Wojsko kupuje symulator Śnieżnik 2

17 listopada 2015, 16:25
Śnieżnik 2
Szkolenie na symulatorze Śnieżnik 2. Fot. www.snieznik.info

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia poinformował o wyborze dostawcy systemu szkolno-treningowego Śnieżnik 2. Zwycięzcą została spółka Autocomp Management Centrum Badawczo-Rozwojowe ze Szczecina, producent tego urządzenia. System jest przeznaczony do symulacji strzelań na polu walki, pozwala na szkolenie zarówno indywidualnych żołnierzy, jak i trening rozmaitych formacji.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki rozstrzygnął zamówienie publiczne, którego celem było wyłonienie dostawcy systemu szkoleniowego Śnieżnik 2. Wybrany oferent, którym jest firma Autocomp Management Centrum Badawczo-Rozwojowe ze Szczecina - producent urządzenia - dostarczy, zamontuje i uruchomi wspomniany system szkoleniowy w siedzibie Instytutu.

Wykonawca wybrany został na podstawie oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, w której pod uwagę brano dwie cechy - cenę (waga 90) i termin dostawy (waga 10). Zamówienie publiczne w procedurze otwartej na dostawę, montaż i uruchomienie tego symulatora ogłoszono 3 września 2015 r.

Początkowa, szacunkowa, ogólna wartość zamówienia została ustalona na kwotę 1 mln 60 tys PLN (bez podatku VAT).

Urządzenie Śnieżnik 2 ma za zadanie symulowanie strzelań na polu walki, jest przeznaczone do szkolenia zarówno żołnierzy indywidualnych, jak i działających w ramach różnych formacji. Działa na zasadzie emitowania projekcji wideo na ekran wielkoformatowy. Szkoleni prowadzą symulowany ogień z broni treningowej, reagując na sytuacje wyświetlane na ekranie. Teren wirtualnych "ćwiczeń" obejmuje obszar o powierzchni kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, a przedstawiana sytuacja jest kreowana przez operatora symulatora, który dostosowuje ją do prowadzonego szkolenia korzystając z gotowej bazy trójwymiarowych obiektów terenowych, pojazdów i efektów wizualnych i akustycznych.

Ćwiczący wykorzystują broń treningową zaprojektowaną na podstawie broni bojowej, wyposażoną w moduły laserowe i system przeładowania pneumatycznego. Możliwe jest też wykorzystywanie celowników optycznych i elektronicznych. Symulator uwzględnia prowadzenie ognia w oparciu o wirtualne pociski przemieszczające się po krzywych balistycznych zgodnych z charakterystyką prawdziwego sprzętu i amunicji oraz trójwymiarowym modelem terenu. Uwzględniany jest też wpływ warunków środowiska, takich jak wiatr, różnica wysokości strzelającego i celu, wilgotność powietrza, rodzaj ładunków miotających i nastawy zapalników.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Colesaw
wtorek, 17 listopada 2015, 19:14

Fajna zabawka:) Lepsze niż Playstation. Daje dużo frajdy.

wurth
wtorek, 17 listopada 2015, 16:37

Zwycięzca został producent- normalnie rece opadaja ;/

Johny
wtorek, 17 listopada 2015, 23:22

To weź zamów Mercedesa w salonie BMW, rozumiesz?

Weteran
środa, 18 listopada 2015, 10:33

Instytut sprzedawał system Śnieżnik dla wojska, chwalił się nim na targach a teraz sam kupuje od producenta? Kto na tym zarabia?

AS1
wtorek, 17 listopada 2015, 19:43

Super kolejny symulator... teraz to wygramy kazda bitwe/wojne... w battelfildzie , juz sie zaczynam bac , jeszcze zamiast caracali dostaniemy 50 symulatorow , a rzeby zobaczyc parde wojskowa , bedzie czeba spelnic przynajmniej minimale wymagania sprzetowe , nie tak sobie wyobrazalem modernizacje armii... armia na poligon !!!

xawer
środa, 18 listopada 2015, 12:02

Wytrenowany żołnierz(przede wszystkim na symulatorach), jest wart 10 poborowych! Poligon służy jedynie do utrwalenia odruchów w warunkach polowych. Nie żyjemy w 19 wieku, "rzeby"(!) jedynym sposobem trenowania żołnierzy był poligon!

Tweets Defence24