Reklama

Siły zbrojne

Wojskowa wyrzutnia CAMM w Kielcach

Wyrzutnia Ilauncher na ćwiczeniach Tobruq Legacy 2019. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl
Wyrzutnia Ilauncher na ćwiczeniach Tobruq Legacy 2019. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl

Podczas tegorocznego salonu MSPO zostanie zaprezentowana wyrzutnia przeciwlotniczych pocisków CAMM w konfiguracji British Army, a także szereg innych systemów rakietowych MBDA.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

W oficjalnym pawilonie przemysłu obronnego Wielkiej Brytanii zostanie wystawiona inteligentna wyrzutnia iLauncher pocisków CAMM obsługiwana przez żołnierzy 7 Grupy Obrony Powietrznej Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii (British Army’s 7 Air Defence Group). We współpracy z polskim przemysłem MBDA proponuje ją Polsce jako rozwiązanie dla systemu obrony powietrznej Narew.

To już kolejny raz, gdy w Kielcach będzie prezentowana wyrzutnia przeciwlotniczych pocisków CAMM – wcześniej prezentowano ją m.in. zintegrowaną z samochodem Jelcz. Teraz jednak zostanie ona zademonstrowana w „liniowej” konfiguracji, a więc takiej która jest obecnie wprowadzana do jednostek British Army, w celu zastąpienia przestarzałego systemu Rapier i znacznego zwiększenia zdolności sił obrony powietrznej. Wyrzutnia prezentowana jest jednak bez podwozia.

„Inteligentna” – a więc dysponująca własnymi elementami systemu kierowania ogniem, a także głowicą elektrooptyczną – wyrzutnia CAMM stanowi tam element systemu przeciwlotniczego Sky Sabre. W jego ramach zintegrowana jest z radarami Giraffe oraz systemem kierowania ogniem z elementami dowodzenia dostarczonymi przez izraelskiego Rafaela. To dowód, że CAMM jest zdolna współpracować z komponentami pochodzącymi od różnych producentów. W Wielkiej Brytanii zestaw Sky Sabre zastąpi przestarzały system Rapier i będzie odpowiadać m.in. za obronę Falklandów.

Na swoim stoisku MBDA zaprezentuje też pociski CAMM i CAMM-ER (o zwiększonym zasięgu) oraz model wyrzutni EMADS (przeznaczonej dla pocisków CAMM i CAMM-ER, o zasięgu powiększonym do ponad 40 km) oraz morska wyrzutnia pocisków CAMM. Brytyjczycy podkreślają, że propozycji pocisków CAMM towarzyszy oferta współpracy przemysłowej, zgodnie z polsko-brytyjskim traktatem z 2017 roku. Same wyrzutnie i rakiety mogą być integrowane z systemem dowodzenia wskazanym przez stronę polską (niezależnie czy będzie to wariant krajowego C2, czy IBCS, z którym CAMM przeszedł już wstępną integrację).

Oprócz systemów przeciwlotniczych w Kielcach prezentowana będzie koncepcja uzbrojenia myśliwców F-35. W jej skład wejdą pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu ASRAAM (komponenty do nich, podobnie jak do CAMM, powstają już w Mesko), średniego zasięgu Meteor (o podwyższonych zdolnościach przechwytywania manewrujących celów na dużych odległościach) oraz powietrze-ziemia Spear. Wszystkie te elementy są obecnym lub planowanym wyposażeniem brytyjskich sił powietrznych i mają być (lub już są) integrowane na tamtejszych F-35.

Spear to pocisk rakietowy, przeznaczony do wykorzystania na zasadzie stand-off, spoza zasięgu wrogiej obrony powietrznej. Dysponuje wielosensorowym systemem naprowadzania, a niewielkie wymiary pozwalają na umieszczenie czterech rakiet tego typu (obok jednej rakiety powietrze-powietrze), w każdej z dwóch komór uzbrojenia F-35. Łącznie więc myśliwce mogą przenosić jednorazowo osiem pocisków Spear, zachowując własności stealth i możliwość użycia pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu.

Na stoisku MBDA na MSPO (hala F nr 17) będą też prezentowane oferowane przez tą grupę systemy przeciwpancerne: lekki Enforcer, zamówiony w zeszłym roku przez niemieckie siły specjalne i stanowiący propozycję w programie Pustelnik oraz cięższy Brimstone, proponowany dla niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza, wraz z integracją z polskim systemem kierowania ogniem.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama