Wojskowy kontrwywiad będzie współpracował z AGH

17 stycznia 2020, 10:14
01
Fot. SKW.gov.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawarły w czwartek porozumienie o współpracy, które zakłada m.in. poszerzenie oferty kształcenia na kierunku studiów AGH - Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce.

Jak podkreślili przedstawiciele krakowskiej uczelni, porozumienie otwiera nowe możliwości w zakresie badań naukowych oraz wdrożeń związanych ze sferą technologii bezpieczeństwa. Dzięki zawartej umowie uczelnia będzie mogła kształcić specjalistów studiów inżynierskich, bazując na eksperckiej wiedzy pracowników SKW.

Na mocy umowy – podkreślili jej sygnatariusze - kadra Służby Kontrwywiadu Wojskowego będzie uczestniczyć w kształceniu dydaktycznym studentów, w tym we wspólnych zajęciach czy warsztatach. Ponadto strony zobowiązały się do realizacji projektów naukowo-badawczych z sektora cyberbezpieczeństwa.

Zdaniem prof. Jerzego Lisa, prorektora AGH ds. współpracy, współpraca z SKW, przyniesie wymierne korzyści studentom uczelni. 

„Umożliwi im naukę od praktyków, którzy na co dzień zajmują się ochroną naszego państwa. Kontrwywiad Wojskowy jest również naturalnym i jednym z bardziej prestiżowych potencjalnych pracodawców dla naszych inżynierów bezpieczeństwa informatycznego”

- wskazał prorektor, cytowany w informacji prasowej.

Zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, płk Paweł Bojarski wyraził zadowolenie, że instytucja ta nawiązała współpracę z jedną z najlepszych polskich uczelni technicznych. „Mam nadzieję, że zaowocuje ona wzajemną wymianą doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej, ale też podnoszenia kwalifikacji zawodowych i naukowych kadry obu instytucji. Chcielibyśmy także pokazać studentom, że mogą łączyć swoją przyszłość zawodową ze służbami wojskowymi” - podkreślił.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
xawery
niedziela, 15 marca 2020, 14:59

Kontrwywiad będzie współpracował z AGH, a kopalnie, huty, firmy branży metalowej z Uniwersytetem Ekonomicznym. Dlaczego? Bo to nie zmienia nic w sensowności wspołpracy kto z kim. Kopalnie kopią/wydobywają urobek jak za dawnych lat, huty praktycznie /w ok. 90%/ w obcych rękach to trzeba im tylko ekonomistów a nie fachowców i związkowców.

Bobi
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:38

Przybędzie nie tylko profesorów ale i generałów na AGH.

ojciec kapuś
wtorek, 25 lutego 2020, 15:55

Bardzo dobrze byłoby nawiązać taką ścisłą współpracę z Episkopatem Polowym WP.

chagidiel
czwartek, 18 czerwca 2020, 02:16

masz racje! Cos takiego jak ochrona spolek strategicznych w kraju to nr1

pragmatyk
czwartek, 20 lutego 2020, 13:16

Obniżyli im w MONie budżet na 2020 rok aby Rosjanie pewniej się czuli w Polsce.

Praktyk
wtorek, 10 marca 2020, 12:39

Dotąd nie widać, aby Rosjanie czuli się skrępowani wskutek działalności SKW. Rodzime służb y wbrew pozorom są niespecjalne, raczej biorą udział w rozgrywkach politycznych i załatwianiu własnych niż w konfrontacji z rzeczywistym przeciwnikiem. Rosjanie to wrogowie, ale zimni i doświadczeni - tam się gada, tylko długofalowo planuje i realizuje - tutaj pozuje zaledwie.

Kroton
środa, 5 lutego 2020, 18:48

bardzo dobry ruch - SKW myśli

Były Czarny Eskimos
czwartek, 23 stycznia 2020, 11:09

No nareszcie się odważyli.... W końcu będziemy wysyłać na Antarktydę białych Eskimosów.....

kuba18
wtorek, 21 stycznia 2020, 19:24

Czytałem gdzieś, że tzw. służby, czy to w Polsce, czy zagranicą przypatrywały się zdolnym studentom ostatnich lat wybranych przez siebie uczelni i zatrudniały ich u siebie. Nic w tym złego.Najzdolniejsi powinni służyć Ojczyźnie, jednakże jawna współpraca tajnych służb z jawną cywilną uczelnią spowoduje, że jej studenci i absolwenci znajdą się zagranicą pod specjalnym nadzorem, co nie ułatwi im kariery.

obiektywny
sobota, 18 stycznia 2020, 18:16

kompletna bzdura - m.in. poszerzenie oferty kształcenia na kierunku studiów AGH - Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce. SKW nie ma specjalistów w tej dziedzinie ponieważ to kompetencja Żandarmerii Wojskowej, rozumiem, że sama SKW nie wie czym się zajmuje, a jej funkcjonariusze z zaciągu Macierewicza będą uczyć studentów AGH zasad marszów na azymut lub jak ustalić poprzez własną technikę operacyjną numerów telefonów z własnego obiektu wojskowego bo oficera/funkcjonariusza na kursie tego nie nauczono :-)

Obiektwyny ? ;-)
wtorek, 10 marca 2020, 12:44

"Eksperci" po identycznych kursach, jakie rzekomo organizował Macierewicz współtworzyli UOP. W praktyce stanowili alibi dla kadry SB stanowiacej niemal 90% stanu osobowego UOP. Doświadczenia i tradycji w operowaniu na terenie Rosji nie mieli i nie mają, za to "złapali" niedoświadczonego dyplomatę ambasady FR co miało chyba jedynie uwiarygodnić "specjalistów" co dawniej bylio ulubieńcami Kiszczaka - bo chyba nikt poważnie nie traktuje opowieści, jakoby esbecy wytropili Bin Ladena ? ;-) Nie dziw czytelników takich bredni, że nie zostały one wydane w USA albo chociaż w języku angielskim ? Nie dziwmy się, zostałyby bowiem szybko skompromitowane poprzez ukazanie rzeczywistych kulisłw tamtych "poszukiwań", a tak polscy łowcy sensacji mogli zasilić budżet kilku cwaniaczków pokaźnymi kwotami idąc do "Empiku".

andys
piątek, 17 stycznia 2020, 15:10

płk Paweł Bojarski wyraził zadowolenie, że instytucja ta nawiązała współpracę z jedną z najlepszych polskich uczelni technicznych. „Mam nadzieję, że zaowocuje ona wzajemną wymianą doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej, ale też podnoszenia kwalifikacji zawodowych i naukowych kadry obu instytucji. Chcielibyśmy także pokazać studentom, że mogą łączyć swoją przyszłość zawodową ze służbami wojskowymi” To chyba jednak przesada. Każda uczelnia ma obowiązek pomagać SKW , poprzez udostępniania jej swojej wiedzy, możliwości przeprowadzania pomiarów itd. Istnieje instytucja konsultantów, zawieranie umów o dzieło z instytucjami. Rozumiem, że AGH wygrała przetarg na prowadzenie tych zajęć z kryminalistyki,

Ali Gator
piątek, 17 stycznia 2020, 12:11

Ja jestem po ceramice na AGH Widzę że chłopaki będą robić doktoraty u tych docentow z PZPR

Bobi
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:48

Pojawią się nowi profesorowie na AGH, ale pewnie i generałowie. Szykujcie ......... pagony i klapy do awansów i odznaczeń, dopóki jest pan prezydent.

Praktyk
wtorek, 10 marca 2020, 12:49

Nie darmo było Stypendium Fulbrighta w PRL. Dziś jego beneficjenci żyją wygodnie i dostatnio, a wierność Ojczyźnie Światowego Proletariatu zamienili na wierność międzynaorowym intstytucjom ;-) Wystarczy porównać liste stypendystów Fulbrighta z nazwiskami czołowych polityków szczególnie w sektorze finansowym lat 90 i 2000 ;-) Nawet nie zaangażowani politycznie zmienia zdanie o "transformacji".

Pawel
piątek, 17 stycznia 2020, 11:44

Ja bym proponowal jeszcze wspolpracowac z Jeronimo Martins. A tak serio - to zakrawa na zart i pokazuje w jak oplakanym stanie jest panstwo skoro sluzby niejawne szukaja rekrutow na AGH. OZnacza to ze nie maja processu zdefiniowanego.

Nbd
poniedziałek, 23 marca 2020, 05:35

no tak, a Wojsko Polskie ( Wywiad, tzw. Dwójka) nawiązała kiedyś kontakt z ....matematykami z Poznania. Efektem tego było rozwiązanie TAJEMNICY ENIGMY. Większość komentarzy i skojarzeń jest tu po prostu durna jak u Małego Kazia ( Rysunki Małego Kazia).

Rubi 77
poniedziałek, 23 marca 2020, 21:05

W tamtym czasie to Wojsko Polskie nadawało ton swoim działaniom i to oni wybrali polskich matematyków do pracy kryptograficznej w obiektach wojskowych i pod nadzorem Wojska Polskiego. Należy nadmienić, że SKW nie jest integralną częścią Wojska Polskiego tylko instytucją cywilną wykonująca zadania na rzecz wspomnianego podmiotu. Co ma wspólnego AGH z wojskiem trudno powiedzieć, co ma SKW z AGH. NIC !

Goodidea
czwartek, 27 lutego 2020, 10:33

Hmm na WAT już od dawna przyjeżdża co dziwne ABW

Praktyk
wtorek, 10 marca 2020, 12:51

ABW znajduje się w takim miejscu struktury bezpieczeństwa państwa, że nie jest niczym dziwnym to o czym piszesz. Usytuowanie i zakres zadań ABW sprawia, że jest to najważniejsza służba w kraju, zresztą raczej jedyna mogąca czymkolwiek się pochwalić - z naciskiem na czymkolwiek ;-)

Tweets Defence24