Zamachy bombowe pod lotniskiem w Kabulu. Dziesiątki ofiar

26 sierpnia 2021, 16:52
Kabul
Fot. Lance Cpl. Nicholas Guevara/U.S. Central Command Public Affairs
Reklama

Co najmniej 40 zabitych i 120 rannych zostało w czwartek zawiezionych do szpitali w Kabulu w wyniku zamachów bombowych pod lotniskiem. Większość rannych ma być w stanie krytycznym. Rzecznik Pentagonu John Kirby, że doszło do dwóch eksplozji w ramach "złożonego zamachu", w którym ucierpieli cywile i żołnierze USA.

Kirby poinformował, że jedna z eksplozji miała miejsce pod Abbey Gate, jednym z głównych wejść na lotnisko, gdzie gromadzili się ludzie. Do drugiego wybuchu doszło pod hotelem Baron, ok. 300 metrów dalej. Hotel ten był używany przez służby brytyjskie do wstępnego sprawdzania Afgańczyków przeznaczonych do ewakuacji.

Według Sky News, jeden z wybuchów był wynikiem detonacji kamizelki zamachowca-samobójcy, zaś drugi — bomby umieszczonej w samochodzie. Amerykański portal Politico powołując się na źródło w amerykańskiej administracji, podał, że sprawcą czwartkowego ataku w Kabulu był zamachowiec samobójca z dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS). Nadal nikt nie przyznał się do zorganizowania ataku.

Talibowie, cytowani przez agencję Reutera, poinformowali, że co najmniej 13 osób, w tym kobiety i dzieci, zginęło w wybuchu niedaleko lotniska w Kabulu. Tymczasem według telewizji Al-Dżazira, która również powołuje się na talibów, zabitych i rannych było co najmniej 11, a wśród nich byli obcokrajowcy. Według doniesień, wśród ofiar są także talibowie strzegący lotniska. Z kolei rosyjski MSZ podał informację o dwóch zabitych i 15 rannych osobach.

Amerykańskie media przekazały tymczasem, że obrażenia odniosło kilku żołnierzy USA, choć dokładna liczba nie jest jasna. Wcześniej ambasada USA i przedstawiciele innych krajów ostrzegali o możliwym zamachu ze strony Państwa Islamskiego, wzywając ludzi gromadzących się przed bramami lotniska do opuszczenia terenu.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO zorganizowały ewakuację swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił czwartkowy zamach w Kabulu. "Naszym priorytetem pozostaje jak najszybsza ewakuacja jak największej liczby osób w bezpieczne miejsce" - podkreślił. "Zdecydowanie potępiam przerażający atak terrorystyczny w okolicach lotniska w Kabulu. Moje myśli są ze wszystkimi dotkniętymi zamachem i ich bliskimi. Naszym priorytetem pozostaje jak najszybsza ewakuacja jak największej liczby osób w bezpieczne miejsce" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

image
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Reklama
pokażcie
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:53

pokażcie na mapach SAT gdzie były wybuchy

Tadziu
piątek, 27 sierpnia 2021, 11:27

Bravo dziadek Nawet nie widzi promptera

Obserwator
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:43

Talibom raczej najmniej zależy obecnie na jakiejkolwiek eskalacji napięć. Wygląda mi to bardziej na prowokację wymierzoną w Talibów . Po prostu jakimś zachodnim służbom nie spodobało się zbyt pokojowe przejmowanie Afganistanu przez Talibów. Nie można wykluczyć scenariusza w którym za zamach jest współodpowiedzialna CIA lub Mosad.

Fort
piątek, 27 sierpnia 2021, 14:15

Ja bym widział inny kierunek bo chyba Rosji coś wbrew pozorom ta sytuacja też nie jest na rękę

i tyle w temacie..
piątek, 27 sierpnia 2021, 07:40

Tragedia i ofiary, z drugiej strony Talibowie mogą się liczyć z jeszcze bardziej radykalną "opozycją" w postaci ISIS, a jeżeli ten zamach przeprowadzono bez ich wiedzy, to wrogowie "wezmą się za łby". Już teraz z Afganistanu wyjeżdzają wszyscy wykształceni. Talibowie to widzą, jak nie złagodzą polityki, to leczyć się będą u znachora zamiast w szpitalu a telefon to bedą mieli na korbkę pod warunkiem że 2 nitki drutu kolczastego przeciągną. Może najwyższy czas aby nałozyć sankcje na Japonię, to w końcu Toyota jest nawiększym dostawcą pojazdów do Isis i Talibanu.

Posterunkowy
piątek, 27 sierpnia 2021, 03:47

Z licznych przekazów wynika że trzeba ewakuować ponad 100 tysięcy ludzi z Afganistanu mam nadzeje ze do usa gdzie im trzeba zapewnić wikt I opierunek

daruders
czwartek, 26 sierpnia 2021, 23:24

Już ogłoszono ,że za zamachem stało tzw. państwo islamskie. Państwo to zostało niby zniszczone przez "niepokonaną" armię amerykańską i dawno miało przestać istnieć. A tu okazuje się ,że ma się świetnie , i jak chce i kiedy chce dopada żołnierzy USA... DLATEGO wojsko USA okupuje Syrię i Irak bo walczyło z państwem islamskim... Nawet to okazało się amerykańskim kłamstwem.

Davien
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:32

Widzisz kłamco, ale ISIS-K to ci co ich Rosja ratowała w Syrii wywoząc spod ataków koalicji i USA. Wrócili do Afganistanu i dalej zabijaja.

bania Davien
piątek, 27 sierpnia 2021, 19:29

"Biedny" zacietrzewiony młodzianku: nawet ze zwykłego ludzkiego szacunku dla pamięci tych amerykańskich żołnierzy którzy zginęli w tym zamachu powinieneś powstrzymać się choć na chwilę od kłamstw jakie prezentujesz tu praktycznie w większości przypadków komentowania artykułów o Syrii, Iraku czy Afganistanu.

ito
piątek, 27 sierpnia 2021, 16:59

"Rosja wywoziła"- aleś przywalił. Amerykanie stworzyli, Amerykanie uzbrajali, szkolili i wspierali ("demokratyczną opozycję" syryjską). Kiedy okazało się, że są bardziej obciążeniem niż narzędziem- Amerykanie wystawil jak i innych sojuszników (choćby Kurdów). Akurat Rosja konsekwentnie i dość skutecznie ich dotąd zwalczała.

Ech
czwartek, 26 sierpnia 2021, 22:55

Warto pamitac ze Talibowie zabijaja masowo zolnierzy Panstwa Islamskiego (w zdobytych wiezeiniach od rzadu)

say69mat
czwartek, 26 sierpnia 2021, 22:42

@defence24.pl: Zamachy bombowe pod lotniskiem w Kabulu. Dziesiątki ofiar ... Hmmm ... czyżby rysowała się perspektywa nowego aliansu opartego o 'brotherhood of blood'. To byłaby największa z porażek insurgencji redagowanej w oparciu o ideę ISIS.

Suchy Fakt
czwartek, 26 sierpnia 2021, 22:24

Tymczasem Joe Biden powiedział, że podtrzymuje swoją decyzję o opuszczeniu Wietnamu ;)

Zbig
piątek, 27 sierpnia 2021, 16:31

Saigon Joe nie zawodzi ;)

C
czwartek, 26 sierpnia 2021, 22:03

Pentagon potwierdził, że w wyniku zamachu zginęło 12 amerykańskich żołnierzy, 15 jest rannych. Odpowiedzialność za zamachy wzięło na siebie tzw. państwo islamskie.

Hanys
czwartek, 26 sierpnia 2021, 21:56

Podobno 12 zabitych amerykańskich żołdaków, a może być więcej po 31 sierpnia gdzie mija ultimatum Talibów dla resztek okupantów, którzy mają sie wynieść.

Saigon Joe
piątek, 27 sierpnia 2021, 08:20

Czy to przypadkiem nie będzie jedna z największych jednorazowych strat amerykańskich w Afganistanie od początku tej wojny?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 27 sierpnia 2021, 07:58

Do ciebie mają bliżej, wiec tylko patrzeć jak na masową skalę zaczną kasować rosyjskie żołdactwo.

Eee tam
czwartek, 26 sierpnia 2021, 23:31

Może tak ale za chwilę cały ten melanż zawita do Rosji wtedy będziemy liczyć wasze ofiary

amerykański stek bzdur
czwartek, 26 sierpnia 2021, 22:26

No to teraz żarty sie skończyły, spadnie na Talibów "niszczycielska groźna siła" z USraela :)) (czyli znowu wezmą jakiś propagandowy B-2 i zbombardują wesele) :)

Davien
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:34

Raczej wytłuka rosyjskich kontrolerów w ISIS-K które dokonało zamachu, a USA i talibowie wspólnie chca ich wyeliminowac:))

Vbbjvvhv
piątek, 27 sierpnia 2021, 21:56

Mi też nos podpowiada, że jednak jest jakieś ciche porozumienie USA z Talibami.

ha ha ha
piątek, 27 sierpnia 2021, 13:23

Sami pożyteczni. Jak Depardieu.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 27 sierpnia 2021, 13:00

Ataku dokonało IS. Zatłukli w nim także talibów. Wypisujesz więc ruskie bzdury. Takie, że trudno o większe.

Grzegorz
czwartek, 26 sierpnia 2021, 20:33

Obawiam się, że za 10-20 lat w Europie zmieni się mentalność, do władzy dojdą skrajni nacjonaliści i przyjdą czasy kiedy niemieckie nazistowskie zbrodnie holocaustu będą wspominane jako niewinna igraszka w porównaniu do tego co będzie się działo.

xXx
piątek, 27 sierpnia 2021, 08:10

Skrajni nacjonaliści i skrajni socjaliści - historia pokazuje, że oni zwykle chodzą parami i potrzebują siebie do uzasadnienia swojego istnienia. Generalnie będziesz miał w Europie powtórkę Hiszpańskiej Wojny domowej.

Eee tam
czwartek, 26 sierpnia 2021, 23:30

Czyli co znowu wszyscy w Europie pobiją się między sobą jak podczas I i II wojny ?

Realista
czwartek, 26 sierpnia 2021, 21:17

Szczerze mówiąc twój komentarz jest skrajnie dziwny. Teraz Nacjonaliści nie rządzą w żadnym kraju to dobrze twoim zdaniem czy nie ? Teraz rządzą ludzie którzy nie potrafią poradzić sobie z otaczającymi zapewne i ciebie problemami. Ale ci przyszli nacjonaliści w Europie skoro się ich obawiasz w kogo mieli by kierować swoją wrogość ? Przemyśl komentarz i popraw go.

Skinhead88
piątek, 27 sierpnia 2021, 09:16

Minął bunt, przeszła trzecia fala a stagnacja ruchu wzięła górę. Punk się skończył i skończyła się anarchia. Wolność przez chaos to utopia a nacjonalizm jest wszędzie, był i zawsze będzie. Dopóki mam własny kraj, o czystość Niepodległej dbam.

Eee tam
czwartek, 26 sierpnia 2021, 23:34

Nacjonaliści radzą sobie z wszystkimi problemami wymordowując je niestety zawsze wtedy od kogoś sami dostają baty i wtedy płaczą że oni nie chcieli

Monkey
czwartek, 26 sierpnia 2021, 23:34

@Realista: Sporo racji masz, ale z drugiej strony jedną rzeczą jest obrona własnych wartości, kultury, języka itp. a inną radykalizacja do poziomu fanatyzmu. Chyba o tym @Grzegorz napisał, a przynajmniej ja to tak rozumiem.

Monkey
czwartek, 26 sierpnia 2021, 19:58

Zaczęło się. Od początku pytanie nie brzmiało: „czy”, tylko „kiedy”… Służby wywiadowcze państw Zachodu musiały się czegoś spodziewać. Inaczej przecież chociażby takie państwa jak Francja, Węgry czy Polska nie ogłosiłyby rezygnacji z wykonywania lotów ewakuacyjnych przed upływem talibskiego ultimatum. Szczególnie, iż Brytyjczycy i Amerykanie, ta przodująca cywilizacja Zachodu dalej tam są.

Davien
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:36

Monkey, to nie pierwsza taka próba, kilka juz udaremniły siły USA co ciekawe wspólnie z talibami.

Preparat
piątek, 27 sierpnia 2021, 11:34

Przecież służby wywiadowcze już w lipcu informowały o możliwych zamachach bombowych, wszyscy dobrze wiedzieli że zaatakują, tylko nie wiadomo było dokładnie w którym miejscu i kiedy.

mzs
piątek, 27 sierpnia 2021, 09:19

Wynika z tego że jednak nasz wywiad działa lepiej niż zachodni i miał dobre informacje.

xXx
piątek, 27 sierpnia 2021, 08:14

Dokładnie - jakoś taka Polska potrafiła się spakować już miesiąc temu (kontyngent, ambasada, trochę współpracowników) i jak przyszło co do czego, to wystarczyło kilka samolotów i nawet zdążyliśmy przed zamachami. Albo polski wywiad ma super kontakty w Afganistanie, albo Amerykanie specjalnie są tak nieudolni by sprowokować Talibów do ataku i mieć pretekst by zostać na lotnisku już zawsze (takie drugie Guantanamo).

abc
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:56

Tak działają islamiści. W Europie też pokazali do czego są zdolni a granice dla nich są wciąż otwarte.

piątek, 27 sierpnia 2021, 10:47

Słusznie napisałeś

JOK3R
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:04

Dla fanatyzmu religijno-sekciarskiego (w odniesieniu do każdej religii bez wyjątku) nie ma granic nie do przekroczenia, niestety.

Chyżwar dawniej Marek.
piątek, 27 sierpnia 2021, 07:57

Dokładnie.

czwartek, 26 sierpnia 2021, 23:01

Twitter otwarty, Facebook otwarty

Tweets Defence24