"Wojskowi specjaliści". Wagnerowcy w środkowej Afryce [ANALIZA]

23 maja 2021, 08:23
SAVX3820-1
Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjscy „wojskowi specjaliści”, jak ich określa strona rosyjska, de facto najemnicy/kontraktorzy tzw. „Grupy Wagnera”, są obecni w niestabilnej Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA) od około 2017 roku. Z końcem 2017 roku podczas wizyty prezydenta Faustina-Archange'a Touadery w Soczi, Rosja i RŚA podpisały dokumenty o współpracy wojskowej, a Rosjanie otrzymali wówczas zgodę na dostarczanie broni do RŚA. W Ministerstwie Obrony Narodowej i Restrukturyzacji Armii Republiki Środkowoafrykańskiej powstało biuro reprezentujące rosyjską armię złożone oficjalnie z pięciu wojskowych i finansowane przez Kreml. Wagnerowcy ochraniali początkowo interesy związane z eksploatacją przez rosyjskie firmy bogatych zasobów naturalnych, potem obszar zadań zwiększał się.

W sierpniu 2018 r. szefowa rosyjskiej dyplomacji, Maria Zacharowa, stwierdziła, że w RŚA pracuje na kontrakcie 175 rosyjskich instruktorów – 5 wojskowych i 170 cywilnych. Formalnie instruktorzy nie mieli mieć żadnych powiązań z najemniczą „Grupą Wagnera” i nie uczestniczyli w operacjach bojowych. Głównym obozem szkoleniowym i rosyjskim hubem w RŚA był wówczas obóz w Berengo. Jego rozbudowa w latach 2017-2020 została szczegółowo przedstawiona za pomocą zdjęć satelitarnych, dzięki którym można prześledzić rozbudowę samej bazy, placu ćwiczeń oraz strzelnicy.

Jesienią 2019 r. w obozie w Berengo nagrano reportaż dla prokremlowskiej telewizji Rossija-1, który wyemitowano w głównym paśmie informacyjnym - „Wiesti Niedieli”. Reportaż miał potwierdzić, że w RŚA nie ma żadnych najemników z „Grupy Wagnera”. W reportażu rosyjski „starszy instruktor” w Berengo stwierdza kategorycznie, że nie ma żadnego odniesienia do „Grupy Wagnera”, tymczasem na prezentowanej w reportażu kartce, z zapisanym dziesięciopunktowym credo żołnierza, można zauważyć znak wodny, identyczny ze znakiem firmy – tzw. nagrodą CzWK Wagnera.

Współpraca władz RŚA z Kremlem ma dla prezydenta Tuadery ogromne znaczenie, a wpływy rosyjskie, w tym dyplomatyczne, polityczne i wojskowe są wszechobecne. Przykładowo, wśród najbliższych doradców prezydenta Touadery jest Walery Zacharow, doradca ds. bezpieczeństwa, były agent FSB i formalnie członek prywatnej firmy wojskowej „Wagner” (numer M-5658). Aktywność „Grupy Wagnera” przez lata miała różną amplitudę, jednakże można stwierdzić, że standardowo w RŚA stacjonowało kilkuset najemników – techników, instruktorów, doradców etc. Według lokalnych źródeł na granicy Sudanu i RŚA miało znajdować się w 2018 r. nawet ok. 500 najemników Wagnera. W szczycie aktywności Wagnera w RŚA mogło przebywać znacznie więcej najemników Wagnera i żołnierzy SZ FR. Liczba nie jest zapewne stała. 19 kwietnia br., departament międzynarodowych organizacji MSZ FR ogłosił, że w RŚA jest obecnych „ponad 500 rosyjskich wojskowych specjalistów” i póki co nie zamierza się zwiększać liczebności kontyngentu.

Do zadań „wojskowych specjalistów” z „Grupy Wagnera” należały/należą: - doradztwo wojskowe na różnych szczeblach aparatu bezpieczeństwa i wojska - szkolenie rządowego wojska, środkowoafrykańskich sił zbrojnych (FACA - Forces Armées Centrafricaines) - szkolenie żandarmerii i sił specjalnych (np. cykl szkolenia dla sił specjalnych SAOS-GSPR (Section d'Appui aux Opérations Spéciale - Groupement Spécial Chargé de la Protection Républicaine) - wsparcie specjalistyczne i techniczne dla sprzętu posowieckiego (jesienią 2020 przekazano wojsku RŚA partię 20 BRDM-2) - ochrona VIP-ów, w tym osobiście samego prezydenta Touadery - bezpośrednie wsparcie sił rządowych (FACA) w zwalczaniu rebeliantów - osłona konwojów humanitarnych z Sudanu do RŚA - ochrona infrastruktury wydobywczej etc. Od początku wagnerowcy byli „w terenie”, co wiązało się z kontaktem z miejscowymi grupami zbrojnymi, jednakże zazwyczaj chodziło o łupy z osłanianych konwojów i obywało się bez walki. Przykładowo w maju 2018 r. Urały-4320 Wagnera były częścią kolumny złożonej z 18 ciężarówek jadących z Sudanu do RŚA z ładunkiem humanitarnym (m.in. środki medyczne będące częścią wyposażenia szpitala) i wojskowym. W miejscowości Idele kolumna, w której znajdowało się ok. 55 najemników Wagnera, została zatrzymana przez rebeliantów z FPRC, którzy odkryli nie tylko lekarstwa, ale również broń i amunicję. Rebelianci, po długich negocjacjach, przepuścili kolumnę zatrzymując przewożony materiał medyczny i wojskowy, z wyjątkiem broni indywidualnej wagnerowców.

Jednym z zadań jakie wykonywali najemnicy Wagnera było przykładowo przewożenie i ochrona sprzętu wydobywczego ze stolicy RŚA Bangi do kopalń. Wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony rebeliantów zmienił się również modus operandi wagnerowców, którzy stali się ważnym elementem architektury bezpieczeństwa władz RŚA. Co ciekawe w zwalczaniu rebeliantów wagnerowcy ściśle współpracują – co jest zrozumiałe, chociaż budzi niepokój ONZ – z misją pokojową MINUSCA, obecną w RŚA od 2014 r. Charakter tej współpracy jest zasadniczo nieznany, można sądzić, że dotyczy przede wszystkim wymiany informacji, ale epizodycznie może oznaczać również wspieranie się wzajemne na polu walki. Rebelianci z tzw. Koalicji Patriotów na Rzecz Zmiany (CPC), składającej się z sił antyrządowych, de facto się z sił kilku lokalnych warlordów, oskarżają MINUSCA o współpracę z rosyjskimi najemnikami. Tymczasem rzecznik MINUSCA Vladimir Monteiro odpierał zarzuty twierdząc, że chodzi jedynie o wymianę informacji, a nie o operację bojową sił połączonych, wynikająca z tego, że zarówno „błękitne hełmy”, jak i rosyjscy najemnicy, są „w terenie”.

Wyznanie Monteiro potwierdza jedynie, że wagnerowcy byli/są obecni w niebezpiecznych rejonach, ogarniętych rebelią i kontrolowanych przez lokalne grupy zbrojne, a zatem ograniczona lokalna współpraca z MINUSCA musi mieć miejsce, chociażby w celu uniknięcia przypadkowych starć. Znany jest co najmniej jeden poważniejszy epizod współpracy oenzetowsko-rosyjskiej w RŚA. Kiedy w styczniu 2019 r. rebelianci z UPC zajęli ważne miasto targowe – Bambari – do akcji weszły siły ONZ/MINUSCA oraz kompania piechoty rządowej FACA, a w jej ramach także pododdział Rosjan, prawdopodobnie z „Grupy Wagnera”. W ten sposób wagnerowcy zaliczyli epizod „współpracy taktycznej” z siłami NATO, bowiem trzonem sił MINUSCA interweniujących w Bambari była kompania spadochroniarzy portugalskich, a wsparcia udzielała para francuskich Mirage-2000.

Można założyć, że był to mały pododdział zwarty najemników Wagnera albo instruktorzy wojskowi (specjaliści) pełniący rolę doradców taktycznych kompanii piechoty armii środkowoafrykańskiej (FACA). 10 lutego 2021 r. rebelianci z Koalicji ogłosili, że zabili jakoby rosyjskich najemników – rzekomo spalono ciężarówkę najemników Wagnera, jednego wzięto do niewoli, a jeszcze kilku zabito. Okoliczności zdarzenia i szczegóły nie są znane. Incydent miał mieć miejsce w rejonie miasta Bambari. Faktem jest natomiast, że przedstawiciele „Czerwonego Krzyża” i „Lekarze Bez Granic” potwierdzili, że tego dnia do kostnic przywieziono ciała zabitych, ale nie ma potwierdzenia, kim byli owi zabici. Bodaj najsilniejszy rosyjski kontygnent stacjonował w RŚA w grudniu 2020 r., w związku z wyborami zaplanowanymi na 27 grudnia, które Touadera wygrał (4 stycznia ogłoszono, że wygrał w I turze zdobywając 53% głosów). Wówczas, wraz z sukcesami rebeliantów i kontrofensywą sił rządowych, wagnerowcy mogli uczestniczyć w bezpośrednich walkach, np. jako doradcy wojskowi i kwalifikowani specjaliści (np. snajperzy).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych FR potwierdziło, że w związku z wyborami, dla zapewnienia bezpieczeństwa, wysłano do RŚA 300 dodatkowych „instruktorów wojskowych” - na prośbę lokalnych władz - oraz 4 śmigłowce Mi-8AMTSz z załogami i personelem technicznym. W styczniu br. rosyjski MSZ oznajmił, że śmigłowce „przynależące do Ministerstwa Obrony” opuściły RŚA, natomiast pozostali w republice rosyjscy „wojskowi specjaliści” vel „wojskowi instruktorzy”. Z misją w RŚA wiążą się niebezpieczeństwa związane z aktywnością różnych grup przestępczych i zbrojnych. 7 marca br., w wyniku ataku na kolumnę pojazdów, rany odniosło dwóch „wojskowych specjalistów”, których ewakuowano śmigłowcem. W trakcie akcji awarii uległ również śmigłowiec (Mi-8AMTSz?), który runął na ziemię. Znajdujący się na pokładzie ludzie nie odnieśli większych obrażeń, jednakże przewożonego rannego i pilota śmigłowca, który odniósł obrażenia w wyniku incydentu, ewakuowano naziemnym konwojem na pobliskie lądowisko i potem do stolicy – Bangi.

Znany jest materiał wideo i foto, który potwierdza, że wagnerowcy – zwłaszcza w grudniu 2020 r. i styczniu 2021 - brali udział w bezpośrednich walkach z rebeliantami. Na przykład na jednym ze zdjęć widzimy kilku dobrze wyposażonych rosyjskich kontraktorów z technicalem (uzbrojonym w kaem pikapem), gdzieś na polnej drodze. Inne zdjęcie „z terenu”, pokazuje specjalistę z karabinem wyborowym ASWK kal. 12,7 mm. Na kolejnym, wykonanym po walce, w tle widać postać rosyjskiego „specjalisty” itd. Niewątpliwie za sukcesami rządowej kontrofensywy, rwandyjskich najemników i zreorganizowanych pododdziałów FACA, stoją przede wszystkim rosyjscy najemnicy. Obecność rosyjskich kontraktorów Wagnera w RŚA jest wciąż duża.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/rosyjska-sztuka-operacyjna-w-zarysie/
Reklama 

O skali aktywności i liczebności kontyngentu w republice może świadczyć chociażby skład konwoju, który 29 marca wjechał na jej teren z Sudanu – 42 pojazdy wojskowe i cywilne. Kolumna miała składać się z 10 czołgów (pojazdów opancerzonych?), 20 ciężarówek i 12 pikapów. Materiał wideo potwierdza, że w składzie kolumny znalazły się m.in. opancerzone Urały „Szczuka”, ciężarowe Urał-4320 i pikapy UAZ „Patriot” i UAZ „Pikap”. Są to standardowe środki transportu „Grupy Wagnera”, jak w innych krajach afrykańskich, gdzie zazwyczaj widywano różnego rodzaju pikapy i Urały, natomiast ostatnio uchwycono w RŚA również szczukę vel czekan - opancerzony Urał MRAP wagnerowców (tzw. Wagner Wagon), znany m.in. z Syrii i Libii.

Szczuka/Czekan to modyfikacja ciężarowego Urał-4320, zamówiona specjalnie dla potrzeb „Grupy Wagnera”. Jak można sądzić wypuszczono kilka sztuk tych pojazdów, przy czym jeden utracono w Syrii. W akcjach bojowych mogły brać również udział m.in. technicale Toyota Land Cruiser, również widziane w RŚA. Według niepotwierdzonych danych lokalnych mediów wspomniana wyżej kolumna z Sudanu zmierzała w marcu br. do lotniska Abakama (aérodrome d’Abakava), gdzie wagnerowcy mają założyć swoją bazę . Lokalne media (np. Сorbeau News) twierdzą, że prezydent Tuadera podpisał z „Grupą Wagnera” tajny kontrakt, zakładający budowę na terenie kraju lotniska, co miałoby usprawnić operacje rosyjskie w RŚA. Jeśli jest to prawda, może oznaczać nie tylko dalszą aktywność wagnerowców w RŚA, ale nawet rozbudowę potencjału, z wieloletnią perspektywą.

image
zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru

 

Warto wspomnieć, że na wagnerowcach ciążą zarzuty o ewentualne sprawstwo bądź pomoc w zamordowaniu trzech rosyjskich dziennikarzy śledczych, przebywających w RŚA. Bezpośrednio ataku dokonali prawdopodobnie miejscowi bojówkarze, ale szczegóły wydarzeń i rola służb specjalnych RŚA, ewentualnie wagnerowców, nie jest jasna (jest za to jasny ewentualny motyw). Dziennikarze planowali przygotowanie dokumentu o rosyjskich najemnikach „Grupy Wagnera” w RŚA. Mieli także zamiar kręcić materiał w kopalni złota Ndassima, gdzie według nieoficjalnych informacji Rosja porozumiała się z władzami RŚA w sprawie eksploatacji złóż.

Według portalu Africa Intelligence najemnicy Grupy Wagnera pracowali/pracują w RŚA dla firmy Lobaye Invest, która w tym kraju reprezentuje interesy rosyjskie i jest podległą macierzystej MInvest. W chwili obecnej w mediach rosyjskich jest stosunkowo sporo materiału na temat współpracy rosyjsko-środkowoafrykańskiej, bowiem obecność najemników Wagnera (o których oficjalnie się nie mówi) maskowana jest wprowadzonym do obiegu przez rosyjskie instytucje rządowe (np. MSZ), terminem „wojskowi specjaliści”. Nie ulega wątpliwości, że obecność w RŚA specjalistów cywilnych, musi oznaczać aktywność firmy prywatnej, a spośród kilku rosyjskich prywatnych firm wojskowych (CzWK) tylko „Grupa Wagnera” może wykonywać zadania polityczno-wojskowe kluczowe dla afrykańskiej polityki Kremla.

image
zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 91
Reklama
asdf
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:59

dobrze wyglada ten karabin na zdjeciu, lepiej niz ukm2000, tak samo helm i reszta oporzadzenia rosjanie zrobili kolosalny postep w wyposazeniu osobistym.

wtorek, 25 maja 2021, 11:39

Kolba powleczona skórą z węża ogrodowego.

brcf
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:44

Dobrze wygląda, ale czy lepiej strzela ? Naprawdę ? Pomalowali farbą PK i już jest lepszy od naszego UKM-u. Hełmy ? W Aliexpress znajdziesz o wiele ładniejsze hełmy.

Afrykaner
niedziela, 23 maja 2021, 20:34

Lepsi Rosjanie niż łajdacy z kaput-bankruta-USraela, światowego terrorysty.

Rosjaner
wtorek, 25 maja 2021, 11:40

Wagnerowcy w syrii pokazali jacy są lepsi :)

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:11

W rzeczy samej, zaorali amerykańskich najemników z Isis aż miło, szybko sprawnie i boleśnie

Zenon
niedziela, 23 maja 2021, 16:27

Maria Zacharowa jest rzeczniczką MSZ FR. A szefem MSZ zupełnie ktoś inny. Pozdrawiam

amerykanki stek bzdur
niedziela, 23 maja 2021, 13:41

Wiadomo że gdy amerykańskie "państwo islamskie" zostało przez Rosję wykopane z Syrii, USA chce zainstalować swoich terrorystów w Afryce i stamtąd też zostaną wykopani. Niech sobie USA instaluje terrorystów w Kaliforni np.

GB
wtorek, 25 maja 2021, 21:22

Państwo Islamskie na terenach które ponoć kontroluje Asad ma się coraz lepiej... Za to na terenach które kontrolują Kurdowie wspomagani przez USA PI nie ma.

żenua
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:21

państwo islamskie jest rosyjskie a nie amerykańskie. A jedyne kogo Rosja "kopała" w Syrii to bezbronni cywile szpitalach i konwojach humanitarnych. W końcu Rosja przyjechała do Syrii bronić Asada.

Hanys
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:20

tzw. "państwo islamskie" jest amerykańskie, we wspólnym interesie terrorystów i USA leżało obalenie Asada, terroryści nawet kamieniem nie rzucili w żołnierza USA, byli i są amerykańskim sojusznikiem. Na szczęście Rosja wam pokazała, że Libia była ostatnim krajem w którym wprowadziliście demokrację :)

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 14:24

Jest rosyjskie hanysku, nawet żołnierze rosyjscy wspólnie z SAA ratowali terrorystówz ISIS i przenosili ich na inne tereny by nic im sie nie stało z reki Kurdów i USA.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:17

O! to nie wiedziałem że ruskie używają UH 60 ! do eskorty konwojów Isis. Davienku zburzę twój" kolorowy " świat, Isis to twór amerykański

GB
wtorek, 25 maja 2021, 21:21

Jakie to PI jest amerykańskie jak USA je zwalcza. I to pod nosem Rosji bo i były ataki w prowincji Aleppo, czyli dość blisko rosyjskich baz w Syrii. Gdyby USA rzeczywiście zależało na obaleniu Asada to by go po prostu zabiła jakaś bomba zrzucona przez samolot. W Libii nikt nie wprowadzał demokracji. Ukraina zaś wam pokazała że nie chce mieć z wami nic wspólnego.

wtorek, 25 maja 2021, 11:21

Rosja weszła do Syrii bronić tyrana Asada przed gniewem społeczeństwa ( bez tego zostałby obalony przez rebeliantów). Przy okazji pokazała kompromitację swojej "niezwyciężonej, najlepszej na świecie" OPL.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:21

Ta ruska kompromitacja rozniosła w pył Isis, że tak powiem - nomen Omen - migiem

ruski stek bzdur
poniedziałek, 24 maja 2021, 07:23

Dla Polaków istotne jest to, że rosyjska swołocz została wykopana przez Amerykanów z Polski. A Ruscy niech swoich terrorystów instalują na kremlu.

Hanys
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:21

Rosjanie sami wyszli z Polski, amerykańska swołocz nie miała nic do tego.

Kiks
poniedziałek, 31 maja 2021, 17:43

Tak tak. Zostali wykopani, przy okazji ukradli wszystko co tylko dało się ukraść. A jedyną swołoczą jesteś ty i twoi kremlowscy kumple.

GB
wtorek, 25 maja 2021, 21:17

Nie wyszli tylko uciekli. A przyczyna była oczywista, przegrana przez ZSRR Zimna Wojna z USA i rozpad ZSRR.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:26

Jak na ucieczkę, było to wyjątkowo spokojne i dobrze zorganizowane

Leningradczyk
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:42

rosyjska swołocz nie wytrzymała gospodarczo wyścigu zbrojeń, amerykanie mieli bardzo dużo do tego

zimny kubek
wtorek, 25 maja 2021, 16:50

Teraz jankesi nie wytrzymują wyścigu zbrojeń i zaczynają przypominać ZSRR z lat 80 ubiegłego wieku. Nie wiem do końca czy to jest dobre. Chyba lepsza najgorsza demokracja od najlepszej dyktatury. Pytanie tylko czy Hameryka jest jeszcze demokracją bo ja mam wątpliwosci.

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:27

Jak na razie to twoja Rosja ponownie dostaje ostrej zadyszki, gorszej niz w latach 80-tych więc nie rozsmieszaj ludzi.

GB
wtorek, 25 maja 2021, 21:13

Hmm??? USA ma się dobrze. To od Rosji oddalają się kolejne państwa byłego imperium rosyjskiego, takie jak Estonia, Łotwa, Litwa, Ukraina, Gruzja, Azerbejdżan.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:29

USA nie ma się dobrze, a tymi powiatami o których mowa , ruscy się raczej nie interesują,

zimne nóżki
wtorek, 25 maja 2021, 20:39

za to zapewne nie masz wątpliwości, że Rosja jest demokracją, a nie bandyckim państwem , które gdyby nie surowce rozpadłoby się w miesiąc

Herr Wolf
niedziela, 23 maja 2021, 18:36

Kalifornia nie należy do USA..

GB
wtorek, 25 maja 2021, 21:16

A pamiętasz jak Rosja zrobiła " interes" i za grosze sprzedała USA Alaskę? Taki interes typowo rosyjski.

poniedziałek, 24 maja 2021, 17:32

Do rosji może należy bo mieszkają tam Rosjanie :)

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:31

Ależ !!! należy do Indian

ndr
niedziela, 23 maja 2021, 13:30

Wagnerowcy są dobrzy jak walczą ze słabo uzbrojonymi arabskimi partyzantami albo z cywilami. Jak przyszłoby im się zmierzyć z regularną armią to są cieniutcy. Nic się nie zmieniło od czasów II WŚ, gdy na każdego zabitego Niemca przypadało 5-10 Rosjan.

zasmucony
wtorek, 25 maja 2021, 16:55

Niestety z naszą pseudo armią albo tymi harcerzami z WOT nie mieliby żadnych problemów. I to jest bardzo smutne... Najgorsze jest to, że nie mamy ani czasu, ani pieniędzy ani możliwości aby to zmienić. Kolejny raz sam sobie jesteśmy winni.

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 14:27

No niezle się usmiałem:) Na Wagnerowcó wystarczyli Kurdowie , wsparci paroma samolotami USAF by zrobic im taka łażnie ze w Moskwie wyhamowac nie mogli jak zwiewali.

poniedziałek, 24 maja 2021, 22:09

Jak wszystkie komunistyczne armie.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 04:57

Gdy wagnerowcy walczą z regularną armią nazywają się wtedy Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej i zapewniam że mają zupełnie inne środki perswazji i arytmetyka przewagi ma inne proporcje.

poniedziałek, 24 maja 2021, 22:07

Jakie "zupełnie inne środki perswazji"? Su-35? T-90? To złom w porównaniu do zachodniej broni.

zimny kubek
wtorek, 25 maja 2021, 17:07

Nie lekceważ nigdy wroga, szacunek, pokora i ciągły rozwój to podstawa do osiągnięcia sukcesu. Nasza historia pokazuje, że mamy tego zawsze deficyt.

Tani
poniedziałek, 24 maja 2021, 03:42

Ilu? Niemcow zginelo 9 mln to sowietow 45 mln? Ponad 2mln jencow sowietskich zmarlo w obozach jenieckich. Wagnerowcy to kondotierzy najczesciej emerytowani zolnierze sil specjalnych. Oni do walki z reg armia sie nie nadaja zreszta SEALS to tez cienkie bolki w walce z reg armia. Cala ochrona osobista prezydenta tej Republiki to rosjanie. Placi i wymaga.

Sarmata
poniedziałek, 24 maja 2021, 01:30

To chyba normalne że prywatne firmy nie mają szans z normalnym wojskiem. Czy podobne amerykanskie firmy walczą na froncie? O wojsku to masz zerowe pojęcie.

HeHe
niedziela, 23 maja 2021, 22:47

Nie ROSJAN tylko SOWIETÓW.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:34

Sowiety od 30 lat nie istnieją - to tak dla przypomnienia

poniedziałek, 24 maja 2021, 17:32

Sowiety to Rosjanie.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:35

Niekoniecznie

Ałła Akbar Pugaczowa
czwartek, 3 czerwca 2021, 04:39

Mhm jak wypomina sie Rosjanom zbrodnie wojenne i mordowanie cywili przez NKWD to wtedy słyszymy że to nie my,to Sowieci,a jak zapytasz kto wygrał 2wś to oczywiscie "że my" Ot taki paradoks

qwert
czwartek, 3 czerwca 2021, 23:09

II wś wygrali " sowieci" i nie ma o czym dyskutować

Apek
niedziela, 23 maja 2021, 20:50

Klęska wrześniowa 1939 - na jednego zabitego Niemca przypadło 6 Polaków, ależ to była bitna ta armia II RP :), nie licząc ofiar cywilnych niemieckich zbrodni. A te twoje 5-10 to chyba wzięte z kosmosu, albo uwzględniające niemieckie zbrodnie w tym te na jeńcach i cywilach, po drugie nie Rosjan tylko bo obywateli ZSRR, przypominam byli też Ukraińcy, Białorusini i inni.

wtorek, 25 maja 2021, 11:22

Polacy nie walczyli ramię w ramię z Niemcami w przeciwieństwie do Armii Czerwonej :)

zimny kubek
wtorek, 25 maja 2021, 17:16

A słyszałeś coś o napaści Polaków na Czechy w 1938 wraz z Hitlerem. Poszukaj i poczytaj o relacjach sanacji z nazistami w latach 30 ubiegłego wieku. Nie jest tak róźowo ani czarno-biało. Mniej propagandy, więcej myślenia.

środa, 26 maja 2021, 15:38

Polacy nie napadli na Czechy wraz z Hitlerem. Poszukaj i poczytaj o sponsorowaniu NSDAP przez ZSRR i o Niemiecko-Rosyjskiej współpracy wojskowej przed wojną. Kto pomógł Niemcom łamać sankcje. Przeczytaj jeszcze raz o pakcie R-M i wspólnych defiladach Niemcieckich Faszystów z Armią Czerwoną w polskim Brześciu i innych polskich miastach w trakcie trwania Drugiej Wojny Światowej. Poczytaj jak Armia Czerwona traktowała w czasie wojny partyzantów z polskiego podziemia. I nie pouczaj innych skoro sam nie masz pojęcia o historii Polski tylko rosyjskie bzdury powtarzasz.

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:30

A słyszałeś że ni było żadnej napaści tylko rozmowy by odzyskac to co Czechy okupowały po napaści na Polskę podczas wojny z bolszewikami. A moze tak cos o rlacjach bolszewików z nazistami,którzy dzięki temu mogli rozwijać i szkolic nowe rodzaje wojsk na poligonach w ZSRS?

Hanys
niedziela, 23 maja 2021, 20:31

Widac goebbelsowska propaganda ciągle żywa :) Ale dzisiaj za jednego Rosjanina polegnie 15 natowców na radioaktywnymn parkingu :)

Kiks
poniedziałek, 31 maja 2021, 17:45

Rosja mając najwiekszy obszar na świecie bęzie największym..parkingiem. Zresztą, dziecko, daj spokój, brakuje już tylko, żebyś znowu wspomniał o lejach.

jedność narodu to podstawa
wtorek, 25 maja 2021, 17:20

Nikt nie polegnie bo oprócz jankesów nikt nie chce wojny. Niestety anglosasi lubią załatwiać interesy czyimiś rękami. Europa zachodnia się nie ruszy, a nas można poświęcić, nie pierwszy raz zresztą.

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:31

Istotnie was Putin poswięci jak wszystkich rosyjskich zołnierzy bez mrugieci okiem.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:37

Czytaj uważnie, nas czyli Polaków

poniedziałek, 24 maja 2021, 17:34

Tym parkingiem będzie Rosja.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:38

A Polska podjazdem do tego parkingu

gosć
niedziela, 23 maja 2021, 20:20

Jak BlackWater strzelało do Irackich cywili to też dobrze sobie radzili....

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:24

I zostali za to aresztowani i oskarżeni a BlackWater przestało istniec.

niedziela, 30 maja 2021, 15:50

Zmieniło nazwę, nic więcej.

zbyniu
niedziela, 23 maja 2021, 20:10

Przypomnę tylko, że również amerykańscy i brytyjscy żołnierze od zakończenia II wś (nie licząz Korei) nie walczyli z nikim innym, jak tylko z partyzantami albo armiami trzeciego świata (Irak). To tak na marginesie, aby uczynić zadość rzetelności...

he he he
niedziela, 23 maja 2021, 19:51

Gdyby nie zachodnie konwoje z pomocą to na każdego zabitego szwaba przypadałoby 50 zabitych ruskich.

inż.
niedziela, 23 maja 2021, 18:40

Niemców zginęło 7-8 mln a Rosjan 20 mln

ret
środa, 26 maja 2021, 16:36

Z czego 8 mln Ukraińców i 2,5 mln Białorusinów.

wtorek, 25 maja 2021, 11:22

Ilu Rosjan zginęło z rąk Rosjan?

Matołusz
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:24

ale Niemcy nie walczyli tylko z Rosjanami

inż.
wtorek, 25 maja 2021, 07:14

70% to front wschodni

klawiatura
niedziela, 23 maja 2021, 18:29

To i tak lepiej niż z naszymi osiągnięciami.

wtorek, 25 maja 2021, 11:23

Masz na myśli wasze "osiągnięcia" w Katyniu i pomaganiu Niemcom w 39r?

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:40

Nie , ma na myśli nasze, czyli polskie osiągnięcia, bo przecież nie wasze - izraelskie

Monkey
niedziela, 23 maja 2021, 18:05

@ndr: Taka rosyjska specyfika: ponoszą horrendalne straty (pełna zgoda w tym temacie), ale zbudowali imperium i teraz rozbudowuja swoje wpływy na świecie. Wielu forumowiczów sadzi, że oni myslą tak jak zachód czy my. Ale tak nie jest. Oni sa w stanie mieć bieda życie, ale gdy wyjeżdża defilada na ulicę, sa dumni. To nie są goście, dla których ciepła woda w kranie jest priorytetem. A czy im z tym dobrze czy nie, to juz ich sprawa. Mnie to niewiele obchodzi.

mlas
niedziela, 23 maja 2021, 18:01

Ruskie wyborowe oddziały są dobre, cała reszta zaś to mięso armatnie. Jaki kraj, taka armia

Pumpernikiel
niedziela, 23 maja 2021, 17:58

Weź pod uwagę geniuszu że kontraktowi najemnicy nie są od walk z regularną, nowoczesną armia, tylko od szkolenia żołnierzy/zabezpieczania infrastruktury/zwalczania nieregularnych grup zbrojnych. Myślisz że ludzie z Blackwater czy innych amerykańskich agencji o charakterze militarnym walczą jako regularne wojsko na linii frontu?

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:33

Blackwater nie istnieje już , do tego byli legalni w USA a Wagnerowcy powinni wszyscy siedziec w rosyjskich wiezieniach wg prawa Rosji. Aha, nikt nigdy w USA nie uzywał BW jako najemników, a Wagnerowcy to prywatna armia Putina nic nie robiąca bez jego zgody.

ret
środa, 26 maja 2021, 16:38

Chcesz powiedzieć że Blackwater działał charytatywnie i nie brał pieniędzy? Taka Armia Zbawienia.

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 14:30

Chce powiedzic że BlackWater np w Iraku robił za ochroniarzy a nei najemników i działał w pełni legalnie,a Wagnerowcy nie dość ze w Rosji powinni co do jednego siedziec w wiezieniach to działają jako prywatna armia i terrorysci Putina.

zimny kubek
niedziela, 23 maja 2021, 11:39

Pewno bronili zasobów naturalnych w RŚA przed chłopcami z "BlackWater" i innymi harcerzami, którzy jeźdzą do Afryki zwiedzać zabytki, a przy okazji zostawiają demokrację.

gorący kubek
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:22

Tak jak w Syrii chcięli "bronić" pól nafowych przed Kurdami?

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 19:55

Raczej przed kontrolowanymi przez Rosje organizacjami terrorystycznymi co się Putinowi z łańcucha urwały jak Al-Nusra czy ISIS.

Gulden
niedziela, 23 maja 2021, 11:02

A ja tam nie wiem,co takiego dziwnego w tym,że jakieś państwa(czy na chwilę obecną,ponadnarodowe koncerny)opłacają sobie,niejako"prywatną"armię,i wyposażają w sprzęt,zatrudniają.Raz,że ludzie wyszkoleni do walki,przez same te państwa,po odbyciu służby wojskowej,a odejściu z tej armii,za bardzo nie mają ze sobą co zrobić.Bo istnieje określony procent ludzi,którzy po prostu mają to niejako"zakodowane"w genach,że lubią adrenalinę,życie w wojsku,walkę i nie widzą problemu by jeszcze na tym zarabiać.Już sami francuzi całkowicie legalnie mają na stanie Legię Cudzoziemską,i w najlepsze korzystają z jej usług,gdzie tam uważają za słuszne.Naprawdę,nic takiego dziwnego.Amerykanie już pewnie od dawna mają kilka takich firm jak Blackwater,Academici,rosjanie mają niby grupę Wagnera(do tej się niby przyznają,Bóg wie,ile innych idzie na ich pasku),zresztą profesja "Psów wojny"jest znana,wykorzystywana,i nie widać końca tego typu formacji.To uroki kapitalizmu,i systemu społecznego,który sami sobie tworzymy,i dajemy na niego przyzwolenie.A statystycznemu cywilowi,jest wsio rawno,kto mu wpada na wioskę,i wygania na bagnetach z ojcowizny,okradając przy okazji i robiąc inne złe rzeczy.Cywil nie ma nic do gadania.A jak się statystyczni tłuczeni po głowach cywile zbiorą do kupy,uzbroją się,i zaczną się na całego bronić,od razu są wrzucani w do wora z napisem"ekstremista,bandyta,rozłamowiec,isisowiec.."czy jakkolwiek, co akurat jest potrzebne,by przedstawić go w takim,a nie innym, niekorzystnym świetle.I tak to się kręci.

Kiks
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:17

Z tą Legią to ośmieszyłeś się.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:48

Czym się ośmieszył ? Legia to zalegalizowana " armia" najemników

Sarmata
poniedziałek, 24 maja 2021, 01:32

Cała amerykanska armia to teraz też taka legia cudzoziemska , Hiszpanie też mają swoją Legię cudzoziemską.

gosć
niedziela, 23 maja 2021, 20:16

Academi to jest to samo co Blackwater, po prostu nową nazwę wzięli, bo stara kojarzyła się ze zbrodniami na cywilach...

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:34

Nie, Academi to zupełnei inna firma,Blackwater przestało istniec po incydentach w Iraku.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:49

I zmienili nazwę na Academi, tyle i tylko tyle

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 20:00

Gulden, po pierwsze nigdy BlackWater czy Academy, bo BlackWater nei istnieje już nie były uzywane jako najemnicy ale ochroniarze. Po drugie Wagnerowcy sa prywatnym wojskiem Putina korzystajacym z rosyjskich baz wojskowych i transportu rosyjskich sił zbrojnych, a wg prawa Federacji Rosyjskiej powinni siedziec w wiezieniach co do jednego. Legia Cudzoziemska to regularna jednostka francuskich sił zbrojnych a nie żadni najemnicy. Więc cos ci zdecydowanie wybielanie Wagnerowców nei wyszło.

Gulden
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:28

-Davien-Jesteś niereformowalny,człowieku.Ja nikogo nie wybielam,staram się bezstronnie przedstawiać fakty,które są na wyciągniecie ręki,dla myślącego człowieka widoczne,dostępne.I tak się niestety dzieje,że poszczególne państwa,czy też ponadnarodowe koncerny,w nosie mają jakieś zasady,układy czy tam ustalenia.I jeśli chodzi o konkretny interes,to robią to,co uważają za słuszne.A czy to trzyma jakieś tam normy prawa,przyzwoitości,zdrowego rozsądku?A co to takiego?Grunt,że osiągną założone cele.Co do Psów wojny,w pełni podtrzymuję zdanie,korzystało się z nich,korzysta,i bedzie korzystać.I nikt się do tego nie przyzna,bo i po co?

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:52

Nie wymagaj myślenia od tego " kosmity", to jest poza jego możliwościami

JOJEK
wtorek, 25 maja 2021, 12:04

Całkowita racja ale reszcie nie przetłumaczysz oni widzą świat czarno biały ci dobrzy a ci źli a świat jest szary ,dobrze napisałeś ,

Tweets Defence24