Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Współpraca Thales i AGH w zakresie technologii obronnych i kosmicznych

  • Funkcjonariusze pododdziałów AT Policji. Fot. Marek Krupa/KGP, archiwum BOA

Koncern Thales podpisał porozumienie z władzami Akademii Górniczo-Hutniczej, dotyczące realizacji wspólnych projektów między innymi w obszarze obrony i bezpieczeństwa oraz systemów kosmicznych.

Na podstawie zawartej 27 listopada br. umowy Thales i AGH będą rozwijać wspólne projekty naukowo-badawcze w zakresie nowoczesnych technologii w obszarach obrony i bezpieczeństwa, w sektorze kosmicznym oraz w zakresie inteligentnych systemów transportowych. Porozumienie zakłada prowadzenie praktyk i staży oraz wsparcie w realizacji prac badawczych, zarówno studentów i doktorantów, jak i pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Thales inwestuje 20% swoich rocznych dochodów w prace badawczo-rozwojowe. Taka strategia skutkuje bezpośrednim zastosowaniem opracowywanych innowacji w Polsce, np. w zakresie rozwiązań dla systemów sterowania ruchem kolejowym.

Paweł Piotrowski, prezes Thales Polska

Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Tomasz Szmuc stwierdził, że uczelnia ma silne związki z przemysłem i biznesem. Zwrócił uwagę na znaczenie współpracy z koncernem Thales, także z uwagi na bardzo dobre relacje Akademii Górniczo-Hutniczej z francuskimi instytutami badawczymi i uczelniami.

W uroczystości podpisania porozumienia wzięli udział również przedstawiciele Ambasady Republiki Francuskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Konsulatu Generalnego Francji w Polsce oraz Instytutu Francuskiego w Polsce. Służby prasowe koncernu Thales podkreślają, że rozpoczęcie współpracy zostało umożliwione właśnie dzięki działaniom podejmowanym przez wyżej wymienione instytucje. Jak powiedział Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, "współpraca naukowa oraz rozwój nowych technologii jest jednym z filarów budowy relacji francusko-polskich”.

 

 

 

Reklama

Komentarze (4)

  1. były student

    Prof. Tomasz Szmuc - wybitny specjalista i świetny człowiek

  2. Janek I. - Rusty Sparks

    Za Sarkozy'ego podpisanie takiej umowy nie byłoby możliwe. Smutne, ale prawdziwe.

  3. żałuję,że moje dzieci wybrały zagraniczne uczelnie,ale wybrały nauki humanistyczne.

    AGH; dobrze,że to właśnie ta uczelnia.Byłam pod wrażeniem zaangażowania wykładowców AGH w życie gospodarcze Polski.To był taki gospodarczy patriotyzm.To było "troszkę dawno" temu. Miałam zaszczyt być słuchaczem tej uczelni.Jestem pewna,że moja uczelnia zawsze taka będzie;innowacyjnie i realnie zaangażowana w polską gospodarkę.

    1. kez87

      Daruj sobie.AGH to uczelnia dobra,jak na nasz kraj nawet BARDZO dobra - ale praktycznego podejścia tam bywa trochę za mało... Pocieszam się tylko tym,że przecież pozostałe uczelnie techniczne też pewnie w tym kraju działają podobnie. Mam zaszczyt być absolwentem tej uczelni.Próbowałem nawet tam robić doktorat,ale zrezygnowałem. Wiem zatem co mówię: niektóre wydziały (bo może nie geodezja czy informatyka) = za mało praktyki,a za dużo grzebaniny, oraz często nadmierne aspiracje części kadry, w porównaniu z realnymi możliwościami. Zgadzam się z tezą,że realnie może chodzić o "drenaż mózgów" przy okazji współpracy: "Niezmiernie cieszę się faktem dołączenia do grupy wiodących naukowców, ekspertów oraz obiecujące talenty z Polski” - jak powiedział Marko Erman,Wiceprezes i Dyrektor techniczny firmy Thales. No ale.Przynajmniej jacyś nasi utalentowani ludzie nie zostaną wysłani "na zmywak" tudzież nie będą po obronie doktoratu "robić kariery na uczelni" jako kadra pomocnicza wykładowców za marne grosze,porównywalne z pensja przeciętnego urzędasa w urzędzie powiatowym,czy zachodniej sprzątaczki.

  4. Moshe Schwantz

    ...nawet ambasador, konsul generalny...fiu,fiu coś się szykuje, aby nie wypływ "myśli teoretycznej" z Polski do Francji, odwrotnie tak i duże stypendia proponujemy, granty również, by doktoranci nie smarowali chleba nożem. :)

Reklama