Reklama
Reklama

Wojsko kupuje 393 tys. mundurów. Przesunięcie terminu i odwołanie

20 września 2018, 10:01
Kermel żołnierze
Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17 WBZ

3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie prowadzi postępowanie na dostawę mundurów, mundurów letnich i ubrań ochronnych. Wydłużono termin składania ofert, a odwołanie złożyła należąca do PGZ spółka Maskpol. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że do odwołania może dołączyć kolejny oferent. 

Specyfikacja zamówienia zakłada dostarczenie mundurów spełniających wymagania stawiane przez Wojskowa Dokumentację Techniczno - Technologiczną (ubranie ochronne - WDTT nr 128Z/MON, mundur - 123UP/MON, mundur letni - 123UL/MON).

Zamawiający przedstawił 16 zadań, w których łącznie oczekuje w roku bieżącym dostawy 17,4 tys. kompletów ubrań ochronnych, 25 tys. kompletów mundurów polowych letnich, 20 tys. kompletów mundurów polowych, a w roku następnym 61,6 tys. kompletów ubrań ochronnych, 129,75 tys. kompletów mundurów polowych letnich i 139,6 kompletów mundurów polowych. Transze dostarczane w roku bieżącym miałyby trafić do odbiorcy do 20.12 br, a w przyszłym - do 29.11.2019.

Zamówienie rozpisane jest w trybie procedury ograniczonej i przyspieszonej, co oznacza, że każda firma może się ubiegać o udział w przetargu, ale nie każda zostanie do niego zaproszona). Wybór takiej procedury został uzasadniony terminem realizacji dostaw do 20 grudnia br. (jeśli chodzi o zadania realizowane w br.).

Zakłada się dopuszczenie do udziału maksymalnie pięciu wykonawców. Kryteriami oceny ofert będą: cena (waga 60), termin wykonania zamówienia (waga 20) i gwarancja (waga 20). Oferent musi się wykazać wcześniejszymi dostawami podobnych wyrobów (o wartości zależnej od konkretnego zamówienia) i odpowiednimi gwarancjami finansowymi (na kwotę również zależną od zamówienia). Postępowanie zostało rozpisane na początku września br. We wtorek przesunięto termin składania ofert/wniosków o dopuszczenie do udziału postępowaniu z 14 do 21 września.

O prowadzeniu przetargu informowała "Rzeczpospolita", wskazując m.in. na krótki czas, jaki oferenci mieli na przygotowanie dokumentacji do w.w. postępowania. Na stronach 3 Regionalnej Bazy Logistycznej opublikowano natomiast przesłane przez Maskpol odwołanie. Należąca do PGZ spółka zwróciła uwagę na niejednoznaczne zapisy dotyczące możliwości składania ofert częściowych, zakwestionowała także prowadzenie zakupu w trybie pilnym. W odwołaniu podkreślono między innymi, że wojsko otrzymało już w tym roku ok. 100 000 mundurów, jak i na to, że 78 proc. dostaw przewidywane jest w roku przyszłym (a zastosowanie pilnej procedury uzasadniono koniecznością realizacji dostaw w roku bieżącym). Wątpliwości Maskpolu wzbudziły także niektóre wymogi dotyczące kwalifikacji wcześniejszych dostaw realizowanych przez potencjalnych wykonawców. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że do odwołania może dołączyć kolejny oferent. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Yankee
piątek, 21 września 2018, 19:30

A co z wzorem MAPA? Nie oszukujmy się- nasza wuzeta nie jest idealnie kamuflujacym mundurem a nowa oferta MAP\'Y i całego systemu dromader cały czas jest olewana przez wojsko

mietek
piątek, 21 września 2018, 01:24

@Pfffyy. \"Ciekawe czy bedzie trzeba za nie placic jak za galowki. \" Ale o takim czymś jak mundurówka to każdy zapomina.

Pfffyy
czwartek, 20 września 2018, 23:45

Ciekawe czy bedzie trzeba za nie placic jak za galowki. Nie zamawiajcie tego bedziemy chodzic w cywilkach. Pozniej zapuscimy brody i kucyki jak legia. I zaczniemy pracowac a nie sluzyc. A pozniej dziwne ze nie ma chetnych do wojska.

delka
czwartek, 20 września 2018, 22:47

@Soldier wiadomo twoj mundur poprawi bardziej bezpieczenstwo polski......

marian
czwartek, 20 września 2018, 22:15

@ciekawy Kolory się spierają? Za moich czasów to jak już kamuflażu nie było widać, to brało się nóż, zeskrobało brud i mundur znów był czysty. No chyba że ktoś wcześniej świerzba dostał, to mundur szedł do spalenia razem z pościelą, kocami itp. :(

maczek
czwartek, 20 września 2018, 20:46

Jak nie można udowodnić swoich możliwości to najlepiej rozpcząć grilowanie konkurencji. Ja nie mogę to i inni też nie mogą. Typowi pieniacze. Przez takich jak oni armia dostaje sam chłam bo technologie produkcyjne Maskpolu sięgają czasów Pana Edwarda Gierka.

Twój Batory
czwartek, 20 września 2018, 20:40

@soldier to chyba w rosji

zxxc
czwartek, 20 września 2018, 17:44

biegać w tym kamuflażu to mogą rekonstruktorzy XX-wieczni. Morale wojska to także nowoczesny wygląd munduru. Ten mi się kojarzy z czasami FSO Polonez, Cinqechento, telewizorami lampowymi i telefonami stacjonarnymi. Nie ta epoka... To poprzednie tysiąclecie.

Soldier
czwartek, 20 września 2018, 17:02

Co tam mundury. Ja nie dostałem nowych od 3 lat. Ważne, że jest 2mld szelki na bazę naszego jedynego \"sojusznika\".

ccc
czwartek, 20 września 2018, 16:51

Co najmniej 393 tysiące zawodowych żołnierzy właśnie powinno liczyć Wojsko Polskie !

ciekawy
czwartek, 20 września 2018, 16:07

Przy okazji może ktoś zwróci uwagę na jakość mundurów. Pierwsza wada to taka, że kolory nie są zbyt trwałe, a przy codziennym używaniu trzeba je często prać i robią się wyblakłe. Jeśli chodzi o goretex to nie jest wodoodporny i przy dłuższym przebywaniu na deszczu przemaka. Druga poważna wada to taka, że goretex się wyciera i mechaci nawet po stosunkowo krótkiej eksploatacji.

Taghmata Omnissiah
czwartek, 20 września 2018, 16:06

@Extern, może się okazać że nowy wzór to stary wzór tylko na nowo zrobionym materiale. I koniecznie z Instytutu bo inaczej trzeba by było się tłumaczyć gdzie przepadły miliony złotych na jego opracowanie z grantu.

Extern
czwartek, 20 września 2018, 12:51

No przecież miano już nie zamawiać mundurów poprzedniego fasonu bo lada moment ma być nowy wzór?

bęcki
czwartek, 20 września 2018, 12:22

Przeczytałem. Maskpol może i świetna firma na czas Pokoju ale pojęcia \"obronność\" i \"bezpieczeństwo państwa\" chyba są jej obce. Ciekawe czy gdybyśmy mieli działania wojenne tez próbowali by się odwoływać czy też skupili się na tym aby dostarczyć zupełnie podstawowy asortyment. Interesująca jest inna informacja która wynika z tego komunikatu. Krótki termin i mundury praktycznie dla wszystkich zawodowców? Ciekawe ale poczekam na teorie spiskowe i analityczne rozważania jeśli się takie zdarzą.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama