Reklama

Wojskowe rozmowy na Półwyspie Koreańskim

17 lipca 2017, 12:55
Strefa zdemilitaryzowana
Fot. Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Pierwszy raz od 2015 roku, Korea Płd. zaproponowała sąsiadowi z północy rozmowy o sytuacji militarnej. Seul chce rozmawiać o wstrzymaniu wrogich poczynań w pobliżu wspólnej granicy - powiedział wiceminister obrony Korei Płd. Suh Czo Suk. 

Seul zaproponował by, rozmowy odbyły się 21 lipca w należącym do Korei Północnej pawilonie Tongilak w Panmundżonie, w którym kiedyś odbywały się wszystkie rokowania między zwaśnionymi stronami. Miejsce znajduje się po obu stronach linii demarkacyjnej pełniącej rolę granicy. Będą to pierwsze rozmowy od grudnia 2015. 

W zeszłym tygodniu Pjongjang przeprowadził serię prób rakietowych, między innymi z pociskiem dalekie zasięgu. Incydenty te znacznie nasiliły napięcie w stosunkach dwustronnych i w całym regionie. Testy rakietowe zostały potępione przez Stany Zjednoczone, Japonia, Rosja i Chiny. W jednym z oświadczeń prezydent Korei Południowej Mun Dze In powiedział, iż potrzeba dialogu z Pjongjangiem jest w tej sytuacji większa niż kiedykolwiek.

PAP - mini

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
leming
poniedziałek, 17 lipca 2017, 21:12

To już nie będzie w strefie granicznej głośników pracujących na całą dostępną moc ?

Marek1
wtorek, 18 lipca 2017, 11:46

Zdaje się, że Południu chodzi głównie o wstrzymanie przez Północ prac nad kolejnymi tunelami prowadzącymi podobno już pod sam Seul. Co kilka m-cy południowcy wykrywają kolejne, a północ kopie nowe, którymi przerzuca przez granicę dywersantów ...

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama