Reklama
Reklama

Wojsko uruchomiło system transmisji danych NATO Link 16

15 lipca 2015, 15:32
System Link 16 znajduje się m.in. na myśliwcach F-16C/D Sił Powietrznych. Fot. kmdr ppor. Grzegorz Łyko, Artur Weber/DPI MON

Siły Zbrojne RP zakończyły proces uruchamiania posterunków systemu transmisji danych Link 16. Wdrożenie systemu, w jaki wyposażone są m.in. myśliwce F-16C/D Block 52+ umożliwiło w pełni zapewnienie zdolności do wymiany danych z samolotami wczesnego ostrzegania AWACS. Jak podaje płk Jacek Zabłotny z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, elementy Link 16 są  „w trakcie pozyskiwania” m.in. dla Wojsk Specjalnych, trafią też na nowe śmigłowce wielozadaniowe.

Link 16 to w chwili obecnej podstawowy system wymiany danych, wykorzystywany w krajach NATO oraz przez inne państwa, będące sojusznikami USA. Posterunki Link 16 zostały uruchomione w Gryficach, Chruścielu, Suwałkach, Poznaniu, Łasku, Roskoszy, Krakowie i Zamościu. Zostały przekazane Dowództwu Operacyjnemu RSZ, co ma umożliwić ich wykorzystywanie podczas bieżącej działalności Sił Zbrojnych – podaje płk Jacek Zabłotny z Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych.

Obecnie „w trakcie pozyskiwania” są elementy Link 16 dla Wojsk Specjalnych oraz nowych jednostek marynarki wojennej. System będzie też wykorzystany na śmigłowcach wielozadaniowych jakie mają trafić do Wojska Polskiego, a obecnie jest zainstalowany na myśliwcach wielozadaniowych F-16 C/D Block 52+, używanych przez Siły Powietrzne.

Wdrożenie systemu Link 16 pozwoliło na uzyskanie pełnej zdolności do wymiany danych z samolotami wczesnego ostrzegania AWACS i ich przekazywania z systemów krajowych do zintegrowanego systemu obrony NATO NATINAMDS. Zapewniło również pełną interoperacyjność polskiego systemu obrony powietrznej z platformami bojowymi i systemami NATO.

Link 16 nie jest jedynym taktycznym systemem transmisji danych, używanym w Wojsku Polskim.  W Marynarce Wojennej wykorzystywany jest między innymi system Link 11, rozbudowywany obecnie, wspólnie z Siłami Powietrznymi, w ramach jednego z sojuszniczych pakietów zdolności (ang.Capability Package). Przedstawiciele Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności  Inspektoratu Rodzajów Wojsk DG RSZ rozpoczęli działania zmierzające do przystąpienia Polski do programu rozwoju i implementacji systemu transmisji danych Link 22, który zastąpi  w przyszłości Link 11 – podaje płk Zabłotny.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Bure
środa, 15 lipca 2015, 15:44

Dopiero teraz ?????

Boczek
środa, 15 lipca 2015, 19:33

No, tez uważam, ze haubice Dana powinny bały już dawno o posiadać. Najlepiej jeszcze prze opracowaniem Linku 16.

b3rs
środa, 15 lipca 2015, 17:03

"Satysfakcją napawa fakt, że Polska, jako pierwsza z grupy krajów, które wstąpiły do NATO w 1999 roku i później, dołączyła do „linkowej” rodziny."

szok
środa, 15 lipca 2015, 16:30

A argumentem (fałszywym, bo Brytyjczycy zobowiązali się to dostarczyć) przeciw Gripenowi był brak Link-16 (Szwedzi mają własne, nowocześniejsze rozwiązanie)...

kj1981
środa, 15 lipca 2015, 21:57

A nie wskazane byłoby podłączyć też NDR do systemu wymiany danych, żeby radary naziemne nie ograniczały możliwości pocisków NSM?

Marek
środa, 15 lipca 2015, 21:04

Link 16 ma tylko uzasadnienie operacyjne na śmigłowcach CSAR. Dla innych wersji tzw "wspólnej platformy śmigłowcowej" to zbędny wydatek. Ziemia nie jest płaska.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama