Wojsko Polskie na froncie szczepień COVID-19 [News Defence24.pl]

6 lipca 2021, 07:16
DSC_9453
Fot. por. Karol Frankowski, 16. DZ
Reklama

Systematycznie rośnie w Polsce liczba osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi, jednocześnie wirus mutuje, a w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i innych państwach europejskich z tygodnia na tydzień rośnie liczba osób zakażonych niebezpiecznym wariantem delta. Nowa odmiana wirusa nie bierze jeńców i jest groźna zarówno dla osób w podeszłym i średnim wieku, jak i dla dzieci i młodzieży. Eksperci sygnalizują możliwość wystąpienia czwartej fali zakażeń, którą zatrzymać i ograniczyć mogą przede wszystkim szczepienia. Sprawdzamy w jakim tempie realizowane są szczepienia w siłach zbrojnych.

Gdy za oceanem w trybie dobrowolności 68 procent żołnierzy służby czynnej otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki coraz poważniej rozważane jest wprowadzenie obligatoryjnych szczepień dla personelu sił zbrojnych w Polsce sytuacja według zapewnień Dowództwa Generalnego wygląda zdecydowanie lepiej. Dowództwo, któremu podlega 80 procent personelu sił zbrojnych wskazuje, że aktualnie zaszczepiło się już ponad 80 procent żołnierzy pełniących służbę w podległych i nadzorowanych jednostkach wojskowych. Czy dość wysoki w porównaniu do sojuszników z USA współczynnik zaszczepień jest wynikiem presji ze strony przełożonych, a może jednak polscy żołnierze szczepią się nie dla tego, że taki był rozkaz z góry, lecz robią to w trosce o najbliższych i  z własnego poczucia obowiązku?

W tym przypadku nie dysponujemy twardymi danymi i rezultatami badań, niemniej jednak trudno nie dostrzec, że ograniczenia związane z udziałem w szkoleniach, podróżach służbowych oraz pełnieniem służby poza granicami nie wpłynęły mobilizująco na żołnierzy. Fakt, że wysokiej rangi dowódcy oraz osoby kojarzone pozytywnie przez żołnierzy publicznie demonstrowały swój udział w szczepieniu to kolejny czynnik mobilizujący. Nie bez znaczenia pozostaje troska o zdrowie własne oraz zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych – rodziny i kolegów z jednostki.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy generała Jarosława Mikę. Dowódca Generalny podkreślił, że jego żołnierze od początku wykonują zadania związane z przeciwdziałaniem SARS-Cov-2 i niemal każdego dnia mają kontakt z osobami zakażonymi lub znajdującymi się w grupie wysokiego ryzyka, realizując równocześnie szereg kluczowych do bezpieczeństwa narodowego zdań. 

 Wszyscy, także my żołnierze chcemy wrócić do normalności. Chcemy, by zakończyła się ta trudna sytuacja, z którą zmagamy się już od ponad roku. Wszyscy mamy świadomość, że najlepszym sposobem na walkę z pandemią jest zaszczepienie jak największej części populacji, szczególnie jest to istotne w przypadku żołnierzy – podkreśla gen  Mika.

Dowódca Generalny zaznacza przy tym, że misją Wojska Polskiego jest wspieranie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych, dlatego uważa, że przyjmowanie szczepień przez żołnierzy jest bronią, której należało użyć w walce z pandemią.

 Żołnierze, którzy decydują się na szczepienie wykazują się odpowiedzialnością oraz minimalizują ryzyko zakażenia innych. Szczepienie jest środkiem zwiększającym bezpieczeństwo żołnierza, a tym samym jego dyspozycyjność i zdolność do wykonywania zadań służbowych – podsumowuje gen. Mika.

W Dowództwie Generalnym RSZ oraz w jednostkach podległych szczepienia wciąż trwają, ale już w tej chwili zaszczepiło się ponad 80 procent żołnierzy.

Zachęcam wszystkich żołnierzy do szczepień, dzięki temu szybko powrócimy do standardowego funkcjonowania.

Gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny RSZ
image
Fot. por. Karol Frankowski, 16. DZ

Szczepienia w dywizjach

Redakcja Defence24 uzyskała informacje o tym jak wyglądają szczepienia w poszczególnych dywizjach. Dane są optymistyczne i można mieć nadzieję, że dzięki szczepieniom siły zbrojne będą przygotowane na kolejną falę zachorowań, aby ograniczyć jej negatywne skutki i wspierać społeczeństwo.

 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

Jak informuje nas mjr Artur Pieńkowski, rzecznik prasowy Czarnej Dywizji dotychczas pierwszą dawką zaszczepiono 85 procent stanu osobowego wszystkich jednostek tej dywizji. Natomiast drugą dawką lub szczepionką jednorazową zostało zaszczepionych niemal 65 procent żołnierzy.

Wiedząc o tym, że szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą ludzkość przed zarażeniem różnymi chorobami, w tym Covid-19, nie możemy pozostać obojętni na szanse i możliwość jaką daje nam szczepionka. Dlatego tak wielu z nas, żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła, wykazało się odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale również za innych i przyłączyło się do grona zaszczepionych. Wiemy, że szczepienie to nie tylko nasza powinność, ale i obowiązek. Ponadto szczepionka daje nam szansę powrotu do normalności odejścia od maseczek, swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi, powrót dzieci do szkół, a nam żołnierzom przywilej, że w razie potrzeby możemy nieść pomoc i służyć społeczeństwu.

Gen. dyw. Piotr Trytek, Dowódca 11. LDKPanc

12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana

Mjr Marcel Podhorodecki w ubiegłym tygodniu przekazał, że aktualnie pierwszą dawką zaszczepiono „niemal 92 procent żołnierzy, a odsetek zaszczepionych drugą dawką lub szczepionką jednorazową wynosi niemal 57 procent stanu osobowego dywizji”.

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana

Informacje przekazane przez mjr Marka Nabzdyjaka rzecznika prasowego dywizji stacjonującej na Warmii i Mazurach wskazują, że pierwszą dawkę szczepionki do końca czerwca przyjęło 95 procent żołnierzy dywizji, a pełny proces szczepienia ma już niemal 75 procent stanu osobowego. Szczepienia dywizji spod znaku Gryfa Pomorskiego rozpoczęły się na początku kwietnia w ramach etapu I Narodowego Programu Szczepień i aktualnie odnotowuje ona najwyższy odsetek zaszczepionych. Tak wysoki odsetek zaszczepionych żołnierzy może być pośrednio spowodowany tym, że na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego w pierwszej kolejności wprowadzano ostre ograniczenia oraz przyśpieszono program szczepień.

image
Fot. por. Karol Frankowski, 16. DZ

Koordynatorem szczepień żołnierzy 16. Dywizji jest znajdująca się w Ełku filia Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie. Żołnierze Dowództwa 16.DZ oraz 9. batalionu Dowodzenia szczepieni są na terenie ambulatorium 22. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Olsztynie. Z kolei żołnierze z 15. Brygady Zmechanizowanej szczepią się w ambulatorium Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Giżycku i Bemowie Piskim, żołnierze 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach i Elblągu, w tym mieście trwają także szczepienia żołnierzy z 9.Brygady Kawalerii Pancernej, 15. Pułku Przeciwlotniczego i 16. Pułku Logistycznego. Współpraca 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz samorządów pozwoliła na uruchomienie w Ełku punktu drive-thru, co także pozwoliło na realizację szczepień bez wysiadania z pojazdu.

W jednostkach 16. Dywizji Zmechanizowanej trwa intensywny proces szczepień. Wypełniając zadania w ramach narodowego programu szczepień już wkrótce wszyscy żołnierze zostaną zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19.

Obecnie ponad 95 procent żołnierzy 16. Dywizji otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki. Natomiast pełny proces szczepienia ma za sobą już 75 procent naszych żołnierzy.

mjr Marek Nabzdyjak, rzecznik prasowy 16. DZ 

18. Dywizja Zmechanizowana

Otrzymaliśmy także odpowiedź z najmłodszej dywizji i zapewnienia, że „stale prowadzony jest proces szczepienia żołnierzy i pracowników RON przeciw COVID-19”.

Major Lipczyński, rzecznik prasowy 18. DZ zaznaczył, że prawie 90 procent żołnierzy „Żelaznej Dywizji” deklarujących udział w szczepieniu przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki.

Szczepienia drugą dawką trwają i zakończą się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Uważamy także, że szczepienie żołnierzy naszej dywizji przeciw COVID-19 jest dowodem społecznej odpowiedzialności i troski o dobro wspólne. Możliwość szczepień jest też punktem zwrotnym w walce z pandemią, w której aktywnie uczestniczą żołnierze dywizji, codziennie wspierając cywilną służbę zdrowia na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18. DZ 
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Murf fanem Polski
sobota, 28 sierpnia 2021, 17:19

Jestem pracownikiem służby zdrowia na obszarach wiejskich Ameryki. Robię to od 1990 roku. Mamy tutaj około 50% wskaźnik szczepień. Zajmowałem się AIDS, całym Heptitus. Gruźlica i tuzin innych obrzydliwych sposobów na śmierć, które nie przyciągają uwagi. Byłem w samym środku pandemii, odkąd przybyła tutaj w marcu 2020 roku. Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Ten COVID jest prawdziwy i nie jest to ładna droga. Najgorsza jest Delta, a po drodze jest więcej takich jak Lambda. Jeśli nie szczepisz, jesteś głupcem. Mój szpital stracił ponad 280 nieszczepionych pacjentów od marca 2021 roku. Tylko 15 zaszczepionych. TY TO OBLICZ To nie jest polityka, to nie jest narodowa duma/arogancja i NIE, NIKT MNIE NIE PŁACI, ABY TEGO MÓWIĆ. Są problemy ze szczepionkami i istnieje ryzyko, ale są one niczym w porównaniu z tym, że twoje płuca wyglądają, jakby były wypełnione wacikami (także tak się czuję) i wężem wciśniętym w gardło, gdy łapiesz powietrze. Widziałem to i obserwowałem ludzi, którzy okrążali odpływ i umierali. nie ma powodu do paniki, po prostu podejmij środki ostrożności i oddaj strzał. Powodzenia.

marian
niedziela, 29 sierpnia 2021, 21:03

Proszę Pana. Stan wyszczepienia, który Pan podaje, to stan na dziś. Przypadki śmierci podaje Pan od marca, kiedy stan wyszczepienia był zupełnie inny. Jeżeli w jakimś mieście nikt się nie zaszczepi, to nikt zaszczepiony nie umrze. Władze Wielkiej Brytanii i Izraela przedstawiają inne od Pańskich statystyki. Poza tym to u Was zaczynają już z trzecią dawką, takie skuteczne te szczepionki.

Tomek
piątek, 23 lipca 2021, 21:27

Nie ma żadnego generała z jajami żeby wydać rozkaz? Dajcie mi rozkaz na piśmie to pogadamy. A jeśli nie to dlaczego mam być gorzej traktowany za nieprzystąpienie do dobrowolnego zabiegu?

marian
sobota, 28 sierpnia 2021, 10:54

Do czasu zakończenia badań nad szczepionką wydanie takiego rozkazu może źle się skończyć dla rozkazującego. Do eksperymentów medycznych nie wolno zmuszać nawet jeńców.

db+
niedziela, 29 sierpnia 2021, 19:53

Szczepionka Pfizera ma już pełną certyfikacje FDA dla osób powyżej 16 roku życia. Przestała więc być preparatem eksperymentalnym a stała się pełnoprawnym lekiem uznanym za bezpieczny.

gnago
niedziela, 19 września 2021, 17:18

Za sześć lat

Myśliwy nie...
wtorek, 31 sierpnia 2021, 02:30

Ale tylko w USA, zapomniałeś dodać. W UE decyzje takie wydaje EMA, a ta eszcze takiej nie wydała. Czyli: w Europie nadal eksperyment.

Wojciech
wtorek, 6 lipca 2021, 18:06

Ciekawe dlaczego wszyscy optujący za tymi niby szczepionkami, które w ogóle szczepionkami nie są całkowicie pomijają kwestię odporności nabytej w wyniku mniej czy bardziej jawnego przechorowania covid? W Polsce zakażenie to przebyło już dobrze ponad 60% społeczeństwa więc żadne szczepienia nie są konieczne. Pozostałe 40% przejdzie równie spokojnie jak do tej pory reszta do końca jesiennego sezonu grypowego.

Breżniew
wtorek, 6 lipca 2021, 12:26

Szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich dla dobra całego ludu i państwa, ale cieszę się że tak wiele żołnierzy kieruje się tak jak ja rozumem.

kdhh
wtorek, 6 lipca 2021, 15:14

Tak, tak i vox populi, vox Dei......

Delta +
wtorek, 6 lipca 2021, 13:46

Ni koniecznie rozumem

Strzelec
wtorek, 6 lipca 2021, 11:06

Co znaczy, ze zachecaja do szczepien? Co ma szwej do gadania, rozkaz wydac i do szczepien przystap. Co to, demokracja jakas? Wojsko ma walczyc i jak trzeba to niestety umierac od kuli, wiec szczepionka to chyba zaden problem? Malo, na swoim froncie szczepionka zapewni gotowsc do walki, a to szweja obowiazek

marian
sobota, 28 sierpnia 2021, 10:52

Do końca zakończenia badań nad szczepionką wydanie takiego rozkazu może źle się skończyć dla rozkazującego.

Idzia
czwartek, 29 lipca 2021, 22:11

Tak piszą takie szWeje co nawet w wojsku nie byli haha

Grd
wtorek, 6 lipca 2021, 16:48

Zachęcają straszeniem brakiem awansów, nie przedłużania kontraktów i nie wysyłaniem na kursy.

Necro
wtorek, 6 lipca 2021, 14:58

Szweja to sobie w domu poszukaj …

yar
wtorek, 6 lipca 2021, 14:44

Szwejem to najwyżej możesz być. W Wojsku Polskim są ŻOŁNIERZE!

Tweets Defence24