Reklama

Siły zbrojne

Wojskowy Instytut Medyczny z Centrum Chirurgii Robotycznej

Fot. Leszek Chemperek/CO MON
Fot. Leszek Chemperek/CO MON

- Wojskowy Instytut Medyczny rozwija się. To jest kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Wojskowy Instytut Medyczny jest jednym z największych i jednym z najlepszych szpitali w naszym kraju. Zasłużył na tak wysoką markę, dzięki świetnej kadrze oraz pracownikom szpitala - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas otwarcia Centrum Chirurgii Robotycznej.

Jak informuje MON, w Wojskowym Instytucie Medycznym szef resortu Mariusz Błaszczak wziął udział w otwarciu Centrum Chirurgii Robotycznej, gdzie wykonywane będą zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota da Vinci.

- By kadra mogła spełniać oczekiwania pacjentów musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt – najnowocześniejszy i najlepszy. Taki sprzęt już jest właśnie na wyposażeniu szpitala przy ulicy Szaserów. Koszty są niebagatelne natomiast niewątpliwie zwrotem tej inwestycji będzie przywrócenie do zdrowia wielu tych, którzy oczekują dziś operacji - mówił minister Mariusz Błaszczak podczas otwarcia Centrum.

Zastosowanie techniki robotycznej w chirurgii jest skokiem generacyjnym w poprawie bezpieczeństwa i jakości świadczonych usług medycznych. Jej najważniejsze zalety to: małoinwazyjność, ograniczenie ryzyka powikłań, precyzja, rozszerzone możliwości identyfikacji wzrokowej pola operacyjnego. Dzięki temu ginekologia, urologia, chirurgia onkologiczna, otolaryngologia i kardiochirurgia zyskają całkiem nowe możliwości terapii.

- W Centrum Chirurgii Robotycznej wykonywane będą wyłącznie zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota da Vinci - urządzenia o najwyższej klasie, światowej klasie. Spowoduje to możliwość przeprowadzania operacji mało inwazyjnych. To wszystko robimy dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny, dla bezpieczeństwa Polski - dodał szef MON.

W ramach wspomnianego Centrum planowane jest także utworzenie ośrodka kształcącego nowy personel platform robotycznych o zasięgu ogólnopolskim i krajów Europy Wschodniej.

MON podkreśla, że wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej w systematyczne unowocześnianie Wojskowego Instytutu Medycznego pozwoliło na wyposażenie placówki w najnowocześniejszy zrobotyzowany system chirurgii. Umożliwi on kompleksowe prowadzenie zabiegów chirurgicznych. Dzięki systemowi pacjenci szybciej odzyskają zdrowie i sprawność, a także szybciej wrócą do służby. 

Reklama

Komentarze

    Reklama