Zdzikot: zdaliśmy egzamin jako partner państwa [FORUM STRATEGICZNE]

30 marca 2021, 13:06

W najnowszym odcinku Forum Strategicznego, wspólnej inicjatywy Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii (FIBiS) oraz Grupy Defence24, gościł prezes Poczty Polskiej S.A. Tomasz Zdzikot. Rozmowa, prowadzona przez eksperta FIBiS Andrzeja Kozłowskiego, została poświęcona kwestiom roli i znaczenia Poczty w strategicznym ujęciu bezpieczeństwa państwa oraz roli jaka przypada w tym aspekcie właśnie Poczcie Polskiej. 

Patrząc szeroko na bezpieczeństwo Polski, prezes Tomasz Zdzikot, zauważył, iż Poczta Polska obecnie w bardzo wielu elementach istotnie uzupełnia zasoby państwa w tej sferze lub wręcz wykonuje kluczowe zadania. Najnowszym przykładem jest, zdaniem prezesa zapewnienie pewności obrotu gospodarczego w warunkach pandemii koronawirusa. Poczta Polska nie zatrzymała swego działania w obliczu kolejnych fal COVID-19 uderzających w Polskę, utrzymując zdolność do dostarczania korespondencji kluczowej dla państwa i jego obywateli.

Czytaj też: Znaczenie Poczty Polskiej w systemie bezpieczeństwa państwa

Prezes Tomasz Zdzikot podkreślił również, że obiekty należące do Poczty Polskiej to również często elementy infrastruktury krytycznej, wskazując w tym kontekście między innymi na znaczenie węzłów logistycznych. To właśnie tam skupia się potrzeba efektywnej współpracy Poczty Polskiej z instytucjami państwowymi, które odpowiadają za sprawy związane z bezpieczeństwem.

Stąd też w przypadku Poczty Polskiej należy przykładowo rozważać problematykę zagrożeń terrorystycznych z dwóch perspektyw. Pierwszej, gdy sama Poczta z racji swojego zdarzenia może stać się celem ataku, a z drugiej, gdy ktoś chciałby posłużyć się np. przesyłkami dostarczonymi przez pocztowców, aby razić inne cele.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Lenin'o
środa, 12 maja 2021, 22:53

Listonosze na czołgi!

Zablokowanyumusl
wtorek, 20 kwietnia 2021, 15:12

Jakby ktoś chciał posłużyć się przesyłką (aby razić inne cele) przesianą przez pocztę to by się mocno zdziwił. W widoku pewnie musiałoby być że 100ah żeby zadziałał, a to już powyżej 30kg więc musiałoby iść kurierem.

Lekarz
sobota, 10 kwietnia 2021, 15:03

Oczywiście że zdali, ilość okradanych przesyłek wciąż wzrasta, jaki rząd taki partner...

królewiec
sobota, 10 kwietnia 2021, 12:12

Prezesami i członkami zostają osoby po linii partyjnej gdzie najważniejszym kryterium jest wiernopoddańczy kult osoby szefa partii czyli teraz prezesa ,dyspozycyjność i posłuszeństwo a największym grzechem przejawy niezależności .Oczywiście argument że tamci to tak samo robili a my chociaż rzucimy wam ochłap z tego co wam zabraliśmy jest uniwersalny i wiecznie żywy . Prezes Poczty ma rację potrzebne są procedury i szkolenia na wszelkie zagrożenia .

kmdr
niedziela, 4 kwietnia 2021, 00:29

Poczta Polska straciła swoje strategiczne znaczenie. Została wykastrowana przez wydzielenie Telekomunikacji i późniejsza jej sprzedaż. Nie ma telegramów, budek telefonicznych brak, kable telefonii stacjonarnej w obcych rękach. Cytat"... kolejnych fal COVID-19 uderzających w Polskę, utrzymując zdolność do dostarczania korespondencji kluczowej dla państwa i jego obywateli." Kluczowych? Dla obywateli ?Naprawdę? Dostałem informacje o podniesieniu opłaty za odbieranie odpadów i bzdurne pismo z Urzędu Miasta. Ja dziękuje za taką kluczowość. I kolejny "należy przykładowo rozważać problematykę zagrożeń terrorystycznych "proponuję przeszkolenie antyterrorystyczne listonoszy i pań z okienka. Nikt na Pocztę nie zrobi zamachu bo dostanie 72 dziewice ale 100 letnie ,prędzej przyśle Czerwony Krzyż z pomocą humanitarną jak się dowiedzą ile Poczta Ludziom płaci. Kolejny "Prezes "z syndromem filaru państwa. Śmiech na sali puste krzesła.

Nuda
sobota, 3 kwietnia 2021, 17:50

Ble, ble i ble. A strategiczna rola Lasów Państwowych?

Oczekujący odpowiedzi.
środa, 31 marca 2021, 21:57

Czyli jeśli Poczta jest tak strategiczna dla państwa , to wraz z lekarzami, wojskowymi, policjantami ... pracownicy mogą zaprowadzać swoje pociechy do teoretycznie zamkniętych przeszkoli i żłobków?

Nika
środa, 31 marca 2021, 18:40

Szkoda tylko ze te cele wykonują listonosze za najniższa krajowa ,

aha
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:08

a wcale ,że nie najniższą. Kwota brutto na umowie o pracę jest trochę poniżej najniższej krajowej oczywiście za pełny etat.

lekarz
środa, 31 marca 2021, 18:38

Niedawno pan prezes Poczty Polskiej wydał zażądzenie aby przesyłki polecone wrzucać adresatom do skrzynek bez podpisu odbiorcy na dokumencie doręczenia. Wysyłający przesyłki polecone płacą za poleconą ale dowodu odbioru już nie ma. Jako przedsiębiorca wysyłający ważne dokumenty oraz je otrzymujący zostałem teraz w razie spraw sądowych lub spraw adminstracyjnych np. skarbowych bez dokumentu odbioru przez odbiorcę. O tym, że listonosze wrzucają czasem przesyłki omyłkowo pod złe adresy każdy wie.

czwartek, 1 kwietnia 2021, 07:00

Niestety brak wiedzy w temacie zabija nawet lekarzy do skrzynek adresata wrzycane są tylko listy polecone bez potwierdzenia odbioru.

Pocztówka
środa, 31 marca 2021, 21:12

Listonosz może wrzucać tylko zwykłe polecone a nie może administracyjnych,sądowych czy też z potwierdzeniem odbioru

lekarz
piątek, 2 kwietnia 2021, 19:46

No zgadza się sąd czy Izba Skarbowa będą miały potwierdzenie odebrania ale ja już takiego potwierdzenia odbioru przez np. kontrahenta mieć nie będę. No i płacę za polecony jak przedtem, to uczciwie było by w ogóle takich nadań nie utrzymywać i pieniędzy za nie nie brać bo tak to kojarzy mi się z czynem karalnym. No i pozostaje kurier konkurencyjnej firmy.

Tweets Defence24