Wrocław Global Forum 2013: traktat o wolnym handlu szansą na rozwój gospodarek UE i USA

13 czerwca 2013, 22:03
wgfpanel_I
Uczestnicy pierwszego panelu zgodnie stwierdzili, że podpisanie umowy o wolnym handlu między USA i UE będzie milowym krokiem dla rozwoju gospodarczego obszaru północnoatlantyckiego - fot. M. Toboła

We Wrocławiu rozpoczęła się czwarta edycja międzynarodowej konferencji Wrocław Global Forum, nad którą patronat medialny objął portal Defence24.pl. Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmi: Europe and the United States: Ready for a Global Partnership?.Patronat honorowy nad WGF objął prezydent Bronisław Komorowski. Wydarzeniu patronuje również Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. W tegorocznym Forum bierze udział 350 gości, którzy będą rozmawiać o współpracy transatlantyckiej w szerokiej perspektywie – w zakresie bezpieczeństwa, obronności wymiany gospodarczej czy energetyki.

Więcej: Wrocław Global Forum 2013 - szczegóły

Konferencję otworzyli przedstawiciele organizatorów, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Frederick Kempe, prezes amerykańskiego think tanku Atlantic Council, oraz Marcin Zaborowski - dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Zagranicznych.

Niestety, z powodu choroby udział w konferencji musiał odwołać wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Specjalny list do uczestników wystosował natomiast prezydent Bronisław Komorowski, który został odczytany przez wiceszefa BBN-u Zbigniewa Włosowicza. - Wrocławskie Forum Globalne to doskonała okazja do zastanowienia się, jak w dynamicznej rzeczywistości XXI wieku czynić nasz wspólny świat lepszym, bardziej sprawiedliwym, pokojowym - napisał Bronisław Komorowski w odczytanym liście.

Następnie rozpoczął się pierwszy panel dyskusyjny poświęcony tematyce transatlantyckich stosunków gospodarczych (pt. The Transatlantic Marketplace and the Community of Values) Panel moderował: Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej Prezesa Rady Ministrów RP, a wśród panelistów znaleźli się: Szawkat Aziz, premier Pakistanu w latach 2004-2007, Lee Feinstein, ambasador USA w Polsce 2009-2012, David Plunkett, ambasador Kanady przy Unii Europejskiej, oraz Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Więcej: Sekretarz Generalny NATO: Europa musi przestać oszczędzać na zbrojeniach

Paneliści zgodzili się co do tego, że podpisanie układu o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską będzie mieć niebagatelne znaczenie dla rozwoju ekonomicznego w całym obszarze północnoatlantyckim. Były ambasador USA w Polsce podkreślił dość powszechnie znaną prawdę, że bez osiągnięcia dobrobytu nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa na półkuli północnej. Zwrócił również uwagę, że zniesienie barier, które jeszcze pozostały w stosunkach między USA i UE, będzie korzystne nie tylko dla zainteresowanych stron, ale i całego świata.

Jego słowa potwierdził b. premier Pakistanu Shawkat Aziz, który stwierdził, że przyszłość państw rozwijających się zależy od przyszłości, m.in. takich układów bi- i multilateralnych. Z drugiej strony skrytykował okiem bezstronnego obserwatora tendencje partykularne pojawiające się w Europie w czasie kryzysu i zauważył konieczność większej solidarności na Starym Kontynencie.

Więcej: Zagraniczne inwestycje w system przeciwrakietowy kołem zamachowym dla przemysłu obronnego na najbliższe dekady

Ważnymi spostrzeżeniami podzielił się również ze słuchaczami dyrektor Orange Polska. Podkreślił ,że biznes międzynarodowy nie potrzebuje wspólnoty wartości. Najlepszym przykładem są tu Chiny, z którymi możliwe są interesy, mimo takich niechlubnych kart z jej historii jak masakra na placu Tiananmen. W kontekście umowy o wolnym handlu, Witucki wyraził nadzieję, że m.in. otworzy podmiotom zagranicznym dostęp do przetargów publicznych w Stanach Zjednoczonych.

Zachęcamy do czytania kolejnych relacji z Wrocław Global Forum na portalu oraz na naszym twitterowym koncie.

(MMT)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24