Wojsko kupuje 7,9 tys. karabinów Beryl i Mini-Beryl

1 lipca 2015, 11:27
Karabin szturmowy wz. 96 Beryl. For. Fabryka Broni "Łucznik-Radom"
Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ

Inspektorat Uzbrojenia prowadzi negocjacje w sprawie zamówienia karabinów wz. 96 Beryl i Mini-Beryl. Ich dostawa ma zostać zakończona w 2016 r.

Negocjowane zamówienie dotyczy dostawy 5 498 kompletów karabinów szturmowych wz. 96 Beryl oraz 2 400 kompletów karabinów szturmowych wz. 96 Mini-Beryl. Dokładna wartość nie została jeszcze ustalona.

Zamówienie broni realizowane jest w trybie z wolnej ręki, co motywowane jest koniecznością wznowienia dostaw tego sprzętu wojskowego przez dotychczasowego wykonawcę, czyli Fabrykę Broni “Łucznik-Radom”. Dostawa będzie mieć na celu konieczność zabezpieczenia etatowych potrzeb pododdziałów Wojska Polskiego, wynika też z kontynuowanego procesu wymiany karabinków rodziny AK na sprzęt tego rodzaju wykorzystujący amunicję stosowaną w armiach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zamawiający podkreślił, że fabryka “Łucznik-Radom” jest jedynym wykonawcą karabinków szturmowych wz. 96 kalibru 5,56 mm, a wybór produktów innego producenta wiązałby się z nieproporcjonalnie dużymi trudnościami technicznymi w użytkowaniu i utrzymaniu. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Reklama
Bakcyll
środa, 1 lipca 2015, 12:18

Czyli msbsa jeszcze długo nie zobaczymy w wojsku

ito
środa, 1 lipca 2015, 20:46

Mam tylko nadzieję, że w ramach poszerzania armii o komponent "terytorialny" padł pomysł pozbywania się starszych wersji AK. Śmiesznie by wyglądali mobilizowani rezerwiści z miotłami.

wczorajszy
środa, 1 lipca 2015, 12:08

I na tym polega ukryte wsparcie polskiej zbrojeniówki. MSBS juz jest po testach i teoretycznie skierowany do produkcjii ale zakup będzie z dopiero z projektu TYTAN. Polskie procedury wołają o pomste do nieba. Przecież to jest chore a ja jestem uodporniony na krytykę.

Qba
środa, 1 lipca 2015, 13:48

Co z tego, że po testach jak ich nie przeszedł.

Jan Zrzędalski
środa, 1 lipca 2015, 12:08

Znowu beryle które wnioskując po poprzednich zamówieniach wyjdą drogo - a gdzie zakupy MSBS-ów? Wojskowi chyba naprawdę muszą wydać pieniądze dla samego ich wydawania...

yo
środa, 1 lipca 2015, 11:55

Wydawało mi się, że kolejne zamówienia będą już na MSBS,

Qba
środa, 1 lipca 2015, 13:52

Najpierw musi przejść testy państwowe.

123
środa, 1 lipca 2015, 20:16

Fabryka w Radomiu to mimo wszelkich newsów o jej nowoczesności to marketingowy karzełek. Radom wychodzi z założenia że jako (niemal) monopolista w produkcji broni ręcznej w Polsce nie musi się ani rozwijać ani martwić zakupami swoich produktów. Ich jedynym założeniem jest zmonopolizowanie dostaw dla mundurówki. A jedyną strategoią są ustawki kontraktowe. Ich produkty sa drogie i ich wybór jest mizerny. W konkurencji z dowolną fabryką w krajach sąsiednich są daleko w tyle. O rynek cywilny nie troszczą się zupełnie. Wypuszczają jakieś buble jak Huntera którego i tak nikt z myśliwych nie używa. Oferta radomska nie obejmuje wcale np broni małokalibrowej. Przypominając ignorowanie nawoływań o reaktywację VIS-a w sytuacji gdy opinie na forach światowych praktycznie gwarantują sukces komercyjny można tylko zastanawiać się czy zarządowi naprawdę zależy na sukcesie firmy. Obserwując strategie (a raczej jej brak) w rozwijaniu filii w USA można dojść do wniosku że zarząd nie dba o firmę zupełnie. Zdaje się że w przypadku kolejnej plajty (co cale nie jest wykluczone) liczą już teraz na nowa firmę z "Fabryką Broni" w nazwie.

dv
czwartek, 2 lipca 2015, 16:30

Slyszales kiedys, tumanie o MSBS?

XYZ
środa, 1 lipca 2015, 11:48

Kiedy zaczną wprowadzać MSBSy?

mz
środa, 1 lipca 2015, 11:42

A co z karabinem MSBS??

Qba
środa, 1 lipca 2015, 13:53

Opuźniony, bo pęka i się zacina.

Andrew
środa, 1 lipca 2015, 11:34

Czyżby karabin modułowy MSBS-5,56 nie był jeszcze dopracowany ?

Bond, James Bond
środa, 1 lipca 2015, 19:00

Niestety w tym masz rację nasz przemysł zbrojeniowy to totalny przekręt, badania i rozwój prowadzony tylko po to aby potem projekt utrącić, a zakupy Polskie i zagraniczne MON to kolejny przekręt, ceny powalają.

morgul
środa, 1 lipca 2015, 18:48

nic tylko zaśpiewać .... do bry Je zu a nasz Pa nie .... a nam się marzy sieciocentryczność, budowa łodzi podwodnych, może jeszcze myśliwiec jakiś albo inteligentna precyzyjna amunicja ..... na Caracale narzekamy na F-16 a sami głupiego karabinka nie potrafimy zrobić :( MOTYKI NA PLECY WSIADAĆ NA KROWY I NA KARTOFLISKO KŁUSEM ....

Bezimienny1
czwartek, 2 lipca 2015, 11:44

do ja: masz rację - MON powinien przynajmniej w takim samym stopniu skupić się na doposażenie używanych Beryli w celowniki dzięki temu żołnierze zyskali by cenne 200 m celnego ostrzału do 123 - to o czym piszesz to kwestia tylko i wyłącznie chcenia. Władze Łucznika powoli ale jednak zmieniają swoją mentalność... MSBS będzie brał udział w walce o nowy karabinek francuski - pewnie nie ma dużych szans, z tego co czytam Francuzi najprawdopodobniej wybiorą SCAR lub HK 416. Ważne jest że w ogóle mamy z czym startować do przetargu. Nasz MSBS jet jedyny w swoim rodzaju (wspólna komora zamkowa dla wszystkich wersji). Chroniony kilkoma patentami konstrukcja wzbudza duże zainteresowanie na wszystkich wystawianych targach. Do tego tańsza od zagranicznej konkurencji z czasem kiedy "okrzepnie" zacznie być sprzedawana (przecież jeszcze nie jest dostępna) - zobaczysz. do Bond James Bond (sic!) - z Twojej wypowiedzi widać że niewiele rozumiesz i nie masz świadomości w temacie który poruszasz... B+R to proces stały, musi mieć źródło finansowania - MON-owi wydaje się że polska zbrojeniówka jest jak sklep, że panowie z MON przyjdą jak na zakupy i wybiorą to co ich interesuje - niestety tak to nie działa. Żadna firma "przy zdrowych zmysłach" nie wyda kilku? kilkudziesięciu? mln zł na opracowanie uzbrojenia nie znając wymagań wojska. A w naszym MON i Inspektoracie Uzbrojenia (IU) niestety nie planuje się z wyprzedzeniem. Panowie z MON i IU chcieli by gotowe rozwiązania już. A tych nie ma bo Panowie czasem sami nie wiedzą czego chcą... Polski przemysł zbrojeniowy ma niezły potencjał tyle że nie wykorzystywany. To dość skrótowe przedstawienie tematu ale w innym wypadku trzeba by napisać duuużo więcej :-) do morgul: ogólnie komentarz to jakaś masakra no ale cóż... - nasz potencjał jest na poziomie możliwości Turcji (20-ta gospodarka na świecie). To Turecka konsekwencja sprawiła że dziś tureckie przedsiębiorstwa są wstanie dostarczać własnym siłom zbrojnym nowe wzory uzbrojenia - wcześniej nie dostępne na własnym podwórku. Pociski manewrujące, nowy czołg, śmigłowiec szturmowy, nowe okręty nawodne i podwodne, za 10 - 15 lat turecki następca dla F16 itp., itd. Oczywiście nic z tego by się nie wydarzyło bez współpracy z zagranicznymi koncernami zbrojeniowymi i wymogu transferu technologii do tureckich przedsiębiorstw. Zazdroszczę tej konsekwencji Turkom, nie oglądają się na sojusze (mniej lub bardziej pewne) - budują własny potencjał. do kriss i Kugel im Kopf - pierwsza partia ma być wyprodukowana w 2016 r. niezależnie od wprowadzanego później tytana. czytaj, dowiaduj się... wujek google pomoże...wiedza nie boli... do oj - komentarz zbędny - temu Panu już nic nie pomoże

Bond, James Bond
czwartek, 2 lipca 2015, 23:15

Pierwsze nie porównuj nas do Turcji, bo bardzo nas wyprzedzili, dzięki przemyślanym działaniom, planowaniu, sensownym zakupom licencji, transferowi technologii itp. A przykładem potencjału Polskiego przemysłu jest pękające podwozie do Kraba, czyli Bumar- prezes z klucza partyjnego, 35 związków zawodowych. Rosomak całkiem udany transporter chyba jeden z lepszych, tyle, że do dzisiaj nie zintegrowany z ppk i kosztujący tylko tyle co czołg podstawowy. Może jedynie PCO, WB Elektronics, Pit Radwar są coś warte i nawet coś potrafią opracować.

sorbi
czwartek, 2 lipca 2015, 02:17

Chyba czytali moje i wielu kolegów wpisy na portalach "militarnych", że powinni chociaż uzupełnić stan Beryli minimum do poziomu armii ( około 100tys) tym bardziej, że wyprzedają za grosze AKM-y do USA, które za taką cenę za jaką są sprzedawane powinny zostać w magazynach i można by w nie dozbroić chociażby Policję, czy zasilić i szkolić przy ich użyciu oddziały paramilitarne. Broń krótka, czy PM na terrorystów, czy też w przypadku sabotażu i zielonych ludizkównie wystarczą.

kriss
środa, 1 lipca 2015, 15:51

MSBS to będzie jak z korwetą Gawron :) Na bank ok 2035 roku wejdzie pierwsze 100 szt na uzbrojenie :)

lel
czwartek, 2 lipca 2015, 14:27

I widzisz żadnego pojęcia o tym o czym piszesz! Około roku temu podpisano ramową umowę na system TYTAN, umowa ta zawiera zamówienie na 14000 MSBS które mają być dostarczone do 2022 roku. Ta sama umowa zawiera zamówienie na 2500 nowych granatników dla MSBS, oraz 14000 nowych pistoletów.

Oj
środa, 1 lipca 2015, 15:11

Po 26 latach "nowej Polski" nie dorobiliśmy się nawet własnego karabinu!!! Kupujemy klon kałacha i to rzeczywiście w gorszym wydaniu. Gdzie ci genialni inżynierowie, na których wyszkolenie i edukację przeznaczamy krocie a z nich żadnego pożytku.-)

mario
środa, 1 lipca 2015, 19:06

"Klon kałacha w gorszym wydaniu" uzasadnisz swoja wypowiedz czy jestes zwykłym malkontentem? Tak sie składa że posiadam cywilna wersje Beryla-Radom Sport i uważam ze pomimo swoich wad i ograniczen wynikajacych z konstrukcji broni wywodzacej sie od Tantala jest to całkiem udany karabinek, posiadam też AR-15 POF 415 w tym samym kalibrze i powiem ci jedno na strzelnice AR na wojne Beryl pozdrawiam wszystkich znawców ktorzy bron widzieli na ekranie kompa w CS

Dareios
środa, 1 lipca 2015, 16:10

No to załóż firmę i opracuj. Co za problem?

Kugel im Kopf
środa, 1 lipca 2015, 13:55

Modułowy System Broni Strzeleckiej. MSBS. Czy program wejdzie wreszcie w realizacje ? Czy skończy sie tak jak korweta Made in Poland ???

dfgv
środa, 1 lipca 2015, 13:54

To w sposób ewidentny pokazuje MON-owski beton. Eksperci od kilku lat piszą na temat ograniczeń wynikających ze stosowania tej broni, ba nawet twierdzą, że już dawno osiągnęła granice możliwości dalszej modernizacji. Ale co tam u nas na siłę reanimuje się ten karabin i doposaża kolejne jednostki.

vvv
środa, 1 lipca 2015, 22:24

bo msbs jest jeszcze certyfikowany i ostrzeliwany a czesc zolniezy biega z ak?

dfg
środa, 1 lipca 2015, 13:50

MSBS stanowi komponent uzbrojenia żołnierza przyszłości Tytan i wraz z nim ma być wprowadzany od 2017r. do służby w ilości około 2 tyś sztuk rocznie. Łatwo więc policzyć ile zajmie przezbrojenie całej armii i czy w ogóle do tego dojdzie. Można domniemywać, że tylko elitarne jednostki będą wyposażone w ten sprzęt. Niewch żyje polski MON.

mw
środa, 1 lipca 2015, 15:43

Nie tylko elitarne. Pierwszy użytkownikiem MSBS najprawdopodobniej będzie Straż Graniczna, która nadal używa kbk AKMS.

zenek
środa, 1 lipca 2015, 22:49

Dobre stare PM40 bylyby o niebo lepsze i sprawdzone w boju.

ponury
środa, 1 lipca 2015, 13:33

I dobrze, że kupują Beryle bo na zdjęciach z promocji WSOWL można zobaczyć jeszcze AK z komorą sprzed modernizacji. Szkoda tylko, że tak zwlekają z MSBS (a i tak wiadomo, że wejdzie na wyposażenie) bo blokuje to sprzedaż na amerykańskim rynku cywilnym.

polo
środa, 1 lipca 2015, 13:02

A co z MSBS?

ja
środa, 1 lipca 2015, 21:20

Beryl w najnowszej odmianie bez celowników optycznych jest tyle wart co AK

arza
środa, 1 lipca 2015, 12:32

Coś podejrzanie cicho o MSBS się zrobiło

vv
środa, 1 lipca 2015, 13:32

msbs bedzie wprowadzony w 2016/17 a do tego czasu WP potrzebuje pozbyc sie tantali i ak

skiud
środa, 1 lipca 2015, 12:30

Zamiast kupić z 2000 NLAW, to biorą kolejne Beryle... Ok, może o czymś nie wiemy. Może w hiper tajnym MONowski ośrodku badawczym opracowano supertajną amunicję do Beryla, która przebija najnowszy ruski T 14 na wylot, a w T90 urywa wieże... HEHEHE :)) Generałowie zejdźcie w końcu na ziemię...

TOhm
środa, 1 lipca 2015, 14:34

Walcząc wewnątrz zabudować czy w terenie zalesionym też będziesz do przeciwnika prał z NLAW? NLAW to ma być broń osobista żołnierza? Przeczytaj ze zrozumieniem po co i na co ten zakup. Jak nie rozumiesz wróć do podstawówki na lekcje czytania ze zrozumieniem.

spec
czwartek, 2 lipca 2015, 17:49

Uwazam ze nasza armia powinna miec bron na 7.62 nato, cos w stylu fn-scara, rowninny teren naszej ojczyzny i walka z przewazajaca sila (z regoly) wymusza wiekszy dystans strzelecki dla naszej piechoty, msbs bedzie gotowy w 2040 roku a i tak jest na 5.56....tragedy. Skupienie beryla 15cm/100m .... tragedy

XCR
czwartek, 2 lipca 2015, 22:50

msbs jest już gotowy (podstawowa wersja), tylko MON opóźnia jego wdrożenie do jednostek

Bonifacy
środa, 1 lipca 2015, 12:24

Łucznik pewnie będzie musiał jeszcze wyprodukować niejedną partię tych karabinów. Nie wiem na ile są one skuteczną bronią, niektórzy mają wiele zastrzeżeń, jednak standaryzacja uzbrojenia wymusza te kroki. 7,9tys. sztuk pozwoli uzbroić trochę więcej niż brygadę lub dwie, ponieważ nie każdy musi posiadać karabin. Ukraina pokazała bezużyteczność broni strategicznej czy przeciwlotniczej czy okrętów w starciu z małymi oddziałami zielonych ludzików. Podobną strategię zastosowali Niemcy w 1940r. w Belgii zdobywając "fort nie do zdobycia". Karabin nie jest jednak elementem rozstrzygającym losy wojen. Wydaje się, iż logiczne byłoby wyposażenie sił szybkiej brygady NATO w Szczecinie w polską broń, ze względów logistycznych jak też marketingowych. Kwestia w tym, aby produkt był naprawdę dobry, jak przedwojenny VIS.

Tweets Defence24