Międzynarodowe współdziałanie dronów. FlyEye wspierają Grupę Batalionową NATO

14 września 2020, 13:29
wi0in_kfb4ddz9
Fot. DWOT
Reklama

Operatorzy bezzałogowych statków powietrznych FlyEye z pododdziałów tej brygady współdziałali z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Jak podaje kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik 1 Podlaskiej Brygady OT, tamtejsi Terytorialsi otrzymali zaproszenie do wspólnych ćwiczeń od żołnierzy Legion Troop z Pułku Lekkiej Piechoty „The Light Dragoons”, którzy na początku lipca br. gościli w Białymstoku. Podczas wizyty jednym z tematów była współpraca i wykorzystanie doświadczeń z użycia BSP. Poza Brytyjczykami w działaniach wzięli także udział żołnierze 2. Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych.

Polscy operatorzy bezzałogowych statków powietrznych FlyEye wykonywali loty treningowe (dozorowanie terenu) oraz loty na zastosowanie bojowe (wyszukiwanie i śledzenia obiektów). Współdziałanie Polaków, Amerykanów i Brytyjczyków było też okazją do wymiany doświadczeń oraz porównania wykorzystywanego sprzętu (BSP: FlyEye, Desert Hawk III i RQ-20 Puma) oraz procedur ich użycia.

Realny sprawdzian możliwości operatorów i sprzętu nastąpił już po dwóch miesiącach od rozpoczęcia samodzielnych lotów. To właśnie operatorzy BSP byli pierwszymi żołnierzami 1PBOT zaangażowanymi w kwietniu br. w akcję gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Loty FlyEy pozwalały na dozorowanie obszaru objętego pożarem, przekazywanie informacji do sztabu PSP kierującego działaniami, a w dalszej kolejności na ocenę strat i obszaru pogorzeliska.

FlyEye to produkowany przez Grupę WB BSP bliskiego zasięgu klasy mini, zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. "Sercem" bezzałogowca jest głowica optoelektroniczna z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie działań również w nocy. W obecnej wersji dron może prowadzić rozpoznanie na dystansie do około 50 km. Łącznie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy 12 zestawów tego typu, zakupionych w latach 2018-2019.

To już kolejne ćwiczenia z sojusznikami na wschodniej flance NATO z użyciem BSP FlyEye. Co najmniej od 2017 roku drony tego typu, znajdujące się na wyposażeniu Wojsk Rakietowych i Artylerii, są używane do szkoleń m.in. z jednostkami US Army i wysoko oceniane, również przez Amerykanów. Artylerzyści dysponują jednak jedynie kilkoma zestawami BSP FlyEye, ostatnie z nich dostarczono w 2013 roku. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
rezerwista
wtorek, 15 września 2020, 21:50

znowu ilości defiladowe środków bojowych w armii, tu: drony do naprowadzania artylerii

W3-pl
wtorek, 15 września 2020, 23:05

Kilka dostarczono do 2013 artylerii, pisze czy nie? DLAczego czekano do 2018 na zestawy kolejne w liczbie 12?!?!

WoW
poniedziałek, 14 września 2020, 15:41

Z jakim efektem?

Tweets Defence24