Współpraca ośrodków naukowych z Warszawy i Gdyni. "Połączenie potencjałów intelektualnych"

10 marca 2016, 09:55
Fot. OBR CTM

Politechnika Warszawska i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. zawarły porozumienie o współpracy przy badaniu, projektowaniu i budowy innowacyjnych systemów uzbrojenia.

Porozumienie o współpracy podpisali 8 marca 2016 r. w Warszawie: Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt oraz Prezes Zarządu Dyrektor Naczelny CTM dr inż. Andrzej Kilian. Zdecydowano się w ten sposób na podjęcie bardziej ścisłego współdziałania: „w zakresie projektowania, budowy i wdrażania: bezprzewodowych systemów transmisji danych, urządzeń łączności KF/UKF, systemów przetwarzania (fuzji) informacji, systemów satelitarnych i kosmicznych, systemów rakietowych, a także systemów bezzałogowych, w tym w szczególności w zastosowaniach morskich”.

Podpisany w Warszawie dokument jest tak naprawdę jedynie formalnością, ponieważ współpraca pomiędzy dwoma ośrodkami naukowymi ma wieloletnią historię. Szczególnie ważne jest działanie konsorcjum złożonego z OBR CTM (lider), Akademii Marynarki Wojennej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Techniki Okrętowej, które zawiązano w 2012 r. celu opracowanie morskich platform nawodnych i podwodnych (w ramach programu strategicznego „Zwalczanie zagrożeń na morzu”).

Według rektora Szmidta: „Podstawą sukcesów w realizacji kluczowych dla polskiej gospodarki interdyscyplinarnych projektów badawczych jest integracja potencjału intelektualnego uczelni z potrzebami sektora przemysłowego i pogłębienie współpracy badawczo-rozwojowej tych dwóch podmiotów. To sposób na zdynamizowanie gospodarki i zwiększenie jej innowacyjności”.

Według prezesa Kiliana „Podpisany dzisiaj dokument potwierdza nie tylko doskonałe relacje, ale przede wszystkim, zrozumienie kluczowego znaczenia połączenia potencjałów intelektualnych jednej z największych i najlepszych uczelni wyższych w Europie Środkowo‐Wschodniej i Ośrodka o szczególnym doświadczeniu w zakresie wytwarzania, modernizacji i integracji systemów dla Marynarki Wojennej”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
wasz stały czytelnik
czwartek, 10 marca 2016, 11:30

Szkoda, że warszawska fabryka wynalazków nie znalazła tam swojego miejsca.

anakonda
czwartek, 10 marca 2016, 12:07

no juz myslalem ze sie nigdy nie połączą .A tak jesli scisłość idzie to co polska bedzie miec z tej nietuzinkowej fuzji potencjałów intelektualnych , jakim produktem beda mogli sie pochwalic? . Narazie to składanie podpisów ( oczywiscie w swietle fleszy) wychodzi nam idealnie bo my możemy umiemy i jestesmy z tego dumni ze cos podpiszemy a jesli efektem składanych podpisów jest jakies połaczenie interesów to stajemy sie prawie bohaterami narodowymi a potem umyka nam fakt ze tak naprawde to efekt w postaci produktu żaden lub kontrole nad produktem przejmują firmy zachodnie i cały wysiłek szlag trafia przez sprzedajne Lisy i takie tam

Gonzo
piątek, 11 marca 2016, 12:17

Czas wyprowadzać się z Tricity. CTM chce grzebać przy rakietach…

Tweets Defence24