WOT uruchamia infolinię wsparcia psychologicznego

19 marca 2020, 11:58
1900-700
Fot. WOT
Reklama

Jak poinformował rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak od dziś działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego, będą mogły uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

Utworzenie infolinii to wiosek z doświadczeń innych państw dotkniętych epidemią koronawirusa oraz odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie. Utworzenie infolinii wpisuje się też w misję Wojsk Obrony Terytorialnej i zabezpieczenie społeczności lokalnych poprzez rozwijanie tzw. personal resilience — definiującego między innymi zdolność indywidualną człowieka do funkcjonowania pod silną presją i obciążeniem. W tym obszarze od pierwszych dni zaangażowania WOT w ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa formacja rozwija świadomość i edukuje personel własny oraz społeczeństwo. Dzisiaj WOT uruchamia wsparcie psychologiczne dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem.

Infolinię wsparcia psychologicznego obsługują profesjonalni psychologowie – żołnierze OT oraz pracownicy wojska. Wprost proporcjonalnie do rosnącej liczby osób poddanych izolacji, nadzorowi epidemiologicznemu oraz kwarantannie rośnie potrzeba wsparcia psychologicznego zarówno tych osób jak i ich bliskich. Dezorganizacja stabilnego życia rodzinnego i zawodowego, czyli gwałtowne zmiany wywołują lęk. Również niepewność dotycząca zdrowia własnego, rodziny jak i sytuacji społecznej prowadzą do eskalacji niepokoju. Kluczowe w tej sytuacji jest wsparcie zarówno osób bliskich jak i wykwalifikowanych terapeutów. Z tej przyczyny postanowiliśmy stworzyć infolinię wsparcia psychologicznego dla wszystkich osób, które takiej pomocy potrzebują.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
smuttny
czwartek, 19 marca 2020, 18:48

Mam nadzieję że w razie W WOT nie będzie bronił Polski zdalnie bo o tym że kobiety w WOT mogą odmówić w związku z brakiem obowiązku służby wojskowej dla kobiet to oczywiste. Gdzie podziało się nasze poczucie misji i odpowiedzialności za Polskę ? a może zwyciężył "realizm". Stąd pielęgniarki wolą brać urlop opiekuńczy nad dzieckiem niż opiekować się pacjentami w czasie epidemii. Państwo wzywa pielęgniarki-emerytki odwołując się do ich poczucia obowiązku. A pielęgniarki ? mogą się zarazić przecież i swoich rodziców bardziej podatnych na wirusa również.

marian
czwartek, 19 marca 2020, 21:33

Mogą odmówić tak samo jak kobiety w służbie zawodowej. Zatem po co te przytyki do WOT.

Medicos
czwartek, 19 marca 2020, 20:00

A kolega naraził by rodzinę za 2,500 pln?

sd
piątek, 20 marca 2020, 03:44

odpowiedz na kilka pytan: 1. na ile wyceniasz zycie Tych co oddali je za Ojczyzne skoro 2500 to za malo ? 2. czy emerytowane pielegniarki nie maja rodzin i nie ryzykuja ? 3. czy niewalczenie z epidemia przez pielegniarki ktore powinny to robic chroni ich dzieci przed epidemia ? 4. czy inne grupy zawodowe czesto narazajace sie za mniejsze pieniadze lub za darmo: kasjerzy, sprzedawcy, kierowcy, ratownicy medyczni, stażyści i studenci medycyny są gorsze ? 5. czy nie lepiej bylo zostac fryzjerką, bibliotekarką, bileterka zamiast "narazac sie za 2500" ? 6. dlaczego zamiast uciekac "na opiekuncze" pielegniarki nie oczekiwaly od kierownikow szpitali pelnego zabezpieczenia poprzez zapewnienie dostepnosci maseczek, odziezy ochronnej, rekawiczek itp

Test
piątek, 20 marca 2020, 01:00

I to jest głos rozsądku. Popieram. To sa efekty bycia robakiem za 2.5k, ktory wszystko co zarobi to przejada. Wolność bez pieniędzy to niewola w nędzy.

Jemioła
czwartek, 19 marca 2020, 17:11

Wzruszyłem się. Już myslałem, że WOT Starami i Autosanami jedzie na granicę pomóc rozładować korki i wrócić kierowcom z krajów nadbałtyckich do domu, ale na szczęście WOT rozłożył centrale telefoniczne po lasach, zaszył się w ziemiankach i walczy na pierwszej linii służąc pogadankami na telefon. Może będą czytali o żołnieżach wykletych?

marian
czwartek, 19 marca 2020, 21:35

Na granicach też są, tak samo jak zmechole.

Wołodyjowski
czwartek, 19 marca 2020, 14:53

Moje żołnierki psycho lozki bardzo zadowolone z tej decyzji Zeby jeszcze pracować z domu RAJ

Zagłoba
czwartek, 19 marca 2020, 23:02

Pracują w Zegrzu 7 dni 24h na zmiany, a nie zdalnie. W większości to pracownicy cywilni (z całej Polski, którzy odpowiedzieli na apel ich Dowódcy) + dwie TSW. Więc trochę szacunku dla nich i dla tego co robią, chamie.

Tweets Defence24