Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

XX MSPO - Ptaki z Grudziądza

Stacja kierowania ogniem umieszczona na podwoziu Rosomaka - fot. Łukasz Pacholski
Stacja kierowania ogniem umieszczona na podwoziu Rosomaka - fot. Łukasz Pacholski

Grudziadzkie Wojskowe Zakłady Uzbrojenia zaprezentowały na MSPO rozproszony system przeciwlotniczy o roboczej nazwie Ptaki.



System składa się z kilku elementów:

  • zmodyfikowanej wyrzutni 2K12 systemu Kub z zamontowanymi trzema kontenerami z rakietami RIM-162 ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile). Kontenery są umieszczone na wyrzutni w pozycji pionowej, co umożliwia natychmiastowe prowadzenie ognia do celów znajdujących się w całym zakresie azymutu,

  • radaru kierowania ogniem Thales Stir, umieszczonego na podwoziu transportera Rosomak w wersji bazowej. W przedziale tylnym Rosomaka znajdują się stanowiska operatorów systemu,

  • pasywnego systemu wykrywania celów Kogut umieszczonego na samochodzie HMMWV. Dysponuje on głowicą optoelektroniczną z kamerami dzienną i nocną oraz systemem identyfikacji IFF.


Jak podkreślali przedstawiciele WZU nośniki systemu pokazują przykładowe możliwości aplikacji wyrzutni czy stacji radiolokacyjnej na różnych typach pojazdów. Najnowsza wersja efektorów systemu - pocisków RIM-162 - wyposażona jest w bezwładnościowy system kierowania (oprócz zasadniczego opartego o naprowadzanie półaktywne), który umożliwia "skryte" odpalenie rakiet do celu wykrytego i śledzonego przez zewnętrzne czujniki, np. radary wstępnego wykrywania, połączone z Ptakami systemem transmisji danych. Dopiero w pobliżu celu aktywowana jest główka odbiornika radiolokacyjnego pocisku zmniejszając możliwości obrony przed rakietą.

Dodatkowymi elementami systemu są m.in. polowy magazyn przechowywania rakiet czy wóz transportowo-załadowczy (na bazie wozu o tej samej funkcji stosowanego w systemie Kub).

(KT)
Reklama

Komentarze

    Reklama