Wypadek amerykańskiego Goshawka

26 marca 2021, 10:26
Zrzut ekranu 2021-03-26 o 10.35.01
T-45 Goshawk / U.S. Navy, Mass Communication Specialist Seaman Anthony N. Hilkowski
Reklama

Należący do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych samolot szkolny T-45 Goshawk dywizjonu szkolnego VT-22 Golden Hawks z bazy w Kingsville w Teksasie rozbił się w czasie rutynowego lotu szkolnego. Obydwaj członkowie załogi zdołali się katapultować i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Prawdopodobnie załoga trenowała manewr touch-and-go polegający na podejściu do lądowania, dotknięcia pasa podwoziem a następnie przyspieszenia i ponownego startu na lądowisku pomocniczym w Orange Grove i wtedy pojawił się jakiś problem techniczny. Być może z powodu zbyt twardego przyziemienia.

T-45 Goshawk to samolot szkolenia zaawansowanego U.S. Navy (korzystają z nich także piloci U.S. Marine Corps) wprowadzony do służby pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. Jest to zamerykanizowany BAE Hawk, którego w USA produkowała firma McDonnel Douglas. Łącznie wybudowanych zostało 221 tych samolotów z czego na początku tego roku w służbie pozostawało ich jeszcze 194 w zmodernizowanej wersji C doposażonej m.in. w glass cockpit i system nawigacji inercyjnej. Obecnie amerykańska marynarka wojenna rozpoczyna poszukiwania następcy tych maszyn.

Kilka dni temu w Wielkiej Brytanii doszło do wypadku samolotu Hawk T1, a więc wywodzącego się z tej samej rodziny maszyn szkolno-treningowych. Również w tamtym przypadku pilotom udało się bezpiecznie katapultować.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Bryxx
piątek, 26 marca 2021, 12:21

Moze cos na temat F-35 co się właśnie sam postrzelił i udał się osobiście do składnicy złomu?

Pirat
piątek, 26 marca 2021, 15:11

Do naprawy a nie na złom.

Bryxx
piątek, 26 marca 2021, 22:41

Tego na razie nie wiesz, uszkodzenia zostały sklasyfikowane jako albo bardzo drogie w naprawie albo wskazujące na wycofanie ze służby. Czas pokaże. Patrząc na to jak ostatnio amerykanie liczą koszty utrzymania F-35 i czas oczekiwania na części zamienne postawiłbym na kanibalizację tej maszyny. Ale to moje zdanie, bynajmniej nie oparte na wróżeniu z fusów.

R
piątek, 26 marca 2021, 11:42

A gdzie postrzelony F-35?

Tweets Defence24