Wojskowi medycy na szczepieniach

12 stycznia 2021, 12:47
tn___1
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
Reklama

Pierwsi żołnierze Sił Zbrojnych RP, należący do personelu medycznego, otrzymują szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Poszczególne jednostki Sił Zbrojnych RP informują o rozpoczęciu szczepień personelu medycznego wchodzącego w ich skład. Wojskowi lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni, podobnie jak cywilni, należą do grupy „0” i są szczepieni w pierwszej kolejności. 

Z kolei szczepienia pozostałych żołnierzy realizowane będą zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień, w którym żołnierzy ujęto w grupie pierwszej, aczkolwiek zgodnie z publicznymi deklaracjami przedstawicieli rządu żołnierze (poza służbami medycznymi) czy np. funkcjonariusze służb mundurowych będą szczepieni dopiero wtedy, gdy szczepionki zostaną podane najstarszym osobom z grupy pierwszej (seniorom po 70 roku życia).

Wśród jednostek, które informowały o rozpoczęciu szczepień swojego personelu medycznego, jest 10 Opolska Brygada Logistyczna. Jak podaje kpt. Piotr Płuciennik, w ramach porozumienia ze szpitalem „węzłowym” tzn. 116. Szpitalem Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w Opolu, w ambulatorium 10. Opolskiej Brygady Logistycznej  rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Pierwsze dawki szczepionki przyjął personel medyczny brygady tj. lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni. Pozostali żołnierze będą zaszczepieni zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień, po ukończeniu szczepienia grupy "0".

Żołnierze personelu medycznego są szczególnie narażeni na kontakt z koronawirusem, gdyż pełnią dyżury w szpitalach i izbach przyjęć oraz wykonują transport chorych (w tym w ramach wsparcia cywilnej służby zdrowia). O szczepieniu swoich żołnierzy wchodzących w skład służb medycznych informowały też inne jednostki, jak choćby 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Wypalony
środa, 13 stycznia 2021, 10:18

Zaczyna się, przymuszają żołnierzy do szczepienia. A nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne szczepionki.

Sternik
wtorek, 12 stycznia 2021, 14:42

Ilu sie szczepiło? Pięciu?

Tweets Defence24