Wojsko wzmacnia łączność Rosomaków

28 maja 2021, 14:41
KTO_warsztat
Fot. chor. Tomasz Robak
Reklama

Część transporterów Rosomak, należących do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, otrzymała nowe, polskie radiostacje. Ma to umożliwić im pracę w sieciach łączności.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych podkreślił, że radiostacje zamontowano w celu zwiększenia możliwości dowodzenia. Montaż drugiej radiostacji umożliwia bowiem pracę w sieciach radiowych.

Ppłk Chmiel zaznaczył, że polskie radiostacje produkcji firmy RADMOR S.A. (należącej do Grupy WB), zainstalowano w łącznie 20 transporterach należących do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Jednostka ta ma na wyposażeniu KTO Rosomak we wszystkich trzech batalionach. Jej głównym uzbrojeniem są transportery Rosomak z wieżami Hitfist-30P i to właśnie w takich pojazdach zamontowano nowy sprzęt.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, instalacja tych radiostacji to pokłosie doświadczeń z operacji w Afganistanie, gdy okazało się, że jest potrzeba zapewnienia szerzej zakrojonej zdolności łączności dla większej liczby transporterów, aby za ich pośrednictwem możliwy był również przesył danych. KTO Rosomak w eksploatowanej obecnie wersji są już wstępnie przystosowane do instalacji drugiej radiostacji.

Montaż radiostacji przeprowadzili żołnierze 55 batalionu remontowego, wchodzącego w skład 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Jak podały służby prasowe brygady, elementy łączności montażowe wykonano siłami pododdziałów remontowych w Opolu, a montaż samych radiostacji zrealizowano w jednostkach, w Międzyrzeczu i Wędrzynie. Wykorzystano w tym celu Uniwersalny Warsztat Obsługowo-Naprawczy (UKWO-N) – najnowszy warsztat 55 batalionu remontowego.

Warsztat pozwolił na samodzielne wykonanie zaplanowanych czynności. Jednocześnie była to dobra okazja do sprawdzenia jego użyteczności w warunkach polowych, jako mobilnej bazy warsztatowo-diagnostycznej. Do montażu radiostacji zaangażowani zostali również żołnierze z etatowych obsad KTO Rosomak, dzięki czemu zostali na miejscu przeszkoleni przez personel 55 batalionu remontowego z obsługi montowanych radiostacji.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
MArio
środa, 2 czerwca 2021, 16:32

a jak to się ma do rosyjskich systemów namierzania wszelkich nadajników i ich szybkiej likwidacji? To wszystko zademonstrowali w Donbasie już 2 lata temu.

Zator
poniedziałek, 31 maja 2021, 11:50

Thales się cieszy bo produkt w końcu gotowy od 10 lat W technologi 3g czyli Potęga

Star-Wars
niedziela, 30 maja 2021, 11:08

A jak tam była do rej pory radiostacja? CB radio?

lol
sobota, 29 maja 2021, 15:05

Jeśli wieża ZSSW 30 wejdzie do produkcji to czy wszystkie Roski ją otrzymają czy pewna część zostanie z tą obecnie używaną? Jeśli mają zostać przezbrojone wszystkie pojazdy w nowocześniejszą wieże to co stanie się z Hitfistami?

radioFM
poniedziałek, 31 maja 2021, 09:38

Inwestycja w łączność to zawsze bezie dobry pomysł. Co do starej wieży Hitfisty 30P, to raczej powinni zmieniać je tylko tam, gdzie nie jest możliwa bieżąca naprawa/konserwacja. Priorytet, to montaż ZSSW-30 na fabrycznie nowych podwoziach, po to przezbroić kolejne brygady. Kolejnym krokiem dla 12 i 17 Brygady powinno być sukcesywne mieszanie obu typów wierz w ramach jednego plutonu aż do całkowitej wymiany. Brygady na Rosomakach potrzebują jeszcze niszczycieli czołgów uzbrojonych w pociski SPIKE NLOS lub BRIMSTONE osadzonych dokąłdnie na tym samym podwoziu (Bo "logistyka" i serwis wygrywają wojny). Opcja precyzyjnego wspierającego uderzenia na odległości kilkunastu kilometrów zapewni realne wsparcie i możliwość odskoku oddziałom piechoty na KTO.

Marioosh
sobota, 29 maja 2021, 10:39

"...instalacja tych radiostacji to pokłosie doświadczeń z operacji w Afganistanie..." Szybko, oooj szybko zrealizowali...

sobota, 29 maja 2021, 21:13

Zaprojektuj takie coś i wprowadź do produkcji w 3 lata to będziesz bogiem cwaniaku

prawdziwy fan itd.,itd.
sobota, 29 maja 2021, 10:09

"Remont" zawsze górą!

Monkey
piątek, 28 maja 2021, 23:13

Czyli jednak można zamawiać w prywatnych przedsiębiorstwach. Struktura własnościowa jest ważna, ale przecież dlatego Skarb Państwa ma udziały w WB Group. A jakość sprzętu się liczy na pierwszym miejscu w relacji koszt-efekt.

Gnom
sobota, 29 maja 2021, 15:34

Podarunek od rządu RP (za PO) dla ówczesnego WB, czyli Radmor, produkował już wcześniej radiostacje PR4G (w tym Fastnet) i tu wielkich zasług WB nie ma. To ówczesna spółka państwowa weszła w program licencji na produkty z Francji, potem wzięła udział jako polski udziałowiec w Fastnet, a potem jeszcze za firmy państwowej weszła i realizowała europejski program SDR (ostatnio zatwierdzono jego efekty). Zatem nie podniecaj się tu firmą prywatną. To nie WB rozwinęło zdolności RADMORU, a właśnie Radmor (jako prezent) pomógł rozwinąć szerzej skrzydła WB. Jak bym był właścicielem firmy typu WB też chętnie "kupiłbym" Radmor za kwotę mniejszą niż suma gwarantowanych 10 letnich zamówień od państwa i to na kredyt udzielony i gwarantowany przez bank państwowy. Ot taka specyfika kolesiostwa w RP.

Troskliwy
poniedziałek, 31 maja 2021, 08:33

Proces zakupu Radmoru, jego tryb, zasady i osoby go akceptujące powinien być wnikliwie zbadany !!!

Gts
niedziela, 30 maja 2021, 18:18

Tak samo jak z Mielcem czy Swidnikiem i wieloma inny panstwowymi firmami, ktore mialy niby zagwarantowane zamowienia od panstwa, a w efekcie byly to kroplowki na przetrwanie. Ci ktorzy zostali kupieni nawet za takie kwoty jak piszesz w wiekszosci przetrwali, a nawet sie rozwinieli pod skrzydla mi innych podmiotow, ci co nie zostali kupieni to upadli i fabryki zaorano.

kibic
sobota, 29 maja 2021, 12:19

RADMOR zbierał doświadczenia od kilkudziesięciu lat i to w materii o dużych wymaganiach co do produktu. Zmiany ustrojowe czy własnościowe tego nie przekreślają. Z pewnością potrafią dużo. Nie bez powodu jeszcze w czasach PRL sprzęt audio RADMORa był wysoko oceniany na tle reszty polskiego rynku. Światowa konkurencja jest silna, ale RADMOR nie musi mieć tu kompleksów.

JEPETTO
sobota, 29 maja 2021, 19:10

Co to za brednie? Radmor produkuje radiostacje na licencji Thales seria PR4G - od 20 lat prawie bez zmian ... taka sytuacja

Edek
niedziela, 30 maja 2021, 20:44

Dokladnie. Produkt bez zmian klepania na licencji dla niektórych oznacza ze Radmor jest jakaś światową potęgą.

Olender
sobota, 29 maja 2021, 11:44

Masz rację dlatego fajnie by było aby skarb państwa jak najszerzej inwestował w prywatne firmy

Tweets Defence24