Wojsko Polskie wróciło z Afganistanu

30 czerwca 2021, 16:19
Afg_powrot
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.
Reklama

Polscy żołnierze oficjalnie zakończyli misję w Afganistanie - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ostatni żołnierze kontyngentu w Afganistanie wrócili do Polski wraz z dowódcą, samolotem C-130E Hercules polskich Sił Powietrznych. Uroczystość zakończenia misji odbyła się we Wrocławiu. W trakcie wycofywania kontyngentu używano też m.in. ciężkich maszyn C-17, należących do jednostki NATO stacjonującej na Węgrzech.

Polscy żołnierze działali w Afganistanie od 2002 roku najpierw w ramach operacji Enduring Freedom prowadzonej przez Stany Zjednoczone, następnie w ramach zakończonej w 2014 roku bojowej misji NATO ISAF, a ostatnią - właśnie zakończoną - odsłoną ich obecności była szkoleniowo-doradcza misja NATO Resolute Support.

Rozmieszczenie polskich żołnierzy w Afganistanie było następstwem ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W odpowiedzi na nie i po przywołaniu po raz pierwszy w historii Artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego zdecydowano się na wprowadzenie do tego kraju wojsk sojuszniczych, aby uniemożliwić dalsze prowadzenie z jego terytorium operacji terrorystycznych przez Al-Kaidę. W kolejnych latach podjęto się zadania wsparcia odbudowy kraju i utworzenia na jego terenie demokratycznych instytucji.

W trakcie misji w Afganistanie poległo lub zmarło 43 żołnierzy i jeden pracownik cywilny wojska. W działania zaangażowanych było łącznie 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.

Reklama
Reklama

W Afganistanie prowadzono bardzo szerokie spektrum operacji, od misji bojowych, poprzez zapewnienie wsparcia logistycznego i inżynieryjnego dla sił sojuszniczych, rozminowanie, aż po udzielanie pomocy humanitarnej i wspomaganie odbudowy infrastruktury oraz tworzenia instytucji państwa. W działania zaangażowane były różne Rodzaje Sił Zbrojnych. Istotną rolę odegrały także jednostki sił operacji specjalnych, od 2007 roku funkcjonujące w ramach oddzielnego RSZ jako Wojska Specjalne. 

W szczytowym momencie zaangażowania w Afganistanie znajdowało się nawet około 2,5 tys. polskich żołnierzy. Dysponowali oni szerokim zakresem sprzętu, w tym śmigłowcami Mi-24 i Mi-17, KTO Rosomak czy haubicami Dana-T współpracującymi m.in. z radarami artyleryjskimi Liwiec i bezzałogowcami FlyEye.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 48
Reklama
koko
niedziela, 4 lipca 2021, 10:42

Teraz pójdą na bezrobocie ,dostaną tysiaka z PUB i szlus

mono
czwartek, 1 lipca 2021, 22:29

Pogratulować, kolejna polska wygrana wojna. Dokładnie tak samo jak w 1939 oraz w 1944-1945 roku... Miliardy podatnika wyrzucone w błoto, a do lekarzy specialistów kolejki jak z Helu do Kielc.

Nie inż.
piątek, 2 lipca 2021, 19:27

Przejeżdżałem przez Kielce dzisiaj i żadnej kolejki nie widziałem.Poważne ją w rosyjskiej telewizji pokazywali? Coś ci się musiało pomylić A może to u Was było od Kamczatki po Krym.

Irańczyk
niedziela, 4 lipca 2021, 11:27

Gazet nie czytasz? Terminy wizyt z NFZ za pól roku albo rok.

HRottem fan
czwartek, 1 lipca 2021, 13:02

Dobrze, że już wrócili. Oby pieniądze jakie szły na tę operację w całości trafiły na zakupy nowoczesnego sprzętu. Na zakupy nie na przetargi, analizy, ławeczki i inne. Za te środki w przeciągu pięciu lat można zmodernizować Marynarkę Wojenną lub kupić znaczące liczby pocisków dla programu NAREW.

Zator
czwartek, 1 lipca 2021, 11:22

Jedyny realny poligon gdzie od podstaw opracowano procedury w dużej mierze podobne do usa Danii i Niemiec Test sprzętu komunikacji i BMS Test kadry Teraz już wiadomo kto się nadaje do operacji

gnago
czwartek, 1 lipca 2021, 17:42

do operacji antypartyzanckich na pustyni i półpustyni. Te w Polsce zarośnięte w większości

tagore
czwartek, 1 lipca 2021, 08:09

Zasadnicze przyczyny porażki były dwie ,polityczna dopuszczenie do śmierci niewygodnego dla USA Achmeda Szach Masuda,odsunięcie od władzy i uwięzienie Ismaela Khana z Kandacharu w wyniku czego oparcie się na lokalnych skorumpowanych politykach bez autorytetu ,wojskowe ciągłe wsparcie dla Talibów ze strony Pakistanu. Całkiem realny jest scenariusz rozpadu kraju na Pusztuńskie południe i północ odmienną etnicznie.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 2 lipca 2021, 21:51

Zasadniczo przyczyna porażki jest jedna: Afgańczycy to naród anarchistów, który NIE POTRZEBUJE PAŃSTWA I NIE MA PAŃSTWA! Wszytko co im potrzebne do życia znajduje się na terenie ich wioski i nie chcą by jakiekolwiek państwo, czy to sowieckie, amerykańskie czy afgańskie coś od nich brało, np. w formie podatków i nic też od tego państwa nie chcą (w szczególności urzędników, sądów, policjantów itd. - takie sprawy załatwiają starszyzny wiosek między sobą!). Dlatego każde "państwo" afgańskie kończy się na... przedmieściach Kabulu. Jak państwo wkracza na teren wiosek, to jest zwalczane, obojętnie z jakimi emblematami nosi mundur! Jak siły okupanta są zbyt duże na otwartą walkę, to wioska przez cały tydzień będzie pasła owce i kozy, a w sobotę zrobi "dżihad" - podkradnie się gdzieś i ustrzeli 1-2 okupantów. Jak Afgańczyk zginie, to sprawą honoru jest, by 7 jego najbliższych krewnych go pomściło, więc "Talibów" przybywa! I tak co tydzień przez miesiąc, rok, dwa, 10 lat, 20 lat, bo jak powiedział bin Laden "Zachód ma zegarki a my mamy czas"! I żaden okupant tego nie wytrzyma. Wszelkie typowe formy podboju kraju: "zabijamy władzę, ustanawiamy własnych kacyków, przejmujemy centra administracyjne, produkcji, komunikacji, handlu" zawodzą, bo tak w Afganistanie można tylko do przedmieść Kabulu, bo tam się kończy to co można przejąć... Dlatego dla Świata, poza chorobliwymi urojeniami USA, jest zupełnie obojętnie kto rządzi w Kabulu, bo to lokalna sprawa kończąca się u granic Kabulu! P.S. Afgańczycy nie lubią też Państwa Islamskiego (bo też chce być państwem i zbierać podatki i mieć urzędników itp.) i jacyś "emirowie z Syrii" mają w Afganistanie takie same "szanse" na sukces jak Sowieci czy Amerykanie... :D

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 14:58

Tylko widzisz Funku Talibowie to nie Afganczycy a przybysze z Pakistanu:)

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 4 lipca 2021, 13:21

Tak się "znasz" na demografii Afganistanu jak na nawigacji izraelskich rakiet przeciwokrętowych, które wg ciebie posługują się TERCOM... :D

JOJEK
środa, 30 czerwca 2021, 22:58

No w końcu wracają do domu

Ech
środa, 30 czerwca 2021, 22:10

Za rosjan podbijslismy Czechy za ameryksnow Afganistan -)

Olegino
czwartek, 1 lipca 2021, 07:40

Z czechami nie mielismy nic do gadania..

No skąd
czwartek, 1 lipca 2021, 17:21

Tutaj mieliśmy? Poważnie?

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 18:10

Oczywiscie że mielismy to nie bandycka Rosja by zmuszac kogos.

Mistrz Yoda
czwartek, 1 lipca 2021, 21:24

Deviant, a wiesz, że niezupełnie masz rację? W tłumieniu "praskiej wiosny" nie wzięły udziału woska Rumunii oraz NRD (nie uczestniczyły w operacji wojskowej na terytorium Czechosłowacji, a jedynie zabezpieczały jako odwód granicę NRD- CSRS. Jak to fajnie ujął mój kumpel z wojska: "Ruskie przynajmniej nas na swoje wojenki nie zabierali", no może poza tą jedną. Zaś w kwestii tego która armia wykazała się większym bandytyzmem po II WŚ, to z pewnością sowieci, aczkolwiek US Army- siły zbrojne twoich sponsorów też wykazały sporo okrucieństwa względem jeńców, cywili i nawet niewspólmierne środki wzgledem sił zbrojnych niektórych przeciwników.

piątek, 2 lipca 2021, 17:39

Amerykanie działali przede wszystkim niespójnie....Miotali się od gadania o demokracji i rozdawania cukierków do używania białego fosforu i wspierania skorumpowanych kacyków fałszujących wybory.....albo walczmy o serca i umysły i ograniczamy użycie siły do minimum albo równamy miasta z ziemia jak Assad....jeśli idziemy środkiem i wypłacamy odszkodowania rodzina zabitych przez ,,Helffaiery" pokazując słabość efektem są porażki jak w Iraku i Afganistanie

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 15:03

o do białego fosforu to akurat tu jedynie Rosja zaliczyła zbrodnie wojenna za uzywanie go na cywilach. Amerykanie( chodzi ci pewnie o Faludzę) uzywali go w stosunku do terrorystów a zakazane jest jedynie uzycie go pzreciwko cywilom. Co nie zmienia faktu że zrobiła sie spora awantura.

SINUS
środa, 30 czerwca 2021, 21:45

Misja zakończona ..cel okazał się ironią

Box123
czwartek, 1 lipca 2021, 00:12

Wycofanie wojsk amerykańskich doprowadzi do destabilizacji kolejnego obszaru. Czy naprawdę ktoś może wierzyć, że bez pomocy tamtejszy rząd się utrzyma

ret
piątek, 2 lipca 2021, 12:04

Nie utrzyma się. Widocznie Afganistan musi przejść przez czyściec. Bo w to, że talibowie będą długo rządzić też chyba nikt nie wierzy.

Bart patriota
środa, 30 czerwca 2021, 21:30

coś dużo tu rosyjskich trolli ostatnio

Riddler
sobota, 3 lipca 2021, 08:41

Myślę, że ilość jankeskich troli spokojnie przewyższa tych ruskich

Robert W.
czwartek, 1 lipca 2021, 09:33

Ostatnio?

Ech
środa, 30 czerwca 2021, 22:11

Davien musi się wiec dwoic i troic -)

Kóma
środa, 30 czerwca 2021, 20:49

Oglądam różne wojskowe uroczystości i zniesmaczona zauważam, że wojsko robi się coraz bardziej rozśpiewane ! A to odśpiewywanie hymnu o ponadnormatywnej ilości zwrotek, a to pieśń legionowa itp., a wojska w wojsku coraz mniej. Popatrzyłam na dowódców - wszyscy z potężną nadwagą (Błaszczak też), no źle to wygląda !! Panowie wojskowi obejrzyjcie się na tych filmach z tych uroczystości, będziecie zawstydzeni. Jeśli macie jeszcze poczucie wstydu....

magazynier
niedziela, 4 lipca 2021, 11:32

Tradycje II RP. Święta pułkowe, defilady w garnizonach, pokropki i zawody pułkowe i brygadowe. Cała para w gwizdek. A koszar pilnują cywilni ochroniarze.

SzzS
środa, 30 czerwca 2021, 20:36

Te komentarze ( 2/3)pod spodem są absurdalnie głupie i nie zrozumiałe... Jakieś dziwne nawiązania do "rusków" - to piszą dorośli ludzie?

ito
środa, 30 czerwca 2021, 19:50

Ruscy mieli most stalowy, my most powietrzny- ale przegrana pozostaje przegraną. Gdyby wracali w komplecie i wszyscy cali- cenne doświadczenie, a tak? Warto było?

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 15:05

Tak, warto było panie Ito. Na żadnej wojnie strat się nie uniknie, polskie były nieduże( 44 zołnierzy) w porównaniu do strat innych państw.

magazynier
niedziela, 4 lipca 2021, 11:34

Deviant sprawdź co to jest wojna? RP wojny z nikim nie prowadziła.

Business Club Poland
środa, 30 czerwca 2021, 19:50

I nam zachciało się innym narzucać swoją wolę. P. S. To co zyskaliśmy dzięki tej misji?

pchor
czwartek, 1 lipca 2021, 12:13

Zyskaliśmy doświadczenie i świadomość posiadanych braków. To całkiem sporo, gdyby nie straty w ludziach można by uznać to za sukces. Generalnie to też sukces ale szkoda straconych w warunkach bojowych ludzi.

Ja
czwartek, 1 lipca 2021, 10:15

Doświadczenie

ret
piątek, 2 lipca 2021, 12:11

Jakie ? Do czego przydatne? Rosjanie w czasie wojny w Afganistanie zmienili mundury na maskujące, zamiast masowo produkować BWP-1 zaczęli BWP-2 - aby można było prowadzić ogień "pod górkę" czy pułapki termiczne na śmigłowcach bojowych i samolotach umieścili aby uchronić się od stringeropodobnych rakiet. A jakie są nasze nauki? Być może jakieś są, ale ja np. nic o nich nie wiem.

były porucznik zmechu
środa, 30 czerwca 2021, 19:21

Szkoda, że nie wszyscy w dobrej formie. Chłopaki zrobili z siebie "zrzutkę" dla kraju i oby politycy umieli to wykorzystać.

Grzyb
środa, 30 czerwca 2021, 18:35

Wielcy przegrywy. Sowieci nie dali rady Al-Kaidzie, Wielka Brytania nie dała rady, Amerykanie polegli i polaki się zbłaźnili na Cmentarzysku Imperialistów.

Perun Shogun
środa, 30 czerwca 2021, 20:10

Chwała i pamięć Polakom, żołnierzom i cywilowi, którzy, za "Wolność Waszą i Naszą". Niestety samozniewoleni i nienawidzący innych ruscy, nigdy tego nie zrozumieją...

Zmechol
środa, 30 czerwca 2021, 21:52

Z całym szacunkiem - nie wyzywaj tych, którzy się z Tobą nie zgadzają od ruskich. Pamięć na pewno jesteśmy winni poległym. Ale nie zmienia to faktu, że to nie była nasza wojna i nic na niej nie zyskaliśmy. Co więcej, wycofując się teraz wraz z resztą NATO oddajemy kraj pod panowanie Talibów. Oznacza to, że po ponad 20 latach wojny przegraliśmy wraz z sojuszem i USA. A to stawia pod znakiem zapytania sens całego naszego zaangażowania. Naszym udziałem w tej wojnie na pewno udowodniliśmy Amerykanom, że mogą na nas liczyć w razie potrzeby - zobowiązując ich tym samym do pomocy, gdy my byśmy jej potrzebowali. Mają u nas dług, ale czy będą o nim pamiętać? Mam wątpliwości. Mam też je co do tego czy było warto? Póki wojna ta była prowadzona głównie siłami miejscowych przy wsparciu sił specjalnych i lotnictwa NATO miało to sens. W momencie, gdy wpakowaliśmy się tam na całego wdepnęliśmy w wojnę partyzancką, której nie mogliśmy wygrać. I nie wygraliśmy.

gruba ryba
piątek, 2 lipca 2021, 15:13

polska to sojusznik który dotrzymuje zobowiązań bo tego wymaga HONOR.poniał?

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 08:25

Zmechol, bylismy tam na podstawie artykułu 5 NATO i na wojnie z terroryzmem. Udało się osiagnac wszystkie załozone cele poza jednym: demokratycznymi władzami Afganistanu, ale to w tym rejonie i tak by nie wyszło. Talibowie nie zostali zniszczeni właściwie z jednego powodu: mogli się chronić przed atakami w Pakistanie a NATO nie stosowało metod jak Rosjanie w latach 1979-89. Weż tez pod uwage ze wojna w Afganistanie zakończyła się zwyciestwem sił NATO a od 2003 roku była to jedynie misja stabilizacyjna. I tak , było warto bo nasze oddziały zdobyły potrzebne doswiadczenie

No skąd
czwartek, 1 lipca 2021, 17:24

Żałosne tłumaczenie. Afganczycy zaatakowali Stany. Poważnie?

czwartek, 1 lipca 2021, 16:45

Przegraliśmy

JOJEK
środa, 30 czerwca 2021, 23:08

Wypełniliśmy sojuszniczy obowiązek i tyle a rozpatrywanie tego co na tym zyskaliśmy niema sensu bo kiedyś my możemy potrzebować by sojusznicy wypełni swoje zobowiązania i nie chciałbym by rozpatrywali te sprawę co na tym zyskają

Ech
środa, 30 czerwca 2021, 22:14

Za jalte maja u nas juz 2 dlugi

Zmechol
czwartek, 1 lipca 2021, 07:54

O Jałcie za Oceanem nikt już nie pamięta. Tak daleko w przeszłość nie wybiegałbym.

Giaur
środa, 30 czerwca 2021, 20:56

Doskonały komentarz. Brawo!

Tweets Defence24