpowiedzialny jest głównie Hamas. Ataki z terytoriów palestyńskich są reakcją na decyzję Trumpa, który w środę oznajmił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela i postanowił przenieść tam amerykańską ambasadę.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
8
czwartek, 14 grudnia 2017, 12:57

Jedna z palestyńskich rakiet uderzyła w przedszkole w Izraelu,druga w szkołę UNRWA w Strefie Gazy.Gdzie oburzenie świata?Jakieś głosy potępienia wobec Arabów?Gdyby to była izraelska rakieta to "społeczność międzynarodowa" mówiłaby o niebywałej zbrodni Izraela.

Marek1
czwartek, 14 grudnia 2017, 12:29

Izraelskie systemy obrony powietrznej sa obecnie najbardziej zaawansowane i nieustannie testowane przez arabskie/irańskie niekierowane rakiety wystrzeliwane z terytoriów palestyńskiej autonomii. Brak aktywnych działań polskiego MSZ i MON dla pozyskiwania izraelskich rozwiązań/sprzętu jest karygodnym błędem konsekwentnie powielanym przez zapatrzonych bezkrytycznie w USA polityków pisu.

a świstak zawija w sreberka
piątek, 15 grudnia 2017, 14:19

"Izraelskie systemy obrony powietrznej sa obecnie najbardziej zaawansowane" - a to ciekawe, bo 12 numer tegorocznej Techniki Wojskowej, gdzie jest monografia baterii Buk podaje, że już 30 lat temu Buki miały lepsze możliwości antyrakietowe niż izraelska "żelazna kopuła" teraz, a Buk został od tego czasu drastycznie zmodernizowany.

DNA
piątek, 15 grudnia 2017, 09:58

2 z 3 rakiet, co to nam daje? Rosja ma trochę więcej środków niż parę pocisków skleconych cichcem w garażu nie wyrobimy na przeciwrakiety nas ratują tylko bronie wysokoenergetyczne jak MTHEL.

dred
czwartek, 14 grudnia 2017, 19:02

A przypomnisz mi kto wybrał Patrioty?

tylko Izrael
czwartek, 14 grudnia 2017, 17:32

Systemy obrony powietrznej Izraela w stosunku do PAC-3 MSE produkcji USA, to tak jak F-22 w stosunku do F-35. Izrael testuje i ciągle poprawia swoje technologię, a PAC-3 MSE to niedorobione dziecko które może rozwinie się w dobrym kierunku, kiedyś w przyszłości. Nikt bardziej przetestowanego systemu obrony powietrznej nie ma i w perspektywie najbliższych 10 lat mieć nie będzie.

dimitris
czwartek, 14 grudnia 2017, 16:21

Marku, ale ilu żołnierzy izraelskich stacjonuje w Polsce ? A ilu Izrael skłonny byłby przysłać w razie wzrostu zagrożenia ? Albo czy Izrael, jeśli mocno przyciśnięty przez Moskwę przy okazji także mocno zachęcony, nie przekaże Rosjanom paru info kluczowych dla polskiej obrony ? - myślę, że przekazałby. Prywatnie jestem sympatykiem idei głębokiej i masowej współpracy polskiego przemysłu z izraelskim, na rynek polski i rynki trzecie, silnie proeksportowo. Ale pod warunkiem równie głębokiego zaangażowania się przemysłowego także USA, w Polsce. Zwłaszcza, że właśnie w tym momencie, Polska ma szansę zająć, w amerykańskich priorytetach. dawne miejsce Turcji.

E
czwartek, 14 grudnia 2017, 12:25

Arabowie szukają guza.

ansuz
czwartek, 14 grudnia 2017, 12:15

Za chwile koledzy na forum napiszą: "KUPOWAĆ!" Tymczasem ja uważam, że od Żydów nie powinniśmy kupować żadnej broni i poniżej postaram się to uzasadnić: - W razie W to nie Żydzi przyjdą nam z pomocą - Pieniądze z Izraela nie wspierają naszych rolników, ani infrastruktury. - Izrael nie jest w NATO - Do Izraela napłynęły setki tysięcy Żydów z Rosji - Izrael zaszantażowany odda kody silnemu agresorowi, USA nie ulegnie nikomu na Ziemi

Ad_summam
piątek, 15 grudnia 2017, 10:13

Generalnie i nie chodzi tu tylko o Gruzję. Izrael lubi handlować informacją.

dim
czwartek, 14 grudnia 2017, 16:29

@ansuz "... USA nie ulegnie nikomu na Ziemi... ...kody..." - no a przypadki typu Mariana Zacharskiego ? sprzedaż Sajgonu ?

cynik
czwartek, 14 grudnia 2017, 15:31

Od swoich nie chcesz kupować?

Rafal
czwartek, 14 grudnia 2017, 12:55

Nie no i znowu te mityczne kody.

Jsjdbk
czwartek, 14 grudnia 2017, 11:58

Niech im odpowiadają zrzutem MOABa to skończą się ostrzaly

er7
wtorek, 19 grudnia 2017, 15:37

Kupić licencję na Opl izraelskie i produkować w Polsce rozwijając własne radary i możliwości technologiczne

Tweets Defence24