Współpraca BAE Systems i Leonardo. Celem nowa amunicja precyzyjna

2 lipca 2017, 17:13
Fot. www.leonardocompany.com
Reklama

Firmy BAE Systems i Leonardo podpisały umowę o współpracy w zakresie sprzedaży i ulepszania amunicji precyzyjnej, przeznaczonej do zwalczania celów powietrznych, morskich i lądowych.

Umowa stwierdza, że w początkowym etapie jej obowiązywania strony zajmą się marketingiem produkowanej przez Leonardo amunicji Vulcano, jednak w późniejszym czasie oba koncerny skupią się na technologiach, które pozwolą zwiększyć efektywność pocisków i dostosować je do systemów artyleryjskich różnych kalibrów.

Obie firmy poinformowały też, że ostatecznym celem ich współpracy w tym zakresie będzie opracowanie nowej amunicji precyzyjnej dużych kalibrów, efektywnej zarówno kosztowo, jak i jakościowo. Amunicja ma być przeznaczona dla sił Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Strony umowy wkrótce mają rozpocząć opracowywanie nowych rodzajów amunicji Vulcano - będą to pociski artyleryjskie, których możliwości przewyższą osiągi produktów tego rodzaju dostępnych obecnie na świecie. Nowa amunicja ma być wykorzystywana w rozmaitych systemach artyleryjskich, w tym w budowanym przez BAE Systems Advanced Gun System i armacie morskiej Mk 45. Pierwszy z wymienionych systemów wchodzi w skład uzbrojenia amerykańskiego niszczyciela klasy Zumwalt, druga armata to szeroko rozpowszechniony system artyleryjski, używany we flotach państw NATO.

Czytaj też: Eurosatory 2016 - Vulcano: precyzyjna amunicja artyleryjska. Zasięg 80 km.

Inne warianty amunicji Vulcano mają być przystosowane do wykorzystania w lądowych systemach artyleryjskich kalibru 155 mm - chodzi tu głównie o rozmaite warianty haubic M777 i M109, pozostające na wyposażeniu licznych państw NATO i sprzymierzonych.

Pierwsze próby amunicji Vulcano 155 mm przeznaczonej do systemów lądowych wykazały, że pociski osiągają przyspieszenie, pozwalające teoretycznie osiągnąć zasięgu ognia przewidziany w zlikwidowanym w listopadzie 2016 r. programie Long-Range Land Attack Projectile. Z kolei badania amunicji przeznaczonej do morskich armat Mk 45 pokazały, że system ten będzie mógł prowadzić ogień z szybkostrzelnością do 20 strzałów na minutę i zasięgiem trzykrotnie zwiększonym w stosunku do obecnie używanej amunicji.

Czytaj też: Korona dla królowej. Polska amunicja dla Kraba i Kryla.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Willgraf
niedziela, 2 lipca 2017, 17:16

no proszę jaki powrót kształtu pocisku rakietowego V-2

ccc
poniedziałek, 3 lipca 2017, 09:20

Dla Ciebie kwadratowy pocisk to był by dopiero novum !

Tweets Defence24