Wojskowy egzamin ze sprawności fizycznej w 2021 roku

26 kwietnia 2021, 14:18
krozpo_12
Fot. M.Hajkowicz, plut. J. Pietnoczko/9 BKPanc.
Reklama

Jak wyglądał będzie tegoroczny egzamin ze sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych? Czy wirus nadal będzie rozdawał karty i w jaki sposób wpłynie na termin oraz sposób przeprowadzania sprawdzianu? Resort obrony narodowej przygotował już projekt zmian w rozporządzeniu, które określa zasady przeprowadzenia egzaminu.

26 kwietnia w biuletynie informacji publicznej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej. Dokument na tym etapie jest w fazie uzgodnień, a w uzasadnieniu zawarto wniosek o procedowanie projektu w trybie przyśpieszonym z uwagi na „ważny interes państwa”. Wskazano przy tym na konieczność jak najszybszego wprowadzenie zmian tak, aby możliwym było przeprowadzenie egzaminu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych jeszcze w tym roku. Ministerstwo liczy na możliwość wejścia w życie rozporządzenia z chwilą jego publikacji w Dzienniku Ustaw.

Jakie zmiany zaproponowano?

Obowiązujące aktualnie rozporządzenie szefa resortu obrony narodowej z 2 grudnia 2020 roku w sprawie przeprowadzenia sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2331) określa, że sprawdzian prowadzony jest w kwietniu, maju i czerwcu (termin podstawowy) oraz w lipcu i wrześniu (termin dodatkowy – nieobecni oraz poprawiający oceny). Resort obrony narodowej z uwagi na stan epidemii SARS-CoV-2 zamierza wydłużyć czas prowadzenia sprawdzianu i dokonać zmiany terminu prowadzenia sprawdzianów poprawkowych.

W projekcie przewidziano wydłużenie terminu podstawowego oraz dodatkowego do października 2021 roku. Egzaminy zostaną zorganizowane w terminach i miejscach wskazanych przez komisje egzaminacyjne. Rozszerzony zostanie także katalog podstaw do zwolnienia z egzaminu z przyczyn zdrowotnych. Do tej pory był on zdaniem resortu niepełny i nie obejmował wszystkich okoliczności związanych z sytuacją epidemiczną. Wprowadzono także kosmetyczne zmiany poprawiając oczywiste omyłki w tabeli punktowej stanowiącej załącznik do rozporządzenia.

Podsumowanie

Czy projekt rozporządzenia ma szansę na przyśpieszoną ścieżkę legislacyjną? Czy w tym roku egzaminy zostaną przeprowadzone do końca października? A może tak jak w roku ubiegłym sprawdzian sprawności fizycznej zostanie odwołany? Odpowiedzi na te pytania tym etapie jeszcze nie znamy. Wszystko jest bowiem możliwe – wiele zależy od tempa szczepień i rozwoju sytuacji epidemicznej.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
Marci
środa, 19 maja 2021, 14:58

Wojsko zamiast beret na bakier to ma wf .

wtorek, 6 lipca 2021, 08:35

Czy mogą być przeprowadzane egzaminy wewnętrzne

Michal
sobota, 1 maja 2021, 11:03

Tylko gdzie mają żołnierze ćwiczyć wszystko zamknięte cały rok i nie chcą wpuścić powinien być odwolany

marian
niedziela, 2 maja 2021, 16:04

A to biegać nie ma gdzie? Drążek na futrynie w domu to chyba niewielki koszt.

sobota, 15 maja 2021, 15:19

Wszystko zależy od futryny. Jeżeli masz metalową to ok, ale w tych czasach to rzadkość.

Johny kejcz
niedziela, 9 maja 2021, 20:21

Jak dla mnie i nie tylko dla mnie dom nie jest miejscem do ćwiczenia a odpowiednie obiekty czy miejsc do tego przeznaczone.

Paranoid
wtorek, 27 kwietnia 2021, 10:38

Ciekawe jak na tych egzaminach z WF radzi sobie "wyższa szarża". Ktoś wie?

Zibi
środa, 28 kwietnia 2021, 10:26

Zdecydowanie lepiej od młodszych.

Ziomek
środa, 28 kwietnia 2021, 09:22

Zacznijmy od tego że nawet nie przychodzą na halę tylko podbijają im karty ocen na sztukę

Zmechol
wtorek, 27 kwietnia 2021, 14:51

Oni mają niższe normy z racji wieku, dużo niższe.

Anonim
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:35

Jakie są ćwiczenia na takim egzaminie i jaka jest minimalna ilość powtórzeń aby zaliczyć dane ćwiczenie ?

Łukasz
wtorek, 27 kwietnia 2021, 20:44

Bieg 3km,podciąganie na drążku lub pompki, brzuszki i bieg wahadlowy 10 na 10. Jest termin podstawowy i jedna poprawka

Zmechol
wtorek, 27 kwietnia 2021, 14:53

Na egzaminie są 4 ćwiczenia: bieg na 3km (lub pływanie), bieg wahadłowy 10x10 (lub koperta), podciąganie na drążku (lub pompki) i brzuszki. Normy zależą od wieku i formacji. Tabele norm są dostępne z reguły na stronach jednostek wojskowych w zakładkach o rekrutacji.

marian
wtorek, 27 kwietnia 2021, 13:00

Internety wyłączyli?

marian
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 19:20

Przecież o tym jak bardzo sprawnego fizycznie żołnierza potrzeba do konkretnych działań powinien decydować dowódca, a nie jakiś cywil-minister.

wtorek, 27 kwietnia 2021, 14:54

Nie ma tak w żadnym wojsku. Każdy MON przygotowuje

Zmechol
wtorek, 27 kwietnia 2021, 12:46

Z całym szacunkiem, ale każdy żołnierz powinien spełniać pewne standardy sprawności fizycznej i po to jest ten egzamin. Każda armia ma taki. Nasz i tak nie jest tak wymagający jak na przykład amerykański czy brytyjski. Żołnierz po prostu musi być sprawny fizycznie.

marian
wtorek, 27 kwietnia 2021, 19:52

Ja się zgadzam, ale moim zdaniem to dowódcy (może nawet na dość wysokim szczeblu, ale wojskowi, a nie cywile) powinni o tym decydować. Na niektórych stanowiskach wystarczy sprawdzić to raz na rok, a gdzie indziej może trzeba nawet częściej. Czasem, aby sprawdzić siłę żołnierza wystarczy sprawdzian na drążku, a czasem może trzeba podnieść sto kilogramów. Niejednemu dowódcy może odpowiadać zeszłoroczne zwolnienie z egzaminu, a inny dowódca do wykonania powierzonych zadań może po prostu potrzebować sprawdzonych żołnierzy. Ja piszę tylko o tym, a nie o zaniżaniu poprzeczki.

Prawda
wtorek, 27 kwietnia 2021, 07:24

Jesteś w błędzie. ramy rozporządzenia wydaje cywil - minister. Tak było za generałów Siemioniaka i Zemkego.

marian
wtorek, 27 kwietnia 2021, 13:00

W czym jestem w błędzie? Ja nie piszę jak było i jak jest. Pisze tylko, że uważam, że tak być nie powinno. Jeżeli moją opinię uważa Pan za błędną, to proszę uzasadnić dlaczego.

Łukasz
wtorek, 27 kwietnia 2021, 20:48

Chlopie czy myslisz ze minister sam o tym decyduje? Ocxywiste jest ze w ministerstwie konsultują to z żołnierzami z dowództwa generalnego itd

marian
wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:16

Przecież wiem, że minister sam tego nie wymyśla. Piszę tylko, że to powinna być decyzja wojskowa, a nie cywilna. Sprawność fizyczna żołnierza to jest sprawa militarna, i nic do tego cywilowi. Cywilna kontrola nad armią to nie ma być decydowanie o sprawdzianach z WF, to nie ma być decydowanie jakiego karabinu żołnierz ma używać, jakich gaci nosić, jak kierować Rosomakiem, tylko czy w czasie tego sprawdzianu wojsko ewentualnie nie łamie jakiegoś prawa. Takie jest moje zdanie. Ma być cywilna kontrola, a nie cywilne dowodzenie.

Ekspert
środa, 28 kwietnia 2021, 10:07

Szanowni Panowie To Sztab Generalny odpowiada za sprawność i rozwój fizyczny. To Sztab Generalny przygotowuje projekty rozporządzeń, decyzji i wytycznych, które zatwierdza Minister i proceduje w procesie legislacji Ministerstwo. Takie jest prawo i tak się je tworzy. Sztab Generalny wydaje rozkazy. ŹDencywil nie wyda rozkazu, może wydać jedynie nakaz. Żaden wojskowy nie wyda rozporządzenia jeżeli nie jest ustawowo wskazany umocowany prawnie). Normy i rodzaj ćwiczeń zaliczeniowych odpowiednio do klasyfikacji tabelarycznej sà uzgadniane z ekspertami (cywilni pracownicy naukowi ) AWF i żołnierzami - specjalistami (często po AWF). Nie ma wojskowej AWF. Komórka SG odpowiedzialna za WF, odpowiada również za testy sprawności fizycznej zdawane przy egzaminach wstępnych do szkół wojskowych. Oczywiście SG współpracuje w tej kwestii z innymi komórkami SG czy Ministerstwa (np. ds. Zdrowia w odniesieniu do skutków, ryzyk zdrowotnych i dobrostanu zdrowotnego. Wtakiej komisji biorą udział przedstawiciele dowództw poszczególnych rodzajów wojsk. To wszystko jasne jak słońce i to jest akurat bardzo uporządkowane.

marian
środa, 28 kwietnia 2021, 15:09

No przecież wiem o tym, tylko po co ma to zatwierdzać minister? A w porządnych jednostkach mają gdzieś ten egzamin, bo wymaga się od żołnierzy dużo więcej. No a specjaliści takie normy zrobili, że kobieta kierowca nie daje rady zmienić koła, tylko musi prosić o pomoc.

Tweets Defence24