Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: samoloty dla VIPów, BOR naraził premiera, wojsko interweniuje w Turcji? Cromwell jedzie do Polski

Fot. n744pm.wordpress.com
Fot. n744pm.wordpress.com

Wtorkowy przegląd prasy.



Nasz Dziennik - Samoloty jednak potrzebne - Maciej Walaszczyk o decyzji RBN: Cztery lata temu rząd Donalda Tuska zrezygnował z zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie. Teraz okazało się, ze maszyny dla VIP-ów zostaną zakupione po wyborach w 2015 roku. Najpierw była farsa z lotami premiera Donalda Tuska i ministrów jego rządu samolotami rejsowymi - rząd miał alibi, aby zrezygnować z kupna nowoczesnych i bezpieczniejszych maszyn dla VIP-ów niż używane wtedy Tu-154M i Jak-42. Potem wydarzyła się katastrofa smoleńska i doszło do rozwiązania 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Rząd uznał wówczas, że wystarczy podpisanie umowy z LOT na czarter samolotów wożących najwyższych rangą urzędników. Tymczasem wczoraj podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego ogłoszono, że zostaną kupione maszyny do rządowej floty. Cel ten ma być ujęty w strategii bezpieczeństwa narodowego oraz polityczno-strategicznej dyrektywie obronnej.

Czytaj: Polityka uniku – trzy lata po katastrofie smoleńskiej Polska wciąż bez floty dla VIP

Rzeczpospolita - Jak BOR naraził na niebezpieczeństwo premiera - Izabela Kacprzak: (...) Bramę ogrodów kancelarii otworzył symbolicznie Donald Tusk o godz. 10. Zgodnie z procedurami każdy wchodzący na teren KPRM powinien przechodzić zarówno kontrolę osobistą, jak i pirotechniczną. Ale - według odpowiedzi, które uzyskaliśmy w BOR - poddanych jej zostało 1200 osób, które wchodziły do siedziby premiera, np. jego gabinetu. Pozostali na polecenie premiera nie byli kontrolowani. Chodzi o ponad 10 tys. osób, w dużej mierze dzieci. - Nikt nad tłumem nie panował, atmosfera pikniku była świetna, ale gdyby przyszedł jakiś szaleniec, doszłoby do tragedii. Nie opanowalibyśmy tego - opowiada funkcjonariusz BOR. Przyznaje, że to był błąd. - Nie powinno się stosować wyjątków od zasad ochrony, bo to się zawsze mści. Pokazała to katastrofa smoleńska - dodaje.

Czytaj: Szef MSW awansował funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

Rzeczpospolita - Czeska konserwa w opakowaniu zastępczym - Jerzy Haszczyński o skutkach skandalu korupcyjnego:  Wielka afera korupcyjna w Pradze najprawdopodobniej zepchnie z głównej sceny politycznej nie tylko urzędującego do wczoraj Petra Nećasa, ale i jego ugrupowanie - Obywatelską Partię Demokratyczną (ODS). (...) Bez czeskich konserwatystów i wywodzącego się z tej partii byłego już prezydenta Vaclava Klausa niektóre tematy nie podlegałyby w UE żadnej dyskusji. Bez nich nikt poza żyjącymi na wyspie Brytyjczykami nie sprzeciwiałby się paktowi fiskalnemu, czyli kontrolowaniu budżetów narodowych przez Brukselę. (...) W unijnej polityce zagranicznej to Czechy rządzone przez konserwatystów dały się poznać jako ostatni sojusznik Izraela, głosując jako jedyny kraj UE przeciw przyznaniu Palestynie statusu państwa w ONZ. (...) Co gorsza, w ich miejsce mogą się pojawić komuniści, którzy niewygodnych pytań w Brukseli nie zadadzą, ale nabroić w naszym regionie mogą, próbując wyprowadzić kraj z NATO i szukając sojuszników na Wschodzie.

Czytaj: Afera korupcyjna w czeskim rządzie

Nasz Dziennik - Laicka strzała kemalizmu:

Z dr. Przemysławem Osiewiczem, politologiem z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozmawia Piotr Falkowski

(...) kto właściwie stoi za tymi protestami: kemaliści czy inspirowana zachodnim liberalizmem lewica?

Wśród demonstrantów najgłośniejsi są radykalni ekolodzy, komuniści, feministki i lobby homoseksualne, ale z drugiej strony realną siłą polityczną jest raczej założone przez Ataturka CHF. (...) Kemaliści zawsze byli prozachodni, ale to oznaczało bliskie związki z USA, a nie z Europą Zachodnią. (...) Do dziś wszystkie większe kontrakty wojskowe są realizowane z udziałem firm amerykańskich. Stąd nawet pewne przywileje w nabywaniu niedostępnej dla innych technologii. Stąd także dobre przez wiele lat relacje z Izraelem, do czego popchnęli Turków Amerykanie, chcąc zapewnić Izraelowi jakiegokolwiek sojusznika w regionie. (...) Po drugiej wojnie światowej armia przeprowadziła trzy zamachy i wszystkie były udane - wojskowi uznawali, że w sytuacji, gdy władze cywilne sobie nie radzą, trzeba wkroczyć. Tym razem jednak tego nie zrobią. Po pierwsze - rząd sobie na to nie pozwoli, po drugie - to jest ostatnia rzecz, na którą liczą ci demonstranci. Obu stronom sporu interwencja wojskowa kojarzy się jak najgorzej. Gdyby Erdogan wyprowadził żołnierzy na ulicę, byłby to jego koniec. Z kolei lewicowa inteligencja - rodzice tych ludzi z placu Taksim - dobrze pamięta cenę, jaką zapłacili podczas poprzednich interwencji wojskowych - armia się z nimi nie patyczkowała.

Więcej: Turcja: służby bezpieczeństwa przepędziły manifestantów z placu Taksim

Rzeczpospolita - Chiny w roli obrońcy demokracji - Jędrzej Bielecki:  Przywódców G8 (najbogatszych państw Zachodu i Rosji), którzy przylecieli w poniedziałek na szczyt do Lough Eme w Irlandii Północnej, powitała kolejna rewelacja Edwarda Snowdena, którą opublikował "Guardian". Człowiek, który na początku czerwca ujawnił skalę podsłuchów dokonywanych przez amerykańskie służby specjalne, tym razem podał, że podczas podobnego spotkania z udziałem przedstawicieli 20 największych gospodarek świata w Londynie w 2009 roku brytyjskie i amerykańskie służby systematycznie podsłuchiwały rozmowy telefoniczne delegatów. Wkradły się do ich skrzynek e-mailowych, a nawet sugerowały korzystanie z kafejek internetowych kontrolowanych przez zachodni wywiad. Co więcej, działająca na terenie Wielkiej Brytanii w Menwith Hill placówka amerykańskiej National Security Agency (NSA) złamała rosyjskie szyfry i podsłuchiwała rozmowy ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. (...)

Czytaj: NATO wzmacnia cyberobronę

Gazeta Wyborcza Opole - Wojskowa baza powstanie na placu Wolności: Opolscy logistycy przygotowują dla opolan wiele atrakcji z okazji święta brygady. Na pl. Wolności stanie miniatura bazy wojskowej, w jakiej żołnierze mieszkają podczas wyjazdów do Afganistanu. Na dachu filharmonii zagra orkiestra wojskowa. (...) Na początek zaplanowano przemarsz kolumn żołnierzy z orkiestrą wojskową i kompanią honorową spod katedry na plac Wolności, gdzie o godz. 17 odbędzie się uroczysta zbiórka. Po niej rozpocznie się piknik wojskowy. Opolanie będą mogli sami się przekonać, w jakich warunkach żyją nasi żołnierze podczas misji.

Czytaj: W sprawie tarczy Obama spełnia obietnice. Europa musi liczyć na siebie

Gazeta Wyborcza Poznań - Jedzie do nas ulubiony czołg gen. Maczka - Piotr Bojarski: W piątek dotrze do Poznania unikatowy czołg Cruiser Tank Mk VIII Centaur Mk I typ C, przekazany poznańskiemu Muzeum Broni Pancernej przez resort obrony Portugalii. Na poprawionych maszynach tego typu walczyli Polacy na zachodzie Europy. (...) Ogromną rolę w pozyskaniu tak cennego eksponatu odegrało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. (...) Czołgi Cromwell wykorzystywano w Europie od pierwszych dni walk w Normandii, a więc od czerwca 1944 r. "W okresie lądowania w Normandii Mk VIII pełniły funkcje ruchomych posterunków obserwacyjnych oraz pojazdów ewakuacyjnych. Chociaż Cromwell ustępował nieco większości niemieckich czołgów, to jednak był dużo lepszy od starszych konstrukcji brytyjskich i radził sobie nieźle na polu walki".

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama