Reklama

Siły zbrojne

Wojskoznawstwo i Interdyscyplinarne Studia Strategiczne

Fot. UWM
Fot. UWM

Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego posiada w swojej ofercie edukacyjnej kierunki, które kształcą specjalistów z zakresu szeroko rozumianej obronności, historyków wojskowości, jak i analityków umiejących strategicznie spojrzeć w przyszłość i przewidzieć zagrożenia. Są to kierunki – Wojskoznawstwo na poziomie licencjatu i Interdyscyplinarne Studia Strategiczne na poziomie magisterskim. W ten sposób do skorzystania z oferty Uniwersytetu zachęcają profesorowie UWM: dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk i płk rez. dr hab. Wiesław Bolesław Łach.

Pojawiające się zupełnie nowe globalne wyzwania wymagają nowych form kształcenia. Coraz większego znaczenia nabierają kwestie historycznej tożsamości, jak i postrzegania bezpieczeństwa oraz obronności. Różnego typu zagrożenia wymagają nowych kompetencji o charakterze interdyscyplinarnym. Zrodził się rynek pracy dla absolwentów, pragnących zdobywać wiedzę podążając za swoimi zainteresowania, a jednocześnie uzyskując kompetencje pozwalające im na wykonywanie zawodów wymagających wszechstronnego wykształcenia z zakresu strategii, funkcjonowania administracji terytorialnej oraz instytucji związanych z szeroko rozumianą obronnością.

Wojskoznawstwo z tradycjami

Według założeń autorów kierunku studiów Wojskoznawstwo, zakres wykształcenia uzyskiwanego przez absolwentów zapewnia szerokie możliwości zatrudnienia.

Przy konstruowaniu programu korzystano z opinii oficerów Wojska Polskiego w tym specjalistów zajmujących się zarządzaniem kryzysowym oraz przedstawicieli stowarzyszeń proobronnych. Istotny czynnik stanowią wyniki analizy rynku pracy, które wskazują w tej dziedzinie na zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Wojskoznawstwo, które funkcjonuje w Instytucie Historii UWM od pięciu lat, szczycąc się swoimi absolwentami, wspierają wojskowi z jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej, 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie. Postrzegają oni absolwentów kierunku, jako dobrze przygotowanych fachowców z wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną.

płk rez. dr hab. Wiesław Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM

Program studiów nie zawęża zatrudnienia tylko do instytucji wojskowych. Daje szerokie możliwości sprawdzenia się w strukturach wszystkich służb mundurowych (np. Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna czy służby specjalne) w administracji państwowej i samorządowej oraz przy tworzeniu i popularyzacji projektów proobronnych w oświacie lub organizacjach społecznych.  

Liczymy, jak co roku na wszystkich maturzystów, ale szczególnie zwracamy się do absolwentów klas mundurowych. Naszą ofertę adresujemy m.in. do uczniów tych klas, ponieważ kierunek ten pozwala na pogłębienie własnych zainteresowań. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące m.in. systemu obronności państwa w ujęciu historycznym, jak i współczesnym, kwestie terroryzmu, działań służb specjalnych czy funkcjonowania policji i straży granicznej.

dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk, prof. UWM

Wśród przewidzianych programem znajdują się także zajęcia praktyczne umożliwiające zdobycie uprawnień kierownika czy instruktora strzelectwa. W ramach udziału w Legii Akademickiej funkcjonującej na UWM mają możliwość przystąpienia do szkolenia podoficerskiego, które kończy się mianowaniem do stopnia kaprala Wojska Polskiego.

Studia dla Strategów - jedyne w swoim rodzaju

Natomiast Interdyscyplinarne Studia Strategiczne są nowością na polskim rynku edukacyjnym. Kierunek ten pojawił się w ofercie Instytutu Historii UWM w ubiegłym roku, jako jedyny w ofercie uczelni cywilnych i wojskowych, ciesząc się dużym zainteresowaniem przyszłych studentów. Są to czterosemestralne studia magisterskie (II st.), w których programie położono nacisk nie tylko na teorię, ale przede wszystkim praktykę. Zaplanowano 577 godzin wykładów i 830 godzin ćwiczeń.

Studia adresowane są głównie do studentów kierunków: Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Bezpieczeństwo Narodowe, Stosunki Międzynarodowe i Wojskoznawstwo. Nie zamyka to jednak drogi dla tych, którzy ukończyli inne kierunki a chcą poszerzyć wiedzę, aby działać w obszarze bezpieczeństwa czy instytucjach o charakterze politycznym lub społeczno-gospodarczym.

płk rez. dr hab. Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM

Podstawowym celem jest kształcenie specjalistów wspomagających instytucje regionalne i centralne w dostosowaniu się do szybko następujących procesów społeczno-politycznych, potrafiących strategicznie spojrzeć w przyszłość i zabezpieczyć instytucje przed wszelkimi zagrożeniami.

Absolwenci znajdą zatrudnienie m.in. w instytucjach związanych z wojskiem, obronnością, bezpieczeństwem narodowym, a także instytucjach samorządowych i państwowych oraz międzynarodowych. Brak takich specjalistów jest obecnie odczuwalny na polskim rynku pracy.

dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk, prof. UWM

Strategia kojarzona jest najczęściej z wojskiem, jednak w wielu instytucjach na szczeblu powiatowym czy gminnym funkcjonują specjalistyczne jednostki-departamenty strategiczne. Wśród ich pracowników powinna znaleźć się grupa specjalistów potrafiących myśleć wbrew schematom, opracowywać plany rozwoju instytucji i zabezpieczać je w przypadku nagłych sytuacji kryzysowych, np. związanych z globalnymi lub lokalnymi zagrożeniami. Program nauczania obejmuje np. gry strategiczne, czyli symulowane na komputerze sytuacje kryzysowe, które będzie trzeba rozwiązać; wizualizację informacji czy techniki negocjacji i komunikacji.

Studenci zdobywają również kompetencje w zakresie: myślenia przyszłościowego, czyli umiejętności przewidywania trendów rozwoju społecznego, myślenia i działania projektowego, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, działalności misji humanitarnych, poznają także protokół dyplomatyczny. Zajęcia na kierunku prowadzą wykładowcy uniwersyteccy wspomagani przez specjalistów z instytucji wojskowych i cywilnych, które zajmują się strategią w szerokim rozumieniu.

Rekrutacja

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:

 http://katedrawiss.uwm.edu.pl/rekrutacja2020/informator-2020

 

płk rez. dr hab. Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM
dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk, prof. UWM

Reklama

Komentarze (3)

  1. Piotr ze Szwecji

    Dobra inicjatywa. Tylko dlaczego nie w wojskowej Akademi Sztuki Wojennej? Znajomość wiedzy historycznej pomaga w automatycznym wykluczaniu złych idei i pomysłów, które są skazane w praktyce na porażkę. Także znajomość udanych archaicznych rozwiązań, często jest dobrym kierunkowskazem ku udanym rozwiązaniom. Może warto by było zastanowić się nad stworzeniem obok AKW Akademi Sztuki Przywództwa w której by uczono także zarządzania biznesem, zarządzania administracją państwową, charyzmy oficerskiej i filozofii (choćby tej z "The 7 Habits of Highly Effective People" - Stephen R. Covey) przywództwa. Taka kuźnia naturalnie patriotycznych i narodowych elit Polski. Dlatego ASP bym widział pod skrzydłami ASW.

  2. Filip

    A religioznawstwo wojskowe gdzie można studiować?

  3. Cyberiada

    CYBERNETYKA I FIZYKA INTERGALAKTYCZNA To jest dopiero przyszłość

Reklama