Zanim nadejdzie TLVS. Niemcy modernizują Patrioty

28 czerwca 2019, 08:39
PatriotNiemcy
Fot. Bundeswehr/Schwer

Niemiecki parlament zatwierdził program modernizacji systemu rakietowego Patriot, mający umożliwić użytkowanie go w służbie co najmniej do 2030 roku. Patrioty zostaną zastąpione przez nowy system TLVS, ale do jego pełnego wprowadzenia będą utrzymywane w gotowości.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa obrony Niemiec, komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła wart ok. 120 mln EUR program modernizacji baterii Patriot, znajdujących się na wyposażeniu Luftwaffe. W jego ramach zakupionych zostanie 14 cyfrowych procesorów stacji radiolokacyjnej, a także sześć zestawów wyposażenia dla stanowisk kierowania. Oprócz tego Bundeswehra otrzyma pakiet części zamiennych i elementy systemu wsparcia eksploatacji.

Program modernizacji Patriotów został zatwierdzony tuż po tym, jak spółka TLVS GmbH (joint venture MBDA Deutschland i Lockheed Martina) złożyła ofertę na nowy system obrony powietrznej TLVS. Ten ostatni system zapewni – jak przyznaje resort obrony – „skok jakościowy”. Będzie bowiem dysponował radarami dookólnymi i zdolnością do działania w środowisku sieciocentrycznym. Oprócz rakiet PAC-3 MSE będzie też dysponował pociskami krótkiego zasięgu IRIS-T SL, co pozwoli na przywrócenie zdolności obrony krótkiego zasięgu w Niemczech.

Według ministerstwa obrony TLVS będzie wprowadzany „sukcesywnie”, pod koniec lat 20-tych obecnego wieku. Patrioty pozostaną jednak w służbie do czasu osiągnięcia pełnej gotowości przez TLVS, czyli przynajmniej do 2030 roku. Dodatkową zaletą pakietu modernizacji jest fakt, że zarówno zmodernizowane Patrioty jak i nowe TLVS będą mogły używać pocisków PAC-3 MSE, stanowiących podstawowe uzbrojenie tych ostatnich. Realizacja prac modernizacyjnych powinna zakończyć się do 2022 roku.

Niemcy dysponują dziś dwunastoma bateriami Patriot PAC-3 w jednostkach bojowych oraz dwiema przeznaczonymi do szkolenia. Zatwierdzenie programu modernizacyjnego przez parlament jest wymagane w Republice Federalnej każdorazowo, gdy wartość programu przekracza 25 mln EUR.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
dawo
piątek, 28 czerwca 2019, 15:52

A mogliśmy od nich, za Klicha przejąć 10 a nawet 12 baterii i ponad 300 rakiet za stosunkowo niewielkie pieniądze- cos koło 400 mln € chyba. To polska prasa z ALTAIR na czele wszczęła zadymę medialną, że ponad miliard zielonych będzie kosztowała ich modernizacja i wdrożenie.

Zielony Koalicjant
piątek, 28 czerwca 2019, 13:08

Baterie Patriota na wyspie Uznam bronią nam Berlina.Kolejne 6 baterii potrzebne na Południowym pasie taktycznym. DO 2030 nasz przemysł da radę

KrzysiekS
piątek, 28 czerwca 2019, 12:30

Czekamy na decyzję w sprawie systemu NAREW!

Zbigniew
piątek, 28 czerwca 2019, 12:20

Tutaj czytelnikom traktowanym poważnie należy się stosowny komentarz z oceną niemieckiej drogi rozwoju Patriotów i porównania do planu z Polski.

Marek1
piątek, 28 czerwca 2019, 19:14

A CO tu porównywać - RFN 12 baterii, Polska ... 2(ma mieć po 2024r.) Niemiecki TLVS uzyska sprawność operacyjną gdy my będziemy się grzebać przy II etapie Wisły za który nawet nie wiemy ile finalnie zapłacimy.

Davien
sobota, 29 czerwca 2019, 13:30

Marek, etap finalny Wisły to ok 2026r, wdrożenie TLVS koło 2030r wiec jak widać....

Konsul
poniedziałek, 1 lipca 2019, 02:05

Ale, co ty tutaj porównujesz Davien? PATRIOT to system z minionej epoki historycznej. Nie jest sieciocentryczny, nie posiada otwartej architektury, nie zapewnia dookólnej ochrony, nie jest odporny na ataki hakerskie z zewnątrz itd. TLVS to zupełnie inna generacja niż przestarzały PATRIOT. Na koniec, to Warszawa otrzyma dwa zestawy PATRIOT, które zamówiła dopiero w połowie 2023 r., a II etap WISŁY jest w szczerym polu.

Davien
poniedziałek, 1 lipca 2019, 16:23

Panie Konsul iładnie tak sciemniac:) Patriot jest sieciocentryczny nawet obecnie, bez IBCS wchodzacego lata przed TVLS, otwarta architektura MEADS oznacza jedynie ze nie potzrebujesz ich zgody by coś sobie zintegrować ale zgode producenta tego czegos juz musisz mieć, dlatego TVLS kończy swoją historie jedynie z PAC-3/3MSE, o PAAC-4 może zapomieć. MEADS panei konsul tez nie zapewnia dookólnej ochrony bo radar naprowadzania jest sektorowy podczas naprowadzania pocisku, a pojedyńcza bateria Patriot zapewnia stałe pokrycie w 240 stopniach i naprowadzanie jednoczesnie rakiet na 36 celi w tych 240 stopniach. Wiesz jakos się mnei martwie ze Austria będzie mi stzrelac w plecy:) Natomiast II etap Wisły wchodzi po wyborze przez USa radaru w programie LTAMDS wiec powodzenia w manipulacji:)

Tweets Defence24