Wysokie Mazowieckie: przysięga żołnierzy WOT z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

26 maja 2018, 12:02
Dd3tLQ0VMAAR5Iq
Fot. www.mon.gov.pl

Nowi żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Władysława Liniarskiego "Mścisława" złożyli w sobotę w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) przysięgę po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego.

Zobacz także
Reklama

W uroczystości wzięli m.in udział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, wiszef MSWiA Jarosław Zieliński, wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, wojowoda podlaski Bohdan Paszkowski, parlemantarzyści PiS, lokalni samorządowcy, rodziny żołnierzy, kombatanci, przedstawiciele innych służb mundurowych, mieszkańcy Wysokiego Mazowieciego. Była też wnuczka gen. Władysława Liniarskiego Grażyna Sibilska.

W Wysokiem Mazowieckiem przysięgę złożyli żołnierze 14. batalionu lekkiej piechoty oraz 11 batalionu lekkiej piechoty z Białegostoku.

Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski poinformował, że w sobotę w dwóch przysięgach: w Wysokiem Mazowieckim i po południu w Zambrowie ślubowanie na rzecz służby Polsce złoży ponad dwustu terytorialsów, którzy zakończyli podstawowe szkolenie. Mówił, że żołnierze "dają wyraz nowoczesnego patriotyzmu łącząc pracę i życie osobiste ze służbą wojskową".

Kocanowski podkreślał, że ziemia wysokomazowiecka ma bogate tradycje niepodległościowe. Wspomniał działającego na tych ziemiach patrona 1. PBOT gen. brygady Władysława Liniarskiego pseudonim "Mścisław" - komendanta białostockiego okręgu AK i pochodzącego z tych ziem dowódcę VI Wileńskiej Brygady AK, kapitana Kazimierza Kamieńskiego "Huzara".

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz odczytał list napisany do żołnierzy przez przebywającego w Tallinie szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju" - napisał szef MON. Błaszczak dodał w liście, że swoim szkoleniem żołnierze dowiedli, że "prawo do noszenia żołnierskiego munduru traktują jako osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt". Wyraził też przekonanie, że żołnierze sprostają niełatwym wyzwaniom "do czego w najwyższym stopniu zobowiązuje żołnierska przysięga

Mariusz Błaszczak

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział, że uroczystość z przysięgą oznacza dla mieszkańców, że "jest tutaj już wojsko", a to "większe bezpieczeństwo". Mówił, że terytorialsi odgrywają bardzo ważną rolę w systemie bezpieczeństwa, uzupełniają wojska operacyjne w obronie ojczyzny, a to wspólny cel wszystkich wojsk.

"Będziemy robić wszystko co możliwe, żeby tej krwi, tej daniny nie trzeba było dawać, żeby Polska była zawsze krajem bezpiecznym" - mówił Zieliński. Podkreślał jednak, że trzeba mieć własne siły obronne, "uczestniczyć w skutecznych, dobrych sojuszach" - wymienił NATO.

"I musimy też być silni i bezpieczni siłą naszego patriotyzmu" - dodał wiceszef MSWiA. Zieliński mówił, że różne są odpowiedzi na pytanie czym jest współczesny patriotyzm, ale jedną z nich jest - jak powiedział - na pewno służba w wojsku. Powiedział też, że wojska obrony terytorialnej są rozwijane "i ten proces będzie trwał". Dziękował też matkom żołnierzy i żołnierzom-matkom w Dniu Matki.

Płk Sławomir Kocanowski poinformował, że 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej to obecnie ok. 1,6 tys. żołnierzy w czterech batalionach w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i z tymczasową siedzibą w Hajnówce. Powiedział, że na 2018 r. PBOT ma zaplanowanych m.in. 13 turnusów szkoleń, 278 weekendowych, rotacyjnych oraz szkolenia indywidualne. Żołnierze, którzy odbyli przysięgę są na początku szkolenia, które potrwa trzy lata.

"Nasi żołnierze są przygotowani nie tylko do walki, ale i ochrony lokalnej społeczności w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych" - mówił Kocanowski.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
ert
niedziela, 27 maja 2018, 22:50

16 dniowe szkolenie ................ dalej już można nie czytać

Banan
sobota, 26 maja 2018, 17:22

Kiedy rozpoczną się szkolenia podstawowe w edycji weekendowej?

Artur
sobota, 26 maja 2018, 16:18

Osoba patrona co najmniej kontrowersyjna.

~~~~~
niedziela, 27 maja 2018, 10:52

Bo? Jakieś argumenty?

St. Marynarz
niedziela, 27 maja 2018, 20:21

Może bo z AK a nie \"wyklęty\".

ZZZ
niedziela, 27 maja 2018, 16:46

Złożył zeznania obciążające gen. Fieldorfa. Ale na usprawiedliwienie można powiedzieć, że po 5 latach w komunistycznym więzieniu niewielu by odmówiło.

rozczochrany
sobota, 26 maja 2018, 15:25

Założę się że za kilka lat przeciwnikiem polskich żołnierzy i dla nas w walce będą wojska USA, Niemiec i członkowie izraelskich służb a nie mityczne zagrozena ze wschodu za strony narodów na które nas sie szczuje.

Michał Knapik
sobota, 26 maja 2018, 15:09

Proszę , Berylki C , Groty , a ja popylam ze starym berylem w pierwszej wersji.

Stripykod
niedziela, 27 maja 2018, 11:37

Witam, a to już zażalenia do swoich przełożonych. Z tego co mi wiadomo to raporty idące \"do góry\" mówią że w liniowych jednostkach wszystko gra i hula, a wiemy jak jest w rzeczywistości. Pozdrawiam serdecznie.

witam
niedziela, 27 maja 2018, 11:11

Niestety... Miejmy nadzieje, że kiedy WOT dostanie swoje Groty to przyjdzie kolej na wojska lądowe. Pozdrówki

pomz
niedziela, 27 maja 2018, 10:31

Groty? Grotów nikt zadnego w Podlaskim WOT nie widzial nawet na oczy... Wogóle innej broni nikt tam nie widzial, tylko BERYLE.

lex
sobota, 26 maja 2018, 15:07

Wielkie brawa i najlepsze życzenia dla WOT. I oby kiedyś było was >200tyś.

Nikt
niedziela, 27 maja 2018, 22:49

Rocznie ponad miliard na same wynagrodzenie xD Elo

Tweets Defence24