Reklama

Geopolityka

Wojsko rozpoczyna szkolenie ochotników

Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ
Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ

Od 1 marca każdy mężczyzna podlegający powszechnemu obowiązkowi obrony może ochotniczo zgłaszać się do swojej macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień, by złożyć akces do odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać także kobiety zainteresowane odbyciem szkolenia. – informuje MON. 

Resort obrony zaznacza, że propozycja odbycia służby przygotowawczej skierowana jest do osób w wieku od 18 do 50 lat, które nie pełniły wcześniej służby w Siłach Zbrojnych i chcą przejść przeszkolenie. Jednocześnie do Wojskowych Komend Uzupełnień mogą się również zgłaszać rezerwiści, którzy będą kierowani na ćwiczenia.

Żołnierze rezerwy (szeregowi w wieku do 50 lat, podoficerowie i oficerowie – do 60 lat), którzy nie mają nadanego przydziału mobilizacyjnego otrzymają stosowny przydział i będą kierowani do odbycia szkolenia zgodnie z posiadaną specjalnością wojskową. Natomiast rezerwiści, którzy zgłoszą akces do szkoleń i mają nadane przydziały mobilizacyjne będą kierowani przez WKU na ćwiczenia do jednostek macierzystych.

Jak wspominano wcześniej, deklaracje odnośnie chęci odbycia szkolenia mogą składać również mężczyźni i kobiety w wieku 18-50 lat, którzy wcześniej nie pełnili służby w Siłach Zbrojnych. W takim wypadku ochotnicy mogą zostać zakwalifikowani do służby przygotowawczej.

Resort obrony zaznacza, że chętni powinni zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień bądź wojewódzkich sztabów wojskowych.

Reklama

Komentarze (30)

  1. TTT

    Wszystko fajnie ale mam robotę i kredyt hipoteczny do płacenia. Ile ma trwać takie szkolenie? Skąd wezmę kasę na ratę jak nie będę robił w danym miesiącu. Jak powiem prezesowi, że mnie nie będzie "x" czasu? Czy wojsko pomyślało o tym?

    1. kapitan

      Pytanie Ministerstwa czyli cywilnego nadzoru na Armią

    2. Damian

      I dlatego nie powinni olewać drużyn strzeleckich.Tam są ludzie co wypełnia lukę i sami ochotnicy.Ale jak udaja się do ministra po wsparcie dostają figę.Pytanie czego się boi MON.Skoro i tak armiia jest za mała. Chyba że na stanie nie ma rezerw broni bo ktoś się jej po cichu pozbył.

  2. Rafał

    Warto wspierać finansowo Polską Partyzantkę. 13 Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich. https://www.facebook.com/13SKPDS

    1. Damian

      Warto wspierać Obywatelskie inicjatywy tym bardziej w kwestii Obronnosci Kraju.Każda forma partyzantki to jest tylko problem dla wroga .Tym bardziej że drużyny strzeleckie są zorganizowane i szkolą się caly czas.Każdy w kraju chce żyć bezpiecznie ,

  3. A_S

    Niech ktoś odpowie. Czuje się zagrożony i chciałbym przeznaczyć swój 1% podatku na rzecz obronności kraju i sprzętu dla armii. Czy jest to u nas możliwe, czy ktoś celowo blokuje tego rodzaju możliwość, bo wydaje mi się, że w obecnej sytuacji sporo osób zdecydowałoby się na taki krok.

    1. f

      Polska nie może się zbroic bo jest demokratycznym Państwem jak również nie może nikomu wypowiedzieć wojny więc nie ma potrzeby uzbierania pieniędzy na zbrojenie. Tyle w tym temacie

    2. asser

      Dobre pytanie. Sam jestem za granica od lat ale chetnie przekazalbym pol pensji na wojsko. Ale nie ma zadnego konta. Moi koledzy tez by chcieli wspomoc armie swymi pieniedzmi ale nie moga.

  4. Jarek

    No dobra... ok mogę się "zapisać" na szkolenie - ale co z pracą ? - pracodawca na pewno odpowiednio mi podziękuje po powrocie z takiego szkolenia.... Co z rodziną .... Jeżeli jestem jedynym żywicielem... mogą patriotycznie głodować... . Generalnie to dobry pomysł tylko za mało szczegółów i tak na dobrą sprawę nie wiadomo dla kogo???? Przez ostatnie lata lansowany był przez PO-wiaków model patrioty- jako oszołoma. Wszystko było COOLL i na luzie a Ojczyzna - to najlepiej jak każdy miał by ją w d.... bo wtedy łatwiej ukryć AFERY, PRZEKRĘTY itp. itd.

    1. Adrian

      Jarek w 100 procentach się z Tobą zgadzam.

  5. dasie_czynie

    Moim zdaniem powinno być tak dla ochotników którzy nie odbyli np. służby wojskowej powinna być dostepna broń na strzelnicy wszelkiego rodzaju kalach , beryl , snajperska , pistolety , bron maszynowa żeby każdy miał możliwość zapoznania się i postrzelania z takiej broni , powinny być utworzone jakiś mały poligon dla ochotników gdzie będzie czołg bwp rdp i inne powszechne zabawki tak żeby na sobote i niedziele dla ludzi wielbiacych aktywny wypoczynek mogli tam pojechac i sie wyszaleć powinny byc w kazdym miescie zrobione skladnice broni i kazdy powinniej byc zapoznany gdzie to jest co za bron i jak ją obslugiwać

    1. Rrrrrrrrrr

      Tylko kto za to zapłaci, skoro naszego kraju nie stać na kompleksowe szkolenie wojsk zawodowych :/

  6. jakiś

    To chyba liczą na kloszardów i bezrobotnych. Pracujący nie skorzysta bo zajmie jego miejsce w zakładzie ktoś inny. Najmilej widziani byliby członkowie rodzin prominentów/lekarzy/bogatych biznesmenów/wojewodów/starostów/polityków/sędziów/prokuratorów/komorników/lekarzy i podobnych. Czy się mylę?

    1. sedzia

      Ja akurat jestem sędzią i cały czas szukam informacji o tym programie bo bardzo chętnie bym się zgłosił jeśli da się to jakoś pogodzić z moją pracą. Niestety nie udało mi się przejść szkolenia podczas studiów. A moja praca jest taka, że nie mam norm czasu pracy a urlop zalega mi za kilka lat, ale może by się udało. Ale cóż, pewnie wiesz lepiej...

  7. pt91

    Pięknie to brzmi w roku wyborczym, a nic nowego nie wnosi. Ci co nie mają zasadniczej służby dalej będą gnić nieskończonej kolejce do przygotowawczej. To ma być rozwiązanie OT? deMONterzy

  8. tomek

    http://wloclawek.wku.wp.mil.pl/pl/2511.html W ROKU 2015 SZKOLENIE OCHOTNIKÓW W RAMACH SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ PEŁNIONEJ NA POTRZEBY KORPUSU OFICERÓW REALIZOWANE BĘDZIE W TERMINIE: od dnia 07 stycznia do dnia 03 lipca; W ROKU 2015 SZKOLENIE OCHOTNIKÓW W RAMACH SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ PEŁNIONEJ NA POTRZEBY KORPUSU PODOFICERÓW REALIZOWANE BĘDZIE W TERMINIE: I turnus - od dnia 03 lutego do dnia 26 czerwca; II turnus - od dnia 01 lipca do dnia 27 listopada; oraz II okres służby przygotowawczej- od dnia 01 lipca do dnia 28 sierpnia (dla studentów, którzy I okres szkolenia ukończyli w 2014 r.); W ROKU 2015 SZKOLENIE OCHOTNIKÓW W RAMACH SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ NA POTRZEBY KORPUSU SZEREGOWYCH REALIZOWANE BĘDZIE W NASTĘPUJĄCYCH TERMINACH: I turnus - od dnia 07 stycznia do dnia 30 kwietnia; II turnus - od dnia 05 maja do dnia 28 sierpnia; III turnus - od dnia 01 września do dnia 23 grudnia; u mnie jest

    1. tonieto

      To jest kolego służba przygotowawcza jak ktoś chce iść na zawodowego żołnierza. Limity około 6000 miejsc na rok w skali kraju, ludzie czekają ponad rok na rozpatrzenie wniosków, a większość i tak się nie doczeka. Do tego w WKU sobie życzą super referencji jak kurs skoczka spadochronowego który może pomóc przy rozpatrywaniu wniosku.

  9. Nex

    Mieszkam w Koninie (Wielkopolska), na stronie WKU Konin brak jakiejkolwiek informacji na temat szkolenia. Chętnie odbył bym takie szkolenie ale brak jest podstawowych informacji na temat szkolenia, wymogów prawnych itp. Gdzie szukać informacji ? Jutro zasięgnę informacji w WKU.

    1. Oleg

      To dam Ci jedną dobrą radę, chcesz się czegoś dowiedzieć - napisz pytania na piśmie za potwierdzeniem odbioru, bo jak zadzwonisz to nawciskają Ci bajek, żebyś się tylko odczepił i zwolnił miejsce. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet na pismo starają się ZAWSZE odpowiedzieć telefonem, żeby tylko nie zostawić trwałego, pisemnego dowodu z podaniem imienia i nazwiska kogoś, kto to podpisze i może odpowiedzieć. I tak niczego dobrego się nie spodziewaj :)

    2. lemon

      widać są różne WKU bo w Jaśle na Podkarpaciu http://jaslo.wku.wp.mil.pl/pl/index.html jest np. Komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej - Czas ochotników i tutaj link do strony MON http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2015-03-02-czas-ochotnikow/

  10. Dziewczyna

    Wszystko ruszy pewnie pełną parą dopiero za parę miesięcy, tylko szkoda że wtedy już nie będzie miejsc.

  11. Krzystof Bosak

    Zgodnie z wczorajszą obietnicą sprawdziłem jak wygląda sprawa z zapowiadanymi szkoleniami wojskowymi dla ochotników, na które zapisy dziś miały ruszyć. No niestety: po kilku rozmowach z Wojskową Komendą Uzupełnień (WKU), wymianie informacji z rzecznikiem ministerstwa, rozmowach ze znajomymi i przeszukaniu sieci, muszę stwierdzić, że medialne zapowiedzi ministra.... to jedynie zapowiedzi i nic więcej! W mojej Zielonej Górze, gdy zadzwoniłem do WKU nic nie wiedzieli o nowej polityce resortu. W Warszawie też. Ani w Lublinie. W kilku innych WKU zgłoszenia zostały przyjęte, ale - jak wynikało z rozmowy - jedynie w celach informacyjnych (nie trwa żadna nowa rekrutacja). Gdy się zacząłem dopytywać, to na stronach MON i na ich profilu na twitterze pojawiły się dość ogólne wyjaśnienia: https://twitter.com/mon_pl/status/572395916625379329 http://mon.gov.pl/…/a…/najnowsze/2015-03-02-czas-ochotnikow/ Każdy inteligentny człowiek, który potrafi czytać ze zrozumieniem, może to porównać z zapowiedziami szefa MON z piątku. Oto nagranie. Jasno z niego wynika, że od 1 marca ma być jakaś zmiana, ma być jakieś nowe "elementarne przeszkolenie" dla "obywateli ochotników": http://www.rmf24.pl/wideo/video,vId,1707941 Tymczasem, jak wynika z rozmów z WKU i rzecznikiem resortu, szkolenia będą dostępne tylko dla rezerwistów, czyli tak jak w poprzednich miesiącach i latach. Co więcej, dla tych którzy nie mają odbytej służby wojskowej, jedyną propozycją jest... dotychczasowa 3-miesięczna służba przygotowawcza. Co więcej, jak dobrze poszukać, na stronach związanych z MON wisi informacja z 15 stycznia, że w tym roku "nie zmieni się natomiast liczba osób powołanych do służby przygotowawczej, będzie to do 6 tysięcy ochotników": http://www.wojsko-polskie.pl/…/36704,wiecej-rezerwistow-tra… Natomiast na wojskowym forum związanym z MON ludzie piszą, że żeby dostać się na to szkolenie w ramach służby przygotowawczej NSR to albo trzeba mieć plecy, albo szczęście albo czekać rok i dłużej: http://www.wojsko-polskie.pl/pl/forum/posty/20196?strona=725 Podobno w wielu miejscach kraju jest po kilkanaście osób na miejsce. O co więc chodziło ministrowi Siemoniakowi? O czym faktycznie mówił w RMF? Co zmieniło się 1 marca? Na zdziwienie związane z dezorientacją WKU odpowiedział na twitterze dość ogólnie: "Wyjaśnimy, otrzymali szczegółowe instrukcje z SG. Były odprawy. Nie wymagało to zmian legislacyjnych." Niezły chaos. Gdybyśmy mieli w Sejmie posłów zainteresowanych budową Obrony Terytorialnej, to już by dziś cały dzień grzali temat. Ale nie mamy. Co więcej, obawiam się że organizacje proobronne również nie zweryfikują propagandy ministra, bo robią sobie spore nadzieje w związku z kongresem organizacji społecznych lansujących ideę Obrony Terytorialnej, zwołanym przez MON na 20 marca, na którym mają być jakieś "nowe propozycje". Przed tym kongresem nikt nie ma interesu w przyciskaniu ministra, bo po co psuć atmosferę przed być może przełomowym wydarzeniem? A media? W mediach chyba nikt się na tym nie zna i nie zajmuje. Poza portalami specjalistycznymi, z których większość jest wprost lub nie wprost podpięta pod MON. I tak błędne koło się zamyka Emotikon smile Pozostaje nam życzyć sobie nawzajem udanych szkoleń! Które sami ochotniczo sobie zorganizujemy.

    1. KP

      Na stronie WKU Kołobrzeg też cisza, a miałem specjalnie jechać. Dziadostwo, w Polsce próbować być patriotą jest naprawdę trudno...

    2. obiektywny

      Panowie, wszystko rozbija się o pieniądze. Jestem w stanie zrozumieć patriotyczne zapędy i chęć służby, ale w dobie jeszcze nie realnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa na samych zapędach musi się skończyć, bo po co ładować pieniądze w niepotrzebne szkolenia oddziałów ochotniczych? Szczególnie, że w zapleczu istnieją jeszcze takie organizacje jak Strzelec, które same się szkolą i to w większości z własnych pieniędzy. Inna sprawa, że w sumie minister mógł się nie odzywać bez potrzeby i nie robić niepotrzebnych zapowiedzi bez pokrycia.

  12. Maciej

    Siemoniak do dymisji, jak się nie wie co się mówi to nie można być ministrem!! Zadzwońcie sobie do WKU w Świnoujściu i zapytajcie o przeszkolenie to paniusia powie że jest już 80 osób a miejsc 20, więc może w przyszłym roku!!!!

  13. Maciej

    Niech sięgną po 34 latków zwolnionych po 12 latach służby!!! Oni są już przeszkoleni, więc można z nich od razu "specjalsów" robić!!!

  14. po szkoleniu

    Kto był już na takim szkoleniu ręka w górę! No lasu rąk nie widzę a całe program tzw "szklenia" to strata czasu i pieniędzy. Zapiszcie się ludzie na własną rękę na jakiś porządny kurs survivalowy, zajęcia z ratownictwa medycznego i zajęcia na strzelnicy z instruktorem jak chcecie się czegoś przydatnego nauczyć. Zajęcia z taktyki też byli specjalsi prowadzą więc sens tych szkoleń żaden. Znaczy dla Państwa jest taki sens: że statystyka się zgadza a pieniądze zostały w..ne w błoto.

  15. Jurgen Shnoph

    szkolenie??? Autor tekstu odwalił pańszczyznę i poszedł do domu. Jakie szkolenie? ile trwa? jak wygląda? jakie warunki? Najistotniejszych elementów BRAK

    1. 44

      Wszystkiego dowiesz się na miejscu.

    2. ito

      A tego jeszcze nikt nie wie. Żyjesz w Polsce- sie zobaczy to podstawowe hasło.

  16. Smutnaprawda

    Szkolenie ochotników? Biorąc pod uwagę jakie wyposażenie ci ochotnicy otrzymują i jak oderwana od rzeczywistości jest zbieranina dziadków z gwiazdkami na ramionach to raczej mięso armatnie, niestety...

  17. bellial1944

    Podstawa to zatrzymac w WP szeregowych z doswiadczeniem np. misje NATO . Awansowac Na stopnie podoficerskie i przeniescna stanowiska zajmowane przez etaty oficerskie tzw. niebojowe .

  18. Filip Stalker

    ja pierwszy sie zglosze i mysle ze zamna pojda inni bo jak rusy stana pod granica to bedzie za pozno na nauke

  19. st. szeregowy

    He he pic na wodę fotomontaż :) Zgłosiłem się około 3 miesiące temu do WKU jako rezerwista zgłaszający chęć udziału w ćwiczeniach rezerwy. do dzisiaj ... pies z kulawa nogą się mną nie zaintersował :) Pozdrowienia dla MONu i ich rzeczywistości, jak dalece innej od normalnej.

    1. Oleg

      Pospisuję się pod Twoim postem! Każdemu zainteresowanemu "realiami" polecam telefon do właściwego WKU z prośbą o skierowanie na jakiekolwiek "ćwiczenia" - żadnych konkretów się nie dowiecie.

  20. albin

    Siedzieć cicho!!!!!!! To może docenią zawodowców zwalnianych po 12 latach!!!!!!!!

  21. ZEN

    Nigdzie się nie zgłaszać !!!!!!!! Siedzieć cicho!!!!!!! To może docenią zawodowców których zwalniają po 12 latach!! BARANY!!!!!!!!!!!!!!

  22. 22

    Widzę że wracamy do starych sprawdzonych metod. Jest tylko mały problem. System mobilizacyjny typu : POSPOLITE RUSZENIE był dobry w średniowieczu. A teraz mamy XXI wiek. :)

    1. Roman

      Jak widać w ostatnim czasie pospolite ruszenie w Donbasie (ros. narodne opołczenie) sprawdziło się doskonale!

  23. bronek

    a pod ktore wku podlega wiejska, tam sporo ochotnikow jest

  24. ja

    ciekawe jak to będzie wyglądać bo narazie to wielka niewiadoma

  25. sad

    a jakie benefity będzie miała taka osoba?

    1. anakonda

      umiejetnosc obrony kraju ! tochyba najwazniejsze

    2. Sky

      Umiejętności i wiedzę. W razie wojny pewnie zaciąg w pierwszej fali do obrony ojczyzny.

Reklama