Wyjątkowy dzień dla 12 Wielkopolskiej Brygady OT

26 stycznia 2020, 18:15
12 wbot
Fot. Jacek Raubo (Defence24)
Reklama

Dzisiaj, 26 stycznia 2020 r., w Poznaniu swoje wielkie święto miała 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, która otrzymała nadany przez zwierzchnika sił zbrojnych, Prezydenta RP, sztandar. Uroczystość odbyła się w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesława Kukuły, zaś Prezydenta w Poznaniu reprezentował gen. Andrzej Reudowicz.

Rodzicami chrzestnymi sztandaru 12 WBOT zostali:  Jerzy Gogołkiewicz - wnuk gen. Stanisława Taczaka (pierwszego naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego, patrona wielkopolskiej brygady) oraz Elżbieta Wawrzynkiewicz – prezes WZMot (Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu).  

Oprócz nadania sztandaru 12 WBOT, w niedzielę nastąpiło również pierwsze zaprzysiężenie terytorialsów na nowy sztandar jednostki. Jak podkreślają twórcy WOT, 12 Wielkopolska Brygada OT jest już czwartą jednostką w kraju w obrębie WOT, której wręczony został sztandar wojskowy.  

image
Fot. Jacek Raubo (Defence24)

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1300 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz nowo utworzony 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

image
Fot. Jacek Raubo (Defence24)

Jak podkreślił zespół prasowy 12 WBOT, dokładnie 101 lat temu żołnierze Wojska Wielkopolskiego przysięgali służbę Ojczyźnie na poznańskim pl. Wolności (wtedy pl. Wilhelmowskim). Wypowiedzieli wraz z gen. Józefem Dowborem- Muśnickim słowa roty w obecności tłumnie zgromadzonych mieszkańców.  Obecnie w stolicy Wielkopolski moment przysięgi upamiętnia tablica na płycie placu. W 2020 r. terytorialsi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej powtórzyli słowa historycznej roty, właśnie w tym samym miejscu na swój nowo nadany sztandar. Jednostka przejęła i z dumą kultywuje tradycje powstańców oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918 - 1946. Przypomnijmy, że patronem jednostki został gen. Stanisław Taczak.

image
Fot. Jacek Raubo (Defence24)

 

image
Fot. Jacek Raubo (Defence24)

 JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Tem
środa, 29 stycznia 2020, 11:51

Wielkopolska brygada to kpina. Jednostki tylko w 3 miejscach (gdzie kompania w każdym powiecie? ) Ludzi ze wschodniej wielkopolski próbują wcisnąć do lubuskiego. "Zawsze blisko" Oczywiście...

Rhotax
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 15:56

Zdolności bojowe zwiększone (+10 do Charyzmy i + 20 do poświęcenia życia) . A da radę strzelać z tego do Mi35 albo do BMD ? Wolałbym nie mieć sztandaru a mieć z czego palić zmech i chociaż heli strącać . Fajnie że są i chca walczyć -- tylko niech maja czym !!!

WOT - HOT
niedziela, 26 stycznia 2020, 23:48

Super gratulacje dla tych co wstąpili do WOT i poświęcają swój wolny czas.

KK
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 13:17

Dzięki kolego za zrozumienie i dobre słowo. Służba jest bardzo wymagająca a ludzie w WOT nigdy nie narzekają, bo są tutaj z powolania a nie z przymusu.

Podhale Nowy targ
niedziela, 26 stycznia 2020, 23:26

Jednak tradycja powstania wielkopolskiego nie zapomniana Czekam na potwierdzenie celności

RR12
niedziela, 26 stycznia 2020, 21:02

Widocznie w MON wszystko ogarnięte. Minister może jeździć odbierać kilka pojazdów w 6BPDes, odpalić Ławeczkę Niepodległości, czy wręczyć sztandar nowoutworzonej jednostce w trakcie formowania i zgrywania. Wiceministrowie mają luz. W latach 70 XX w. nie dałby rady odebrać rocznie 130 nowych odrzutowców, 100 czołgów, 50 bwp, kilku pułków plot i kilku okrętów. Samochodami by się już zaorał...

RR20
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 08:55

Towarzyszu czasy twoje już minęły. LWP i orzeł bez korony już nie powróci. Co z tego że było 130 odrzutowców i itp. CCCP traktował nas jak mięso armatnie przyszłej wojny miedzy "bogatym!!! " wschód i biednym "zachodem!!!" a reszta społeczeństwa miał stać w kolejkach aby kupić słoninę w mięsnym lub ocet w spożywczym. Gdyby Polską nadal rządziła PZPR to byśmy byli drugą Korea Północną albo Białorusią z potężną fanatyczna armią i resztą biednego społeczeństwa.

psg
wtorek, 28 stycznia 2020, 11:45

Co do orła bez korony, to nie byłbym tego taki pewien. Abstrahując od LWP, to pewnie nie wiesz, że chorągwie (nomen-omen) wielkopolskie walczące pod Grunwaldem miały właśnie w herbie orła bez korony. A to wycinek naszej historii uznawany przez nasze obecne władze, czyż nie?

tameks
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 10:15

Dokładnie tak. Taka fanatyczna armia jest teraz w Rosji, a społeczeństwo biedne i głodne.

Tweets Defence24