Zakaz lotów nad bazą w Redzikowie

31 lipca 2017, 16:13
Aegis Ashore w Rumunii
Instalacja Aegis Ashore w Rumunii - fot. Flickr/Domena Publiczna/U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet

Od 1 października rząd zamierza wprowadzić strefę zakazu lotów nad bazą w Redzikowie koło Słupska. Wyjątek przewidziano jedynie dla lotnictwa państwowego. W uzgodnieniach jest obecnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Wprowadzenie ograniczeń wynika z polsko-amerykańskiej umowy w sprawie rozmieszczenia w naszym kraju antybalistycznych rakiet przechwytujących podpisanej w Warszawie w sierpniu 2008 r. oraz porozumienia wykonawczego z kwietnia 2015 r. Przewidują one, że strefa o ograniczonym ruchu lotniczym zostanie ustanowiona nad bazą od 1 października 2017 r.

Czytaj więcej: Początek budowy bazy w Redzikowie. "Te pociski będą ukierunkowane na bezpieczeństwo"

W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało do uzgodnień projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące. Przewiduje on utworzenie od 1 października kolejnej strefy o ograniczonym ruchu lotniczym oznaczonej w przepisach literą R (od ang. Restricted Area).

Zgodnie z projektem zakazane będzie wykonywanie lotów nad bazą w Redzikowie:

  • W promieniu 3000 metrów od środka bazy – od poziomu gruntu do poziomu lotu 165 (Flight Level 165, co oznacza 16500 stóp, czyli ok. 5 km);
  • W promieniu 9000 metrów od środka bazy – między FL165 a FL410 (czyli od ok. 5 ok. 12,5 km);
  • W promieniu 17000 metrów od środka bazy – między FL410 a FL660 (czyli od ok. 12,5 do ok. 20 km).

Choć projekt został opublikowany pod koniec czerwca, to w ostatnich dniach został zmodyfikowany na wniosek MON. Proponowana strefa zakazu lotów częściowo pokrywała się bowiem z Centralnym Poligonem Sił Powietrznych w Ustce. W projekcie znalazł się więc zapis, że zakaz wykonywania lotów w strefie, która nazywa się EP R40 SŁUPSK, nie stosuje się do lotów wykonywanych przez państwowe statki powietrzne.

Podobnie jak w pozostałych strefach o ograniczonym ruchu lotniczym (R) zakaz wykonywania lotów nie stosuje się do lotów operacyjnych, wykonywanych na hasło GARDA lub ALFA SCRAMBLE, do lotów w celu niesienia pomocy w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, startów i lądowań na pobliskich lotniskach, a także patrolowania linii energetycznych, gazociągów i obszarów leśnych, usług agrotechnicznych oraz monitorowania stanu przeszkód lotniczych.

Wprowadzenie zakazu lotów nad Redzikowem oznaczać będzie wydłużenie dróg lotniczych w sąsiedztwie bazy. Przełoży się na większe zużycie paliwa i większą emisję CO2 przez samoloty należące do przewoźników lotniczych. Ministerstwo Infrastruktur i Rozwoju wyliczyło, że roczne zużycie paliwa zwiększy się o 292 tony, a emisja CO2 – o 925 ton. Dla przewoźników oznaczać to będzie wzrost kosztów o ok. 810 tys. zł rocznie. Jednocześnie resort zaznaczył, że jest bardzo prawdopodobne, iż w ciągu 2-3 lat w polskiej przestrzeni powietrznej zostanie wdrożona koncepcja przestrzeni powietrznej pozbawionej sieci dróg lotniczych, co będzie minimalizowało wpływ stref ograniczeń lotów.

Czytaj więcej: Umowa szkoleniowa polskich i amerykańskich żołnierzy w Redzikowie. "Jeden zespół - jedna walka" 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Zbulwersowany podatnik
poniedziałek, 31 lipca 2017, 17:15

W zamian za bazę w Redzikowie mieliśmy negocjować 2 baterie systemu Thaad. Zapomniano o tym już w MONie?

Zenon
poniedziałek, 31 lipca 2017, 20:10

Czy to prawda ?

gh
poniedziałek, 31 lipca 2017, 19:25

"W zamian za bazę w Redzikowie mieliśmy negocjować 2 baterie systemu Thaad. Zapomniano o tym już w MONie?" Naszemu rządowi zależało bardziej na tej bazie, jak samym Amerykanom, więc trudno sobie wyobrazić by musieli nam cokolwiek proponować w zamian. Tym bardziej nie brałbym poważnie, tych pustych plotek sprzed lat o bateriach THAAD, do dziś wiszących na wikipedii. Zresztą THAAD bez niższych pięter ochrony, to tylko wisienka na torcie, bez tortu :)

nowy
wtorek, 1 sierpnia 2017, 14:36

Jest baza , jest strefa zakazu lotów . Zastanawia mnie tylko sposób dyscyplinowania użytkowników naruszycieli zakazanej przestrzeni powietrznej . Taka baza prawdopodobnie będzie posiadała silną obronę przed środkami napadu z powietrza ale co z samolotami sportowymi , turystycznymi itd. ?.

benq
poniedziałek, 31 lipca 2017, 23:28

Gdyby taka baza miała powstać w Turcji to kosztowałoby to amerykanów baardzo dużo w żywej gotówce lub sprzęcie. No ale baza powstaje w kraju nad Wisłą gdzie narracja jest taka, że powinniśmy bardzo dziękować Wujowi Samomi, że rejon Słupska znalazł się na celowniku ruskich rakiet. Cały czas się zastanawiam jakie korzyści z tej bazy będziemy mieli, czy z powodów opisanych powyżej coś nam w zamian dadzą lub przynajmniej sprzedadzą taniej ???

ewew
wtorek, 1 sierpnia 2017, 12:07

Za darmo mamy obronę antyrakietową. To tego nie wiesz? Żaden inny kraj takiej nie ma.

Andy
wtorek, 1 sierpnia 2017, 11:32

Redzikowo buduje firma turecka wiec bedzie taniej. Polacy nie są godni zaufania.

ktos
wtorek, 1 sierpnia 2017, 10:09

a skad wiesz co Polska dostala? Jesli nie wiesz to moze ta informacja nie jest dla ciebie.

gustlik
wtorek, 1 sierpnia 2017, 09:03

Powiem ci jakie korzysci..tam gdzie stoja amerykanie tam jest pokój..ruscy sie nigdy nie odwarza wejsc..bo groziloby to ich unicestwieniem..dzisiaj to Ukraińcy przejeli pałeczkę i z tego powinniśmy sie cieszyc..

skiud
poniedziałek, 31 lipca 2017, 22:13

"Jednocześnie resort zaznaczył, że jest bardzo prawdopodobne, iż w ciągu 2-3 lat w polskiej przestrzeni powietrznej zostanie wdrożona koncepcja przestrzeni powietrznej pozbawionej sieci dróg lotniczych, co będzie minimalizowało wpływ stref ograniczeń lotów." To jak wszyscy będą latać? Jak u Kim Dzong Una? Chyba są jakieś światowe normy?

Willgraf
poniedziałek, 31 lipca 2017, 22:05

bardzo ciekawe ...jak zatem z podejściem do lotniska Aeroklubu Słupskiego w Kępie od strony Północno - zachodniej ? czyli od strony Rędzikowa ...teraz już wiem dlaczego kiedyś zmieniono nazwę z Redzikowa na Redzikowo ...rządy się zminiają a plan realizowany o wielu lat

oka123
wtorek, 1 sierpnia 2017, 06:56

Czy ten zakaz lotów obejmuje również rakiety typu "Iskander"?

Davien
wtorek, 1 sierpnia 2017, 11:29

Tak, i zostanie wymuszony przez SM-3.

jagrab
wtorek, 1 sierpnia 2017, 09:45

Ci od Iskanderów to są zajęci strzelaniem do cywilnych samolotów malezyjskich linii lotniczych :)

coin
wtorek, 1 sierpnia 2017, 22:38

Radary będą dostarczone jeszcze w tym tygodniu do Redzikowa, na razie tylko 2 trailery, własnie je rozładowaliśmy świeżo ze statku.

dziadek
poniedziałek, 31 lipca 2017, 17:31

Nad bazami sowieckimi w PRL również był zakaz lotów. Wraca stare.

fekol
wtorek, 1 sierpnia 2017, 05:33

wlasnie po to ta baza jest zeby stare nie wrucilo

Mateo
poniedziałek, 31 lipca 2017, 20:37

To normalne, że nad obiektami strategicznymi ustanawiana jest strefa "R". Takie strefy są także nad wieloma innymi ważnymi strategicznie obiektami w Polsce, wystarczy spojrzeć do AUP na stronie PAŻP

gh
poniedziałek, 31 lipca 2017, 19:45

Właśnie po to jest ta baza, by "stare" nie wróciło.

Maciej
poniedziałek, 31 lipca 2017, 18:37

To chyba normalne że nad takimi bazami powinny być zakazy lotów. Czy nad bazami w Krzesinach, Łasku, Miśku Maz.,czy Malborku można swobodnie latać?

Tweets Defence24